Povežite se s nama

U fokusu

Varkom postao jedini distributer vode u Varaždinskoj županiji, buna u Ivancu

Objavljeno:

- dana

Vlada Republike Hrvatske je na svojoj sjednici održanoj 30. prosinca 2021. donijela odluku naziva “Prijedlog uredbe o uslužnim područjima”.

Radi se o uslužnim područjima za opskrbu vodom.

Tom odlukom svi gradove i općine u Varaždinskoj županiji prelaze pod Varkom d.d. Varaždin.

Donošenje Uredbe o uslužnim područjima propisano je odredbama Zakona o vodnim uslugama. Navedenim odredbama je propisano da Vlada Republike Hrvatske Uredbom uspostavlja uslužna područja, određuje njihove granice i društvo preuzimatelja za svako uslužno područje. Pojednostavljeno, cilj je okrupnjavanje distributera vode, što je trend na području cijele Europske unije. Obzirom da je već ranije o navedenom donesen zakon bilo je jasno da će do navedenog doći.

Uredbom o uslužnim područjima predlaže se uspostava 41 uslužnog područja s 41 jedinstvenim javnim isporučiteljem u odnosu na sadašnjih oko 170 isporučitelja vodnih usluga. Također se određuju društva preuzimatelji za svako uslužno područje, a za Varaždinsku županiju to je Varkom te za Međimursku županiju Međimurske vode. U većini županija sada je jedan do dva isporučitelja vode.

– Na temelju članka 88. stavka 1. Zakona svi postojeći javni isporučitelji vodnih usluga na uslužnom području dužni su se integrirati u skladu s ovom Uredbom u roku od šest mjeseci od dana njenog stupanja na snagu. Cilj integracije sukladno ovoj uredbi je ojačati javne isporučitelje vodnih usluga radi bolje i učinkovitije provedbe investicija posebice EU investicija, postići ravnomjeran razvoj cijele države u pogledu javne vodoopskrbe i javne odvodnje, osigurati i nakon provedbe EU investicija socijalnu priuštivost cijene vode građanima i poslovnim korisnicima (da ne prelazi 3% neto raspoloživog dohotka kućanstva godišnje). Također će se osigurati preuzimanje cca 200 malih lokalnih nereguliranih vodovoda bez adekvatne kontrole zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju u sustav javne vodoopskrbe te će se stvoriti pretpostavke da preostalih 73 jedinica lokalne samouprave pristupe u temeljni kapital društva preuzimatelja na uslužnom području i time njihov razvoj u pogledu javne vodoopskrbe i odvodnje postane obveza integriranog javnog isporučitelja vodnih usluga – objašnjeno je na Vladi.

U Ivancu uznemireni

Ipak, najava ove odluke i savjetovanje oko iste izazvale su burnu rekaciju na širem ivanečkom području gdje je distributer vode bio lokalni Ivkom-vode. Gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić najavio je lani bitku za nezavisnost Ivkom-vode i, kako je rekao, kvalitetniju vodu s Ivanščice.

– Time kompletno vodno distribucijsko područje Ivkom-voda, uključujući ivanečke vodovode i izvore vode na Ivančici automatski prelaze pod Varkom, dok se Ivkom – vode, poduzeće u većinskom vlasništvu Grada Ivanca (58 %) – gase. I to nakon 54 godine (nekadašnji Komunalac osnovan je 1968.) tijekom kojih su ovu firmu stvarale i gradile generacije Ivančana i potrošača, a koje su Ivkom-vode opskrbljivale vodom vrhunske kvalitete iz ivanečkih izvora – objavio je danas Grad Ivanec na svojoj internetskoj stranici.

Tijekom javnog savjetovanja bilo je predloženo da Ivanec, većina okolnih nselja, kao i brojna naselja oko Lepoglave ostanu pod Ivkom-vodom, ali taj prijedlog nije prošao.

– Vlada je na kraju odustala od vlastitog prijedloga koji je uputila u savjetovanje te prihvatila prijedlog ministra gospodarstva i održivog razvoja Tomislava Ćorića (HDZ) te kompletno distributivno područje Ivkom-voda isporučila Varkomu. Prvo: Znači gašenje Ivkom-voda i njihovo pripajanje Varkomu. Grad Ivanec, kao dosadašnji većinski vlasnik, gubi svaki utjecaj na razvitak vodoopskrbe i odvodnje na svom administrativnom području. Sada pijemo visokokvalitetnu vodu s Ivančice, a upitno je čiju ćemo vodu piti ubuduće. Izvori vode na Ivanščici idu pod Varkom. Ostvari li se taj scenarij, uvjeren sam da ćemo vrlo brzo dobiti odgovor na pitanje koje već dugo postavljamo. A to je: Kome su i iz kakvog interesa za oko zapeli naši izvori prvorazredne vode? – objasnio je Milorad Batinić.

Batinić je, iako su mu opcije jako ograničene, najavio nastavak borbe za ivanečku vodu te namjerava tražiti razgovor s premijerom Plenkovićem i drugima.

– Pitat ću građane Grada Ivanca za njihov stav po pitanju ivanečke vode, gašenja Ivkom-voda i preuzimanju od strane Varkoma. Drugim riječima, najavljujem lokalni referendum, prvi u povijesti grada! Iako sam uvjeren da će naši građani potvrditi moj stav i ustati u obranu ivanečkih interesa, želim njihov stav formalizirati. U procesu donošenju ključnih odluka uvijek dosad sam pitao građane i tražio njihov stav, a to ću pogotovo učiniti na ovoj tematici, koja je od životnog interesa za sve stanovnike grada Ivanca. Ujedno pozivam i čelnike svih okolnih gradova i općina u čijim naseljima Ivkom-vode vrše distribuciju vode da ove teme stave na sjednice svojih predstavničkih tijela, da se očituju o tome žele li piti Ivkomovu ili Varkomovu vodu i da također pitaju svoje građane za njihov stav. Naime, gašenje Ivkom-voda je tema koju će morati razmotriti sva gradska i općinska vijeća na području bivše Općine Ivanec, jer su gradovi Ivanec i Lepoglava te općine Maruševec, Klenovnik, Bednja i Donja Voća osnivači ove tvrtke. Također, gradonačelnici i načelnici ovih gradova i općina su ujedno članovi Skupštine Ivkom-voda i oni će kod odlučivanja o gašenju tvrtke morati imati obvezujući stav svog gradskog, odnosno općinskog vijeća – pojasnio je Batinić.

Zakon

Gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić skrenuo je pažnju na to da je prema Zakonu o vodnim uslugama okrupnjavanje bilo neminovno, da gradovi moraju slijediti zakon. Smatra da neki gradski čelnici pokušavaju na ovom pitanju prikupiti političke bodove.

– Više sam više puta upozorio da Ivkom-vode već nekoliko godina posluje s gubitkom, te ima 19 zaposlenih, a premali su za ozbiljne investicije. I Aglomeraciju Ivanec vode im Hrvatske vode. Lepoglava će i dalje dobivati kvalitetnu vodu s Ivanščice. Za Grad Lepoglavu prelazak pod Varkom znači da će se nastaviti za nas vrlo važan projekt Aglomeracije Lepoglava – rekao je Škvarić te dodao da ne smatra da će cijena vode rasti.

U fokusu

U Općini Sračinec moraju se ponoviti parlamentarni izbori

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

DIP je 18. travnja održao konferenciju za medije na kojem su govorili i o nepravilnostima na koje su birači naišli tijekom samih izbora.

Otkrili su kako će se u dvije izborne jedinice izbori ponoviti, piše 24sata.hr.

Riječ je o III. i V. izbornoj jedinici, gdje se utvrđene nepravilnosti.

– Što se tiče III. izborne jedinice, riječ je o Općini Sračinec, a odnosi se na listu kandidata u 12 izbornoj jedinici. Što se tiče V. izborne jedinice, radi se o općini Markušica, tamo je pronađeno više glasačkih listića nego što ih je trebalo biti – komentirao je potpredsjednik Povjerenstva Josip Salapić.

Na tim će se biračkim mjestima izbori ponoviti i to ove nedjelje za predstavnika manjina.

Nastavite čitati

U fokusu

Hajdaš Dončić nedodirljiv po broju preferencijalnih glasova, drugi je Matija Posavec, a treći Stričak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U našoj III. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima 17. travnja glasalo je 218.591 birača, odnosno 62,63 %.

Zanimljivo je pogledati raspored preferencijalnih glasova birača. Da bi kandidati preferencijalno ušli u Sabor morali su skupiti više od 10 posto od ukupnih glasova liste. To ovaj put nije uspjelo nikome iz III. izborne jedinice. Najbliže prolazu bio je Siniša Jenkač, kandidat na listi HDZ-a i partnera koji je s 10 mjesta pokušao ˝uloviti˝ mandat.

Na listi koju predvodi SDP u III. izbornoj jedini najviše preferencijalinih glasova dobio je prvi na listi Siniša Hajdaš Dončić. Cijela lista je dobila 77.793 glasova. Hajdaš Dončić prikupio je 21.765 glasova. Drugi je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar s 5760 glasova, a treći predsjednik Reformista Radimir Čačić s 4960 glasova.

U III. izbornoj jedinici lista koju predvodi HDZ dobila je 58.346 glasova. Varaždinski župan Anđelko Stričak dobio je 9599 glasova, na drugom mjestu je gradonačelnik Novoga Marofa Siniša Jenkač s 4934 glasa, a treći je predsjednik HDZ-a Krapinsko – zagorske županije Zoran Gregurović s 4649 glasova.

Nezavisna platforma Sjever (NPS) dobila je ukupno 25.829 glasova. Najviše njih, čak 16.241, pripalo je Matiji Posavcu. Drugi po broju glasova je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić s 1502 glasa, a treći gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić s 832 glasa.

U Sabor iz III. izborne jednice prvi put ide i “Možemo”, čija je lista dobila 13.229 glasova. Najviše glasova dobio je nositelj Luka Korlaet, odnosno 1773. Varaždinka Dubravka Novak je druga s 1028 glasova, a treća je Varaždinka Dorotea Strelec s 373 glasa.

Razina države

Nakon prebrojanih 99,43 posto glasova, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković osvojio je, kao nositelj liste u I. izbornoj jedinici, 32.874 preferencijalna glasa, a više od njega dobio je Ivan Anušić, prvi na listi u IV. jedinici, osvojivši 37.520 glasova.

U koaliciji Rijeke pravde najviše preferencijalnih glasova osvojio je Siniša Hajdaš Dončić (21.755), Peđa Grbin (19.844), Arsen Bauk (16.733), Boris Lalovac (13.161) i Mišel Jakšić (12.683).

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje