Povežite se s nama

Život i društvo

Varaždinci u zgradama deratizaciju plaćaju, a oni iz privatnih kuća ne?

Objavljeno:

- dana

DVOJBE

– Zašto redovnu deratizaciju po privatnim kućama plaća Grad Varaždin, a po zgradama sami stanari? – pitaju se Dejan Žmuk, predstavnik suvlasnika stanara iz zgrade u Ulici hrvatskih branitelja 11 i 15, i Mato Stojanović, predstavnik suvlasnika stanara iz zgrade u Jalkovečkoj ulici 98 u Varaždinu.

To pitanje postavili su gradonačelniku, gradskim vijećnicima i Komunalnom odjelu u dopisima koje su im nedavno uputili.

I za Ustavni sud?

– Mi i svi stanari u zgradama moramo redovnu deratizaciju platiti iz svog džepa, dok, primjerice, u kući do naših zgrada to plaća Grad. Zašto se provodi takva diskriminacija među Varaždincima? – pitaju se Žmuk i Stojanović.

Gradovi i općine obveznu deratizaciju provode prema Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti. U Varaždinu je deratizacija počela sredinom prošlog mjeseca, a poslove dezinsekcije, dezinfekcije i deratizacije Grad Varaždin je ponovno povjerio Zavodu za javno zdravstvo Varaždinske županije, s kojim je i potpisao ugovor za razdoblje od 1. siječnja 2016. do kraja prosinca 2019. godine.

Programom zaštite okoliša za 2016. i projekcijom za 2017. i 2018. godinu Grad za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju izdvaja 291.625 kuna, pri čemu je samo za deratizaciju predviđeno 105.625 kuna. No, zašto troškove redovne deratizacije u zgradama plaćaju stanari, dok onima u privatnim kućama to plaća Grad?
U Gradu kažu da se deratizacija stambenih zgrada provodi u skladu sa Zakonom, odnosno pravnim propisima i Uredbom o održavanju zgrada.

Gradovi i općine dužni su osigurati sredstva za provođenje mjera za zaštitu pučanstva od zaraznih bolesti

– Odredbama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima propisano je da je upravitelj dužan brinuti se da se zajednički dijelovi nekretnine održavaju u graditeljskom i funkcionalnom stanju, nužnom za normalno korištenje. Uredbom o održavanju zgrada je određeno da se sredstva zajedničke pričuve koriste za održavanje zajedničkih dijelova i uređaja zgrade u graditeljskom i funkcionalnom stanju – poručuju iz Grada.
Za Žmuka i Stojanovića ovo je objašnjenje neprihvatljivo.

– Prema Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti u članku 4. navodi se da su RH, odnosno Grad Zagreb, općine i gradovi obvezni osigurati provođenje mjera za zaštitu pučanstva od zaraznih bolesti propisane ovim Zakonom te sredstva za njihovo provođenje, kao i stručni nadzor nad provođenjem tih mjera. Uredba, na koju se pozivaju iz Grada Varaždina, ne odnosi se na njih, već isključivo na predstavnike suvlasnika stanara i upravitelje zgrada, jer propisuje na što se sve smiju trošiti sredstva pričuve. Dakle, Grad Varaždin se treba držati gorenavedenog Zakona, koji se odnosi na jedinice lokalne samouprave, a ne pozivati se na Uredbu koja se ne odnosi na njih, nego na suvlasnike i upravitelje zgrada – upozoravaju Stojanović i Žmuk. Kao jedan od dobrih primjera navode Grad Ludbreg.

– U Ludbregu je bilo isto kao u Varaždinu, no nakon što su upoznati sa Zakonom, tu praksu su promijenili. I mi tražimo isto – poručuju Žmuk i Stojanović i zaključuju da će se obratiti višim instancama ako Grad Varaždin ne počne provoditi deratizaciju sukladno Zakonu. Prije svega Ustavnom sudu, jer je način na koji Grad Varaždin provodi deratizaciju, navode, protuustavan.

Podrška stanarima 

– Dajem potporu stanarima. Ne želimo nikakvu diskriminaciju među stanovnicima Varaždina. Ako Grad Varaždin redovnu deratizaciju plaća stanovnicima koji žive u kućama, ne vidim razloga zašto to isto ne plaća Varaždincima koji žive u zgradama. Zakon je po tom pitanju jasan – rekao je Igor Klopotan, predsjednik 4. mjesnog odbora. 

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

Život i društvo

Roditelji uređivali vanjski prostor Dječjeg vrtića Bubamara u Gornjem Knegincu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Poznato je da interakcija i suradnja roditelja i vrtića potiče i potpomaže razvoj svih djetetovih potencijala.

Zbog navedenog, suradnički odnos roditelja i vrtića ključan je kako bi se zajedničkim snagama maksimalizirale mogućnosti razvoja svakog djeteta u cjelovitu i kompetentnu osobu.

Navedeno dobro znaju i u Dječjem vrtiću Bubamara u Gornjem Knegincu, stoga je 11. travnja u prostorima vrtića održana četverosatna radionica s roditeljima prilikom koje su se uređivali vanjski prostori vrtića.

Tako su roditelji djece iz skupina Iskrice i Lavići s njihovim odgajateljicama bojali pripremljena igrala od drvene građe i ostalih recikliranih materijala kojima će se obogatiti svakodnevni boravak djece na svježem zraku. Obojan je i ukrašen stol namijenjen igranju društvenih igara, klupica i dvije gume namijenjene za odmor, stalak za slikanje, poličar napravljen od sanduka, drveni autić i provlačilica. Na gumiranim podlogama roditelji su iscrtali poligon s različitim oblicima i mogućnostima korištenja. Također, roditelji su donijeli sadnice cvijeća i začinskog bilja kojima su potom ukrašeni vrtićki kamenjar i gredice, a sadnice ružmarina, rajčice, paprike i krastavaca stavljeni su u staklenik iz kojeg će se presaditi u vrtićki vrt ili u visoke gredice. Dio roditelja pomogao je postaviti ogradu kojom je pregrađen dio vrtićkoga dvorišta te su na taj način osigurani još bolji sigurnosni uvjeti za djecu mlađe dobi za vrijeme boravka na zraku. Uz navedeno, oslikan je i prilazni zid koji će zasigurno pridonijeti ljepšem izgledu prilaza u Vrtić.

Tijekom radionice i druženja nije nedostajalo pjesme, smijeha, šale i veselja. Svi sudionici su se mogli okrijepiti sokovima, grickalicama i kavom, a vrijedne ruke vrtićkih kuharica osigurale su i lasagne za užinu. Nakon provedene radionice, roditelji su iskazali veliko zadovoljstvo obogaćenim sadržajima, a za djecu u narednim danima slijedi igra i istraživanje novih sadržaja na vrtićkom dvorištu.

Nastavite čitati

Život i društvo

Oko dvije tone smeća prikupljene tijekom tradicionalne eko-akcije čišćenja na Voći

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U organizaciji Udruge hrvatskih branitelja domovinskog rata „Voća“ te uz podršku ostalih udruga s djelovanjem na području općine Donja Voća, u nedjelju, 14. travnja, održana je ekološka akcija na Voći povodom nadolazećeg Dana planeta Zemlje.

Ova eko akcija organizira se svake godine na inicijativu i pod pokroviteljstvom Općine Donja Voća koja pritom osigurava vreće za smeće, rukavice te za svakog sudionika i obrok na kraju akcije. Ove godine prikupljeno oko dvije tone smeća, najviše plastika, boca i sitnog otpada uz prometnice te uz javne površine na području općine.

U Općini Donja Voća itekako su svjesni važnosti zaštite okoliša i očuvanja prirodnih resursa, jer svakim danom svjedočimo njezinoj nepredvidivosti i snazi te nas podsjeća koliko smo krhki bez prirodne ravnoteže, a čovjek je jedino živo biće koje onečišćuje okoliš u kojem živi. Općina Donja Voća u prethodnih dvije godine posebnu pažnju posvećuje zaštiti okoliša, pa je tako kroz Fond za zaštitu okoliša osigurala svim sumještanima besplatne žute i plave kante za smeće, redovno u suradnji sa školom provode edukacije, radionice i ostale edukativne aktivnosti za djecu predškolskog i školskog uzrasta. Dok u mjesecima koji su pred nama, osiguravanjem sredstava kroz Fond za zaštitu okoliša, nabavlja i mobilno reciklažno dvorište te počinje s novim ciklusom predavanja, radionica i ostalih edukativno-informativnih aktivnosti.

Organizatori zahvaljuju sudionicima što se svake godine odazovu ovoj hvalevrijednoj eko akciji, uz poruku: “Naša djeca i priroda oko nas, bit će nam zahvalni, zaštitimo prirodu, zaštitimo našu Voću!”

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje