Povežite se s nama

Život i društvo

Varaždin: u tijeku ažuriranje baze podataka korisnika “dječjih božićnica“

Objavljeno:

- dana

Grad Varaždin poziva roditelje/posvojitelje/skrbnike/staratelje djece rođene od 01. siječnja 2007. godine, koja imaju prebivalište na području Grada Varaždina, da podnesu zahtjev za unos, ispravak ili dopunu podataka upisanih u registar korisnika „dječje božićnice“.

Zahtjev se nalazi na web stranici Grada www.varazdin.hr/bozicnice.

– Molimo da roditelji posvojitelji/skrbnici/staratelji putem aplikacije na web stranici, upisom OIB-a djeteta provjere da li se dijete nalazi u bazi podataka Grada Varaždina. Ukoliko se dijete nalazi u bazi podataka i podaci su točni, nije potrebno ispunjavati Zahtjev niti poduzimati bilo kakve daljnje radnje. Roditelji/posvojitelji/skrbnici/staratelji koji nisu u mogućnosti ispisati Zahtjev, isti mogu podići u pisarnici Grada Varaždina, Trg kralja Tomislava 1, (ponedjeljkom, srijedom i četvrtkom od 7 do 15 sati, utorkom od 7 do 17 sati i petkom od 7 do 13 sati). Zahtjev za unos, ispravak ili dopunu podataka upisanih u registar korisnika „dječjih božićnica“ predaje se do 24. rujna 2024. godine do 12 sati – ističu u Gradu.

Nakon navedenog roka podnašanje zahtjeva više neće biti moguće.

Korisnici dječjih božićnica koji prošle godine iste nisu podignuli, izbrisani su iz registra korisnika te moraju ponovno predati zahtjev.

Roditelji koji će podnijeti zahtjev za donaciju za novorođeno dijete nakon roka za predaju zahtjeva za ažuriranje baze podataka korisnika „dječjih božićnica“, a sve do 31. prosinca 2024. godine, bit će upisani u bazu po službenoj dužnosti.

Život i društvo

U petak u Maruševcu radionica za građane o energetskoj obnovi obiteljskih kuća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Cilj radionice je pojasniti svim zainteresiranim građanima uvjete i kriterije za sufinanciranje energetske obnove kuća te način prijave na javne pozive

Općina Maruševec organizira besplatnu radionicu kako bi osigurala da svi zainteresirani građani budu upoznati s uvjetima prijave na nadolazeće javne pozive Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Građani će na radionici dobiti relevantne informacije i upute u mogućnosti ostvarivanja financijskih potpora vezanih uz:

– Javni poziv za poticanje ugradnje fotonaponskih elektrana u obiteljskim kućama te

– Javni poziv za energetsku obnovu obiteljskih kuća.

Naime, podnošenje prijava na Javni poziv za poticanje ugradnje fotonaponskih elektrana u obiteljskim kućama kreće od 4. studenoga 2024. godine. Od toga dana građani će moći prijavu na Poziv podnijeti isključivo elektroničkim putem, unosom podataka i učitavanjem dokumentacije u informacijski sustav eFZOEU.

Također, raspisivanje Javnog poziva o energetskoj obnovi obiteljskih kuća najavljeno je početkom 2025. godine. Poziv će uključivati cjelokupnu energetsku obnovu, od fasada, krovova, ovojnice, a isto tako i pojedinačne mjere ugradnje fotonaponskih elektrana, dizalice toplice, solarne kolektore. Prijave će se podnositi kroz aplikaciju u koju će se građani prijavljivati preko Nacionalnog identifikacijskog i autentifikacijskog sustava (NIAS).

Sudionicima radionice pojasnit će se uvjeti sufinanciranja, s naglaskom na popis potrebne dokumentacije te približiti način prijave, a nakon radionice će građani imati priliku postavljati i konkretna pitanja.

Ne propustite ovu zanimljivu radionicu o nadolazećim javnim pozivima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koja će se održati u petak, 18. listopada ove godine u dvorani Općine Maruševec (Maruševec 6) s početkom u 18 sati.

Za sudjelovanje nije potrebna prethodna prijava.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO Ludbreški mališani kroz igru i zabavu istraživali tajne svemira

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Od 4. do 10. listopada ludbreški Dječji vrtić Radost, točnije skupina Krijesnice i njihove odgojiteljice Julija Biškup i Sabina Štimac, pridružili su se globalnom obilježavanju Svjetskog tjedna svemira. Kroz razne aktivnosti, polaznici vrtića istraživali su kako svemirska istraživanja i tehnologije mogu pomoći u razumijevanju i ublažavanju klimatskih promjena na Zemlji.

Zaposlenici vrtići projekt su proveli s ciljem upoznavanja djece vrtićke dobi s osnovnim pojmovima iz astronomije i Svemira, te potaknuti njihovu znatiželju o Svemiru. Kroz zabavne, praktične aktivnosti i kreativne metode učenja, djeca su istraživala planete, zvijezde i Svemir na edukativan i zanimljiv način.

-Djecu smo upoznali s karakteristikama putovanja u svemir kroz objašnjavanje pojmova  poput rakete, svemirske postaje, centra za kontrolu misije. Naglasak je bio na zanimanju astronauta, izgled opreme, trening, prehrana, kretanje u Svemiru. Također istražili smo i nove pojmove vezane uz svemir, Sunčev sustav, galaksija, crna rupa, meteori, asteroidi, mliječna staza, a također smo ih upoznali s osnovnim karakteristikama pojedinih planeta s posebnim naglaskom na planet Zemlju – rekli su nam u vrtiću Radost.

Kako bi djeci na što jednostavniji način približili cijelu tematiku poslužile su i prigodne priče pa su tako mališani preko „Astronautice Vinke“ doznali više o Sunčevom sustavu i putovanju u Svemir. Dio sobe odgojno-obrazovne skupine preuređen je u svemirsku postaju i prostor je gdje se djeca mogu pretvarati da su astronauti.

-Ova igra bila je važan dio povezivanja učenja s kreativnim razmišljanjem. Djeca su sudjelovala u kreativnoj radionici u kojoj su izrađivali svoje modele Sunčevog sustava. Ovaj praktični pristup pomogao im je da vizualiziraju veličine i položaje planeta u odnosu jednih na druge – kažu u vrtiću.

Korišten je i projektor za zvijezde kako bi se simuliralo noćno nebo. Djeca su bila potaknuta prepoznavati zvijezde i sazviježđa te su naučila važnost Sunca, Mjeseca i zvijezda u našem svakodnevnom životu. Naravno, bilo je tu i pjesama o svemiru, likovnih radionica, a djeca su se okušala i u izradi teleskopa te pokusu lansiranja rakete.

-Djeca su pokazala veliki interes za temu Svemira, često su postavljala pitanja o planetima, astronautima i zvijezdama. Likovne radionice na temu omogućile su djeci da izraze svoju kreativnost, istovremeno učeći imena i položaje planeta. Igre uloga i interaktivne aktivnosti pomogle su u razvoju socijalnih vještina i timskog rada jer su djeca zajedno sudjelovala u “svemirskim misijama”. Sve su planirane aktivnosti i ostvarene, a proučavanje teme Svemira nastavit će se i dalje i proširiti jer je interes djece vremenom postajao sve jači. Projekt je potaknuo njihovu znatiželju i otvorio im umove za koncept Svemira izvan našeg planeta. Obzirom da su aktivnosti bile planirane i provođene kako bi se podupirao razvoj svih razvojnih područja djeteta, možemo reći da je utjecao i na cjelokupan razvoj djece koja su u njemu sudjelovala – ističu u Radosti.

World Space Week Asocijacija (WSWA) je najveća svjetska obrazovna organizacija povezana sa svemirom, pokrenuta od strane Ujedinjenih naroda i Vijeća za miroljubivo korištenje svemira (COPUOS) te Ureda za izvanzemaljske poslove (UN OOSA).

Svjetski tjedan svemira se obilježava svake godine od 4. – 10. listopada, a nacionalni koordinatori rade tijekom cijele godine i pomažu organizatorima događanja te koordiniraju aktivnosti povezane s obilježavanjem Svjetskog tjedna svemira. World Space Week Asocijacija ima nacionalne koordinatore u preko 80 država širom svijeta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje