Povežite se s nama

U fokusu

Varaždinski vozači autobusa :“Preživjeli smo dva mjeseca na Vladinom minimalcu”

Objavljeno:

- dana

Premda su se proteklih mjeseci svi mogli uvjeriti u značaj javnog prijevoza za normalno funkcioniranje društva i gospodarstva, privatni poslodavci javnolinijskog prijevoza putnika autobusima ovih dana grcaju u sve većim financijskim problemima, a nekima nisu isplaćene ni postojeće potpore za očuvanje radnih mjesta.

Država bez novca

Štoviše, kako doznajemo od Krešimira Čumbreka, predsjednika Udruge hrvatskih autobusnih prijevoznika, koja je lani osnovana u Varaždinu, prema sklopljenim ugovorima s HZZ-om, svi koji su zatražili pomoć predviđenu u sklopu Vladinih mjera novac su trebali dobiti još 15. svibnja.

– Nažalost, druga plaća od države nije stigla ni u tvrtku Vincek d.o.o., u kojoj sam zaposlen. Svi je prijevoznici s nestrpljenjem očekujemo jer imamo velike gubitke nastale uslijed nastalih prekida poslovanja u vrijeme koronakrize. Nije poznat razlog kašnjenja uplate i premda je prolongirana za srijedu, 20. svibnja, novaca još nema. Ako ga državi nedostaje, to treba jasno reći kako bi se izbjegla konfuzija – ističe Čumbrek, koji se poput ostalih poslodavaca u ovoj branši trudi izbjeći crni scenarij.

Naime, i u varaždinskim tvrtkama koje se bave autobusnim prijevozom dio vozača je ostao bez posla.

– Postojeće potpore za očuvanje radnih mjesta pomogle su da većina radnika Vinceka ostane u radnom odnosu, ali smo bili primorani otpustiti strane vozače i one koji nisu bili spremni prihvatiti minimalac. Nema dvojbe da su trenutno u najgorem položaju povremeni prijevoznici, čije poslovanje je usko vezano uz putničke agencije te ostale djelatnosti u turizmu. Premda nitko ne zna što će biti nakon 1. lipnja, po isteku vremena trajanja mjere pomoći pojedinim gospodarskim sektorima, smatram da će nastati totalno rasulo. Naime, i naša je tvrtka djelomično involvirana u povremeni prijevoz, koji se u Hrvatskoj oslanja na skupi novi vozni park kupljen na leasing. Povremeni prijevoznici još od veljače ne ostvaruju prihode i ako im leasing kuće moratorijem na otplatu jednogodišnjih rata ne izađu u susret, to će dovesti do propasti tvrtki i otpuštanja svih radnika – ukazuje Čumbrek, koji se osvrnuo i na gradski prijevoz u Varaždinu.

Buseki neisplativi

On trenutno koncesionaru akumulira tolike gubitke da ni sami ne znaju je li „bolje voziti ili ne voziti“.

– Buseki su s prometovanjem na području Grada Varaždina počeli 4. svibnja i pokazalo se da je inzistiranje na održavanju linija neisplativo zbog iznimno malog broja putnika. Imamo subvenciju Grada za pojedine kategorije korisnika, ali se ona ne isplaćuje tijekom razdoblja kada ne vozimo putnike. Naš je stav kako su epidemiološke još uvijek takve da je bolje da obustavimo gradski prijevoz. No, dovoljan je trodnevni prekid vožnje da zaradimo prijave – rekao je Čumbrek.

U Gradu Varaždinu upoznati su s problemima prijevoznika, koji je imao tjedan dana vremena osmisliti model novoga voznog reda.

– Promjenom voznog reda smanjen je intenzitet polazaka na pet postojećih linija. Kada je putnički i javni prijevoz ukinut zbog nastupanja posebnih okolnosti izazvanih pandemijom bolesti COVID-19, ipak je osiguran linijski prijevoz radnika Boxmarka, Calzedonije i drugih tvrtki. Dakako, uz poštovanje socijalne distance i drugih protuepidemijskih mjera. Nepoznato je kada će se one dodatno relaksirati, ali je preporuka Nacionalnog stožera da putnici nose maske u busekima i autobusima – ističe Zlatan Avar, zamjenik varaždinskoga gradonačelnika.

Premda buseki voze smanjenim intenzitetom jer nema školaraca, koncesionar smatra da je vozila i polazaka dovoljno „da svatko stigne i do liječnika“. Dobrih vijesti ima i za one koji putuju na priobalje jer Vincekovi autobusi na liniji od Varaždina preko Zagreba do Splita polaze dva puta dnevno, a od ovog tjedna vozit će i do Dubrovnika.

– Na liniji za Split imamo potražnju veću od broja putnika koje smijemo ukrcati u autobus. Cijena karata nije povećana i trenutno ne razmišljamo o takvom potezu. Nadamo se da će se situacija s koronavirusom uskoro promijeniti, jer u autobus sa 76 sjedala trenutno smijemo ukrcati svega 36 putnika – rekao je Čumbrek.

Na more – poluprazni

A kako u praksi izgleda vožnja polupraznih autobusa, opisao je Goran Kučko, zaposlenik AP-a Varaždin.

– Na autobusnim linijama u Varaždinskoj županiji nema prevelikih gužvi. Vozim autobus sa 65 sjedala i dobro je kad na kolodvoru i stajalištima ukrcam 20 putnika. Najvažnije je da smo zasad preživjeli koronakrizu, pa makar i s minimalcem od 4000 kuna, koliko daje država – rekao je Kučko, napomenuvši kako vozači AP-a ne pamte da su uz „redovan rad imali toliko slobodnih dana“.

I spomenuta tvrtka ne pomišlja na povećanje cijena karata, premda gužvi nema ni na njihovim autobusnim linijama do Splita i Poreča. Dodajmo i da su prijevoznici nedavno uputili apel Vladi kojim, između ostaloga, predlažu produljenje potpora za očuvanje radnih mjesta do početka rujna 2020. godine. Uz to, Sindikat prometa i veza Hrvatske, Udruga sindikata vozača i prometnih radnika Hrvatske te Udruga hrvatskih autobusnih javnolinijskih prijevoznika predlažu da se županijama dozvoli usmjeravanje namjenskih sredstava za prijevoz učenika osnovnih škola prema prijevoznicima, s obzirom na to da ih imaju u svojim proračunima. Traže i reorganizaciju sustava županijskoga linijskog prijevoza putnika u cestovnom prometu uspostavom ugovora o javnoj usluzi, no tek će se vidjeti koliko je zapravo izgledan rebalans proračuna kojim bi se za tu namjenu osigurao dio potrebnih državnih sredstava.

Sindikati ukazuju na nezakonito smanjenje plaća u AP-u Varaždin

Iako sindikalisti hvale poslodavce koji uspijevaju zadržati zaposlenike na poslu, žestoko kude one koji su, po njima, nenamjenski koristili javna sredstva za isplatu plaća radnicima. Tim više što su ih primili od države, kao dio financijskih mjera koje je poduzela Vlada RH u sklopu kriznog paketa pomoći gospodarstvu.

– Takvu situaciju imamo u poduzeću Autobusni prijevoz d.o.o. Varaždin, dijelu Presečki grupe, u kojem djeluje podružnica Regionalnog industrijskog sindikata. Način na koji su radnicima AP-a obračunate plaće za ožujak 2020. nije korektan prema radnicima i nije u skladu sa Zakonom o radu i Zakonom o minimalnoj plaći – tvrdi Siniša Miličić, predsjednik Regionalnoga industrijskog sindikata (RIS).

Naime, zaposlenici spomenute tvrtke su u ožujku radili 21 dan, a bilo je i onih koji su radili cijeli mjesec.

– Poduzeće je sve to vrijeme ostvarivalo prihode na temelju njihova rada. Međutim, za ožujak im je isplaćena plaća manja od propisane minimalne plaće. Poslodavac je radnicima na obračunskoj listi prikazao naknadu za korištenje godišnjeg odmora u trajanju od 40 sati, a koja je ispravno obračunata sukladno prosječnoj plaći radnika u prethodna tri mjeseca. Međutim, sati redovnog rada i sati zastoja rada zbog koronavirusa obračunati su im u iznosu od 16 kuna bruto, što je daleko manje od satnice za minimalnu plaću. Uredbom Vlade RH minimalna plaća u 2020. određena je u bruto iznosu od 4062,51 kune. Za ožujak, u kojem je 176 radnih sati, cijena sata rada iznosi 23 kune bruto – ističe Miličić i dodaje da se „ugovorene plaće moraju isplatiti“.

Objasnio je kako u RIS-u smatraju da radnik ne treba „dijeliti gubitak poslodavca kad ionako niti dobitak ne dijeli“!

– Stav je Sindikata tu jasan. Oštećeni radnici trebaju tužiti poslodavca i dobit će besplatnu pravnu pomoć. Dobit će i sporove jer ovakvi se završavaju u razumnom roku, u skladu sa zakonom, i uglavnom ih bez problema dobivamo – uvjeren je Siniša Miličić.

U fokusu

Ovo su imena ljudi na HDZ-ovoj listi u našoj izbornoj jedinici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon sastanka stranačkih tijela, predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković predstavio je izborni program “Za sve izazove” kao i izborne liste.

-S nama na liste idu dosadašnji partneri – HSLS, HDS, HNS, Hrvatska stranka umirovljenika i Marijana Petir. Naša ključna poruka bila je politička stabilnost, koju smo zadržali i održali. Rezultat je to politike desnog centra, liberalnih stranaka, demokršćanskih stranaka i manjinskih stranaka. Sastavit ćemo Vladu, bit ćemo relativni pobjednici – rekao je Plenković.

Nositelji HDZ-ovih lista bit će: Andrej Plenković (prva izborna jedinica), Gordan Jandroković (druga), Anđelko Stričak (treća), Ivan Anušić (četvrta), Marin Piletić (peta), Davor Božinović (šesta), Tomo Medved (sedma), Oleg Butković (osma), Ivan Malenica (deveta), Branko Bačić (deseta), dok će listu za dijasporu (11 izborna jedinica) nositi državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske Zvonko Milas.

Lista u III. izbornoj jedinici izgleda ovako:

1. Anđelko Stričak

2. Zoran Gregurović

3. Ljubomir Kolarek

4. HNS (Predrag Štromar)

5. Damir Habijan

6. Žarko Tušek

7. Sanja Borovec

8. Dražen Srpak

9. Ljubica Jembrih

10. Siniša Jenkač

11. HNS (Robert Šplajt)

12. Gordana Ramušćak

13. Zdravko Tušek

14. Goran Kaniški

Nastavite čitati

U fokusu

Razočaranje za umirovljenike, dobili manji dodatak od očekivanog

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Umirovljenici su u srijedu dobili još jedan Vladin dodatak, ali umjesto veselja, neugodno ih je iznenadio manji iznos od onoga koji su očekivali. To se opet dogodilo zbog usklađivanja mirovina za siječanj.

Tako su mnogi upali u viši razred primanja s nižim dodatkom. Sve bi to bilo u redu, da im je to usklađivanje već isplaćeno, ali nije, nego će tek biti u travnju, piše portal Mirovine.hr.

– U obradi korisnika mirovine radi isplate jednokratnog novčanog primanja (JNP) obuhvaćene su usklađene mirovine, prema novoj aktualnoj vrijednosti (AVM), odnosno stopi rasta od 4,19 posto od 1. siječnja 2024. Mirovine povećane prema novom AVM-u  isplatit će se u travnju s mirovinom za ožujak, s razlikom za siječanj i veljaču. Zbog navedenog usklađivanja mirovina, došlo je do povećanja razreda isplate JNP-a, koji je povećan s 840 na 880 eura – odgovorili su iz HZMO-a.

Ovisno o visini mirovine, iznos dodatka kreće se od 50 do 160 eura. Za 98.912 umirovljenika s mirovinom do 320 eura isplatit će se 160 eura. Po 120 eura dodatka dobit će 218.130 korisnika mirovina od 320,01 do 460 eura. Iznos od 80 eura dobit će 204.644 umirovljenika s mirovinom od 460,01 do 600 eura. Za 119.505 korisnika s mirovinom od 600,01 do 730 eura osigurano je po 60 eura, dok će 83.508 korisnika koji primaju mirovinu od 730,01 do 880 eura dobiti po 50 eura dodatka.

-Međutim, nije baš jasno kako se može gledati prihod koji još uvijek nekome nije niti isplaćen – piše portal Mirovine.hr, čijoj su se redakciji javili ogorčeni umirovljenici.

– Nemalo sam iznenađena, a vjerujem i umirovljenici koji su negdje na granici primanja za isplatu dodatka, odnosno takozvane državne uskrsnice. Obračun je trebao biti po obračunatoj i isplaćenoj mirovini za veljaču, dakle ovomjesečna isplata, međutim, nije tako. U obračun je uzeta  i buduća razlika mirovine koja će biti isplaćena u travnju s mirovinom za ožujak. Znači, umjesto 60 eura, ja sam dobila ipak 50. Vjerujem da ima još umirovljenika koji su iznenađeni ovim, pojasnila je umirovljenica Julijana portalu Mirovine.hr.

– Danas je bio dodatak na mirovinu. Moja mirovina je 448 eura te sam trebala dobiti dodatak od 120 eura, jer imam mirovinu manju od 460 eura. Međutim dobila sam 80 eura. Kako je moguće da je isplaćeno manje od onog obećanog? Vjerujte, nisam jedina – rekla je pak gospođa Mirjana.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje