Povežite se s nama

Život i društvo

Varaždinski FOI vrednovao digitalnu zrelost naših škola

Objavljeno:

- dana

Prošlog je tjedna, u subotu, 1. rujna, službeno završio trogodišnji pilot-projekt „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“. Projekt je dobitnik priznanja UNESCO-a za jedan od 12 najboljih edukacijskih projekata u svijetu za 2017. godinu. Ukupna vrijednost projekta je 307 milijuna kuna, od čega je 85 posto financirala Europa iz ESF i ERDF programa, a 15 posto je nacionalnih sredstava.

Cilj projekta je bio utvrditi razinu digitalne zrelosti škola i pokušati je povećati za jednu razinu u 10 posto škola koje su sudjelovale u pilot-projektu, ukupno 151 škola. Nakon tri godine projekta, rezultati završnoga vanjskog vrednovanja digitalne zrelosti škola pokazali su povećanje razine zrelosti kod svih škola uključenih u pilot-projekt.

Uloga FOI-ja

Projekt „e-Škole“, koji je nagrađen u velikoj konkurenciji između čak 143 projekta, započeo je 2015. godine pod voditeljstvom Hrvatske akademske i istraživačke mreže (CARNET) i partnera, a varaždinski je Fakultet organizacije i informatike (FOI) sudjelovao u projektu kao jedina partnerska visokoškolska institucija odgovorna najvećim dijelom za istraživački dio projekta.

Projekt je obuhvatio dva ključna područja – informatizaciju poslovnih i nastavnih procesa te primjenu informatičko-komunikacijskih tehnologija (IKT) u obrazovanju, zbog čega je projekt razdvojen na dva strateška dijela – Projekt A i Projekt B, koji su se financirali i provodili kroz dva različita operativna programa. U FOI-jev dio projekta bilo je uključeno tridesetak stručnjaka FOI-ja koji su koordinirani od strane prof. dr. sc. Vjerana Strahonje (Projekt A) i izv. prof. dr. sc. Nine Begičević Ređep (Projekt B).

Uz FOI su partneri na projektu bili i Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih te Agencija za odgoj i obrazovanje.

Kako se FOI uopće našao u prestižnoj ulozi jedinoga visokoškolskog partnera vrijednog i nagrađenog projekta te koja je bila uloga FOI-ja u projektu „e-Škole“?
Nina Begičević Ređep pojašnjava:
– Naš je fakultet odabran zbog prepoznate ekspertize u području informacijskih znanosti te sustavnom planiranju i provođenju integracije te učinkovitog korištenja informacijsko-komunikacijskih tehnologija – kaže profesorica.

Od rezultata na Projektu B koje je ostvario FOI, izdvojila bi razvijeni Okvir digitalne zrelosti škola te Instrument za procjenu digitalne zrelosti škola koji je korišten za vrednovanje digitalne zrelosti 151 škole u Hrvatskoj na početku i na kraju pilot-projekta „e-Škole“.

Škole uključene u projekt u tri su godine značajno napredovale u primjeni digitalnih tehnologija

Primjenom razvijenog instrumenta, prvi put u Republici Hrvatskoj, dobiven je dubinski uvid u stanje digitalne zrelosti osnovnih i srednjih škola u pilot-projektu, a izmjeren je i pomak koji je ostvaren ili nije ostvaren na temelju aktivnosti u projektu „e-Škola“ u razdoblju od tri godine otkad je počeo projekt „e-Škole“.

Naravno, informacija o početnom stanju digitalne zrelosti škola je izuzetno važna za svako planiranje aktivnosti s ciljem podizanja kvalitete učenja i poučavanja te poslovanja škole primjenom IKT-a. Isto vrijedi i za kraj projekta, treba vidjeti jesu li rezultati vezani uz podizanje digitalne zrelosti škola ostvareni te u kojim područjima je cilj postignut, a u kojima nije, te što treba promijeniti. Područja koja su se vrednovala u školama na temelju Okvira digitalne zrelosti su: Planiranje, upravljanje i vođenje; IKT u učenju i poučavanju; Razvoj digitalnih kompetencija; IKT kultura i IKT infrastruktura.

Uz navedena područja definirano je pet razina digitalne zrelosti, a zajedno su činili temelj za vrednovanje digitalne zrelosti škola. Također, u Projektu B tim FOI-ja sudjelovao je u izradi kurikuluma digitalnih kompetencija i taj je rezultat koordinirala izv. prof. dr. sc. Valentina Kirinić, kao i u rezultatu izrade scenarija poučavanja, koji je koordinirao doc. dr. sc. Goran Hajdin.

Projekt “e-Škole” obuhvatio je više od 7000 nastavnika i više od 23.000 učenika u 151 školi

Oba rezultata su izuzetno važni aspekti digitalne zrelosti škola. Izrađeno je čak 240 scenarija poučavanja, a razvoj digitalnih kompetencija nastavnika i učenika mora biti temelj uspješnih digitalno zrelih škola. Uz scenarije poučavanja izrađeni su i “Priručnik za primjenu i izradu e-Škole scenarija poučavanja” te “Didaktičko-metodičke upute za prirodoslovne predmete i matematiku za učenike s teškoćama”.

U razvoju Okvira i Instrumenta svakako treba spomenuti velik doprinos kolege izv. prof.. dr. sc. Balabana, koji kod nas vodi i kompetitivni istraživački projekt Obzor 2020 CRISS, kao i dr. sc. Žugeca te izv. prof. dr. sc. Marine Klačmer Čalope, koja je zajedno s doc. dr. sc. Katarinom Tomičić Pupek izradila priručnik školama za strateško planiranje primjene IKT-a te je većina škola na temelju tog priručnika napravila svoje strateške i akcijske planove.

Vjeran Strahonja navodi ulogu FOI-ja na projektu A: Petnaestak članova tima, koji su na FOI sudjelovali u realizaciji Projekta A, odradili su više zadataka. Jedan od njih je bio izrada koncepta sustava za analitiku učenja, na temelju podataka koji se prikupljaju u raznim nastavnim i administrativnim procesima. Tom poslu se prišlo s puno entuzijazma, prije svega kako bi se stvorilo domaće znanje, ali i odredila osnovna pravila i činjenice na kojima će se temeljiti analitika učenja. U početnoj fazi je taj projekt vodila prof. dr. sc. Blaženka Divjak, da bi kasnije ulogu voditeljice preuzela izv. prof. dr. sc. Diana Šimić. Projekt je sadržavao niz istraživačkih i razvojnih aktivnosti, uspostavljeni su kontakti s relevantnim istraživačkim skupinama u inozemstvu, oblikovan je prototip konzole za analitiku učenja, definirani su temeljni zahtjevi prema platformi i isprobani su neki koncepti. Pred kraj projekta je kupljena platforma, tako da se puna implementacija očekuje u sljedećim fazama projekta.

Varaždin, Zagreb, Osijek, Rijeka i Split u okviru su provedbe projekta dobili i moderne, opremljene regionalne obrazovne centre

Važan dio Projekta A je i razvoj sustava informatizacije poslovanja ustanova (SIPU), čiji je cilj računalna podrška poslovnih procesa, bolje upravljanje resursima, standardizacija poslovne tehnologije u školama, razmjena podataka s osnivačima, agencijama, nadležnim ministarstvom i drugim institucijama te integracija sustava s ostalim servisima (Matica, HUSO i dr.). Odabrana je dobra platforma za SIPU. Implementacija po školama se odvija, iako uz dosta problema. U sljedećim fazama projekta očekuje se razvoj programa za procese koji nisu bili obuhvaćeni pilot-projektom, a naglasak će biti na interoperabilnosti s drugim sustavima, punjenju “jezera” podataka te razvoju plansko analitičke funkcionalnosti koje bi trebale dati koristi onima koji upravljaju obrazovnim sustavom.

Moderno i novo

Projekt „e-Škole“ obuhvatio je više od 7000 nastavnika i više od 23.000 učenika u 151 školi. Ta 151 škola dobila je 12.340 računala i bežični internet.

– Uvođenje IKT infrastrukture i opreme u 151 školu, razvoj digitalnih obrazovnih sadržaja, e-Usluga i alata za nastavne procese, scenarija poučavanja, te održane edukacije u projektu „e-Škole“, omogućile su korištenje IKT-a u učenju i poučavanju te poslovanju škole te podizanje razine digitalnih kompetencija, što su pokazali i rezultati vanjskog vrednovanja škola.


Izv. prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep

Primjenom razvijenog okvira i instrumenta te online alata koje je razvio FOI, provedeno je vrednovanje digitalne zrelosti škola na početku projekta „e-Škole“, prije tri godine te na kraju projekta “e-Škole”, u lipnju ove godine. Škole uključene u projekt „e-Škole“ u ove tri godine značajno su napredovale u primjeni digitalnih tehnologija, pa se čak 93 škole (od 151 škole koje su bile dio pilot-projekta) sad nalazi na razini digitalno osposobljenih škola. Na početku pilot-projekta „e-Škole“ veći dio škola, čak njih 124, bio je na razini digitalnih početnica – pojašnjava Begičević Ređep.

Za takav rezultat zaslužne su i brojne edukacije održane u sklopu projekta. Održano je više od 1900 radionica, e-tečajeva i webinara za zaposlenike školskih ustanova, što je iskoristilo čak 90 posto njih – rekla je Andrijana Prskalo Maček na predstavljanju rezultata projekta „e-Škole“.

U pilot-projektu „e-Škole“, u vanjskom vrednovanju posjetili smo 151 školu te smo dobili niz povratnih informacija od škola, većinom pozitivnih, ali i negativnih, te smo sve rezultate vrednovanja kao i prikupljene informacije od škola u pilot-projektu ugradili u izvješće koje će se konzultirati prilikom planiranja velikog projekta „e-Škole“. Naši su suradnici bili od sjevera do juga, po otocima, po cijeloj Hrvatskoj, obilazeći školu po školu, razgovarajući s ravnateljima i učiteljima. Dobivena iskustva i znanja prenosimo CARNET-u i nadamo se da će ih uključiti u veliki projekt u kojem bi trebale sudjelovati sve škole u Hrvatskoj – rekla je izv. prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep.

Projekt „e-Škole“ obuhvatio je više od 7000 nastavnika i više od 23.000 učenika u 151 školi.

Škole u Varaždinskoj županiji prednjače

Između 20 uključenih škola, u prvoj fazi pilot-projekta bila je i Prva gimnazija Varaždin, dok su se između 150 odabranih škola za trogodišnji pilot-projekt našle škole iz Maruševca, Martijanca, Ludbrega, Petrijanca i Visokog te varaždinske V. osnovna škola, II. osnovna škola, Medicinska škola te Strojarska i prometna škola.
Osim što su već pri uključivanju u projekt škole iz Varaždinske županije bilježile bolju digitalnu zrelost od škola iz drugih hrvatskih županija, i pri okončanju projekta Varaždinska županija prednjači.

Prije svega, važno je odgovornost staviti “na leđa” kompetentnih ljudi, a ne politički kadrovirati. Također smatram da je kontinuitet odgovornih vrlo važan ako želimo raditi promjene u sustavu s ciljem podizanja kvalitete učenja i poučavanja, kao i poslovanja škole. Primjerice, Varaždinska županija cijeli niz godina nije promijenila pročelnika za obrazovanje. Ako imate više mandata zaredom na raspolaganju, imate osiguran osnovni preduvjet za ostvarenje vizije – rekla je Nina Begičević Ređep.

Život i društvo

Uskršnja izložba Učeničke zadruge Vrčeki u Viničkoj tradicijskoj kući

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Učenička zadruga Vrčeki iz Osnovne škole Vinica organizirala je izložbu radova sekcija u Viničkoj tradicijskoj kući u razdoblju od 20. do 22. ožujka pod nazivom “Vuzim i Vrčeki – kaj su naše ruke napravile”.

Izložbu je svečano otvorio načelnik Općine Vinica, dr.sc. Branimir Štimec, prof., a riječi pozdrava i pohvale za trud i angažman uputila je i ravnateljice škole Mirjana Jambriško. Tijekom trodnevnog programa izložbu su razgledali djelatnici osnovne škole s učenicima, vrtićke grupe s odgojiteljicama i ravnateljicom Dječjeg vrtića Vinica, članovi KUD-a Vinica, predstavnica Udruge mladih Umami Vinica te drugi mještani općine. Posjetitelji su imali prilike poslušati priče o nekadašnjim uskršnjim običajima koje su pripovijedale učenice članice Povijesne sekcije.

Učitelji su s nekim razrednim odjelima realizirali nastavu u tradicijskoj kući. Voditeljice sekcija održale su radionice ukrašavanja pisanica prirodnim tehnikama i radionicu izrade cvjetnih puški za učenike i mještane u suradnji s bivšom ravnateljicom škole, Anicom Hrnčić te djelatnicama Srednje škole Arboretum Opeka, Vericom Tot, Blaženkom Adamić Gregurec i Gabrijelom Adamić. Voditeljica zadruge Vrčeki, Suzana Mihelčić, izuzetno je zadovoljna podržanom idejom o realizaciji izložbe te zahvaljuje voditeljicama sekcija na angažmanu te podršci i posjećenosti izložbe od strane školskih djelatnika, partnera, načelnika i mještana općine Vinica.

Nastavite čitati

Život i društvo

Više od 300.000 eura uloženo u uređenje vodotoka i sanaciju ceste na području Ivanečke Željeznice

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Varaždinske županije Anđelko Stričak boravio je 27. ožujka u Ivanečkoj Željeznici u kojoj je u pratnji predsjednika Gradskog vijeća Grada Ivanca Zdenka Đurasa, direktora Hrvatskih voda VGO za Muru i Gornju Dravu dr.sc. Milana Reze, ravnatelja Županijske uprave za ceste Tomislava Osonjačkog, njegovog pomoćnika Krunoslava Lukačića te predsjednika Mjesnog odbora Ivanečka Željeznica Vladimira Mudrog obišao radove koje izvode Hrvatske vode u cilju sprečavanja izlijevanja potoka u Ivanečkoj Željeznici te poplavljivanja javnih i privatnih površina.

Župan Stričak zadovoljan je izvedenim radovima naglasivši pritom važnost sanacije i uređenja prometnica kako bi sigurnost svih sudionika u prometu bila neometana.

– Nakon prošlogodišnje elementarne nepogode prouzročene obilnim padalinama, održali smo kolegij svih načelnika i gradonačelnika kako bi detektirali tzv. crne točke, tj. mjesta koja su usporavala protočnost vode. Temeljem tih prijava, održali smo sastanak s Hrvatskim vodama, Hrvatskim cestama, Hrvatskim šumama i Županijskom upravom za ceste te kako bi pripremili interventne mjere, da bi ovu godinu dočekali što spremniji. Jedan od odličnih primjera te zajedničke suradnje je vidljiv i ovdje u Ivanečkoj Željeznici gdje su Hrvatske vode odradile odličan posao, a ŽUC je sanirao cestu te tako omogućio kvalitetniji i sigurniji promet, pogotovo autobusima koji voze djecu u školu – rekao je župan Stričak zahvalivši se svima na suradnji.

Direktor Hrvatskih voda VGO za Muru i Gornju Dravu dr.sc. Milan Rezo je istaknuo kako su Hrvatske vode u Ivanečkoj Željeznici provele radove kroz hitne intervencije održavanja vodotoka Ivanečka Željeznica.

– Vlada Republike Hrvatske je Hrvatskim vodama VGO za Muru i gornju Dravu osigurala milijun eura za sanaciju šteta na otvorenim vodotocima koje su nastale uslijed oborina u svibnju i kolovozu 2023. Zbog palih oborina kroz program hitnih intervencija u 2023. godini izvedeno je radova u iznosu od 150.000 eura na bujičnom vodotoku Ivanečka Željeznica. U 2024. godini Vodno gospodarska ispostava Plitvica – Bednja je aktivno nastavila na uređenju Ivanečke željeznice s planiranim iznosom od 100.000 eura – rekao je direktor Rezo naglasivši da su Hrvatske vode u fazi projektiranja uređenja sliva Ivanečka Željeznica kojim će se postići cjelovito rješenje zaštite od štetnog djelovanja voda i smanjenja rizika od poplava.

Ravnatelj ŽUC-a Osonjački pohvalio je izvrsnu zajedničku suradnju između ŽUC-a i Hrvatskih voda.

– Ovo je primjer izvrsne zajedničke suradnje. U prvoj fazi Hrvatske vode rješavale su vodotok, dok smo mi u drugoj fazi sanirali cestu uloživši 65.000 eura te smo na taj način omogućili kvalitetniji i sigurniji promet, pogotovo autobusi ma koji voze djecu u školu – rekao je ravnatelj Osonjački.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje