Bilić u Saboru: Funkcionalno spajanje je neprovedivo u praksi zbog birokracije
Ludbreški gradonačelnik Dubravko Bilić prošlog je tjedna u Saboru upozorio na važnost decentralizacije, ali u pravom smislu te riječi. -...
PODJELA
Varaždin bi do kraja godine trebao dobiti novi mjesni odbor.
Vijeće 4. MO-a je predložilo osnivanje 8. mjesnog odbora koji bi obuhvaćao dio područja dosadašnjeg 4. MO-a, koji je najveći u gradu s 11.064 stanovnika prema zadnjem popisu iz 2011.
– Osnivanjem novog MO-a bi se građanima s tog područja omogućilo da se aktivnije i neposrednije uključe u rješavanje pitanja vezanih uz njihov životni prostor – ističu inicijatori.
Hoće li biti osnovan 8. MO odlučivat će gradski vijećnici na sjednici koja će biti održana 29. prosinca, a na kojoj će se zbog toga morati izmijeniti i Statut Grada Varaždina.
Novi MO bi obuhvaćao sljedeće ulice: Vidovečka ulica, Ulica Đure Sudete, Ulica Antuna Branka Šimića, Ulica Marije Vidović, Ulica Josipa Pupačića, Ulica Marije Jurić-Zagorke, Ulica hrvatskih branitelja, Ulica 22. rujna 1991., Ulica Vinka Međerala, Ulica Miroslava Krleže od Jalkovečke ulice do Ulice Krešimira Filića i odvojak Ulice Krešimira Filića iza kućnog broja 110, Ulica Vinka Žganca, Ulica Ferde Livadića, Ulica Luke Botića, Ulica Irme Gorzo, Ulica Gabrijele Horvat, Ulica Dobriše Cesarića, Ulica Vladimira Vidrića, Ulica Frana Galovića, Ulica Dragutina Rakovca, Ulica Milke Trnine, Ulica Zinke Kunc, Jalkovečka ulica od kružnog toka na križanju s Ulicom Miroslava Krleže do željezničke pruge Varaždin – Ivanec.
Izvor:
Foto: JUGS
Ponovno ne radi Centralni zdravstveni informacijski sustav Republike Hrvatske (CEZIH).
Održavanje i optimizaciju sustava CEZIH-a obavlja tvrtka Ericsson Nikola Tesla, iz koje su HZZO izvijestili da će povremene poteškoće trajati do početka listopada, potvrdio je nedavno glasnogovornik HZZO-a Nenad Korkut, a podsjeća N1 televizija.
Povremeni problemi sa sustavom CEZIH-a bili su i 19. i 30. srpnja te 2. i 12. kolovoza, a HZZO je tijekom prijašnjih poteškoća priopćio da se problemi javljaju radi opsežnih radova na modernizaciji sustava CEZIH-a.
Na lokaciji Otok Virje (C1), u Varaždinskoj županiji, nastavljeni su radovi obnove ekosustava rijeke Drave u sklopu projekta “DRAVA LIFE – Integrirano upravljanje rijekama”.
Cilj je restauracija rukavca duljine 1,3 km i djelomično uklanjanje obaloutvrde, što će omogućiti dovođenje vode u rukavac i potaknuti stvaranje novih staništa za ptice. Radovi će poboljšati prirodnu dinamiku rijeke i doprinijeti zaštiti ugroženih vrsta te povećati sigurnost od poplava u naseljenim područjima.
Desni rukavac rijeke Drave „Otok Virje (C.1)“ u sadašnjem stanju sa svoje uzvodne strane nije spojen s rijekom, već voda u njega ulazi s nizvodne strane. Područje je uglavnom obraslo visokom vegetacijom, sa širim potezima šumskih površina uz sam tok rijeke Drave. Zbog bolje protočnosti, potrebno je ukloniti vegetaciju u području mosta i rukavca te od iskopanog materijala izgraditi pristupne putove. Navedeni zahvati koristit će brojnim ugroženim staništima i vrstama u područjima Natura 2000 i pridonijet će boljoj zaštiti od poplava u naseljenim područjima uz rijeku Dravu te će povećati rekreacijsku vrijednost područja za lokalno stanovništvo.
-Provođenjem ovog jedinstvenog projekta, primjera suradnje ustanova za upravljanje vodama i zaštitu prirode te nevladinih organizacija, ključne prirodne značajke ekosustava Drave obnavljamo otvaranjem i stvaranjem novih rukavaca, uklanjanjem i prilagodbom obaloutvrda i ostalih vodnih građevina te očuvanjem poplavnih područja i prirodnih strmih obala rijeke – poručio je voditelj projekta Igor Tošić, iz Hrvatskih voda.
Kako bi se osigurala zaštita za buduće generacije, područje DRAVA LIFE projekta postalo je dio prvog svjetskog Petodržavnog UNESCO rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav (MDD), poznatog kao “Europska Amazona”. Projekt obuhvaća područja Austrije, Slovenije, Hrvatske, Mađarske i Srbije, čime je Drava uključena u globalnu mrežu najpoznatijih prirodnih područja.
-Ponosni smo što je projekt DRAVA LIFE, prvi takve vrste u Hrvatskoj i regiji, postavio temelje za buduće projekte i suradnju na obnovi riječnog ekosustava Mura-Drava-Dunav, jednog od najvažnijih u Europi – istaknuo je Arno Mohl iz WWF Austrija.
Silvija Zagorec, zamjenica župana Varaždinske županije, naglasila je da rijeka Drava u Hrvatsku utječe upravo u toj županiji, u kojoj su stoga posebno svjesni važnosti njenog očuvanja.
-Drava protječe kroz osam naših općina i jedan grad, čime oblikuje i definira veliki dio naše županije. Područje ove rijeke zaštićeno je još od 2011. godine i najveće je zaštićeno područje u našoj županiji, a ima i međunarodni značaj budući da se nalazi i pod zaštitom UNESCO-a. To nas obvezuje na dugoročnu brigu i zaštitu ove rijeke. Na prostoru Drave u našoj županiji zabilježeno je čak 200 vrsta ptica, a istraživanja su pokazala da je po broju različitih ribljih vrsta najbogatija rijeka u Hrvatskoj. To bogatstvo moramo očuvati – rekla je Silvija Zagorec.
Na zaštiti i očuvanju područja uz rijeku Dravu kontinuirano radi Javna ustanova “Priroda Varaždinske županije”, koja je posljednjih godina u okviru različitih projekata provela istraživanja faune, vretenaca, kornjaša, vidre, riba i vodozemaca, a posebno je vrijedno što su izdali i prateće knjižice dostupne svim zainteresiranim građanima. Na području uz Dravu u Varaždinskoj županiji uredili su šest DRAVA LIFE informativno-edukativnih točaka, edukativno dječje igralište u Dravskoj park-šumi u Varaždinu te izdali slikovnicu „Ptičja posla“. Nastavljaju i s provođenjem aktivnosti reintrodukcije kebrača (Myricaria germanica), danas gotovo izumrle, a nekada česte grmolike vrste dravskih sprudova, kao i s aktivnostima održavanja staništa za rijetke vrste ptica, što uključuje uređenje strmih obala za gniježđenje bregunica, kao i održavanje otoka za gniježđenje čigri u akumulaciji HE Varaždin.
-Iako se ovaj projekt bliži završetku, aktivnosti na zaštiti i očuvanju rijeke Drave nastavljaju se i kroz druge inicijative, poput projekta Life Restore for MDD. Aktivnosti tog projekta su u Varaždinskoj županiji usmjerene na uklanjanje invazivnih vrsta, što je također jako važno za očuvanje bioraznolikosti. Posebno je važno što radimo i na uspostavi edukativnih programa poput “Škole uz rijeku”, jer je edukacija najmlađih generacija od neprocjenjivog značaja – zaključila je Sanja Kopjar, ravnateljica Javne ustanove Priroda Varaždinske županije.