Povežite se s nama

U fokusu

Varaždinski poduzetnik Kišiček odustao od kupnje POS-a u Hrašćici, ništa od Doma umirovljenika?

Objavljeno:

- dana

PROPAO NATJEČAJ

Pokušaj prodaje nedovršenih POS zgrada Rajčul u Hrašćici, koje su u vlasništvu Gradskih stanova Varaždin, je propao. Na natječaj za prodaju objekata od B1 do B6, točnije tri nedovršene zgrade i tri gradilišta po cijeni od 5.341.700,79 kuna raspisan 5. rujna, nitko se nije javio!

– Navedene nekretnine nisu prodane – poručio je Zoran Svetec, ravnatelj JUGS-a kojeg smo pitali koliko je ponuda zaprimljeno i je li među njima i ponuda varaždinskog poduzetnika Kišičeka.

Kada će biti novi natječaj, ne zna se

Još je na sjednici Gradskog vijeća u svibnju rečeno da je upravo Kišiček iskazao interes za kupnju nedovršenih POS zgrada u Hrašćici kako bi na toj lokaciji izgradio Dom umirovljenika. Zašto nije poslao ponudu i je li u međuvremenu odustao pokušali smo doznati od samog Kišičeka, no nismo ga uspjeli dobiti na telefon. O tome nisu željeli govoriti ni u JUGS-u, u kojem ne znaju hoće li uopće biti raspisan novi natječaj za prodaju.
– U ovom trenutku to vam ne mogu reći – neodređen je bio Svetec.

Na natječaj za prodaju POS zgrada u Hrašćici objavljen 5. rujna nije stigla nijedna ponuda

Znači li to da Grad odustaje od prodaje spomenutih nekretnina? 

Upravo je zbog načina na koji se žele prodati nedovršene POS zgrade na lokaciji Rajčul u Hrašćici nezavisni vijećnik Zlatan Avar još u srpnju podnio ostavku na funkciju predsjednika Upravnog vijeća JUGS-a. Naime, Upravno vijeće JUGS-a je početkom srpnja većinom glasova donijelo odluku o prodaji spomenutih nekretnina po početnoj cijeni od 4,5 milijuna kuna, dok je stvarna vrijednost procijenjena na 6,9 milijuna kuna, a nisu obrazložili kako će Ustanovi biti nadoknađeno 2,5 milijuna kuna.
– Nisam protiv gradnje Doma umirovljenika, ali ne mogu podržati odluku kojom će se Gradskim stanovima svjesno stvoriti novi minusi. Čim se prodaju nekretnine, Ustanova će u državni proračun, sukladno Zakonu o POS-u, morati uplatiti 5,3 milijuna kuna. To je iznos poticaja koje je država dala za izgradnju POS zgrada u Rajčulu. Ako se zgrada proda za 4,5 milijuna kuna, tko će JUGS-u osigurati razliku? – upozoravao je Avar.
No, u propalom natječaju objavljeno je da je početna cijena prodaje spomenutih nekretnina, temeljem odluke Upravnog vijeća, 5.341.700,79 kuna! U JUGS-u su očito shvatili da bi prodaja po nižoj cijeni JUGS-u stvorila nove gubitke, na što je cijelo vrijeme upozoravao Avar.

Međutim, nova cijena izgleda je bila previsoka za varaždinskog poduzetnika koji se na raspisani natječaj nije javio.

Prostor pogodan Dom umirovljenika, vrtić, ambulantu, ali i za urare!

Nekretnine se nalaze u Rajčulu u Hrašćici u Ulici Vjekoslava Cerovečkog, a pogodne su za izgradnju dječjeg vrtića, objekta zdravstvene djelatnosti – ambulanti, ljekarni, domova za starije osobe, objekata zanatskih djelatnosti – brijači, urari, obućari, poslovnice banaka, fotokopiraonice, videoteke, odvjetničke kancelarije, prodavaonice, dopisništva javnih glasila i sl. – navodi se u natječaju koji je objavljen 5. rujna.

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović/ARHIVA RT

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

U fokusu

Gong: “Milanović se ne ponaša kao odgovoran državnik, a Ustavni sud ne djeluje kao čuvar Ustava“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gong smatra da se Ustavni sud svojim loše obrazloženim upozorenjem predsjedniku Milanoviću stavio iznad Ustava.  Ako predsjednik Republike podnese ostavku, ništa ne smije sprječavati izabrane zastupnike Sabora da odaberu Milanovića za predsjednika Vlade.

Tako u jučerašnjoj objavi ove organizacije civilnog društva koja je usmjerena unaprjeđenju demokratskih procesa i institucija te demokratske političke kulture podsjećaju da većina na Ustavnom sudu smatra da je predsjednik svojim sudjelovanjem u kampanji kontinuirao kršio Ustav.

. No Ustavni sud nikad nije donio odluku da je predsjednik kršio Ustav. Dapače, većina ustavnih sudaca ističe kako rezultati izbora nisu na bilo koji način sporni. Nejasno je stoga, kako izostanak bitne povrede može za posljedicu imati drakonsku kaznu koja nije predviđena nijednom odredbom Ustava. Svojim zaključkom prijete uskratom političkih prava Zoranu Milanoviću, i volji zastupnika da biraju tko će biti mandatar – ističu u Gongu.

I dodaju:

„U skladu s njegovom ulogom čuvara stabilnosti državne vlasti, Zoran Milanović morao je dati ostavku na mjesto predsjednika države kada se odlučio sudjelovati u parlamentranim izborima. Predsjednik države to nije učinio nego je čak i najavljivao svoje buduće ministre. Važna ustavna uloga predsjednika jest povjeravanje mandata za sastavljanje Vlade. Kako taj proces može biti nepristran, ako Milanović s pozicije predsjednika pomaže jednoj strani u sastavljanju većine?“

Tvrde i da je Ustavni sud po svojoj već ustaljenoj praksi, na koju su već upozoravali kroz slučaj Markovog trga, propustio kvalitetno i precizno argumentirati odluku.

– I to odluku koja je po svojoj formi upozorenje protiv kojeg nema pravnog lijeka, stoga ni mogućnosti predsjedniku da se eventualno obrati Europskom sudu za ljudska prava. Sud izriče zabrane na temelju paušalnog pozivanja na određene ustavne norme, dok u isto vrijeme navodi da tijekom cijelog predizbornog razdoblja predsjednik svojim ponašanjem nije napravio značajan utjecaj na ishod izbora – zaključuju u Gongu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje