Povežite se s nama

Život i društvo

“Varaždinac” pet ratnih godina po Jadranu potapao francuske podmornice i čuvao ga od talijanske eskadre

Objavljeno:

- dana

Istraživanje povijesti i tehničkih podataka jednoga pomalo neobičnog broda dovelo je povjesničara Zvonimira Freivogela čak do povijesti Kineske ratne mornarice i tamošnjih političkih previranja početkom 20. stoljeća, odnosno do povijesti i ocjene austrougarske brodogradnje u istom razdoblju. Štoviše, tijekom predstavljanja knjige „Carski i kraljevski razarač Warasdiner“ u sklopu prošlotjednog programa “Ljeto varaždinske povijesne knjige” okupljeni znatiželjnici mogli su od autora knjige putem videolinka štošta doznati o zbivanjima na Jadranu tijekom Prvoga svjetskog rata, o operacijama francuskih i njemačkih podmornica (makar i pod tuđim zastavama!) te o povijesti glasovite 16. varaždinske pješačke pukovnije na Srpskom bojištu početkom Velikog rata…

Brod je naručio kineski kraljević

Govoreći o austrougarskoj Carskoj i kraljevskoj ratnoj mornarici, Frevogel je uvodno naglasio da se razvila od bivše austrijske Carsko-kraljevske mornarice, koja se sredinom 19. stoljeća od obalne flote počela pretvarati u flotu otvorenog mora. Pobjedom nad talijanskom flotom kod Visa 1866. godine stekla je i svjetsku slavu, ali sustavna brodogradnja počinje tek 1898. godine. Naime, tada su građene prve serije oklopnjača, a zatim i oklopni krstaši, lake krstarice i brojne torpiljarke. Početkom 20. stoljeća austrougarska mornarica bila je po veličini osma na svijetu, a poslije propasti ruske flote u ratu s Japanom 1904./1905. godine skočila je na sedmo mjesto.

– U Velikoj Britaniji admiral Sir John A. Fisher (1841. – 1920.), poznat kao „otac“ Dreadnoughta, prvog bojnog broda sa svim glavnim topovima jedinstvenog kalibra i s parnim turbinskim pogonom, energično je razvijao razarače. Najpoznatije britansko brodogradilište tog doba koje se bavilo gradnjom razarača bila je tvrtka A. Yarrow & Co. u Poplaru. Cesarsko-kraljevska mornarica naručila je 1904. godine od njih prototip razarača koji je prvotno trebao imati 350 tona istisnine i brzinu od 26 do 27 čvorova (oko 50 km/h). Konačno je u kolovozu 1904. potpisan ugovor za gradnju broda istisnine 400 čvorova i brzine 27 čvorova, koji je kod porinuća imenovan kao Huszár. Prototip za nove torpiljarke, imenovan Kaiman, također je izgrađen u Engleskoj, a tvrtka Yarrow isporučila je planove za gradnju po jedne serije razarača i torpiljarki u austrougarskim brodogradilištima. Torpiljarke klase Kaiman imale su 200 tona istisnine i dostizale s jednim parnim strojem i jednim vijkom brzinu od 26 do 27 čvorova, a veći Huszári, s dva stroja i vijka, od 28 do 28,5 čvorova – objasnio je autor genezu nastanka legendarnog Warasdinera.

Od 11 razarača klase Huszár pet ih je izgrađeno u tada austrijskom brodogradilištu Stabilimento Tecnico Triestino (STT) u Trstu, a nazvani su, poput Huszára, prema vojnicima: Ulan (konjanik naoružan kopljem), Streiter (ratnik), Wildfang (lovac), Scharfschütze (strijelac) i Uskoke (uskok). Drugih šest građeno je u novome mađarskom brodogradilištu Danubius u Rijeci i nazvano Turul (prema mitskoj ptici sokolu ugarskoga kralja Arpada), Pandur (pripadnik iregularnoga konjaništva; najpoznatiji su bili Trenkovi panduri), Csikós (mađarski pastir-konjanik), Reka (rijeka istočno od Gorice), Dinara i Velebit.

Brz i ubojit

No, publiku je najviše zanimalo odakle potječe naš Warasdiner i kakva je zapravo bila njegova uloga u ratnim zadaćama.

– Vratimo se u 1908. godinu, u doba kad su brodovi klase Huszár građeni prema licenci u Trstu i Rijeci. Još 1895. godine Kinesko Carstvo htjelo je obnoviti ratnu mornaricu, ali nije raspolagalo brodogradilištima sposobnima za gradnju suvremenih brodova, a ni financijska sredstva nisu bila obilna. Program je zastao, ali 1908. odlučeno je reorganizirati mornaricu. Te godine poslana je u inozemstvo mornarička delegacija pod vodstvom kraljevića Tsai-Tsuna i admirala Sa Zhenbinga. Od 30. prosinca 1909. do 2. siječnja 1910. godine delegacija je boravila u Puli. Tijekom boravka potpisan je niz ugovora s austrougarskim, a kasnije i s drugim europskim, pa i japanskim te američkim brodogradilištima o gradnji triju manjih krstarica, od čega dviju u Velikoj Britaniji (Chao Ho u brodogradilištu Armstrong i Ying Swei kod tvrtke Vickers) i jedne u SAD-u (Fei Hung u brodogradilištu Bethlehem Steel Co.), kao i dviju velikih topovnjača u Japanu. Naručena su i tri prototipa za razarače, od kojih je brod građen u STT-u trebao dobiti ime Lung Tuan (kineski: 龍湍). Bila je riječ o neznatno preinačenom razaraču klase Huszár! Kobilica Lung Tuana položena je na navoz 1. travnja 1911., brod je porinut 3. travnja 1912., a na pokusnim plovidbama 31. svibnja i 1. lipnja 1912. godine postigao je zavidnu brzinu do 30,65 čvorova – rekao je Freivogel.

Dodao je da je u Kini 10. listopada 1911. izbila građanska revolucija i Republika je zamijenila Carstvo. Financijski problemi usporili su ili prekinuli gradnju brodova, a tršćansko brodogradilište STT ostalo je sjediti na dovršenom razaraču Lung Tuan.

– Nije jasno zašto brod poslije dovršenja nije isporučen Kinezima jer je poznato da ga je u razdoblju od 4. do 6. lipnja 1912. godine, kad je posjetio brodogradilište, obišao i kineski veleposlanik. STT je ponudio „zaboravljeni“ razarač austrougarskoj mornarici u studenome 1912. za 1,2 milijuna kruna, ali u to doba Austrijancima više nije bio zanimljiv, jer je C. i kr. mornarica u međuvremenu odlučila graditi veće brodove s turbinskim pogonom. Tek kad je u srpnju 1914. godine počeo Prvi svjetski rat, austrougarska mornarica ponovno se sjetila Lung Tuana i otkupila ga za 1,292 milijuna kruna. Odvučen je iz Trsta u Pulu 28. kolovoza i preuzet istog dana za Carsku i kraljevsku mornaricu pod novim imenom Warasdiner, a u službu je ušao 10. rujna iste godine – ističe autor knjige, u kojoj otkriva još zanimljivih podataka o  “Varaždincu”.

Slavna tradicija

Primjerice, austrougarska ratna mornarica dodijelila je “prekobrojnom” razaraču klase Huszár ime Warasdiner, u čast 16. varaždinske pješačke pukovnije, iako je brod prvotno građen za Kinesku carsku ratnu mornaricu kao Lung Tuan.

– Kako su u to doba u službu ušli prvi veći brodovi s pogonom na parne turbine, Warasdiner je bio posljednji razarač Carske i kraljevske mornarice s već “zastarjelim” pogonom na stapne parne strojeve, ali je na pokusnoj plovidbi ipak uspio ostvariti brzinu veću od 30 čvorova. U skladu s poznatom i slavnom tradicijom varaždinskih vojnika, sudjelovao je tijekom Prvoga svjetskog rata u brojnim poduhvatima na Jadranu, podupirao operacije drugih brodova i hidroplana, tražio mine, lovio protivničke podmornice i pratio konvoje. Razarač je samo jednom oštećen, kad se sudario s jednim trgovačkim brodom, a potkraj rata ležao je u Puli, gdje su ga tijekom remonta zaplijenili Talijani i izrezali poslije 1920. godine – zaključio je Zvonimir Freivogel.

Jedini ratni brod s imenom grada Varaždina

Brod je u čast 16. varaždinske pješačke pukovnije i njezinih zasluga na Srpskom bojištu nazvan Warasdiner – ili, po domaći – Varaždinec.

– Iako je autor o brodu već pisao 2014. u zborniku radova „Varaždin i sjeverozapadna Hrvatska u Velikom ratu (1914. – 1918.)“, njegov entuzijazam tjerao ga je u daljnja istraživanja. Otkriveni su novi podaci o životu i radu Warasdinera, kao i fotografije, a sve je predstavljeno u ovoj monografiji. U kolektivnom sjećanju građana Hrvatske malo je događaja koji se vežu uz Prvi svjetski rat. Gotovo da se ne pamte važnije bitke, vojskovođe ili junačka djela. Zato je ova monografija spas od zaborava za jedan brod koji je odigrao malu ulogu u Velikom ratu, ali je nosio ime grada Varaždina – ističe urednik monografije dr. sc. Vladimir Huzjan.

Nisu zanemarene ni sitne pojedinosti

Traženje sitnih pojedinosti, primjerice zašto se neki brod baš tako zvao u određenom razdoblju, odvelo je autora u područje opće povijesti pojedinih država i njihovih mornarica.

– Tako sam bio prisiljen baviti se interdisciplinarno i drugim područjima znanosti, poput fizike, mehanike, kemije, metalurgije, optike, elektrotehnike ili sociologije. Sve to s ciljem kako bih shvatio metode brodogradnje, brodske zaštite, oružanih sustava, načina djelovanja podmornica ili suživota na velikim i manjim ratnim brodovima – naglasio je Freivogel.

Ratno djelovanje Warasdinera bilo je tipično za većinu lakih i brzih brodova Carske i kraljevske ratne mornarice u Prvom svjetskom ratu, koja je tako uspjela spriječiti protivnička iskrcavanja na vlastitoj obali.

Život i društvo

Svečanom sjednicom Općinskog vijeća proslavljen Dan općine Trnovec Bartolovečki

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon bogatog programa povodom Dana općine Trnovec Bartolovečki, u srijedu je, 24. travnja, održan najsvečaniji dio programa – svečana sjednica Općinskog vijeća Općine Trnovec Bartolovečki.

Svečanu sjednicu otvorio je predsjednik Općinskog vijeća Dalibor Jurak koji je istaknuo kako je prije 31 godinu održana prva konstituirajuća sjednica Općinskog vijeća te da se od tada, kroz zajednički napor lokalne vlasti i svih mještana, nekadašnja ruralna sredina transformirala u mjesto u kojem je ugodno živjeti, raditi i osnivati obitelj.

– Ispred nas je mnoštvo izazova, a naše je Općinsko vijeće odlučno u naporima za stvaranje još bolje budućnosti. Moramo uložiti dodatne napore kako bismo zadovoljili potrebe svih naših sugrađana, od najmlađih do najstarijih – poručio je Jurak, dodavši kako je ključno pronaći zajednički jezik i surađivati. Dodao je kako Općina njeguje dobru suradnju s Varaždinskom županijom te Vladom Republike Hrvatske.

Potom su svi prisutni imali priliku u video prezentaciji pogledati što je sve od većih kapitalnih projekata realizirano u 2023. godini, nakon čega se prigodnim riječima obratila načelnica Općine Trnovec Bartolovečki Verica Vitković.

Načelnica je sve srdačno pozdravila te istaknula kako su u proteklih godinu dana ulagali u unapređenje kvalitete življenja u općini, od ulaganja u nove ceste i javnu rasvjetu do ulaganja u obrazovnu i sportsku infrastrukturu, uređeni su objekti javne namjene, brinuli su o zaštiti okoliša, postavljena su dječja igrališta, a uvođenjem optike dodatno je modernizirana općina.

– Oni koji žive u našoj Općini vide sve promjene koje naša općina doživljava, a prilikom sastavljanja proračuna posebna pažnja se pridaje projektima koji su u skladu sa željama naših mještana – rekla je načelnica Vitković pa istaknula nekoliko novih projekata i one koji su u tijeku.

Tako se priprema natječaj za modernizaciju javne rasvjete na području cijele općine, kao i natječaj za sanaciju još dviju prometnica na području općine te za sanaciju parkirališnog prostora ispred mjesnog groblja Bartolovec. Nakon Trnovca Bartolovečkog, nastavljen je projekt uvođenja optičke mreže i za ostala naselja, a u tijeku su pripremni radovi na postavljanju asfaltnog sloja u naselju Štefanec Marof. Ujedno se izvode i radovi na zamjeni dotrajalih vodovodnih cijevi u Bartolovečkoj ulici, a u tijeku su i manji projekti, no ne i manje važni za mještane.

Načelnica se posebno osvrnula i na kapitalni projekt – izgradnju novog dječjeg vrtića kapaciteta 200 djece, za koji je već izrađena projektna dokumentacija i ishođena je građevinska dozvola, a u tijeku je proces nabave za izvođenje građevinskih radova.

Uime prisutnih gradonačelnika i načelnika prigodnu čestitku povodom Dana Općine uputio je načelnik Općine Martijanec Branimir Nađ koji je rekao da Općina Trnovec Bartolovečki i ove godine može biti ponosna jer se može pohvaliti brojnim realiziranim projektima i uspjesima.

– Veliki broj realiziranih i manjih i većih infrastrukturnih projekata govori o tome da se u ovoj općini radi planski, smisleno, svrsishodno i sveobuhvatno. Nema toga što nije obuhvaćeno. U ovoj općini provode se i socijalne politike, pa možemo reći da nitko nije bio izostavljen ili zanemaren. Socijalni standard koji je ovdje postavljen na izrazito je visokom nivou – istaknuo je Nađ.

Prigodnu čestitku povodom Dana Općine uputio je i saborski zastupnik Predrag Štromar. Rekao je kako je Trnovec Bartolovečki varaždinska općina s najviše stanovnika i razvija se jako brzo te da samim time ima i velike potrebe.

– Načelnica Vitković odlično vodi općinu, sve ide u dobrom smjeru, ali i mi u Zagrebu trebamo rješavati probleme koje možemo. Riješili smo problem bala vrijednosti od nekoliko milijuna eura. Ono što nam je sada potrebno je rješavanje projekata u idućem razdoblju kao što je vrtić, i to je jedan od problema ovdje u općini Trnovec Bartolovečki – kazao je Štromar.

Župan Varaždinske županije te izaslanik Vlade RH i premijera Andreja Plenkovića Anđelko Stričak u svom je obraćanju također čestitao Dan općine te se potom dotaknuo rješavanja baliranog otpada za koji je Vlada osigurala stopostotni iznos troška od 29 milijuna eura.

Dodjela općinskih nagrada i zahvalnica

Kao što to obično biva, podijeljena su i općinska priznanja te nagrade, koje su nagrađenima uručili predsjednik Općinskog vijeća Dalibor Jurak i načelnica Općine Verica Vitković.

Tako su nagrade podijeljene najboljim učenicima osnovnih škola Trnovec i Šemovec – Mihaelu Horvatu iz OŠ Trnovec i Lovru Bogatiju iz OŠ Šemovec, koji su kao nagradu dobili prijenosno računalo i torbu.

Nagradu za ostvareni iznimni rezultat u području sporta dobila je reprezentativka Republike Hrvatske i državna prvakinja u latinoameričkim plesovima Stefani Hrman.

Nagradu za najbolju studenticu dobila je Leona Hrupek, nadarena redovna studentica na Medicinskom fakultetu u Rijeci.

Zahvalnicu su dobili dobrovoljni darivatelji krvi, Andrija Foder koji je dobrovoljno darivao krv 135 puta, te Ivan Magić koji je krv darivao 128 puta.

Zahvalnicu je dobila i Udruga žena „Cvijet” iz Šemovca za 15-godišnji doprinos razvoju i promicanju ugleda i značaja Općine Trnovec Bartolovečki u području društvenog života očuvanjem i oživljavanjem izrade svih vrsta rukotvorina i tradicijskih predmeta, očuvanjem autohtonih djelatnosti te poticanju oživljavanja starih tradicijskih zanata kao kulturne baštine.

Zahvalnica je pripala i Kulturno umjetničkom društvu „Mak” Trnovec za 25-godišnji doprinos razvoju i promicanju ugleda i značaja Općine Trnovec Bartolovečki u području društvenog života unapređenjem, razvojem, očuvanjem, njegovanjem i razvijanjem kulturne i tradicijske baštine trnovečkog kraja, kao i zaštitom te očuvanjem tradicijskih materijalnih dobara.

Uime svih nagrađenih prigodno se obratio Miro Koren, predsjednik KUD-a „Mak” Trnovec, koji je zahvalio svima koji su prepoznali rad, trud i zalaganje nagrađenih.

Nastavite čitati

Život i društvo

Varaždinskim gimnazijalcima nagrada na eko natječaju Fonda za zaštitu okoliša – Modna lasta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Više od 150 radova učenika osnovnih i srednjih škola na Dan planeta Zemlje poslalo snažnu poruku o važnosti borbe protiv brze mode i negativnih utjecaja na okoliš.

Radovi pristigli na adresu Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u sklopu natječaja Modna lasta, čiji su pobjednici objavljeni povodom Dana planeta Zemlje.

Upravo su učenički radovi inspiracija i izvor kreativnih ideja kojima svatko od nas može doprinijeti zaštiti i raznolikosti našeg okoliša, a koji je svakim danom u sve većoj opasnosti od uništenja, prvenstveno zbog konzumerizma i brze mode koja je bila fokus ovogodišnjeg kreativnog natječaja. Kroz tri zadatka, niži i viši razredi osnovnih škola, srednje škole te đaci kreativci pokazali su kako možemo usporiti brzu modu i pomoći Planetu.

Stručni žiri, u kojem su sjedili predstavnici najvećih hrvatskih medijskih kuća, influencerica Mateja Frajsberger poznatija kao Click4chic te predstavnici Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, odabrao je tri najkreativnija rada u svakoj od kategorija.

Prvo mjesto u kategoriji nižih razreda odnijeli su Petra Atelj, Rut Fekeža, Paula Majstorović, Iris Tomljenović i Korina Židak iz Osnovne škole Vjenceslava Novaka Zagreb, pod mentorstvom razrednice Bojane Habjanec, dok je u kategoriji viših razreda pobjednica Viktorija Huljina iz Osnovne škole Banija koju je mentorirala Ankica Veseljić.

Prvo mjesto u kategoriji srednjih škola pripalo je Dori Modrić, Jakovu Grabaru, Elizabeti Kasun, Viti Breški i Karli Kolenko iz Prve gimnazije Varaždin, koje je u kreativnom procesu podupirala prof. Ivana Žnidarić Kajić.

– Iznimno smo sretni zbog velikog odaziva učenika na ovogodišnji natječaj „Modna lasta“. Više od 150 prijava svjedoči o strasti i predanosti učenika, kad je riječ o očuvanju okoliša. To nas inspirira i potiče da svake godine ponovno pružimo priliku djeci i mladima da pokažu svoju kreativnost i brigu za naš planet, te ih nagradimo za njihov trud. Ovogodišnji pobjednici su pravi pokazatelji ekološke osviještenosti mlađih generacija te čvrsto vjerujemo kako ih je potrebno motivirati da se nastave razvijati u tom smjeru – izjavila je Sunčana Matić iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Cilj ovog obrazovno-ekološkog natječaja bio je educirati i inspirirati djecu i mlade na usvajanje održivih navika za očuvanje Zemlje te je još jednom potvrdio koliko je važno motivirati ih da aktivno djeluju u zaštiti okoliša.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje