Povežite se s nama

Život i društvo

Varaždinci Dubravko i Miroslav počeli su s lijepim kamenjem iz Drave, a sada imaju kristale iz cijeloga svijeta

Foto: Ivan Agnezović

Objavljeno:

- dana

Zbog njihove ljepote koju je stvorila sama priroda, nevjerojatne simetrije, pravilnosti, bistrine ili sjaja, susret s kristalima za mnoge predstavlja izniman trenutak, a mala udruga u Uskoj ulici u Varaždinu za ljubitelje istih pravi je raj.

Naime, Varaždinci Dubravko Vidrač i Miroslav Mumlek u svojoj Udruzi “Crni Turmalin” posjeduju ogromnu kolekciju obrađenih i neobrađenih kristala, dragog i poludragog kamenja, prirodnih stijena te geoda. Ljubav prema kamenima, kažu, rodila se slučajno te su ih u dvije godine prikupili toliko da im mogu zavidjeti mnogi kolekcionari.

– Prije više od dvije godine bili smo na Dravi i našli neke lijepe kamene te smo razmišljali kako bi ih bilo zanimljivo obraditi, pa se Dubravko sjetio da ima jednog prijatelja koji ima stroj za tromblanje, odnosno pjeskarilicu. Kupili smo stroj i tako smo počeli, iz ničega. Onda nam se dopalo to kako je kamen tijekom procesa obrade svaki put drugačiji kada ga izvadiš iz stroja, lijepo je to pratiti, dok ne dobije konačni oblik. Jednostavno se “zalijepiš” za to. I ne postoje dva ista kamena – ispričali su Dubravko i Miroslav, u čiju Udrugu sada stižu kameni iz cijeloga svijeta.

Riječ je o mineralima, za koje Hrvatski prirodoslovni muzej navodi da su to kristalizirane tvari koje se odlikuju pravilnom unutarnjom građom koja se sastoji od pravilno raspoređenih atoma u prostoru. U posebnim, povoljnim uvjetima mogu se razviti u obliku pravilnih geometrijskih tijela – poliedara, omeđenih ravnim plohama koje su vanjski odraz te njihove pravilne unutarnje građe. Takve tvorbe predstavljaju jednu od najljepših kreacija u prirodi koje se stvaraju tisućama, milijunima, pa i milijardama godina, a zovemo ih – kristali. Oni, koji su vrlo rijetki i posebni po svojim karakteristikama, dostižu veću vrijednost te se svrstavaju u drago i poludrago kamenje.

Kameni iz cijeloga svijeta

– Imamo sve što poželite. Nabavimo prirodne stijene i stavljamo ih u stroj, gdje se mjesec dana obrađuju. Svaka tri-četiri dana mijenjamo pijesak i za otprilike mjesec dana dobije se lijepi, obrađeni kamen, kristal. Izrađujemo i nakit od kristala, imamo par cura koje se bave izradom pa dio nakita izrađuju one, a dio sami radimo. Kameni, stijene koje imamo, stigli su iz cijeloga svijeta. Uglavnom putem Facebooka smo se spojili s ljudima koji se time bave pa kupujemo, pratimo aukcije, đoramo se, mijenjamo, a za to je uglavnom zadužen Miro – govori Dubravko i dodaje da posjeduju kristale s gotovo svih kontinenata.

Što se tiče iskopa minerala, najjača je Rusija, ali zbog rata je trenutno malo teže nabavljati od tamo, navode Varaždinci.

– Minerali su stigli i iz Brazila, Urugvaja, Madagaskara, Indije i Kine, to su najjače zemlje što se tiče nabave. Međutim, u Kini često izrađuju lažne kristale. Uzmu, recimo, pravi pirit ili galenit i zalijepe ga tako da naprave stijenu. Mi imamo isključivo prirodne kristale, originale. Od rudnika vrijedi istaknuti Madan u Bugarskoj i Trepču na Kosovu, oni su nam najbliže pa od njih puno nabavljamo pirita, galenita i takvih stijena. Dosta smo se mijenjali i sa Srbima. Uglavnom, dok se iskopa i nabavi nešto zanimljivo, ponudimo jedni drugima – ističe Dubravko.

Vrijednost minerala

Objasnili su potom o čemu uopće ovisi vrijednost minerala, odnosno kristala i dragog kamenja.

– Vrijednost im ovisi o kvaliteti kristalizacije minerala i koliko minerala ima na jednome mjestu. Ako je na kupu 5-6 minerala, on više vrijedi nego ako su samo dva, recimo pirit i halkopirit. A ako su na jednom kupu pirit, halkopirit, galenit, svalerit, kalcit i kvarc, e onda već vrijedi više. Što više ima kristala, stijene više vrijede – rekao je Dubravko, a nadovezao se Miroslav: – Osim toga, vrijednost ovisi i o tome koliko su česti, odnosno rijetki, i koliko ih je teško nabaviti.

Među vrjednijima koje imaju su dragi kameni topaz, vera cruz ametist, smaragd, safir i rubin, a od ostalih kristala to su morion, kvarc, opsidijan i drugi.

– Primjerice, ametist je na tržištu od 15 do 50 eura kila. Opet zavisi kolika je kvaliteta ametista, urugvajski su, recimo, najskuplji jer su najtamniji. Neki se prodaju po gramu, a postoje i varijacije u boji. Vrijednost kristala gleda se i po čistoći. Mi gledamo kako se kreću cijene na stranicama koje prate standarde pa se po tome otprilike ravnamo. Turmalini se, npr., prodaju po gramu – kuna i pol do dvije po gramu, a ako je turmalin veći, cijena mu raste na način da ako ima pola kile, onda je gram tri kune, a ne kunu i pol. Cijena mu ovisi o više faktora, ali najviše o tome koliko je rijedak i koliko je čist – pojasnili su Varaždinci.

Značenje kristala

Nadalje, osim kao nakit, kristali su se od davnina koristili u liječenju, a svaki ima i neko svoje značenje. U moru kristala koje posjeduje ovaj dvojac, kako odabrati jedan za sebe?

– Kristali se biraju tako da ih pogledaš i onaj koji te najviše privuče, na kojeg ti stalno pogled bježi, tog si uzmeš. Ustvari kristal pronađe tebe. Onda pročitaš što piše o njemu i to je to što ti treba, tako kažu. Primjerice, za ametist se veže priča da pomaže onima koji imaju problem s alkoholom, hematit čisti krv, svi svjetliji su za gornje čakre i povezivanje sa svemirom, itd. Za sugelit je čak znanstveno dokazano da pomaže u liječenju side, a ima ga samo u jednom rudniku u južnoj Africi. Zatim, ruski šungit koristi se za čišćenje vode, on je 250 puta jači antioksindans od vitamina C jer ima neki spoj ugljika u sebi koji je rijedak na zemlji te za njega kažu da je lijek budućnosti. Ima ga samo u rudniku u Rusiji i pretpostavlja se da je star dvije milijarde godina. Kristali su se ustvari nekada i koristili kao lijek, a Nikola Tesla je rekao da su oni živa bića – otkrio je Dubravko i dodao da se tako i oni u Udruzi odnose prema kristalima – puštaju im muziku, kupaju ih i sunčaju kako bi ih očistili, jer, smatra se, kako se ti ponašaš prema njima, toliko će oni tebi dati.

Udruga “Crni Turmalin” radi i živi od donacija. Trenutno ima 10-ak članova, a dobrodošli su i novi zaljubljenici koji će svojim idejama obogatiti rad Udruge. U planu su već i razne radionice, za što su interes pokazali i geolozi koji su ih posjetili.

– Na radionicama bismo pokazali kako se obrađuju kameni i kako se od njih izrađuje nakit. Ovdje dolaze različiti profili ljudi, od onih koji za sebe biraju kristale, do geologa koji proučavaju stijene i razumiju se u to. Rekli su da dugo nisu vidjeli toliko kristala na kupu i da je zanimljivo za školu te da će djecu poslati ovdje da vide. Bio nam je ovdje i jedan biolog, ali više se zanimao za fosile. S time smo trenutno slabi, to nam je tek u planu za nabaviti. Imamo tek jedan zub od morskog psa iz Maroka, star 50 milijuna godina – zaključili su Varaždinci i pozvali sve zainteresirane da im se jave putem Facebook stranice “Crni Turmalin” i prema dogovoru ih posjete na adresi u Uskoj ulici 6.

Život i društvo

Slobodno počnite pripremati roštilj za Praznik rada, ali izgleda da kiša ipak neće izostati

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Sljedećeg tjedna u srijedu obilježavamo 1. svibnja, odnosno Praznik rada.

Već tradicionalno to je dan za druženje u prirodi, na otvorenom, a često i za pečenje roštilja ili kuhanje graha. Jedan od ključnih uvjeta za to je lijepo vrijeme.

Prema sedmodnevnoj prognozi DHMZ-a 1. svibnja bi na sjeveru Hrvatske uglavnom trebao biti sunčan i topao.

Proteklih dana bilo je hladno i kišovito, ali već od petka, 26. travnja, stiže sunčano vrijeme i temperatura raste. Početkom sljedećeg tjedna danju će biti i 24 °C.

Prema trenutnoj prognozi DHMZ-a na varaždinskom području na sam Praznik rada prijepodne će biti sunčano i toplo s temperaturom do 22 °C. Poslijepodne stižu oblaci, moguće je malo kiše, a nešto više kiše trebalo bi pasti poslije 20 sati.

I ostatak sljedećeg trebao bi biti pravi proljetni.

Nastavite čitati

Život i društvo

Državni inspektorat objavio: U ovim autima uočeni su problemi, javite se trgovcu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Državni inspektorat ovog je tjedna objavio je nekoliko obavijesti o tome da su u nekim vozilima uočene određene poteškoće i nedostatci te bi se vlasnici trebali javiti trgovcima kod kojih su kupili svoja vozila.

Osobna vozila / kombi Eos, Golf, Golf Plus, Golf Cabrio, Sharan, Passat CC, Passat, Polo, Fox, Vivo Classic, Crafter

Kada se zračni jastuk vozača aktivira, kvar u generatoru plina zračnog jastuka može dovesti do nekontroliranog napuhavanja i oslobađanja metalnih fragmenata, što može uzrokovati ozljede putnika, piše N1.

Motocikli CBR600RA/RR, CBR1000RA/RR/S1/S2, GL1800/BD/B/DA

Zbog promjene metode izrade impelera pumpe goriva, gustoća impelera je smanjena. Preveliko skupljanje tijkom procesa sušenja je razlog što se impeler iskrivljuje, pa dolazi do pucanja površinskog sloja.

Osobna vozila Honda ZR-V

Naslon za glavu na prednjem desnom sjedalu može biti deformiran i savijen prema naprijed, te ukoliko dođe do sudara neće adekvatno zaštititi putnike.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje