Povežite se s nama

Kultura

Kolumna „Ve: iz pera znatiželjnih umova“ – Što je to nematerijalna baština? (1. dio)

Objavljeno:

- dana

Piše: Janja Kovač, magistra etnologije i kulturne antropologije te magistra južnoslavenskih jezika i književnosti

Godina 1970. bila je velika godina za glazbu. Te je godine autorski dvojac Paul Simon i Art Garfunkel objavio album „Bridge over Troubled Water“. Odmah po objavljivanju zasjeo je na prvo mjesto američke liste pop albuma te je prodan u 25 milijuna primjeraka. I danas se smatra jednim od najboljih pop albuma u glazbenoj povijesti.

No, kakve veze to ima s nematerijalnom baštinom? Itekakve. Tim albumom započinje institucionaliziranje pojma nematerijalne baštine kakav danas poznajemo. Naime, na spomenutom albumu našla se pjesma „El condor pasa“ koju, vjerujem, mnogi od vas prepoznaju i znaju pjevušiti. Objavljivanje ove pjesme na albumu američkih pop pjevača izazvalo je velike reakcije u Južnoj Americi, gdje je ova pjesma dio tradicijske baštine, posebno u državama na području Anda. Još 1973. vlasti Bolivije i službeno su reagirale te Ujedinjenim narodima (UN) uputile pismo u kojem se žale na mogućnost (komercijalnog) iskorištavanja pjesme koja pripada tradiciji njihove države.

Zaštita UNESCO-a

UN otada putem svojih tijela (ponajprije Organizacije Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu – UNESCO-a) razmatra ovaj problem. Mnogobrojne rasprave ispočetka su bile usmjerene na rad sa Svjetskom organizacijom za intelektualno vlasništvo da bi se ovo pitanje riješilo iz pravne perspektive. No, rješenje se nije našlo. Sve postojeće pravne formulacije koje su se odnosile na autorska prava, patente ili autorska prava nikako se nisu mogla odnositi na folklorne oblike koji su kolektivne naravi (Hafstein 2013).

Nakon ovog neuspjeha, UNESCO se okrenuo primjerima dobre prakse u svijetu. Tu se ugledao na Republiku Koreju (Južnu Koreju) i Japan te je prema njihovim postojećim načinima zaštite tog vida baštine 1993. godine pokrenuo program „Živuće ljudsko blago“, a 1997. odlučeno je da će se uspostaviti lista „istaknutih tradicijskih praksi“ pod nazivom „Proglašenje remek-djela usmene i nematerijalne baštine čovječanstva“ (Hafstein 2013., 43.) Tako je stvorena lista na koju će se upisivati najznačajniji elementi usmene i nematerijalne baštine čovječanstva.

Konvencija

Pojam liste kao načina zaštite nije se promijenio ni 2003. godine kada se raspravljalo o Konvenciji. Potom se pojavilo pitanje imenovanja predmeta rasprave. U raspravama i tekstovima koristili su se pojmovi folklora, tradicijske duhovne kulture, narodne umjetnosti, narodnoga blaga (Hameršak i Pleše 2013., 7.) Sve ove pojmove zamijenio je pojam „nematerijalna baština“, što je i službeni naziv dokumenta koji je 17. listopada 2003. godine Opća skupština UNESCO-a usvojila. Toga je dana rođena Konvencija o zaštiti nematerijalne kulturne baštine.

Sukladno zakonskim regulativama, Konvenciju je trebao prihvatiti (ratificirati) određeni broj država kako bi ona stupila na snagu. Među prvim državama koje su je prihvatile bila je Hrvatska koja ju je prihvatila 2005. godine. Sljedeće godine, 2006., ispunjeni su svi uvjeti i Konvencija je stupila na snagu. Tako je pojam nematerijalna kulturna baština na velika vrata pod okriljem UNESCO-a ušao u svakodnevni govor.

“Ve: iz pera znatiželjnih umova” zajednički je projekt etnologinja Janje Kovač i Lee Šprajc, osmišljen kao platforma za objavljivanje popularno-stručnih tekstova o tradiciji, kulturi i umjetnosti Međimurja. Tekstom i slikom istražuju, bilježe i prate aktualno stanje promatranih fenomena. Zbog toga su projekt i nazvale “Ve” – na međimurskom to znači “sad”.

Kultura

Proširena stvarnost omogućila posjetiteljima da dožive kakav je bio život u dvorcu Trakošćan

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U nedjelju, 21.travnja, u muzeju Dvora Trakošćan održano je uzbudljivo predstavljanje proširene stvarnosti kao novog dodatka stalnom postavu muzeju.

Posjetitelji su s oduševljenjem doživjeli ovu tehnologiju, koja je oživjela povijesni ambijent dvorca. Mnogi su iskoristili priliku za fotografiranje, stvarajući nezaboravne uspomene u ovom jedinstvenom okruženju.

Proširena stvarnost proizašla je iz uspješne suradnje Dvora Trakošćan te poduzeća Delta Reality. Posjetiteljima je omogućeno preuzimanje aplikacije „Oživjeli Trakošćan“ kojom, nakon skeniranja markera u muzeju, mogu vidjeti oživljene prikaze koji dočaravaju kakav je zapravo bio život u dvorcu.

Nastavite čitati

Kultura

Nikola Vudrag izlaže u Europskom kulturnom centru u Veneciji, a izložbu će vidjeti stotine tisuća ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Proteklog tjedna, u Europskom kulturnom centru u palači Palazzo Mora u Veneciji, paralelno s otvorenjem 60. Venecijanskog bijenala, otvorena je izložba “Personal Structures – Beyond Boundaries” u sklopu koje izlaže i varaždinski kipar Nikola Vudrag.

Vudragove skulpture Prometheusa i Atlasa postavljene na samom ulazu u palaču moći će vidjeti tisuće ljudi iz cijelog svijeta koji dolaze posjetiti 60. Venecijanski bijenale, ali i brojne komplementarne izložbe koje će do 24. studenog biti održane u Veneciji.

Izložba Europskog kulturnog centra (ECC) najstarija je takva izložba suvremene umjetnosti koja se održava tijekom Venecijanskog bijenala, a iz godine u godinu privlači sve više posjetitelja. Prema riječima glavne organizatorice izložbe, Sare Danielli, do kraja studenog izložbu će posjetiti oko pola milijuna ljudi.

– Tema ovogodišnje izložbe ECC-a nastoji izraziti složenost izazova globalnih migracija i zamršene mreže nacionalnih identiteta, ali i činjenice kako je svatko od nas pod utjecajem određenih okolnosti i granica koje mora nadići. Rad Nikole Vudraga “Prometheus i Atlas” postavljen na samom ulazu u Palazzo Mora simbolično je i ulaz na putovanje kompletnom temom izložbe koja problematizira suočavanje s granicama koje su nam nametnute. Prometheus i Atlas predstavljaju pobunu protiv nepravde u mitološkom kontekstu i te dvije skulpture, visoke tri metra, na ulazu u Palazzo Mora artikuliraju glavnu poruku izložbe, a to je kako je moguće nadići svoje osobne granice, bez obzira na vanjske pritiske i izazove – istaknula je glavna organizatorica izložbe Sara Danielli.

Vudrag u Veneciji izlaže pod produkcijom Metamorphosis Art Projects s londonskom adresom, a podršku varaždinskom kiparu u Veneciji su pružili i predstavnici Grada Varaždina, gradonačelnik Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković.

– Izuzetno smo ponosni što smo mogli doći u znak podrške izložbi kipara Nikole Vudraga tijekom prestižnog Venecijanskog bijenala. Varaždin je grad koji cijeni kulturu, kreativnost i inovativnost, a imati umjetnika koji je prepoznat na međunarodnoj razini učvršćuje našu predanost razvoju umjetničkih nastojanja Nikole Vudraga, ali i drugih varaždinskih umjetnika. Ovakve izložbe, ne samo da povećavaju ugled našeg grada, već također potiču veze i suradnje koje mogu doprinijeti prepoznatljivosti Varaždina na inozemnoj karti kulture u godinama koje dolaze – rekao je gradonačelnik Neven Bosilj nakon svečanog otvorenja izložbe.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje