Povežite se s nama

U fokusu

Varaždinski župan i dalje ima četiri puta višu plaću od prosječne plaće radnika

Objavljeno:

- dana

Kolika su primanja župana i gradonačelnika

Na koji način se u Varaždinskoj županiji obračunavaju plaće župana, gradonačelnika i njihovih zamjenika te koliko iznose? To smo provjerili nakon što je Ministarstvo uprave svim jedinicama lokalne samouprave naložilo da do kraja rujna usklade svoje odluke s njihovim mišljenjem i zakonom.

Župan Predrag Štromar mjesečno prima 24.896 kuna bruto plaće, koja je još uvećana za radni staž. To je i dalje svega 100-tinjak kuna manje od maksimalnog iznosa propisanog zakonom. Njegov kolega, međimurski župan Matija Posavec prima 22.095,20 kuna bruto plaće plus uvećanje za staž.

Iako su u obje županije nedavno mijenjali odluke o plaćama dužnosnika, propustili su priliku solidarizirati se s onima koji daju novac za njihove plaće. Župan Štromar i dalje ima četiri puta višu plaću od prosječne radničke plaće, koja u Varaždinskoj županiji iznosi 6.118 kuna bruto i najniža je u državi.

U Međimurju su koeficijent za županovu plaću morali smanjiti, no povećali su osnovicu

Ništa skromnija nisu ni primanja varaždinskog gradonačelnika, čija bruto plaća (bez uvećanja za staž) iznosi gotovo 23.000 kuna. I Varaždin je mijenjao svoju odluku, a gradonačelnik je čak predlagao da se njemu i zamjeniku od siječnja 2016. godine plaće još i povećaju.

Pa što su onda uopće mijenjali u odlukama? U slučaju Varaždinske županije i Varaždina, dužnosnici su ostali bez prava da im se na plaću isplaćuju još i dodaci. Stav Ministarstva uprave je jasan: dužnosnici imaju pravo isključivo na plaću i dodatak na radni staž, i to 0,5 posto po godini staža, ali ukupno najviše do 20 posto. Više nemaju pravo primati dodatke na znanstveni stupanj obrazovanja, uskrsnice, božićnice ili regres.

Kao što je poznato, zamjenik gradonačelnika Varaždina je ostao bez dodatka na magisterij, a gradonačelnik bez „cipelarine“. Župan Predrag Štromar je na pitanje HDZ-ovog vijećnika Anđelka Stričaka pak odgovorio da on i njegovi zamjenici nisu ni primali nikakve dodatke na plaću.

Kad je u pitanju Međimurska županija, oni su svoju odluku zapravo morali uskladiti sa zakonom. Koeficijent za obračun plaće župana iznosio je 9, a propisano je da ne smije biti iznad 6,42. No županu Posavcu plaća nije smanjena. Iako je Skupština koeficijent smanjila na 5,68, osnovicu su s 2.445 kuna povećali na 3.890 kuna (osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika). Rezultat je 16,85 kuna viša plaća u odnosu na dosadašnju.

Viši koeficijenti

Kad su u pitanju gradovi u Varaždinskoj županiji, izmijenjene odluke su ovaj mjesec na snagu stupile u Ivancu i Ludbregu. U Ivancu je osnovica s 5.108 kuna smanjena na 3.890 kuna. Međutim, plaća gradonačelnika je svega 750 kuna bruto manja, jer je koeficijent s 3,65 povećan na 4,6.

Najniže plaće među šest gradova imaju u Novom Marofu i V. Toplicama

Za razliku od toga, plaća gradonačelnika Ludbrega je povećana za 4.000 kuna bruto. Osnovica je ostala ista, 3.890 kuna, ali je koeficijent s 3,5 povećan na 4,55. Aktualni gradonačelnici Milorad Batinić i Dubravko Bilić su saborski zastupnici, pa ne primaju plaću iz gradskih proračuna, no u slučaju da ne izbore novi mandat u Saboru, primat će oko 17.500 kuna bruto plus uvećanja za staž.

U Lepoglavi odluku nisu mijenjali: tamo se plaća obračunava po višoj osnovici (5.108,84 kn), ali nižem koeficijentu (3), pa bi Marijan Škvarić, kada više ne bi bio saborski zastupnik, dobivao 15.326 kuna bruto plus staž.

U Novom Marofu je nakon izvanrednih izbora smanjen koeficijent za obračun plaće gradonačelnika, ali je osnovica od 3.890 kuna povećana za 277 kuna, pa plaća gradonačelnika Jenkača (bez uvećanja za staž) iznosi 14.584 kuna bruto.

Konačno, u Varaždinskim Toplicama plaća gradonačelnika iznosi 14.000 kuna bruto. Aktualna gradonačelnica ne prima plaću iz proračuna, nego je zaposlena u školi.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Hajdaš Dončić nedodirljiv po broju preferencijalnih glasova, drugi je Matija Posavec, a treći Stričak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U našoj III. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima 17. travnja glasalo je 218.591 birača, odnosno 62,63 %.

Zanimljivo je pogledati raspored preferencijalnih glasova birača. Da bi kandidati preferencijalno ušli u Sabor morali su skupiti više od 10 posto od ukupnih glasova liste. To ovaj put nije uspjelo nikome iz III. izborne jedinice. Najbliže prolazu bio je Siniša Jenkač, kandidat na listi HDZ-a i partnera koji je s 10 mjesta pokušao ˝uloviti˝ mandat.

Na listi koju predvodi SDP u III. izbornoj jedini najviše preferencijalinih glasova dobio je prvi na listi Siniša Hajdaš Dončić. Cijela lista je dobila 77.793 glasova. Hajdaš Dončić prikupio je 21.765 glasova. Drugi je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar s 5760 glasova, a treći predsjednik Reformista Radimir Čačić s 4960 glasova.

U III. izbornoj jedinici lista koju predvodi HDZ dobila je 58.346 glasova. Varaždinski župan Anđelko Stričak dobio je 9599 glasova, na drugom mjestu je gradonačelnik Novoga Marofa Siniša Jenkač s 4934 glasa, a treći je predsjednik HDZ-a Krapinsko – zagorske županije Zoran Gregurović s 4649 glasova.

Nezavisna platforma Sjever (NPS) dobila je ukupno 25.829 glasova. Najviše njih, čak 16.241, pripalo je Matiji Posavcu. Drugi po broju glasova je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić s 1502 glasa, a treći gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić s 832 glasa.

U Sabor iz III. izborne jednice prvi put ide i “Možemo”, čija je lista dobila 13.229 glasova. Najviše glasova dobio je nositelj Luka Korlaet, odnosno 1773. Varaždinka Dubravka Novak je druga s 1028 glasova, a treća je Varaždinka Dorotea Strelec s 373 glasa.

Razina države

Nakon prebrojanih 99,43 posto glasova, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković osvojio je, kao nositelj liste u I. izbornoj jedinici, 32.874 preferencijalna glasa, a više od njega dobio je Ivan Anušić, prvi na listi u IV. jedinici, osvojivši 37.520 glasova.

U koaliciji Rijeke pravde najviše preferencijalnih glasova osvojio je Siniša Hajdaš Dončić (21.755), Peđa Grbin (19.844), Arsen Bauk (16.733), Boris Lalovac (13.161) i Mišel Jakšić (12.683).

Nastavite čitati

U fokusu

Marković: Bez Čačića na listi SDP bi dobio sedmi mandat u III. izbornoj jedinici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U III. izbornoj jedinici SDP je dobio šest mandata odnosno 36,75 % glasova, slijedi HDZ s pet mandata, pa NPS s dva mandata i Možemo s jednim zastupnikom.

S liste Rijeke pravde iz naše izborne jedinice u Hrvatski sabor ulaze Siniša Hajdaš Dončić, Barbara Antolić Vupora, Željko Kolar, Boška Ban Vlahek, Miroslav Marković i Jasenka Auguštan-Pentek.

– Zahvalila bih biračima. SDP Varaždinske županije sada ima dva mandata više. Mladi kandidati odradili su odličnu kampanju i dobili zavidan broj preferencijalnih glasova. Izražavam osobnu, ali i stranačku podršku mladima, a i dalje ćemo raditi na tome da postanemo faktor koji će upravljati ovom županijom. Nadam se i da će vladu sastaviti SDP i da se više neće crvene sredine zaobilaziti prilikom dodjele sredstava sa nacionalne razine – istaknula je Barbara Antolić Vupora, predsjednica Županijskog SDP-a.

U Sabor je prvi put ušao varaždinski dogradonačenik Miroslav Marković.

– Žao mi je što smo kao Županijska organizacija morali prihvatiti trule kompromise s nacionalne razine i da se pokazalo da su ti kompromisi loši za ukupan rezultat stranke na što smo i upozoravali središnjicu – rekao je Marković.

Taj kompromis odnosio se na Reformiste koji se našli na listi Rijeka pravde.

– SDP bi bez Radimira Čačića na listi, odnosno da je na listi bio varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj, dobio i sedmi mandat – naglasio je Marković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje