Meteorolozi najavljuju novi toplinski val s temperaturom do 36 stupnjeva
Ponovno nam stižu vrlo visoke temperature, pokazuje sedmodnevna prognoza DHMZ-a za sjever Hrvatske. Na varaždinskom području će u četvrtak, 8....
Uz predstavnike srodnih društava s kojima DGIT konstantno surađuje, među uzvanicima su bili predstavnici Grada Varaždina i Županije, Hrvatske komore inženjera građevinarstva, Hrvatskog saveza građevinskih inženjera, dekan zarebačkog Građevinskog fakulteta i drugi.
Na Skupštini su izabrana radna tijela te podnesena i prihvaćena sva izvješća, a potom su predstavnici tvrtke Wienerberger predstavili svoju široku paletu proizvoda. Obilježavanje 60. rođendana Društva popraćeno je izdavanjem e-monografije koja prikazuje njegovu povijest, razvitak i rad.
Riječ je o interaktivnom rješenju u digitalnom obliku, koje sadrži između ostalog sve brošure koje je Društvo dosad izdalo kao i njegove važeće akte.
Društvo je za sve prisutne pripremilo poklone s e-monografijom u simpatičnom pakiranju, s prepoznatljivim logotipom. Dodajmo da je Skupština društva odlučila dodijeliti priznanja, te su za posebno isticanje, efikasnost i zalaganje u radu društva Plakete primili Nada Zadravec, Mirna Amadori, Martina Cesar – Kelemen, Velimir Vujec i Bojan Lukman.
Za aktivno sudjelovanje u radu i afirmaciji Društva dodijeljeno je 16 Povelja najzaslužnijim članovima. Podsjećamo, DGIT danas s čak 260 članova predstavlja jednu od najvećih strukovnih udruga na području Sjeverozapadne Hrvatske, te je jedno od nabolje organiziranih i najaktivnijih Društava s područja graditeljstva u RH.
Sa svojom jasno zacrtanom vizijom njegovanja i daljnjeg razvijanja etike graditeljskog poziva, Društvo se zalaže za daljnji razvoj inženjerskih i tehničkih disciplina.
Kroz stalnu međusobnu razmjenu iskustava i mišljenja, te utjecaja na stvaranje javnog, znanstvenog i stručnog mišljenja i stajališta o svim bitnim tehničkim, ekonomskim, proizvodnim i drugim pitanjima u graditeljstvu Društvo značajno doprinosi unaprjeđenju graditeljske struke te konstantno daje značajan doprinos općem razvoju znanosti.
DGIT se kontinuirano bavi davanjem stručnih mišljenja o konkretnim projektima, elaboratima, analizama, razvojnim programima, tehničkoj regulativi, obrazovanju i slično, te je svoj značajan doprinos dalo i prilikom izrade i donošenja posljednjih zakonskih i pod zakonskih akata s područja graditeljstva.
Štoviše, posebno se ponosi stalnom organizacijom stručnih seminara u sklopu cijelo životnog stručnog usavršavanja koja su certificirana i odobrena od strane HSGI-a, a kojima je do sada sudjelovalo više tisuća polaznika i redovito organizira stručna putovanja u zemlji i inozemstvu.
Nakon službenog dijela Skupštine održano je tradicionalno druženje.
Do 30. rujna 2024. svi koji već imaju startup do 5 godina starosti, kao i timovi koji pokreću startup mogu prijaviti svoju inovativnu ideju na drugi po redu Voogle Akcelerator u organizaciji Tehnološkog parka Varaždin i Grada Varaždina.
Voogle Akcelerator će se održati od 7. listopada do 8. studenoga 2024. u Tehnološkom parku Varaždin, a prijavljeni ostvaruju jedinstvenu priliku za edukacije, poslovno umrežavanje i osvajanje novčane nagrade. Prve tri ideje ocijenjene kao najbolje ili najzrelije dijele 10.000 eura nagrade, što u novcu, što u uslugama Tehnološkog parka Varaždin. Svi timovi koji uđu u Akcelerator imaju priliku svoju ideju prezentirati na Voogle konferenciji u studenom, a kroz Enterprise Europe Network, uz podršku Techparka, imaju priliku internacionalizirati svoje poslovanje, održati pitch pred drugim članicama EEN konzorcija i na taj način tražiti potencijalne partnere izvan granica Hrvatske.
Otvorene su prijave za drugi po redu Voogle Akcelerator, u organizaciji Tehnološkog parka Varaždin i Grada Varaždina. Do 30. rujna 2024. svoju inovativnu ideju mogu prijaviti svi koji već imaju startup do 5 godina starosti, kao i timovi koji pokreću startup.
Podrška u mentorskom i edukativnom smislu, novčane podrška i mogućnost internacionalizacije ideje
Voogle Akcelerator je program koji osigurava podršku inovativnim idejama te omogućava ubrzan rast i razvoj snažnih i održivih startupova kroz povezivanje, edukacije, treninge, mentorsku potporu i osvajanje novčanih nagrada. Prijavom na Voogle Akcelerator prijavljeni će imati više od 40 sati izuzetno korisnih radionica za pokretanje poslovnog pothvata te mogućnost umrežavanja s mentorima i ostalim tvrtkama unutar TECH_PARK-a, imat će priliku prezentirati svoje ideje pred potencijalnim investitorima, a prva tri plasirana tima osvojit će i novčanu nagradu za poticanje poslovanja te dobiti mogućnost korištenja TECH_PARK infrastrukture.
Ukupni nagradni fond i ove godine iznosi 10.000 eura, od kojih 6000 eura u novcu, a ostalih 4.000 eura su usluge Tehnološkog parka. Svakako valja istaknuti i mogućnost predstavljanja poduzetničke ideje na Voogle konferenciji pred više od 200 poduzetnika, potencijalnih investitora, studenata i ostalih gostiju koja će se i ovog studenog održati u HNK Varaždin. Uz navedeno, svi timovi koji ulaze u Akcelerator imaju priliku kroz EEN (Enterprise Europe Network) konzorcij, čiji je Tehnološki park Varaždin član, svoju ideju internacionalizirati, pitchati je pred ostalim članicama konzorcija iz cijele ćurope i tražiti partnera za razvoj ili distribuciju svojih proizvoda.
– I ove smo godine osigurali fantastičan program podrške za sve timove koji uđu u Akcelerator. Imamo različite mentore s dokazanim iskustvom u radu s poduzetnicima, kako zrelim tako i poduzetnicima početnicima. Sve radionice iskrojene su točno prema potrebama poduzetnika u ranoj fazi, radioničkog tipa, a osim toga timovi imaju priliku s mentorima održati i individualne mentorske sesije. To nam se pokazalo kao odlična i važna stvar za sudionike Akceleratora – kaže direktor Tehnološkog parka Varaždin Vedran Bubalo.
Važan progres lanjskih sudionika Voogle Akceleratora
– Ideje iz prošlogodišnjeg Akceleratora su se do sada razvijale u većem ili manjem obimu. Prošlogodišnji pobjednik Reclo (Niko Bucalo) otvorio je poduzeće i ideju pretvara u proizvod. Ostali nagrađeni isto tako razvijaju proizvod pa je primjerice Choncha, drugi izabran, pokrenuo poduzeće Terrasync i radi na masovnoj proizvodnji svojih pametnih posuda za sobne biljke. Uglavnom većina ideja s prošlogodišnjeg Akceleratora i dalje je živa i poduzetnici rade na njihovom razvoju, a mi ih pratimo i stojimo na raspolaganju za sve što im je potrebno – objasnio je Vedran Bubalo.
I ove godine Tehnološki park Varaždin podržavaju partneri: Grad Varaždin, Fakultet organizacije i informatike (FOI), Sveučilište Sjever, Enterprise Europe Network (EEN) te im se pridružuje tvrtka Sedmi odjel – vodeći AWS partner u CEE regiji, ujedno i jedan od vodećih pružatelja usluga IT savjetovanja i upravljanja Cloud rješenjima.
Povodom Svjetskog dana prve pomoći koji se obilježava drugu subotu u rujnu, ovu godinu pod sloganom “Prva pomoć i sport“ , Društvo Crvenog križa Varaždinske županije organiziralo je zanimljivu radionicu djeci, članovima Atletskog kluba Sloboda. Radionicu je održala dr. Nives Bubnjar, licencirana predavačica Prve pomoći uz pomoć djelatnika i volontera Društva.
Polaznici radionice su s velikim zanimanjem učili kako pravilno reagirati u slučaju ozljede i kako pružiti prvu pomoć, od zaustavljanja krvarenja kod ozljeda i ogrebotina do stavljanja unesrećenog u bočni položaj. Najhrabriji su se čak okušali u reanimaciji.
Na radionici je sudjelovalo 30-ak djece koja su imala prilike upoznati se s osnovnim postupcima prve pomoći, a njihove reakcije bile su i više nego pozitivne.
Naši najmlađi sugrađani su se zabavili i naučili mnogo novih stvari.
Edukaciju iz pružanja prve pomoći nikada nije prerano započeti. Već u najranijoj dobi djeca su spremna primiti prva znanja o pružanju prve pomoći kroz igru, a u njihovu svijest je u toj dobi nužno ugraditi potrebu brige za sebe i druge u slučaju nezgoda.
Djeca su imala priliku postavljati i pitanja, sudjelovati u praktičnim vježbama te uz pomoć volontera i djelatnika vježbati na modelima. Učenje prve pomoći od najranije dobi ključno je za razvoj odgovornosti i svijesti o važnosti brzog reagiranja u hitnim situacijama.
Učenje prve pomoći također promiče empatiju i brigu za druge, što su vrijednosti koje su važne za njihov društveni razvoj. Djeca koja su osposobljena za pružanje prve pomoći mogu postati mali heroji u svojoj zajednici.
Cilj obilježavanja Svjetskog dana prve pomoći je podići svjesnost cijelog svijeta kako prva pomoć može svakodnevno spasiti život.
Hrvatski Crveni križ sa svojim 131 društvom diljem Hrvatske provodi tečajeve prve pomoći. Javite se najbližem društvu Crvenog križa, obnovite znanje iz pružanja prve pomoći kako biste bili spremni pomoći sebi, svojim bližnjima ili osobi kojoj je potrebna pomoć. Nemojmo dozvoliti da nas naše neznanje spriječi u tome da nekome spasimo život!