Povežite se s nama

U fokusu

Varaždinski Parkovi intenzivno rade na modernom katastarskom sustavu Europskog grada stabala

Objavljeno:

- dana

Nagrađivanje Varaždina titulom Europskog grada stabala (European City of Trees) dodatno je naglasilo važnost očuvanja i unapređenja urbanog zelenila, posebno u okvirima klimatskih promjena i izazova koje nosi urbanizacija.

Kao odgovor na to varaždinski Parkovi rade na katastru stabala – bazi podataka koja sadrži detaljne informacije o svakom stablu na području grada, od dendrometrijskih karakteristika do zdravstvenog stanja i ekološke vrijednosti.

– Svako stablo dobiva jedinstvenu identifikacijsku oznaku i detaljno se pregledava. Prikupljeni podaci unose se u digitalnu bazu. Vizualni pregled stabala (Visual Tree Assessment) provodi se prema standardiziranim protokolima kako bi se osigurala objektivna i usporediva procjena zdravstvenog stanja. Unose se podaci poput vrste stabla, visine stabla, visine debla od tla do prvih grana, promjera krošnje, promjera debla, opće zdravstveno stanje i vitalnost, moguća oštećenja, bolesti i štetnici te fotografije. Unose se i podaci o približnoj starosti stabla, perspektivi stabla u budućnosti, njegovoj vitalnosti, zdravstvenom stanju i stabilnosti te o vrijednosti stabla u prostoru u kojem se nalazi. Također, ukoliko na stablu postoje oštećenja, suhe grane, trulež ili neke druge nepravilnosti, kao i korisni organizmi ili pak bolesti i štetnici, unose se i ta opažanja. Na kraju se unose i zahvati koji su na stablu potrebni prema prioritetu određene vrste zahvata – pojašnjava proces izrade katastra rukovoditeljica radne jedinice zelene površine Sonja Kušter.

I dodaje: „Tako ćemo konačno znati koliko stabala imamo u gradu jer često ljudi nemaju dojam kakav golemi posao sa stablima odrađuje relativno mali broj naših radnika“.

Uspostavom katastra stabala lakše će se planirati i evidentirati te tijekom vremena pratiti potrebni zahvati na stablima.

Gradske službe moći će lakše identificirati i zaštititi stabla od uništavanja pri budućim projektima. U budućnosti će ti podaci omogućiti prikaz i izračun pokrivenosti grada krošnjama, izračun ekoloških vrijednosti stabala, planiranje potrebne sadnje i budućeg razvoja zelene infrastrukture, određivanje stanišne vrijednosti samih stabala i biološke raznolikosti.

Omogućit će i preventivno djelovanje, odnosno pomoći da imamo zdrava i sigurna stabla. S obzirom na dinamičan karakter urbanog okruženja i utjecaj klimatskih promjena, katastar će se redovito ažurirati kako bi se osigurala njegova relevantnost.

Katastar stabala kao alat za edukaciju i promociju

– Nadamo se da će se podaci iz katastra u budućnosti koristiti i u obrazovne svrhe. U želji da potaknemo svijest o važnosti očuvanja zelenih površina i upoznamo naše goste sa zelenim bogatstvom kojeg u gradu imamo, ovih dana radimo na izradi turističkog vodiča s temom stabala, što će biti jedan novi turistički proizvod, jedinstveni u Hrvatskoj – pojašnjava Jelena Sekelj, direktorica Parkova.

I dodaje:

„Ovaj katastar nam je neprocjenjiv alat za upravljanje zelenim nasljeđem grada Varaždina jer nam omogućava da pratimo zdravstveno stanje stabala, planiramo mjere zaštite i obnove, te proaktivno odgovorimo na izazove klimatskih promjena.“

Na taj način Varaždin potvrđuje svoju titulu Europskog grada stabala, a Parkovi referentnog imena u hortikulturi.

U fokusu

Vlada planira subvencije za podstanare. Hoće li mjera potaknuti još veći rast cijena najma?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Vladinom paketu nove stambene politike, koji bi trebao olakšati rješavanje stambenog pitanja mnogim obiteljima, predviđena je i mjera subvencioniranja najma stanova.

Paralelno s rastom cijena stanova, proteklih godina osjetno je poskupio i najam. Prije nekoliko godina pristojan manji stan u Zagrebu mogao se unajmiti za 300 do 400 eura mjesečno, što je činilo oko polovice mjesečne plaće. Danas je potrebno izdvojiti znatno više, navodi Tportal.

Prema nedavno objavljenim podacima u pregledu tržišta nekretnina Ekonomskog instituta, medijalna cijena najma u Zagrebu lani je dosegnula 10,1 euro po kvadratnom metru, a u odnosu na godinu ranije porasla je za 16,1 posto.

U sklopu nove stambene politike, Vlada planira uvođenjem poreza na prazne nekretnine i državnih potpora za priuštivo stanovanje potaknuti vlasnike praznih stanova da ih stave u funkciju najma.

Prema neslužbenim informacijama Tportala, model subvencioniranja namijenjen je vlasnicima koji imaju prazan stan najmanje dvije godine. Oni koji se odluče za iznajmljivanje potpisali bi ugovor s državom, na temelju čega bi dobivali isplatu razlike između komercijalne cijene najma i priuštive cijene, koju bi plaćao najmoprimac.

Ugovor bi se potpisivao na tri godine, a dodatna pogodnost za najmodavce je to da bi im polovicu subvencije država isplaćivala odmah, a polovicu nakon što se podstanar useli u stan.

Za priuštiv najam stana, uključujući režije, pojedinac ne bi trebao izdvajati više od 30 posto dohotka, odnosno 30 posto medijalne plaće.

Trenutna medijalna plaća u Zagrebu iznosi oko 1300 eura, što znači da bi priuštiva cijena stanovanja za samca trebala iznositi oko 390 eura.

Primjerice, uz pretpostavku da se subvencija odnosi na stan od 40 kvadratnih metara te da režije iznose 100 eura, najmodavac koji iznajmljuje stan po prosječnoj cijeni dobio bi od države 114 eura mjesečno, kolika je razlika između medijalne tržišne cijene i priuštive cijene stanovanja.

Stručnjaci upozoravaju da bi uvođenje subvencija moglo dodatno podgrijati tržište i povisiti najamnine.

Vlada smatra da do toga ne bi trebalo doći jer će se svake godine izrađivati tablice s cijenama priuštivog i komercijalnog najma po gradovima na temelju podataka iz sustava e-Nekretnine.

Nastavite čitati

U fokusu

Danas kreće isplata naknade od 150 eura za starije osobe, evo tko će je dobiti

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Danas počinje isplata nacionalne naknade od 150 eura za starije osobe za kolovoz korisnicima računa otvorenih u poslovnim bankama, objavio je Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO).

Nacionalnu naknadu za starije osobe dobit će 16.715 korisnika, za što je osigurano 2.495.495 eura iz Državnog proračuna, piše Poslovni.hr.

Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe može ostvariti hrvatski državljanin koji je navršio 65 godina života s prebivalištem na području RH u neprekidnom trajanju od deset godina neposredno prije podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava, što je osnovni uvjet, uz koji moraju biti ispunjeni i drugi zakonom propisani uvjeti, a to su:

– da nije korisnik mirovine niti osiguranik u obveznom mirovinskom osiguranju

– da njegov prihod i/ili prihod članova njegova kućanstva ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini po članu kućanstva mjesečno ne prelazi dvostruki iznos nacionalne naknade za starije osobe (300,00 eura)

– da nije korisnik prava na zajamčenu minimalnu naknadu prema propisima o socijalnoj skrbi

– da mu nije priznato pravo na uslugu smještaja prema propisima o socijalnoj skrbi

– da nije sklopio ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ili ugovor o doživotnom uzdržavanju kao primatelj uzdržavanja, osim u slučaju pokretanja postupka za raskid, utvrđenje ništetnosti ili poništenja ugovora.

Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe pripada od dana podnošenja zahtjeva ako su ispunjeni svi uvjeti propisani za stjecanje prava. Korisniku mirovine pravo pripada od prvoga dana nakon obustave isplate mirovine iz obveznog mirovinskog osiguranja, a korisniku zajamčene minimalne naknade od prvoga dana nakon prestanka prava na zajamčenu minimalnu naknadu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje