Povežite se s nama

U fokusu

Varaždinski gospodarstvenici kažu da tvrtke nisu glavno mjesto širenja zaraze, već druženja van posla

Objavljeno:

- dana

Na inicijativu predsjednika Hrvatske gospodarske komore Županijske komore Varaždin Dragutina Gložinića u utorak, 24. studenog, održan je online sastanak članova Gospodarskog vijeća HGK Varaždinske županije s načelnikom Županijskog stožera Civilne zaštite Varaždinske županije Robertom Vugrinom, ravnateljem Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije Marinom Bosiljom te voditeljicom Higijensko-epidemiološke djelatnosti pri ZZJZ Varaždinske županije dr. Katicom Čusek Adamić.

Sastanku je nazočila i direktorica Regionalnog ureda HUP-a Sanja Ostroški.

Na dnevnom redu sastanka bilo je opće stanje u Varaždinskoj županiji uzrokovano pandemijom koronavirusa, zatim stanje ugospodarstvu u tim uvjetima te mjere koje se očekuju, uz one već objavljene za cijelu državu i Varaždinsku županiju, u cilju minimiziranja posljedica pandemije.

Načelnik Stožera Vugrin iznio je podatke o zabrinjavajućim razmjerima pandemije u Varaždinskoj županiji čime su javnozdravstvene ustanove dovedene do same granice izdržljivosti pa se poduzimaju mjere za proširenje kapaciteta prihvata oboljelih. Naglasio je nužnost poštivanja protuepidemijskih mjera te osobnu odgovornost građana i tvrtki za sprovođenje istih.

Ravnatelj ZZJZ Bosilj te dr. Čusek Adamić izvijestili su o naporima i poduzetim mjerama koje su u njihovoj nadležnosti, da su svjesni da gospodarstvo mora raditi te da kroz dobru suradnju s tvrtkama nastoje naći načine funkcioniranja koji su realno mogući. Bosilj je također izvijestio o pripremama za brza testiranja na COVID-19, koji će u ograničenim količinama sukladno ljudskim resursima ustanove moći komercijalno ponuditi i gospodarstvenicima. Posebno je napomenuo da su oni namijenjeni simptomatskim pacijentima te da je PCR-testiranje i dalje propisani standard za dijagnostiku Sars-Cov2 virusa.

– Gospodarstvenici su u svojim izlaganjima iznijeli mišljenja da su već donesene mjere pomalo zakašnjelete da se u tvrtkama sprovode naložene protuepidemijske mjere. Smatraju da tvrtke nisu glavno mjesto širenja zaraze već se nastoji smjenskim radom i drugim mjerama smanjiti nepotrebne kontakte zaposlenika u tvrtkama. Jasno je da je pojava i intenzitet zaraze u tvrtkama posljedica ponašanja zaposlenika van radnog vremena – stoji u priopćenju koje potpisuje Dragutin Gložinić.

Na kraju sastanka je zaključeno da se podržavaju postojeće mjere Stožera civilne zaštite i uvođenje komercijalnog testiranja putem brzih testova pri Zavoda za javno zdravstvo te da se od svih građana traži odgovorno ponašanjei pridržavanje protuepidemijskih mjera.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje