Cijene pšenice pale, ratari nezadovoljni. Zašto je onda kruh u Hrvatskoj skuplji za 15 posto od prosjeka EU?
Hrvatska se ove godine suočila s neobičnom situacijom na tržištu žitarica. Iako otkupna cijena pšenice gotovo da stagnira, cijene kruha,...
S ciljem smanjenja prometnih nesreća, varaždinska policija uputila je apel svim sudionicima u prometu, ponajprije biciklistima, da dosljedno poštuju odredbe Zakona o sigurnosti prometa na cestama.
Kada bicikl iz sigurnog dvorišta ili igrališta prijeđe na cestu i nađe se među ostalim vozilima on više nije predmet za igru i rekreaciju već vozilo. U tom slučaju i vozač bicikla postaje sudionik u prometu i mora se pridržavati prometnih pravila te poštivati prometne znakove.
– Upravo zbog nepoštivanja prometnih propisa tijekom ove godine policijski službenici PU varaždinske podnijeli su više od 800 izviješća o počinjenom prekršaju protiv vozača bicikla i to 118 zbog vožnje pod utjecajem alkohola, 130 zbog vožnje bez upaljenog svjetla noću ili u slučaju smanjene vidljivosti, te više od 560 zbog nekorištenja reflektirajućeg prsluka ili druge reflektirajuće materije – napomenuli su iz PU varaždinske.
Preventivno djelovanje prometne policije u velikoj je mjeri usmjereno na nadzor i zaštitu ovih kategorija sudionika u prometu, pa je tako tijekom ove godine u preventivnim akcijama vozačima bicikla podijeljeno gotovo 200 reflektirajućih prsluka.
– Usprkos tome, praćenjem prometne problematike i stanja sigurnosti u cestovnom prometu na području PU varaždinske, utvrđeno je da se tijekom prvih sedam mjeseci 2024. godine dogodilo 51 prometnih nesreća u kojima su sudjelovali vozači bicikla, dok je u prvih sedam mjeseci u 2023. godini evidentirano 31 prometnih nesreća u kojima su sudjelovali vozači bicikla. U navedenim prometnim nesrećama u prvih sedam mjeseci ove godine 11 vozača bicikla je zadobilo teške tjelesne ozljede, a 32 vozača i jedan putnik na biciklu su zadobili lake tjelesne ozljede, dok je u prvih sedam mjeseci 2023. godine, sedam vozača bicikla zadobilo teške tjelesne ozljede, 12 vozača lake tjelesne ozljede, a jedan vozač bicikla je smrtno stradao – istaknula je varaždinska policija.
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković predstavila je Izvješće o komunalnom otpadu za 2023. koji pokazuje neznatno smanjenje od 0,6 posto tog otpada u odnosu na 2022., ali je istaknula kako se nastavlja trend porasta odvojeno sakupljenog otpada i iznosio je 48 posto.
– U 2023. godini je ukupno nastalo 1.833.341 tona komunalnog otpada, što je u odnosu na 2022., zanemarivo smanjenje od 0,6 posto. Godišnja količina komunalnog otpada po stanovniku iznosila je u 2023. godini 474 kilograma, što je jednako vrijednosti iz 2022., ali je još uvijek značajno niža od prosjeka zemalja EU koji je prema podacima u 2022. iznosio 513 kilograma po stanovniku – istaknula je ministrica Vučković.
Rekla je da najviše otpada po stanovniku nastaje u primorskim županijama što je posljedica turizma. U ukupnim količinama komunalnog otpada, otpad iz turizma na nacionalnoj razini sudjeluje s udjelom od oko 10 posto.
Ministrica Vučković ističe kako se u 2023. nastavlja trend porasta udjela odvojeno sakupljenog komunalnog otpada koji je iznosio 48 posto. Rekla je da se 2017. godine 72 posto otpada nije odvajalo, a u 2023. 52 posto.
Od 2015. do 2023. bilježi se porast odvojenog sakupljanja otpada za 24 postotna boda.
Broj jedinica lokalne samouprave s odvojenim sakupljanjem otpada povećao se od 2017. sa 457 na 531, odnosno samo njih 25 nije uvelo odvojeno sakupljanje otpada.
Kod 65 posto jedinica lokalne samouprave, odnosno njih 363 je u 2023. rasla stopa odvojenog sakupljanja komunalnog otpada u odnosu na 2022.
Vučković ističe da 13 jedinica lokalne samouprave, od toga njih 12 iz Međimurske županije, imaju stopu odvajanja otpada iznad 62 posto, a što svjedoči o jednom dodatnom i pozitivnom primjeru u cijeloj Hrvatskoj.
U 2023. bila su aktivna 282 reciklažna dvorišta. Stopa oporabe u 2023. iznosila je 38 posto, što je u odnosu na 2022. povećanje za četiri postotna boda.
Stopa odlaganja otpada u 2023. iznosila je 52 posto, a do 2035. godine potrebno je smanjiti odlaganje komunalnog otpada na 10 posto.
U 2023. godini su najveće vrijednosti procijenjene stope oporabe otpada, kao i prethodnih godina, zabilježene u Međimurskoj županiji – 56 posto, Varaždinskoj 55 posto i Koprivničko-križevačkoj 49 posto. Najniže vrijednosti stope oporabe imaju Ličko-senjska (23 posto) i Dubrovačko-neretvanska županija (26 posto). Jednak poredak županija je i kod stope recikliranja.
Stopa recikliranja je u 2023. porasla za dva postotna boda u odnosu na 2022. i iznosila je 36 posto, a time još uvijek u Hrvatskoj nije dostignut cilj iz Okvirne direktive o otpadu koji iznosi 50 posto. Ministrica kaže da je trend pozitivan i nastojat će ga i dalje ubrzavati.
Ako se razmatra razdoblje od 2020. do 2023. vidljivo je kako se najbolji rezultati postižu kod otpadnog metala, papira i kartona te stakla, dok je značajne napore potrebno uložiti u unaprjeđenje sustava gospodarenja otpadnom plastikom i biootpadom, ali i stakla, poručila je ministrica Vučković.
Najavila je da će se do kraja listopada objaviti natječaj od 58 milijuna eura za recikliranje građevnog otpada, biootpada i otpadne plastike.
Bivši načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga, umirovljeni admiral Robert Hranj, novi je predsjednik Savjeta za obranu i nacionalnu sigurnost SDP-a
Ovo prvo kadrovsko pojačanje izglasalo je u četvrtak popodne Predsjedništvo SDP-a, piše Jutarnji list.
Medij dalje piše da je predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić među svoje prioritete u vođenju stranke stavio upravo obrambenu politiku i ulogu Hrvatske unutar NATO-a, pa će mu Hranj, kao dugogodišnji iskusni časnik koji je, među ostalim, bio i zamjenik vojnog predstavnika za NATO u Vojnom predstavništvu RH pri NATO i EU u Bruxellesu, te koji je i kao načelnik stožera također sudjelovao na mnogim sastancima na vrhu NATO-a, dobro doći kao savjetnik.