Prije točno 77 godina Varaždinci su bili prvaci Hrvatske u hokeju! Zagrebašima u finalu nisu pomogla ni magla ni gol postignut rukom

Nastupi hokejaša zagrebačkog Medveščaka posljednjih godina u EBEL-u i KHL-u, ponovno su podigli zanimanje javnosti za ovaj iznimno atraktivan sport. Varaždinci su česti gosti zagrebačke Ledene dvorane, gdje svojim navijanjem u velikoj mjeri doprinose uspjesima popularnih Medvjeda.

No, nisu oduvijek Varaždinci morali potegnuti do metropole kako bi uživali u vrhunskim hokejaškim partijama. Naime, Varaždinsko športsko društvo se, sada već daleke 1941. godine okitilo naslovom prvaka Banovine Hrvatske!

Do posljednje minute

Pomalo iznenađujući pohod prema tituli prvaka, Varaždinci su počeli polufinalnom pobjedom na domaćem klizalištu protiv zagrebačkog HAŠK-a s 1:0. Iako su tijekom cijele utakmice imali puno više prilika, varaždinski hokejaši pogodak su postigli u samoj završnici susreta, te tako do posljednje sekunde držali svoje navijače u velikoj neizvjesnosti. O veliki uzbuđenjima na tom susretu svjedoči i novinarski izvještaj napisan u novinama Hrvatsko jedinstvo iz 18. siječnja 1941. godine.

„Brojni kibici bili su jako nervozni jer nijesu mogli razumjeti da taj nesretni Puck nikako ne može da uleti u Haškovu mrežu. Samo jedna minuta je trebala da to sve popravi, a to je bilo još veselije, što je to baš bila zadnja minuta, jer je tada uspjelo VŠD zabiti gol i time odnijeti pobjedu.“

Finalna utakmica je odigrana u Zagrebu, a protivnik Varaždincima bio je domaći ZKD. Već do sredine druge trećine Varaždinci su ostvarili veliku prednost od 3:0. Vjerojatno malo uljuljani u sigurno vodstvo, igrači VŠD-a se opuštaju što Zagrebaši koriste te postižu dva pogotka. I tada nastupa prava drama.

Na klizalište se spustila gusta magla, što je ZKD-e pokušao iskoristiti kako bi prijevarom došao do izjednačenja.

Slovenci ipak prejaki

„Dok je VŠD jurišao na ZKD-ova vrata najednoć se spustila tako gusta magla da se nije vidjelo čovjeka na 5 koraka. U toj magli pokušao je Stipetić igrač ZKD, da na vrlo originalan način dođe do pobjede. On je jednostavno uzeo Puck u ruke, predriblao nekoliko igrača i došao pred gol VSD i jednostavno rukom ubacio Puck u mrežu. Zagrebčani digli su toliku viku, da je gol, da se nije moglo do riječi doći. Međutim su naši bili toliko svijesni pa se nijesu dali prevariti, nego su jednostavno odustali od daljnje igre. Poslije ovako energičnog stava naših funkcionara, bila je sazvana sjednica koja je trajala do pola noći i na toj sjednici donesen je zaključak da se drugi dan imade još odigrati 7 i pol minuta t. j. vrijeme kada je igra bila prekinuta. Na ovoj utakmici i suci načinili su veliku pogriješku da nijesu igru već bih prije prekinuli.“

U nastavku utakmice sljedećeg dana Varaždinci su uspjeli sačuvati prednost od 3:2, što im je donijelo titulu prvaka Banovine Hrvatske.

Kao aktualni prvaci, Varaždinci su sudjelovali na završnici Kraljevine Jugoslavije, gdje je VŠD u polufinalu sa 7:0 svladao Palić iz Subotice, dok je u finalu poražen od slovenske Ilirije s 10:0.

Varaždinskom sastavu ovaj povijesni uspjeh donijeli su: Renaud, A. Takač, Klobučaru, Antolić, Vojtjehovski, Vrančić i Cerinski.

Dinamo je ipak bio prejak za nogometaše Varaždina

Nogometaši Varaždina u srijedu, 17. travnja na Maksimiru su odigrali susret odgođenog 5. kola SuperSport HNL-a protiv zagrebačkog Dinama, a slavili su Zagrepčani s 2:1.

Trener Šafarić izveo je sastav:  Zelenika, Škaričić, Jelenić, Lamine Ba, Boršić, Lusavec, Marina – Šego, Belcar, Poldrugač – Dabro.

Modri su poveli su poveli 26. minuti preko Martina Baturine i s minimalnom prednošću otišli na odmor. Na 2:0 povisio je Gabriel Vidović u 53. minuti. Od 63. minute Varaždin je igrao s igračem manje nakon što je isključen Luka Jelinić, no Varaždinci su postali opasniji.

Domagoj Drožđek u 72. minuti uspio je smanjiti na 2:1 što je bio konačni rezultat.

Bio je to 11. poraz varaždinskog sastava koji u idućem kolu odlazi u goste Rudešu, momčadi koja je već ispala iz najvišeg ranga hrvatskog nogometa.

Stolnotenisači Visie i MGK Drave Žabnik odlični na turniru TOP Regije Sjever

Mladi stolnotenisači i stolnotenisačice MGK Drave Žabnik i Visie nastupili su na stolnoteniskom TOP-8 turniru Regije Sjever, završnom natjecanju ove sezone za najmlađe uzraste.

Stolnotenisačica MGK Drave Žabnik Mila Hrkec bez poraza osvojila je 1. mjesto. Drugo mjesto u istoj kategoriji najmlađih kadetkinja zauzela je također stolnotenisačica Nika Gregurec.

Kod klinceza Tesa Dvorščak bila je odlična treća, Lea Kos osvojila je 5. mjesto, a Ida Hadari šesto.

Stolnotenisačica Visie Lorena Magdalenić bez izgubljenog seta “pomela” je konkurenciju te je dokazala da je najbolja klinceza Regije Sjever. U najmlađim kadetima Visia je imala troje predstavnika. Darian Henezi zauzeo 2. mjesto, Eva Zoroja Jošt bila je peta, dok je Leon Magdalenić uzeo 4. mjesto.