FOTO Pune ruke posla za ludbreške vatrogasce: požar na kolodvoru, zapalio se auto, gorjela pečenjara…
Ludbreški vatrogasci ovih su dana su zaista imali pune ruke posla. Osim požarnih intervencija, bilo je tu i tehničkih. Prvo...
U subotu, 3. rujna, uspješno je izveden tradicionalni pohod po viničkom kraju pod pokroviteljstvom Općine Vinica i u organizaciji družine Vinicit Vinica. Na pohodu su osim domaćih mještana sudjelovali i gosti, planinari iz Varaždina, Čakovca, Ivanca, Lepoglave, Zagreba, Koprivnice, Trnovca Bartolovečkog i Nedelišća.
Ovaj put okupilo se sedamdesetak sudionika. Dobrodošlicu gostima planinarima i svim ostalim sudionicima Viničkog pohoda poželio je vinički načelnik Branimir Štimec koji im je zahvalio na dolasku i sudjelovanju.
Tom prilikom načelnik je istaknuo kako Općina Vinica i on kao načelnik podržavaju ovakve manifestacije. Pritom je zahvalio Vesni Levanić, jednoj od inicijatora ovog pohoda i ostalim članovima družine Vinicit, na pripremi i uređenju rute, prihvatu i uspješnosti ovog pohoda. Sudionici ovog pohoda prošli su 20-tak kilometara po Viničkom kraju, te obišli znamenite lokalitete općine Vinica, počevši od sramotnog stupa – Prangera na Trgu M. Gupca.
Ruta je dalje prolazila kroz Vinicu do crkve sv. Marka ev. gdje je sudionike pohoda dočekao prečasni Valent Posavec, te uz kratko upoznavanje s poviješću crkve, blagoslovio sve sudionike.
Osim obilaska ostalih znamenitosti: Vinička tradicijska kuća, dvorac i arboretum Opeka, Špilja Vinica, slap De kubila šči, Stari grad – Burg, Crkva sv. Barbare, svi su mogli uživati u prekrasnoj prirodi, viničkim brežuljcima koji su poznati vinogradarski kraj i odličnoj atmosferi koja je trajala cijelim putem.
Ovogodišnji Vinički tradicijski pohod završio je okrjepom kod ribičke kuće uz druženje i odlične dojmove svih sudionika.
U organizaciji CTIF-a u Ateni je održan 27. sastanak Komisije za povijest vatrogastva, CTIF-a, muzeje i dokumentaciju te 31. međunarodna konferencija povjesničara vatrogastva, a pod domaćinstvom Vatrogasne službe Grčke.
U srijedu 9. listopada održan je 27. sastanak Komisije za povijest vatrogastva, CTIF-a, muzeje i dokumentaciju. Izvješće o radu Komisije je podnio predsjednik Gerald Schimpf, dok je voditelj međunarodne radne grupe Christian Fastl govorio o radu unutar grupe. Spomenuto je i certificiranje muzeja, kao i nova CTIF odlikovanja, koja su po prvi puta dodijeljena upravo u Ateni.
Predstavnici zemalja sudionika su predstavili djelovanje svojih muzeja te ostale aktivnosti u očuvanju vatrogasne baštine. Hrvatski predstavnik Vedran Runjić, koji je na sastanku sudjelovao preko videolinka, izvijestio je da je Muzej hrvatskog vatrogastva dobio rješenje Ministarstva kulture i medija RH o priznavanju statusa muzeja.
Bilo je riječi i o ulozi Muzeja u proslavi 160. obljetnice Prvog hrvatskog dobrovoljnog vatrogasnog zbora u Varaždinu te o organiziranju susreta kolekcionara u Koprivnici. Runjić je također najavio da HVZ namjerava zatražiti certifikat CTIF-a za Muzej, čime bi dobili priznanje i na međunarodnoj razini.
Utvrđene su lokacije i teme konferencije u idućim godinama: komunikacija u vatrogastvu (2025., Salzburg, Austrija), žene u vatrogastvu (2026., Myslowice, Poljska), pravna osnova u vatrogastvu (2027., Beč, Austrija). Za 2028. godinu određena je tema protupožarne zaštite prije vatrogastva, a domaćin susreta nije određen.
Konferencija povjesničara vatrogastva je održana 10 listopada. Ovogodišnja tema susreta su bili objekti koje koriste vatrogasci – vatrogasni domovi, spremišta, vježbališta, ali i posebni elementi u arhitekturi vezani za vatrogastvo.
Hrvatsku priču je kroz predavanje predstavio dr. sc. Christian Fastl iz Austrije koji je obradio temu objekta Dobrovoljnog vatrogasnog društva Opatija, prvotno zamišljenog kao odmaralište austrijskih vatrogasaca. Veliku ulogu u radu su imali opatijski vatrogasci, a posebno član Odbora za istraživanje hrvatske vatrogasne povijesti René-Raymond Gulin.
Voditelj Muzeja hrvatskog vatrogastva Runjić je pripremio rad o spomenicima posvećenima vatrogastvu na području Republike Hrvatske. Uz brojčane podatke o broju spomenika, spomen ploča i murala posvećenih vatrogascima koji su prikupljeni u travnju, prikazani su i najpoznatiji spomenici, od bisti Gjuri Stjepanu Deželiću i Mirku Kolariću do spomen kompleksa na otoku Kornatu.
Povjesničari vatrogastva su pokazali veliki interes za navedenu temu, pa je ovogodišnji zbornik radova izašao na preko 600 stranica. Izuzetno smo ponosni što naslovnicu ovogodišnjeg zbornika krasi fotografija pročelja zgrade vatrogasnog doma u Opatiji i što ponovno imamo 2 rada iz Hrvatske u ovom prestižnom zborniku.
Udruženje hrvatskih obrtnika Varaždin i ove je godine pripremilo projekt – „Budi IN i odaberi obrtničko zanimanje“, kojim učenike sedmih i osmih razreda osnovnih škola s područja Varaždinske županije želi potaknuti da se školuju za obrtnička zanimanja.
Za učenike završnih razreda osnovnih škola i njihove roditelje Udruženje će pripremiti posebnu prezentaciju u velikom šatoru koji će biti postavljen ispred zgrade Elektrostrojarske škole te u dvorani Gospodarske škole u Varaždinu, u četvrtak, 7. studenoga.
Ova priredba bit će održana u sklopu Dana obrtništva Varaždinske županije, kojom se obilježava trideseta godišnjica rada Obrtničke komore Varaždinske županije.
– Prošle godine smo prvi puta odradili projekt „Budi IN i odaberi obrtničko zanimanje“. Projekt je uz pomoć obrtnika odrađen uspješno, te još jednom zahvaljujemo svim obrtnicima i njihovim djelatnicima, te ostalim sudionicima na uloženom trudu, prenijetom znanju i odvojenom vremenu. Učenici, roditelji, ali i nastavnici imali su prilike na centraliziranom mjestu, kroz edukaciju naših obrtnika i praktičan rad, upoznati s obrtničkim zanimanjima. U takvom, direktnom kontaktu s obrtnicima učenici su dobili bolju sliku o obrtničkim zanimanjima i puno informacija koje će im pomoći da odaberu svoje obrtničko zanimanje. Ove godine ćemo ovaj projekt nadograditi i proširiti te uključiti još više obrtnika kako bismo prezentirali što više zanimanja kroz radionice i praktičan rad u kojem će sudjelovati svi zainteresirani učenici uz pomoć obrtnika. Želja nam je da učenici na jednom mjestu vide što sve mogu vrijedne ruke obrtnika te da za svoj poziv odaberu upravo neko od tih zanimanja – istaknuo je Vladimir Bais, predsjednik Udruženja hrvatskih obrtnika Varaždin.
Izradi sam!
Na ovoj promociji obrtničkih zanimanja obrtnici će izraditi model obiteljske kuće te će učenicima na modelu prikazati proces izgradnje objekta, ugradnju instalacija, krovopokrivačke radove, soboslikarske radove, ugradnju knaufa i ostale radove, od temelja do završnih radova.
Učenicima će biti omogućeno da i sami, svojim rukama, sudjeluju u izgradnji objekta i završnim radovima. Klesar će obrađivati kamen i izraditi umjetničko djelo, modni dizajner upoznat će učenike sa zahtjevima u dizajniranju odjeće, a krojač će prema prethodno kreiranom modelu izrađivati odjeću i druge proizvode od tekstila, pletiva ili vlaknastih materijala. Cvjećari će omogućiti da djeca zajedno sa njima izrađuju manje cvjetne aranžmane, informatičari će prezentirati svoj rad i širok opseg mogućnosti rada na računalima.
Tajne svojeg zanata učenicima će otkrivati i frizeri, kozmetičari, maseri, a učenicima posebno atraktivne radionice i ove će godine pripremiti prijevoznici i obrtnici auto struke.
Učenici završnih razreda osnovnih škola tom će prigodom, uz podršku obrtnika, moći i sami okušati u izradi obrtničkih predmeta, a Udruženje hrvatskih obrtnika na ovogodišnjoj priredbi Budi IN organizirat će i sportsko – radno natjecanje.
Obrtničko zanimanje – osigurano radno mjesto
– U ovom projektu sudjelovat će pedesetak obrtnika, koji će predstaviti razna obrtnička zanimanja, kako bi učenici i njihovi roditelji lakše donijeli odluku o izboru perspektivnog obrtničkog zanimanja. Proizvode koji će tom prilikom izraditi s našim članovima učenici će moći ponijeti svojim kućama ili ih ostaviti svojoj školi, što će sigurno biti važno za njihovu motivaciju. No, mislim da će najvažniji biti upravo taj, neposredni kontakt između učenika i obrtnika. Učenici će se na ovoj prezentaciji moću uvjeriti da nakon što završe obrazovanje za neko od obrtničkih zanimanja, neće morati čekati na svoje radno mjesto, već će ono čekati njih – poručio je predsjednik Udruženja hrvatskih obrtnika Varaždin.
Program – Budi IN i odaberi obrtničko zanimanje, počet će u 9 sati, a trajat će sve do 13 sati.