Povežite se s nama

U fokusu

Varaždinac odbio platiti dimnjačare jer čiste i dimnjake koji se ne koriste

Objavljeno:

- dana

Iako su 2015. godine u Gradu Varaždinu uvedena nova pravila obavljanja dimnjačarskih usluga te je prošle godine proveden novi postupak dodjele dimnjačarskih koncesija, pojedini građani i dalje imaju prigovore na obavljanje dimnjačarskih usluga.

Dok su se prijašnjih godina uglavnom žalili na prečeste dolaske dimnjačara, nedavno se redakciji Regionalnog tjednika obratio Mile Tanacković, predstavnik stanara na adresi Zrinskih i Frankopana 10 b, koji se požalio na veće račune za dimnjačarske usluge. Kaže da je prije u njihovu ulazu dimnjačarske usluge obavljala tvrtka Crleni, a odnedavno ih obavlja tvrtka Dimax te su od nje dobili puno veći račun “jer se sada čiste i dimnjaci koji se ne koriste”.

Novi koncesionari

Gradskom odlukom iz 2015. godine utvrđeno je da bi se dimnjaci na koje su priključeni plinski uređaji trebali kontrolirati najmanje dva puta godišnje i po potrebi čistiti jednom godišnje. Tijekom prošle godine u Varaždinu je proveden novi postupak dodjele koncesija za obavljanje dimnjačarskih usluga te je novu petogodišnju koncesiju dobila zajednica ponuditelja koju čine tvrtke Dimax i Caminus (nekadašnji Crleni). Svaka je tvrtka preuzela po tri zone na području Grada, a Dimaxu je pripalo središte Varaždina.

Prema odluci i dimnjake koji se ne koriste treba očistiti jednom u dvije godine

Tanacković iz Ulice Zrinskih i Frankopana (u naselju Đurek) donio nam je stari račun iz 2015. godine prema kojem je tvrtka Crleni tada obavila kontrolu četiriju zajedničkih – sabirnih plinskih dimnjaka po cijeni od 22,35 kuna, pa je ukupni račun iznosio 111,75 kuna. Kad je tvrtka Dimax krajem prošle godine preuzela njihov ulaz, 15. studenoga dobili su račun na ukupno 419,10 kuna. Na računu stoji da su obavljena čišćenja četiriju vlastitih dimnjaka po cijeni od 22,35 kuna te su ovog puta čistili šest zajedničkih – sabirnih dimnjaka po cijeni od 40,98 kuna. Nakon toga prvog čišćenja, dimnjačari su ponovno došli u ožujku 2018. godine, ali je Tanacković odbio potpisati radni nalog jer “smatra da je čišćenje dimnjaka obvezno obaviti jednom godišnje”.

– Nije mi jasno kako su se prije čistila četiri dimnjaka, a sad ih je ukupno deset. Prije smo dimnjačara godišnje plaćali 400 kuna, a sad ispada da ćemo svaka četiri mjeseca plaćati toliko. Kod nas nema plinskih dimnjaka od opeke koji se koriste. Svi dimnjaci su rostfraj i samo se oni koriste. U cijelom Đureku je 40 posto plinskih dimovoda, zatim je 10 do 15 posto loživih na kruta goriva te se preostalih 40 do 45 posto dimovoda ne koristi – kaže Tanacković.

Za objašnjenje ove situacije pitali smo vlasnika i direktora Dimaxa Miroslava Njegovca, koji kaže da im se Tanacković dosad nije obratio osobno s prigovorom i da njihov prvi račun iz 2017. godine još nije plaćen.

– Poslali smo opomenu, obavijestili upravitelja zgrade, obrt Filmar, i uskoro ćemo pokrenuti ovršni postupak – kaže Njegovec objašnjavajući da su tijekom prvog dolaska u studenome 2017. godine očistili sve dimnjake, i one koji se koriste i one koji se ne koriste.

– Na računu tvrtke Crleni iz 2015. godine iskazana je samo kontrola dimnjaka, a mi smo u studenome očistili ukupno šest zajedničkih – sabirnih dimnjaka, od kojih se četiri koriste, a dva se ne koriste. Prema gradskoj odluci i dimnjake koji se ne koriste treba očistiti jednom u dvije godine. Kad je riječ o dimnjacima od opeke ili rostfraja, treba znati da se dimnjaci ne kontroliraju i ne čiste ovisno o materijalu od kojeg su napravljeni, nego ovisno o vrsti priključenih trošila, a u ovom su slučaju na dimnjake priključeni najopasniji od svih uređaja, obični atmosferski bojleri – ističe Njegovec i objašnjava da su, nakon toga prvog dolaska, u ožujku ove godine ponovno došli u periodično čišćenje dimnjaka koji se koriste.

– S obzirom na to da predstavnik stanara nije želio potpisati radni nalog, smatra se da usluge nisu obavljene i o tome smo obavijestili nadležne službe, tj. Komunalno redarstvo Grada i Protupožarnu inspekciju. Tu naša priča staje i sva odgovornost prelazi na korisnika i nadležne službe. Radimo u 70 zgrada i ovo je jedina pritužba na naše usluge. Ukoliko g. Tanacković ne želi naše usluge, na to ima pravo, ali i preuzima odgovornost za svoje postupke – napominje Njegovec, a konačnu prosudbu je li ovdje riječ o potrebnim ili nepotrebnim uslugama morat će očigledno dati komunalne službe kad izađu na teren.

U fokusu

Treće poskupljenje cigareta u samo mjesec dana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novo poskupljenje cigareta na hrvatskom tržištu, treće po redu od početka ožujka.

Nakon Tvornice duhana Rovinj i kompanije Philip Morris Zagreb, dizanje cijena najavila je i tvrtka  JT International Zagreb, i to za 10 eurocenti po kutiji.

JT je prijavio povećanje maloprodajnih cijena za određene marke cigareta  i prijave maloprodajnih cijena za nove marke pod brandom Camel. Nove cijene stupaju na snagu u srijedu, 3. travnja.

Sobranie će po novome stajati 4,90 eura, Camel 4,30 eura, Camel legend 4,10 eura, Camel compact 4,20 eura, Winston 4,20 eura, Benson & Hedges 4,10 eura te LD 4,20 eura.

Cijene su povećane između 2 i 2,5 posto, ovisno o vrsti cigareta, ali sve su, bez iznimke, skuplje za 10 eurocenti. Za toliko su cijene digli i TDR te Philip Morris. Ima li tu možda posla za Agenciju za zaštitu tržišnog natjecanja?

Izvor: Danica

Nastavite čitati

U fokusu

Većina učenika je ispod osnovne razine znanja hrvatskog jezika: ˝To je zbog novih tehnologija˝

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vinko Filipović, ravnatelj Nacionalnog centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja, komentirao je, među ostalim, rezultate nacionalnog ispita u školama.

Nacionalni ispit iz 2023. pokazao je poražavajući podatak da je u hrvatskom jeziku najviše učenika bilo ispod osnovne razine.

-Djelom je to točno, a to je zato jer se odnosi na pisani zadatak. Zbog suvremenih tehnologija naši učenici se sve lošije pisano izražavaju, ali mi upravo na otme inzistiramo, na učeničkoj pismenosti materinskog jezika. Stvari se neće lako popraviti, na društvenim mrežama učenici, kao i svi mi, komuniciraju skraćenicama i anglizmima – rekao je Filipović u Novom danu na N1 televiziji.

I fizika je imala najgore ocijene.

-To je na državnoj maturi. To je jedan višegodišnji problem jer je ona loše stručno zastupljena u školama zbog tržišta koje je fizičare usmjerilo u neka druga profitabilnija zanimanja. Pitanje je u kojoj je mjeri težina zadataka primjeran usvojenom znanju, a treba uzeti u obzir da je ona izborni predmet i da ju polažu i oni kojima ne polaganje neće donijeti nikakvu štetu, kao što je obveznim predmetima, naveo je.

Filipović kaže da ovi rezultati nemaju nikakav utjecaj na upise u srednje škole, ali da su dobar pokazatelj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje