Povežite se s nama

U fokusu

Varaždinska županija odbila biciklističku utrku: Postaje li Varaždin predgrađe Čakovca

Objavljeno:

- dana

NEVJEROJATNO: TOUR OF CROATIA

Varaždinskoj županiji bilo je ponuđeno da bude domaćin šeste, zadnje etape međunarodne biciklističke utrke Tour of Croatia, koja će biti održana od 22. do 26. travnja na trasi dugačkoj skoro 900 kilometara duž jadranske obale i u unutrašnjosti Hrvatske.

Koliki je značaj utrke za Hrvatsku, istaknuli su prošli tjedan iz Ministarstva turizma. – Međunarodna biciklistička federacija je Tour of Croatia klasificirala u prvu kategoriju, što znači da se nalazi odmah iza najpoznatijih biciklističkih utrka i grand tour utrka. Ovaj vrhunski sportsko-turistički događaj će okupiti 20 svjetskih profesionalnih biciklističkih ekipa sa 160 natjecatelja – napomenuli su.

No utrka, koja je tek stubu niže rangirana od Tour de Francea ili Gira d’Italia, neće proći kroz Varaždinsku županiju. Zašto? Jedinice lokalne samouprave su kao domaćini starta trebali uložiti po 30 tisuća eura, dok su domaćini cilja trebali izdvojiti po 60 tisuća. Tu priliku su prihvatili svi – Makarska, Split, Šibenik, Zadar, Plitvice, Rijeka (Učka), Pula, Umag, Zagreb, Međimurje. Iznimka je Varaždinska županija!

Druge jedinice lokalne samouprave uključile su se u utrku zajedno sa sponzorima

– Ostvareni su bili inicijalni kontakti od strane organizatora vezano za navedenu utrku, iz kojih je bilo razvidno kako je sudjelovanje Županije u projektu bilo prvenstveno uvjetovano financijskom participacijom. Bili smo zainteresirani razgovarati oko mogućnosti za osiguravanje logističke podrške za održavanje utrke, no već je iz preliminarnih informacija i dostavljenih materijala bilo evidentno kako je sudjelovanje moguće jedino uz sufinanciranje od 250 tisuća kuna koje su trebale biti uplaćene privatnoj inicijativi koja stoji iza organizacije ovakve biciklističke manifestacije – odgovorili su iz Županije.

Ističu da im je drago da će biciklističku manifestaciju prenositi Eurosport i što postoje “financijski dovoljno kapacitirane jedinice lokalne i regionalne samouprave koje su u mogućnosti financijski podržati ovakav projekt”.
– Naša županija trenutno to nije u mogućnosti te bi u konačnici bilo neozbiljno ulaziti u projekt i onda ne izvršavati ugovorene financijske obveze – naveli su.

Bez odgovora

Iz toga se može zaključiti da je Varaždinska županija presiromašna da bi izdvajala novac za “privatnu incijativu”. No teško je objasniti zašto nitko nije ni primio organizatora Vladimira Miholjevića, donedavno najpoznatijeg hrvatskog biciklista, a danas vlasnika tvrtke Top Sport Event.

– Uopće nismo imali priliku sastati se sa županijskim dužnosnicima. Materijale smo poslali Turističkoj zajednici Varaždinske županije, rečeno nam je da su proslijeđeni županu, čuli smo se s njim, a on nas je uputio na dožupana Alana Košića koji nam se nikada nije javio. Pokušavali smo ga kontaktirati barem dvadesetak puta tijekom dva i pol mjeseca, ali bez odgovora – rekao nam je Miholjević.

Zanimljivo je da je dožupan Alan Košić predsjednik Biciklističkog društva Sloga

Tu je priči bio kraj. Umjesto prizora Varaždinske županije, dnevno će oko 15 milijuna gledatelja Eurosporta, koliko ih ima u 54 zemlje svijeta, uživati u sekvencama iz Međimurja, odnosno Svetog Martina na Muri. Umjesto Varaždinskih, ime međimurskih toplica vrtjet će se svakoga dana na televizijskim “highlightima“ utrke, reklamama na Eurosportu, na njihovim web stranicama… Susjedna županija je odmah prihvatila priliku koju naša  nije ni razmatrala.

– Vjerujem da je interes Međimurske županije za promocijom na biciklističkom planu daleko veća nego što je to u Varaždinskoj županiji, a to ne samo zato što mi kao resort i prvi Adria Bike resort guramo biciklizam kao jedan od naših glavnih proizvoda, nego i zato što je to jedna od okosnica međimurskog turizma općenito i dugogodišnja tradicija ovog kraja. Čim mi se pružila prilika da razgovaram s organizatorima utrke Tour of Croatia, znao sam da je to projekt koji će proizvod cijelog Međimurja odvesti na novu razinu, a to su odmah prepoznali i u Općini Sveti Martin, u Međimurskoj županiji, kao i u Gradu Čakovcu, u Prelogu i mnogim drugim manjim općinama – navodi Dan Vidošević, direktor prodaje i marketinga Termi Sveti Martin.

Organizatori ih, kaže, nisu nagovarali, nego su nakon nekoliko prezentacija i indvidualnih sastanaka brzo dogovorili partnerstva. – Upravo u tome je snaga Međimurja, a to je da u ključnim projektima svi funkcioniramo zajedno za boljitak svih i tu podrazumijevam jedinice lokalne uprave i gospodarstvenike, nevezano uz bilo kakve političke opcije – ističe Vidošević.

Novac (ni)je problem

I dok Varaždinska županija nije čak ni primila organizatora, a kamoli organizirala sastanak s drugim gradovima i općinama na kojima bi razmotrila raspodjelu troškova, u Međimurju su odmah shvatili da je riječ o investicijskom projektu.

– Ovaj projekt će se višestruko isplatiti u budućnosti. Naš cilj je bio da kroz njega budemo postavljeni na svjetsku kartu biciklizma, odnosno cikloturizma, jer su svjetski poznate biciklističke destinacije prije svega prepoznate upravo po ovakvim događanjima – kaže.

Vrlo je jasan. – Vjerujem da je ovo propuštena prilika za Varaždin, ali isto tako da ćemo mi zbog naše već pripremljene strategije razvoja i infrastrukturne superiornosti daleko bolje kapitalizirati ovaj projekt nego što bi to mogao sam Grad Varaždin – ustvrdio je Vidošević.

Je li Varaždinskoj županiji glavna prepreka za uključivanje u utrku doista bilo sufinanciranje od 250 tisuća kuna? Kako su novac uspjele osigurati druge jedinice lokalne samouprave? – Svi priču odrađuju sa sponzorima. Sponzori itekako nalaze svoj interes u svemu tome. Svjetske marketinške agencije su izračunale da se povrat sponzorima kroz ovakve utrke kreće čak do jedan prema 24. Ali varaždinski županijski dužnosnici imaju svoje mišljenje i valja ga uvažiti – kaže Vladimir Miholjević, koji iza sebe ima oko tisuću „odvoženih“ profesionalnih utrka.

Zanimljivo je da je domaćinstvo posljednje etape Tour of Croatia odlučio prvo ponuditi Varaždinskoj županiji zato što je dožupan Alan Košić godinama aktivan u biciklizmu. Od 2003. do 2009. je kao direktor cestovne biciklističke reprezentacije vodio reprezentaciju Hrvatske na šest svjetskih i europskih prvenstava te na Olimpijske igre u Pekingu, a od 2007. godine je predsjednik Biciklističkog društva Sloga Varaždin.

– Nitko nas u Županiji očigledno nije ozbiljno shvatio, iako su županijski dužnosnici bili ili jesu visokopozicionirani u hrvatskom biciklizmu. Netko prepozna dobar projekt, a netko ne – zaključio je Miholjević.

 

U nedjelju dođite navijati u Kneginec! 

Biciklistička utrka Tour of Croatia, koja će se kroz Hrvatsku voziti od 22. do 26. travnja, posljednjeg će dana proći kroz Općinu Gornji Kneginec. – Start posljednje etape je u Toplicama Sv. Martin u nedjelju 26. travnja u 10:46 sati, a prolazak kroz Općinu Gornji Kneginec očekuje se između 12:15 i 12:30 sati. Etapa kroz općinu prolazi sljedećim ulicama: Ulica Mozdernjak u naselju Varaždin Breg, Toplička i Kolodvorska ulica u Gornjem Knegincu te kroz Turčin Kolodvorskom ulicom i Ulicom Vladimira Nazora, u smjeru Ivanca – najavljuju iz Općine. Stazu će osiguravati policijski službenici koji će regulirati promet na toj dionici. Iz Općine pozivaju navijač da dođu, ukrase ulice i kreiraju prigodni simbol, što će se izravno prenositi na HTV-u, ali i Eurosportu. Kao što smo izvijestili, domaćinstvo zadnje etape bilo ponuđeno Varaždinskoj županiji, ali oni organizatore nisu ni primili, pa je start iz Varaždina preseljen u Toplice Sv. Martin. – Biciklistički fanovi su me zvali zašto je takva ponuda odbijena. Bojim se da postajemo predgrađe Čakovca – rekao je Božidar Kolarić, vijećnik Laburista na sjednici Gradskog vijeća u petak.

 

“Nije greška, nego racionalnost”

Tour of Croatia održat će se pod pokroviteljstvom Hrvatske turističke zajednice, Ministarstva turizma, Ministarstva zaštite okoliša i prirode te uz podršku sponzora kao što su Porsche Inter Auto, Fleet Rent a Car, Gaga Milano, Vipnet te gradovi, općine i županije s pripadajućim TZ-ima, priopćili su u četvrtak iz Ministarstva turizma te istaknuli da su svi prepoznali značaj utrke te izuzetnu priliku za međunarodnu promociju hrvatske turističke ponude, posebno u predsezoni. No pritom nisu mislili i na Varaždinsku županiju. – TZ Varaždinske županije oduvijek podržava svaku inicijativu koja promovira našu destinaciju, uglavnom logistički, budući da raspolaže malim financijskim sredstvima. Ne smatramo da je ovdje riječ o propustu bilo lokalne vlasti ili Turističke zajednice, već o racionalnom razmišljanju, temeljem kojeg bi se tražena sredstva možda mogla i trebala još bolje i svrsishodnije iskoristiti za promociju ovog kraja, a uz još širi opseg dosega tržišta i kroz već lepezu promotivnih usluga – istaknula je Elizabeta Dolenec, direktorica županijske TZ. Kaže da ne sumnjaju da je riječ o vrlo vrijednom turističkom projektu, ali smatraju da su četiri milijuna kuna, s koliko HTZ financira događaj, dovoljno velik iznos. – U konačnici je indirektno riječ i o sredstvima subjekata s područja Varaždinske županije, imajući u vidu da se HTZ financira iz uplata turističkih članarina i boravišnih pristojbi – napomenula je.

Izvor:
Foto:

U fokusu

˝Koliko je Međimurje dobilo od države? Ne dovoljno u usporedbi koliko daje˝

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na sjednici Županijske skupštine Međimurske županije donesena je odluka o dobitnicima Nagrade Zrinski, a međimurska popevka dobila je svoj dan.

Također, vijećnici su dali suglasnosti za sklapanje ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za veliki projekt revitalizacije Feštetićeva kaštela u Pribilsavcu.

-Po uspješno kandidiranom projektu, odobreno nam je stopostotno financiranje te po ovoj odluci Skupštine, ulazimo u projekt vrijedan više od 6.630.000 eura kojim ćemo još jednom dragulju naše kulturno-povijesne baštine udahnuti novi život i potom ga obnovljenog predati Općini Pribislavec na upravljanje – naglasio je župan Matija Posavec.

Jednako važna bila je i odluka o prodaji devet nekretnina u vlasništvu Međimurske županije, ukupne površine 96.008 kvadratnih metara, s početnom procjenom vrijednosti od 3.177.865 eura, koja je također donesena jednoglasno. Riječ je o nekretninama u Poslovnoj zoni Međimurje, na k.o. Pribislavec, namijenjenima izgradnji proizvodnih pogona.  Župan naglašava da interesa investitora ima, te se donošenjem ove odluke otvara put ozbiljnog pregovaranja sa zainteresiranim poduzetnicima, kako bi se nova radna mjesta što prije otvorila.

Na aktualnom satu je pak bilo pitanja o prometnoj infrastrukturi, ali i o tome koliko je ova Vlada uložila sredstava u Međimurju.

Vijećnik Željko Kofjač upozorio je da je, uz Nedelišće i Mursko Središće, i Šenkovec sve opterećeniji po pitanju prometa. Župan Međimurske županije Matija Posavec odgovorio je da je pri kraju proces rješavanja imovinsko-pravnih odnosa te da bi uskoro izvođač radova mogao biti uveden u izgradnju obilaznice Čakovec-Varaždin, te da se vjeruje da će se u Međimurje više ulagati kada je riječ o prometnoj infrastrukturi.

Vijećnik Zvonimir Siladi upitao je kada se i za što u Međimurje od države slilo 700 milijuna eura za razvoj, koliko je HDZ isticao u predizbornoj kampanji. Župan Posavec je dodao da bi volio političare državnog vrha viđati u Međimurju sve četiri godine mandata, a ne samo u kampanji  te da se nada da će nakon ovih izbora i Međimurska županija osjetiti više naklonosti-

-Nije da nismo ništa dobili od države, ali bilo je nedovoljno u usporedbi koliko dajemo kao gospodarski najrazvijeniji kraj Hrvatske – rekao je župan.

Vijećnica Andreja Marić  pohvalila je rukovodstvo Županijske bolnice Čakovec na angažiranju osam onkologa iz zagrebačkih klinika i bolnica, čiji će rad smanjiti liste čekanja. Zanimalo ju je i hoće li se graditi godinama najavljivana geotermalna energana, nakon što se odustalo od lječilišnog kompleksa u Draškovcu.

-Riječ je o privatnoj investiciji na koju nemamo utjecaja, jedino mi je žao nisu povučena sredstva iz EU fondova za uređenje termalnog lječilišta jer bilo je takvih natječaja – smatra župan Posavec.

Međimurska popevka dobila svoj dan

Vijećnici su odlučili da će se 28. studenoga obilježavati Dan međimurske popevke.

-To je datum na koji je 2018. godine UNESCO uvrstio međimursku popevku na reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva, datum kada je naša popevka dobila mjesto u svijetu koje svojom vrijednošću zaslužuje. Proglašenjem Dana međimurske popevke obvezat ćemo i naše odgojno-obrazovne ustanove da na taj datum dio nastave posvete programima usmjerenima na usađivanje zavičajne i umjetničke vrijednosti popevke djeci i mladima. Želimo naše blago njegovati i sačuvati i ova inicijativa je naš novi korak k tome – naglasio je župan pojašnjavajući prijedlog.

Skupština potvrdila dobitnike Nagrade Zrinski

Vijećnici su županije jednoglasno donijeli odluku o dobitnicima Nagrade Zrinski. Na svečanoj sjednici Nagradu Zrinski Međimurske županije za 2023. godinu primit će: dr. sc. Krunoslav Mikulan, i to za izniman doprinos u promicanju kulturnih vrijednosti Međimurja kroz umjetnička ostvarenja na području književnosti. Također, nagrada ide Željku Medvedu za dugogodišnji doprinos razvitku i promicanju tehničke kulture i tehničkog stvaralaštva te osobite uspjehe u radu s mladima. Marija Trstenjak primit će nagradu za dugogodišnji rad i doprinos u promicanju i razvoju kulturno – umjetničkog amaterizma i čuvanje folklornog i tradicijskog izričaja. Nagrada se dodjeluje i Košarkaškom klubu Rudar Mursko Središće za naročita sportska dostignuća na natjecanjima te podizanje sportske kulture građana. Socijalna zadruga Humana Nova primit će nagradu za značajan doprinos u djelatnosti gospodarenja tekstilnim otpadom, podizanje ekološke i društvene svijesti građana te jedinstveni model radne integracije osoba s invalidnošću i društveno isključenih skupina.

Na svečanoj sjednici bit će dodijeljene i Povelje Međimurske županije koje ove godine dobivaju Andrija Tekeli za doprinos razvoju gospodarstva, Dino Vlahek za postignuća u znanosti i razvoju računarstva, Jelena Tuksar za doprinos u obrazovanju te promociji područja tehničke kulture, Ivan Sokač za postignuća u književnosti kojima njeguje svoje međimursko nasljeđe u inozemstvu, te Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata – podružnica Međimurske županije, Ogranak Mihovljan za predan rad i zalaganje za prava branitelja.

Nastavite čitati

U fokusu

Zar baš nitko ne može stati na kraj nasilju nad psima u romskim naseljima?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Okrenuli su se još jedni izbori, a za životinje u romskim naseljima Međimurja ništa novog.

Naime, još 2015. godine počeo je projekt lobiranja za zbrinjavanje pasa iz romskih naselja. Projekt je podržalo Ministarstvo poljoprivrede uz veliku pomoć Međimurske Županije i od 2018. godine je Ministarstvo poljoprivrede dalo velika sredstva gradovima i općinama u čijem su sklopu romska naselja, za kastracije i liječenja romskih pasa.

Od 2018. velikim trudom Zaštitarsko ekološke udruge Prijatelji životinja i prirode, koja vodi najveće hrvatsko sklonište za životinje u Čakovcu, te uz ogroman rad svih stručnih službi s područja Međimurja, dosad je iz romskih naselja spašeno preko 2800 pasa, velikim dijelom štenaca, trudnih kuja, ranjenih, bolesnih, prepunih parazita, uništenih pasa…

Još 2018. godine „obrađena“ su sva naselja i svi su psi sređeni, a velik dio njih je ušao u sklonište te na udomljavanje.

– No, vrlo brzo, a uslijed nedostajuće kontrole od strane gradova i općina naselja se ponovo pune novim psima koje stanovnici ne cijepe, ne mikročipiraju i ne kastriraju. 2021. godine kreće drugi krug zbrinjavanja psa iz romskih naselja i tada se ponovo psi u nekoliko naselja zbrinjavaju, ovaj put velikim dijelom u sklonište. U naseljima ostaju tek oni za koje postoje koliko toliko adekvatni uvjeti držanja. Uključuje se i veterinarska inspekcija, komunalni redari. Pišu se prekršajni nalozi, optužni prijedlozi, sudovi donose presude, kazne idu na naplatu i tu uglavnom sve staje. Jer većina stanovnika ima zaštićena primanja te im se kazne ne mogu naplatiti. U međuvremenu oni dovlače nove pse i nove pse i nove pse. Tijekom 6 kontrola u 2023. godini u romskom naselju Kuršanec pronađeno je novih 135 pasa koji su svi oduzeti i smješteni u sklonište radi daljnjeg udomljavanja. Zadnja kontrola je bila u studenom 2023. godine i naselje je opet puno novih pasa – ukazuju zgroženi prijatelji životinja.

Štoviše, ovih dana su iz skloništa objavili fotografije psa iz Paraga kojeg je mještanin A.H. namjerno pregazio autom. Pas je imao višestruke prijelome kralježnice i nogu. I umjesto da mu pomogne on ili njegov vlasnik, pustili su ga da se danima vuče u ogromnim bolovima po blatu!

– Tek su u petak, 19. travnja, zvali da se pomogne psu što nije obaveza skloništa jer je pas imao vlasnika. No otišli su po njega, ali mu nije bilo pomoći jer su ozljede bile preteške. On je samo jedan od stotina koji trpe strašne bolove i zlostavljanja tamo. Dok stanovnici nabavljaju stalno nove i nove. Puni su ih oglasnici na društvenim mrežama gdje se javljaju za svako objavljeno štene za udomljavanje. U ovom trenutku u romskim je naseljima opet oko 500 pasa koji trebaju pomoć. Opet su prepuni krpelja, štenci se porađaju u kojekakvim rupama i ako ih ne zatuku autima, stradaju od krpelja, zaraznih bolesti. Nabavljaju se poput plišanaca iz dućana djeci za igru, a čim porastu, ulica i snalazi se sam.  Kad postanu agresivni u potrazi za hranom, zovu da ih riješimo pasa. Koje su sami dovukli u naselja, uglavnom za igračke djeci. Pitamo se dokle će trajati ovaj teror i koliko nedužnih života treba ostati na njihovim ulicama dok ne osvijeste da su to živa bića koja boli, koja se boje, koja gladuju, isto kao i mi ljudi? Ovo nije više problem Županije niti gradova i općina, ovo je problem države koja dopušta da neki ljudi budu više privilegirani od ostalih, da za njih Zakon ne vrijedi i da ga je nemoguće provesti – ističe se u priopćenju Skloništa za životinje Prijatelji Čakovec.

U isto vrijeme država u potpunosti ignorira ogromno crno tržište pasa za prodaju koje se samo na najvećem hrvatskom oglasniku kreće u iznosima od 900.000 eura za dva mjeseca za koliko je napravljeno istraživanje.

– Sve to bez registracije djelatnosti, bez plaćanja i eura poreza, bez izdavanja računa. Na godišnjoj razini govorimo o prometu od pola milijuna eura samo na jednom oglasniku. Obraćali smo se nekoliko puta Ministarstvu gospodarstva, Poreznoj upravi – bez rezultata. Mnogi od takvih neprodanih štenaca na kraju završe na ulici, u skloništima ili romskim naseljima. Zakoni postoje, nitko ih ne provodi. I s pravom se pitamo – pa dokle će to svojim životima plaćati ova nevina bića, najveći čovjekovi prijatelji – zaključuju.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje