Povežite se s nama

U fokusu

Varaždinci i Međimurci po visini plaća pretekli radnike u Koprivničko-križevačkoj županiji

Objavljeno:

- dana

Koprivničko-križevačka županija u gospodarskom smislu kaska za svojim sjevernim susjedima.

To se da iščitati iz podataka Državnog zavoda za statistiku. Kaska u broju zaposlenika, ali odnedavno i po visini plaća koje primaju građani. Prijašnjih godina vrijedilo je pravilo da Varaždinci i Međimurci imaju niže plaće od Podravaca i Prigoraca. No, to se ove godine promijenilo, piše podravski.hr.

Sve donedavno, točnije do 2019. godine, plaća u Koprivničko-križevačkoj županiji bila je viša nego u dvije prije spomenute županije. Prema podacima Zavoda za statistiku, taj jaz u prijašnjim godinama iznosi čak oko 700 kuna (2013. i 2014. godina) u korist Koprivničko-križevačke županije.

No, prema novim podacima, niti to više nije slučaj. U prosincu prošle godine prosječna plaća u Međimurskoj i Varaždinskoj županiji bila je veća nego u Koprivničko-križevačkoj. Još početkom 2020. godine prosječne plaće u te tri županije bile su na podjednakoj razini, po prvi put otkad se vodi statistika, da bi dvije godine poslije prosječna plaća u ove dvije županije bila stotinjak kuna viša.

Razvojem srednjeg i malog poduzetništva poslodavci u Varaždinskoj i Međimurskoj županiji bili su primorani podići plaću zaposlenika, bilo to visoke spreme ili radnika u pogonu, jer je potražnja za radnom snagom stalno rasla. Pogotovo dolaskom i širenjem tih poslodavaca, ta je tendencija još jače zaživjela, jer strane kompanije tako su privlačile sve više kvalificirane radne snage.

Također, promijenila se i struktura zaposlenosti, primjerice, u Varaždinskoj županiji više nema mnogo zaposlenih u tekstilnoj industriji, gdje je prosjek plaća nizak ili najniži. Otvaranjem novih pogona, u mnogo profitabilnijim granama gospodarstva, otvorila su se radna mjesta s većim plaćama. Najveći poslodavci u Koprivničko-križevačkoj županiji, nažalost, prekasno su prepoznali taj trend, što danas plaćaju iznimno visokom cijenom odlaska najkvalificiranije i mlade radne snage u sjeverne županije.

U fokusu

Hajdaš Dončić nedodirljiv po broju preferencijalnih glasova, drugi je Matija Posavec, a treći Stričak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U našoj III. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima 17. travnja glasalo je 218.591 birača, odnosno 62,63 %.

Zanimljivo je pogledati raspored preferencijalnih glasova birača. Da bi kandidati preferencijalno ušli u Sabor morali su skupiti više od 10 posto od ukupnih glasova liste. To ovaj put nije uspjelo nikome iz III. izborne jedinice. Najbliže prolazu bio je Siniša Jenkač, kandidat na listi HDZ-a i partnera koji je s 10 mjesta pokušao ˝uloviti˝ mandat.

Na listi koju predvodi SDP u III. izbornoj jedini najviše preferencijalinih glasova dobio je prvi na listi Siniša Hajdaš Dončić. Cijela lista je dobila 77.793 glasova. Hajdaš Dončić prikupio je 21.765 glasova. Drugi je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar s 5760 glasova, a treći predsjednik Reformista Radimir Čačić s 4960 glasova.

U III. izbornoj jedinici lista koju predvodi HDZ dobila je 58.346 glasova. Varaždinski župan Anđelko Stričak dobio je 9599 glasova, na drugom mjestu je gradonačelnik Novoga Marofa Siniša Jenkač s 4934 glasa, a treći je predsjednik HDZ-a Krapinsko – zagorske županije Zoran Gregurović s 4649 glasova.

Nezavisna platforma Sjever (NPS) dobila je ukupno 25.829 glasova. Najviše njih, čak 16.241, pripalo je Matiji Posavcu. Drugi po broju glasova je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić s 1502 glasa, a treći gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić s 832 glasa.

U Sabor iz III. izborne jednice prvi put ide i “Možemo”, čija je lista dobila 13.229 glasova. Najviše glasova dobio je nositelj Luka Korlaet, odnosno 1773. Varaždinka Dubravka Novak je druga s 1028 glasova, a treća je Varaždinka Dorotea Strelec s 373 glasa.

Razina države

Nakon prebrojanih 99,43 posto glasova, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković osvojio je, kao nositelj liste u I. izbornoj jedinici, 32.874 preferencijalna glasa, a više od njega dobio je Ivan Anušić, prvi na listi u IV. jedinici, osvojivši 37.520 glasova.

U koaliciji Rijeke pravde najviše preferencijalnih glasova osvojio je Siniša Hajdaš Dončić (21.755), Peđa Grbin (19.844), Arsen Bauk (16.733), Boris Lalovac (13.161) i Mišel Jakšić (12.683).

Nastavite čitati

U fokusu

Marković: Bez Čačića na listi SDP bi dobio sedmi mandat u III. izbornoj jedinici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U III. izbornoj jedinici SDP je dobio šest mandata odnosno 36,75 % glasova, slijedi HDZ s pet mandata, pa NPS s dva mandata i Možemo s jednim zastupnikom.

S liste Rijeke pravde iz naše izborne jedinice u Hrvatski sabor ulaze Siniša Hajdaš Dončić, Barbara Antolić Vupora, Željko Kolar, Boška Ban Vlahek, Miroslav Marković i Jasenka Auguštan-Pentek.

– Zahvalila bih biračima. SDP Varaždinske županije sada ima dva mandata više. Mladi kandidati odradili su odličnu kampanju i dobili zavidan broj preferencijalnih glasova. Izražavam osobnu, ali i stranačku podršku mladima, a i dalje ćemo raditi na tome da postanemo faktor koji će upravljati ovom županijom. Nadam se i da će vladu sastaviti SDP i da se više neće crvene sredine zaobilaziti prilikom dodjele sredstava sa nacionalne razine – istaknula je Barbara Antolić Vupora, predsjednica Županijskog SDP-a.

U Sabor je prvi put ušao varaždinski dogradonačenik Miroslav Marković.

– Žao mi je što smo kao Županijska organizacija morali prihvatiti trule kompromise s nacionalne razine i da se pokazalo da su ti kompromisi loši za ukupan rezultat stranke na što smo i upozoravali središnjicu – rekao je Marković.

Taj kompromis odnosio se na Reformiste koji se našli na listi Rijeka pravde.

– SDP bi bez Radimira Čačića na listi, odnosno da je na listi bio varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj, dobio i sedmi mandat – naglasio je Marković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje