Kao popratni događaj konferencije „Central European Conference on Information and Intelligent Systems“ (CECIIS), koja je ove godine organizirana 29. put, na varaždinskom Fakultetu organizacije i informatike održana je stručna konferencija „Računalne igre 2018“
Cilj konferencije bio je stručnjacima, znanstvenicima, nastavnicima, studentima i svim ostalim sudionicima pružiti mjesto na kojemu mogu prezentirati svoje stručne radove i inovacije vezane za industriju računalnih igara.
Naime, računalne igre predstavljaju važan industrijski segment svjetske ekonomije, s obzirom na stalan porast važnosti i sve napredniju tehnologiju koja predstavlja temelj napretka ove vrste igara. U Hrvatskoj, u kojoj već sada postoji desetak vrlo uspješnih poduzeća koja ostvaruju zamjetne uspjehe na svjetskoj razini, računalne igre predstavljaju nadolazeći trend, a mogućnosti njihove primjene u mnogim drugim područjima su brojne.
Nadolazeći trend
Glavni cilj ove konferencije bio je objediniti svijet struke i akademsku zajednicu s ciljem razgovora o najnovijim postignućima i inovacijama u području računalnih igara, važnosti računalnih igara u obrazovanju i mogućnosti kreiranja novih studijskih programa u području računalnih igara koji bi studentima omogućili kvalitetno obrazovanje u ovom području rastuće važnosti. Konferencija „Računalne igre 2018“ rezultat je združenog napora gotovo svih javnih sveučilišta u Republici Hrvatskoj i najistaknutijih poduzeća koja djeluju u području razvoja računalnih igara.

Uz Fakultet organizacije i informatike kao domaćina i Sveučilište u Zagrebu, suorganizatori konferencije bili su i Sveučilište u Rijeci, Sveučilište u Splitu, Sveučilište u Osijeku, Sveučilište u Zadru, Sveučilište u Dubrovniku, Sveučilište u Puli, Sveučilište Sjever, Veleučilište u Bjelovaru, VERN’, Algebra, Machina, Grad Varaždin, Grad Bjelovar i Grad Daruvar.
Ideju i inicijativu za održavanje konferencije „Računalne igre 2018“ dao je doc. dr. sc. Mario Konecki s Fakulteta organizacije i informatike, posebni savjetnik rektora Sveučilišta u Zagrebu za internetske servise i koordinator Rektorskog zbora Republike Hrvatske za informacijske tehnologije.

– Razvoj računalnih igara je iznimno kompleksno, ali ujedno i iznimno zanimljivo područje. Osnovna svrha ove konferencije bila je povezati akademsku zajednicu sa svijetom struke i istražiti mogućnosti kreiranja novih obrazovnih programa koji će biti na korist kako studentima kao budućim stručnjacima u ovom području tako i trenutnim poslodavcima i znanstvenoj zajednici. Vjerujem da povezivanjem najvećih stručnjaka i znanstvenika u ovom području možemo ostvariti sinergijski učinak koji će dovesti do željenih rezultata i inovacija u području razvoja računalnih igara – rekao je doc. Konecki.
Na konferenciji su kao pozvani predavači sudjelovali predstavnici gotovo svih značajnijih poduzeća koja se bave razvojem računalnih igara u Hrvatskoj: Croteam, Gamepires, Nanobit, Cateia Games, Exordium Games i Ironward. U okviru konferencije održan je okrugli stol na temu “Uloga računalnih igara u obrazovanju i novi trendovi u razvoju računalnih igara”, a svoje projekte u području informacijskih tehnologija sudionicima konferencije prezentirali su i predstavnici Raiffeisen banke, koja je bila generalni pokrovitelj događanja.

Uz dekana Fakulteta organizacije i informatike prof. dr. sc. Nevena Vrčeka i zamjenika gradonačelnika Grada Varaždina Zlatana Avara, sudionike konferencije pozdravio je u svom uvodnom govoru i prorektor za inovacije, transfer tehnologije i komunikacije Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Miljenko Šimpraga. Na konferenciji se okupilo više od 170 sudionika, a zabilježeno je i više od 450 pogleda njezina izravnog prijenosa, koji je emitiran putem odgovarajućih internetskih servisa.
Dodajmo da je prezentirano više od 20 stručnih radova i više od 10 računalnih igara koje su razvili sami studenti. Na mrežnoj adresi konferencije racunalne-igre.foi.hr mogu se pronaći sve informacije o konferenciji, kao i zbornik radova. U zaključku konferencije izneseno je da će se zajednička inicijativa uvođenja računalnih igara u područje visokog obrazovanja Republike Hrvatske nastaviti i dalje te da su neki konkretni koraci koji vode u tom smjeru već napravljeni.
Novi studij
Primjerice, početkom lipnja 2018. predana je projektna prijava projekta HKO-a “Edu4Games – Izrada standarda zanimanja i kvalifikacija te novih studijskih programa za područje dizajna i razvoja videoigara”. U izradi projektne prijave su uz Akademiju dramske umjetnosti, koja je bila glavni nositelj projektne prijave, sudjelovali i članovi Fakulteta organizacije i informatike, Fakulteta elektrotehnike i računarstva te Arhitektonskog fakulteta.
– Nadamo se i vjerujemo da će ova i slične inicijative donijeti studentima, poslodavcima i cijeloj akademskoj zajednici nove mogućnosti kako u području obrazovanja tako i u području stručnog djelovanja – zaključio je doc. Konecki.