Povežite se s nama

Život i društvo

Varaždin: novim nazivima ulica rješava se zbrka u adresnom sustavu, ali tko će platiti nove osobne?

Objavljeno:

- dana

Projekt uspostave suvremenoga i ažurnoga katastra nekretnina na području Grada Varaždina je kapitalni projekt koji od 1995. godine Grad Varaždin provodi u suradnji s Državnom geodetskom upravom i koji je ključan za sveukupni razvoj Grada, pravnu sigurnost, promet nekretninama i investicije.

Katastar nekretnina, za razliku od dosadašnjega katastra zemljišta, podrazumijeva objedinjenu i usklađenu katastarsko-zemljišnoknjižnu evidenciju o nekretninama i stvarnim pravima na njima, usklađenu sa stanjem u stvarnosti, koja se vodi u središnjoj Bazi zemljišnih podataka unutar Zajedničkoga informacijskog sustava katastra i zemljišnih knjiga, uspostavljenoga u digitaliziranom obliku za cijelu Republiku Hrvatsku tijekom 2015. i 2016. godine.

Nova katastarska izmjera

Prva etapa ovog projekta bila je nova katastarska izmjera s osnivanjem nove Zemljišne knjige za katastarske općine Biškupec i Jalkovec, zatim u drugoj etapi za Kućan Marof, Gornji Kućan, Donji Kućan i Zbelavu, a u trećoj za Gojanec, Poljanu Biškupečku i Črnec Biškupečki te, konačno, reambulacijom i dijelom novom izmjerom s osnivanjem Zemljišne knjige za katastarsku općinu Varaždin na području Grada Varaždina.

Završeno je izlaganje na javni uvid podataka nove katastarske izmjere i reambulacije na području Grada Varaždina kao posljednjeg i najvećeg zahvata unutar tog projekta. Kao posljednje izlažu se katastarske čestice koje predstavljaju javno-prometne površine – ulice, trgove, druge prometnice, kao i zelene javne površine.

Na temelju podataka proizašlih iz katastarske izmjere utvrđeni su određeni nedostaci i nelogičnosti u uličnom sustavu na području naselja Varaždin i Hrašćica, obuhvaćenih predmetnom katastarskom izmjerom i reambulacijom, koji mjestimice onemogućuju propisno određivanje novih kućnih brojeva, a mjestimice adresni sustav čine nejasnim, neočekivanim i teškim za snalaženje, odnosno u većoj ili manjoj mjeri nefunkcionalnim.

Adresni sustav

Takvo stanje je posljedica toga što razvoj i širenje grada u posljednjih 50 i više godina nisu uvijek praćeni pravodobnim donošenjem odluka o imenovanju ulica i promjenama na njima, često i zbog neopravdanog izbjegavanja promjena adresa zgrada zbog držanja linije manjeg otpora od strane nadležnih službi. S druge strane, pritisak zahtjeva stranaka za neodložnim određivanjem adresa novih građevina vodio je adresiranju na već imenovane ulice i trgove, čemu je pogodovao i analogni način vođenja evidencije na papiru. Jednom pogrešno započeto adresiranje, u novim neimenovanim ulicama nastavljalo se i dalje te s vremenom stvaralo sve veću zbrku u adresnom sustavu.

To nije samo pitanje reda u prostoru već i pitanje sigurnosti u hitnim situacijama, što podrazumijeva i propisno označavanje kuća i ulica kućnim brojevima, pa s obzirom na stanje na terenu, donošenje ove odluke predstavlja prvu fazu uređivanja adresnog sustava u Gradu Varaždinu. Nastavak tog projekta sada je sustavno i standardizirano obilježavanje ulica i kuća sukladno Zakonu o naseljima i Pravilniku o načinu označavanja imena naselja, ulica i trgova te obilježavanje zgrada brojevima.

Simboličnim postavljanjem ploče s nazivom Prolaz Marijana Zubera između Ulice Ljudevita Gaja i Ulice Augusta Šenoe službeno je počela promjena naziva i protezanja ulica, trgova i javnih površina postavljanjem oko 150 novih ploča s nazivima, koja bi se, prema riječima Marijana Bakulića, dipl. pravnika, pomoćnika pročelnika Upravnog odjela za komunalne poslove, urbanizam i zaštitu okoliša Grada Varaždina, trebala realizirati do sredine studenoga. Naglasio je i da je ovo povijesni trenutak, kada se u Varaždinu nakon više od 100 godina konačno osnivaju nova i aktualna Zemljišna knjiga te suvremeni, sređeni katastar nekretnina, i da u njih treba uvesti podatke potpuno uređenoga adresnog sustava bez naslijeđenih nedostataka i anomalija.

Točno pisanje naziva ulica

Jedan od većih problema s kojima su se dosad susretali u Gradu, ističe Bakulić, je način na koji se pišu imena i nazivi ulica. Građani koji, recimo, žive u ulici koja u svome nazivu ima više od dvije ili tri riječi često imaju problem kada im neki službenici, od primjerice policije, sudskog registra, obrtnog registra ili nekih drugih upisa u razne registre s bazom podataka gdje se upisuje adresa, često skraćuju naziv ulice. – To je pogrešno i to se ne smije. Mora se upisati puni naziv kako je naveden u osobnoj iskaznici ili drugim osobnim dokumentima. Bilo to deset riječi ili jedna riječ, nema skraćivanja – jasan je bio pomoćnik pročelnika.
Još 2013. godine je Europska unija uputila Ministarstvu uprave zahtjev da se konačno sredi adresni sustav te da osobni dokumenti i dokumenti pravnih osoba budu u skladu s onime što doista jest u Registru prostornih jedinica. Jer ako netko stanuje u Ulici braće Radić, onda ne stanuje u Radićevoj, jer u službenim dokumentima na sudu, odvjetništvu, javnom bilježništvu, državnim uredima ili policiji moraju se koristiti puni nazivi ulica kako stoje u Registru prostornih jedinica. U neformalnom razgovoru naravno da se mogu kolokvijalno koristiti skraćeni nazivi, pa čak i pošta može, ali i ne mora dostaviti prema skraćenome nazivu, no u službenom dokumentu to nikako ne bi smjelo biti jer bi građani i pravne osobe na taj način mogli imati jako velikih problema kod izdavanja službenih dokumenata i upućivanja sudskih poziva, pa sve do identifikacije u Europskoj uniji. Javne institucije moraju korespondirati s fizičkim i pravnim osobama koje imaju točne adrese, a ne skraćenice. Sve detalje vezane uz nove nazive ulica možete pronaći na mrežnim stranicama Grada Varaždina u rubrici Promjene u adresnom sustavu.

Nove osobne iskaznice za građane su besplatne

Dobra vijest za sve fizičke osobe, građane i njihove ukućane koji su dobili rješenje o promjeni naziva ulice iz katastra, je da mogu promijeniti osobnu iskaznicu na trošak Grada.

U dogovoru Grada i Policijske uprave varaždinske pripremljena je jedna jednostavnija procedura bez dužih čekanja, s obzirom na to da građani sami nisu krivi i nije to bilo iz njihove želje, nego im je ta promjena nametnuta iz zakonskih razloga. Stoga sve troškove jednostavnog izdavanja osobnih iskaznica, ne onih žurnih, plaća Grad, a građani samo trebaju uzeti staru iskaznicu, rješenje koje su dobili za taj kućni broj, otići u policijsku upravu, na ona metalna vrata, a ne na ona uobičajena koja su se koristila za administrativne poslove u policiji, i tu na jednostavan i brz način mogu podnijeti zahtjev za izdavanje iskaznice. Grad će, nakon što dobije od policije informaciju koliko je građana podnijelo zahtjev, uplatiti u proračun države potrebni iznos, i tako sve dok svi građani ne iskoriste to pravo, a dogovoreno je da će se na taj način realizirati promjena osobne iskaznice i sljedeće godine. Uz sve fizičke osobe koje na to imaju pravo jer žive u ulicama koje su promijenile nazive, dodano je i da će Grad platiti izdavanje osobnih iskaznica za djecu koja su rođena u tim obiteljima i nisu dosad imala osobnu iskaznicu.

Nažalost, Grad neće pokrivati troškove koje će imati pravne osobe kod izmjene podataka u registrima ili nekim drugim potvrdama za obrtnike ili gospodarstvenike, jer to nije ni dosad plaćao.

No, u Gradu ističu da ne razumiju zbog čega se u posljednje vrijeme dodatno rade administrativni problemi pravnim osobama zbog usklađivanja. Primjerice, pojedini obrtnici imaju različite certifikate i djeluju već dvadesetak godina, i ne njihovom voljom došlo je do promjene adrese, a sada, da bi u nekakvim aplikacijama promijenili adresu, moraju sve ponovno dokazivati, kao da fizička osoba mora dokazati da je rođena. Iz tog razloga u Gradu će poduzeti sve kroz inicijativu da im se izađe u susret, da se promjena adrese u obrtnim registrima mijenja uz minimalnu taksu. Nadaju se da će gradonačelnik Čehok uspjeti objasniti u dogovoru s ministarstvima da se u ovakvim slučajevima ne treba dostavljati sva dokumentacija, nego da postojeće licence i registracije traju do njihova isteka, uz izmjenu samo tih nekoliko riječi adrese u njihovu registru.

Život i društvo

FOTO Ronioci iz KPA Drava i JVP Grada Varaždina čistili podmorje na području Marine Betina

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U subotu, 20. travnja, održana je akcija čišćenja podmorja područja Marine Betina koju je inicirala sama Marina, a organizirala udruga tamošnjih Argonauta.

Na akciji se skupilo 30-ak ronioca, domaćih iz RK Murter-Kornati te iz Varaždina i to iz KPA Drava i JVP Grada Varaždina, koji su ujedno i obučeni ronioci.

Čistilo se na cijelom području Marine Betina, a roniocima su pomogli i volonteri na kopnu. Skupilo se svega, od starih guma, akumulatora pa do metalnih kolica iz supermarketa, a sveukupno oko 4 metara kubičnih otpada koji je pravilno zbrinulo lokalno komunalno poduzeće Ježinac d.o.o.

– Ova je akcija bila i dijelom veće akcije naziva Rezolucija zemlja, koja već treću godinu mobilizira volontere diljem Hrvatske kako bi čistili okoliš i podizali svijest o važnosti ekološke odgovornosti. U subotu je tako u svega dva sata akcije zajednički prikupljeno više od 40 tona otpada, što jasno pokazuje koliko je problem zagađenja prisutan. Tako smo i mi u Marini Betina uvidjeli da ćemo se svakako tamo još vraćati na akcije čišćenja kako bi onima koji dolaze iza nas ostavili čišći okoliš nego što smo ga našli – ističu organizatori.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Život i društvo

Ludbreškim i Čakovečkim mažoretkinjama brojne medalje na Državnom prvenstvu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čakovečke mažoretkinje protekli vikend sudjelovale su na 27. Državnom prvenstvu u mažoret plesu u Krapini. Predstavile su se sa četiri sastava i otplesale ukupno 22 koreografije.

U Međimurje su se vratile sa 11 medalja, 5 zlatnih, 1 srebrnom i 5 brončanih

Ludbreške mažoretkinje s Državnog prvenstva u mažoret plesu vratile su se s šest medalja, tri zlatne i tri srebrne. Ujedno su ostvarile i plasman na Europskom prvenstvu.

-Još smo pod dojmovima 27. Prvenstva Hrvatske u mažoret plesovima, održanom u Krapini proteklog vikenda, gdje se okupilo više od 800 sudionika iz 17 hrvatskih gradova. Sedam koreografija i sedam prilika da pokažemo što možemo iskoristili smo u potpunosti i kući se vratili sa šest medalja: tri zlatne, tri srebrne i jednim, ali vrijednim četvrtim mjestom – poručile su Ludbreške mažoretkinje.

Zahvalile su svima na podršci.

-S fantastičnim koreografijama, koje su nam donijele zlatne medalje, ostvarili smo plasman na Europsko prvenstvo u nizozemskom Eindhovenu! Svima, a bilo ih je mnogo (treneri, roditelji, obitelji, donatori, volonteri, navijači i mnogi drugi) koji su bili dio ovog putovanja, od srca hvala! Njihova podrška, pomoć i predanost su nas i doveli do ovih sjajnih uspjeha – stoji u objavu na Facebooku Ludbreških mažoretkinja i Twirling kluba Ludbreg.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje