Novi režim i jače kontrole, evo kako ćemo i gdje od danas prelaziti granicu
Slovenski ministar unutarnjih poslova Boštjan Poklukar potpisao je u petak odluku o određivanju graničnih prijelaza s Hrvatskom i Mađarskom na...
PROPAO NATJEČAJ
Pokušaj prodaje nedovršenih POS zgrada Rajčul u Hrašćici, koje su u vlasništvu Gradskih stanova Varaždin, je propao. Na natječaj za prodaju objekata od B1 do B6, točnije tri nedovršene zgrade i tri gradilišta po cijeni od 5.341.700,79 kuna raspisan 5. rujna, nitko se nije javio!
– Navedene nekretnine nisu prodane – poručio je Zoran Svetec, ravnatelj JUGS-a kojeg smo pitali koliko je ponuda zaprimljeno i je li među njima i ponuda varaždinskog poduzetnika Kišičeka.
Još je na sjednici Gradskog vijeća u svibnju rečeno da je upravo Kišiček iskazao interes za kupnju nedovršenih POS zgrada u Hrašćici kako bi na toj lokaciji izgradio Dom umirovljenika. Zašto nije poslao ponudu i je li u međuvremenu odustao pokušali smo doznati od samog Kišičeka, no nismo ga uspjeli dobiti na telefon. O tome nisu željeli govoriti ni u JUGS-u, u kojem ne znaju hoće li uopće biti raspisan novi natječaj za prodaju.
– U ovom trenutku to vam ne mogu reći – neodređen je bio Svetec.
Na natječaj za prodaju POS zgrada u Hrašćici objavljen 5. rujna nije stigla nijedna ponuda
Znači li to da Grad odustaje od prodaje spomenutih nekretnina?
Upravo je zbog načina na koji se žele prodati nedovršene POS zgrade na lokaciji Rajčul u Hrašćici nezavisni vijećnik Zlatan Avar još u srpnju podnio ostavku na funkciju predsjednika Upravnog vijeća JUGS-a. Naime, Upravno vijeće JUGS-a je početkom srpnja većinom glasova donijelo odluku o prodaji spomenutih nekretnina po početnoj cijeni od 4,5 milijuna kuna, dok je stvarna vrijednost procijenjena na 6,9 milijuna kuna, a nisu obrazložili kako će Ustanovi biti nadoknađeno 2,5 milijuna kuna.
– Nisam protiv gradnje Doma umirovljenika, ali ne mogu podržati odluku kojom će se Gradskim stanovima svjesno stvoriti novi minusi. Čim se prodaju nekretnine, Ustanova će u državni proračun, sukladno Zakonu o POS-u, morati uplatiti 5,3 milijuna kuna. To je iznos poticaja koje je država dala za izgradnju POS zgrada u Rajčulu. Ako se zgrada proda za 4,5 milijuna kuna, tko će JUGS-u osigurati razliku? – upozoravao je Avar.
No, u propalom natječaju objavljeno je da je početna cijena prodaje spomenutih nekretnina, temeljem odluke Upravnog vijeća, 5.341.700,79 kuna! U JUGS-u su očito shvatili da bi prodaja po nižoj cijeni JUGS-u stvorila nove gubitke, na što je cijelo vrijeme upozoravao Avar.
Međutim, nova cijena izgleda je bila previsoka za varaždinskog poduzetnika koji se na raspisani natječaj nije javio.
Nekretnine se nalaze u Rajčulu u Hrašćici u Ulici Vjekoslava Cerovečkog, a pogodne su za izgradnju dječjeg vrtića, objekta zdravstvene djelatnosti – ambulanti, ljekarni, domova za starije osobe, objekata zanatskih djelatnosti – brijači, urari, obućari, poslovnice banaka, fotokopiraonice, videoteke, odvjetničke kancelarije, prodavaonice, dopisništva javnih glasila i sl. – navodi se u natječaju koji je objavljen 5. rujna.
Izvor:
Foto: Ivan Agnezović/ARHIVA RT
Varaždin će u četvrtak, 7. prosinca, od jutarnjih sati biti domaćin obuke komunalnih redara.
Obuka komunalnih redara, namijenjena je i drugim službenicima i/ili pročelnicima u čijem je “opisu posla” problematika komunalnog gospodarstva.
Stoga će sudionici skupa u Park Boutique hotelu raspravljati između ostalog o zakonskoj regulativi za postupanje komunalnog redarstva s naglaskom na gospodarenje otpadom, o Odluci o komunalnom redu i drugim aktima JLS važnima za postupanje komunalnog redarstva.
Programom je prije pauze za kavu Predviđena još jedna zanimljiva točka. Riječ je o profesionalnoj komunikaciji s „teškim strankama“, što god to značilo.
Nedostatak radnika s potrebnim znanjima i vještinama sve više će postajati ključni ograničavajući razvojni problem hrvatskoga graditeljstva, ali i gospodarstva u cjelini. Hrvatska gospodarska komora provela je indikativno istraživanje o zapošljavanju strane radne snage među svojim članicama.
Istraživanjem su bile obuhvaćene veće građevinske tvrtke koje su imale zaposlene radnike iz drugih država, njih 12 ukupno. Broj stranih radnika u tim se tvrtkama kretao od 20 do 350 radnika.
Rezultate istraživanja kao i osvrt na aktualnu situaciju u građevini s obzirom na radnu snagu predstavila je potpredsjednica HGK za graditeljstvo i promet Mirjana Čagalj na Hrvatskom graditeljskom forumu koji organizira Hrvatski savez građevinskih inženjera danas u Zagrebu.
Forum je zamišljen kao prilika za okupljanje i javnu diskusiju bitnih dionika u sektoru graditeljstva kako bi se raspravljalo o problemima u graditeljstvu i mogućim rješenjima tih problema.
Strani radnici zaposleni u građevini dolaze iz zemalja u okružju: BiH, Srbije, Kosova, Makedonije i Albanije, ali i iz nešto udaljenijih zemalja poput Ukrajine, Maroka, Egipta i Turske, a u posljednje vrijeme sve je više radnika koji stižu iz dalekih zemalja kao što su Uzbekistan, Nepal, Indija, Bangladeš i Filipini. Prema komentarima poslodavaca u građevini, najbolja iskustva imaju s radnicima iz Bosne i Hercegovine te dijelom iz Makedonije i Srbije – jezične barijere nema i radnici imaju potrebne vještine.
Što se zadržavanja u hrvatskim tvrtkama tiče, u najvećemu broju zadržavaju se radnici iz Bosne i Hercegovine, a zatim iz Makedonije, Srbije, Ukrajine i Bangladeša. Radnici iz dalekih zemalja zadržavaju se na radu u Hrvatskoj kraći period od radnika iz regije.
Čest je slučaj da određen broj tih radnika vrlo lako i brzo, bez objašnjenja, napušta posao u hrvatskim građevinskim tvrtkama.
– Iako je uvriježeno mišljenje da je strani radnik jeftiniji pa da zato domaći poduzetnici uvoze radnike, to ipak nije tako. Traženje radnika, trošak dozvola, prevoditelji, učenje i stručna obuka stvaraju određeni trošak koji nije zanemariv. Zbog svih tih dodatnih troškova strani radnik je oko 20 posto skuplji od domaćeg – ističe Čagalj.
Problem u privlačenju radnika građevinske struke u Hrvatsku su i neadekvatna primanja zaposlenih. Naime, prosječne mjesečne isplaćene neto plaće u građevinarstvu znatnije zaostaju za prosjekom.
Čagalj ističe da dugoročno rješenje problema stručne radne snage ipak ne leži u uvozu stranaca. S obzirom na to da nije izgledno kako će se u kratkome roku popraviti raspoloživost građevinskih stručnjaka na domaćemu tržištu, treba započeti s drugim mjerama radne politike.
Utjecaj stranih radnika može se promatrati i kroz produktivnost po zaposlenome koja se zadnjih godina povećava, ali je još uvijek dosta niža nego što je bila u 2008. Najslabija točka hrvatskoga građevinskog sektora svakako je produktivnost rada.
Broj zaposlenih u djelatnosti građevinarstva u drugome kvartalu 2023. iznosio je 115.000, što je više od sedam posto od ukupnog broja zaposlenih u RH.
U 2016. godini broj zaposlenih u graditeljstvu pao je na oko 86 tisuća, dok je na HZZ-ovu popisu bila oko 21 tisuća nezaposlenih građevinske struke. U građevinskome sektoru izgubljeno je više od 60 tisuća radnih mjesta. Nameće se zaključak da je upravo u tom periodu veliki broj domaćih radnika otišao raditi u inozemstvo.
Više o svemu pročitajte OVDJE