Povežite se s nama

Život i društvo

Venodjalica: Došel bu Đurđ i sve bu zazelenel!

Objavljeno:

- dana

Mnoge kajkavske pjesme govore o prirodi, zelenilu, šumama, što ne čudi s obzirom na činjenicu da je nekad veći dio površine Međimurja bio prekriven drvećem i livadama.

Jedan od mitoloških likova koji se povezuje s proljećem i buđenjem zelenila te života nakon zimskog sna općenito je i Zeleni Jure ili Jura(j). Kao što je i inače tipično za hrvatske kajkavske krajeve, mitologija se i u Međimurju često miješala s kršćanskim motivima te se tako Zelenoga Juru, zapravo staroslavenskog boga plodnosti, Jarila, počelo izjednačavati (između ostalog i zbog sličnosti u imenima) sa sv. Jurjem, svecem za kojeg se smatra da je kao mučenik umro 23. travnja 303. godine.

Črenslo

Taj dan obilježava se diljem Azije, Europe i ostatka kršćanskog svijeta. U Međimurju i Hrvatskoj zove se Jurjevo ili Đurđevo, no vjerojatno je, zahvaljujući pjesmi Bijelog dugmeta (zapravo prerađenoj narodnoj romskoj pjesmi “Ederlezi”), na Balkanu najpoznatiji pod nazivom Đurđevdan.

Za Međimurce je povodom Đurđeva karakteristično ukrašavanje ograda “črenslom”, biljkom latinskog naziva “Prunus padus”

Za Međimurce je povodom Đurđeva karakteristično ukrašavanje ograda tzv. “črenslom” ili “črenjšljom”, biljkom latinskog naziva “Prunus padus” koja se na standardu zove “sremza”, a zapravo je vrsta trešnje. Odatle i iskrivljeni naziv, črenšlja, koji podsjeća na međimursko ime za trešnju – “čreš(n)ja”.

Danas taj običaj već pomalo odumire, no u pojedinim selima, osobito u srednjem Međimurju velik broj stanovnika još uvijek ukrašava ograde dvorišta. Stariji seljani prisjećaju se da su nekad urešavali sve zgrade, osobito gospodarske, smatrajući da će tako primiti pomoć od sv. Jurja koji će ih zaštititi od uroka te blagosloviti poljoprivredne kulture i osigurati bogat urod.

Čakoski pozoj

Legenda nadalje kaže da je sv. Juraj ubio zmaja i spasio neku princezu podno grada Silene (nedaleko Bejruta u današnjem Libanonu). U Međimurju opet postoji lokalizirana verzija ove legende koja kaže da zmaj – pozoj – spava pod starim čakovečkim zidinama kamo ga je Jura natjerao.

Legenda kaže da je sveti Juraj ubio zmaja i spasio neku princezu podno grada Silene (u današnjem Libanonu)

Kad se pozoj probudi, Jura će se vratiti i borba će se ponoviti, što će događati vječno. U romskome folkloru Đurđevdan ili Ederlezi slavi se 6. svibnja. Na taj dan Jurjevo obilježavaju i pravoslavci te svi koji se služe julijanskim kalendarom. Označava “pravi” početak proljeća, a ako toga dana padne kiša, godina će biti plodna.

Život i društvo

Varaždinske mažoretkinje osvojile čak 29 zlatnih medalja u Karlovcu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinske su mažoretkinje godinu obilježavanja svoga velikog jubileja – 30. obljetnicu osnutka i postojanja započele na najbolji mogući način. Proteklog su vikenda na motivacijskom natjecanju Prvi i viši korak u Karlovcu osvojile čak 29 zlatnih medalja.

Riječ je o natjecanju koje se provodi po regijama kako bi se djevojčice mlađeg uzrasta u kategoriji Prvi korak, i one starije u kategoriji Viši korak motivirale za daljnje aktivnosti na način da se kratko predstave rezimirajući savladane mažoret elemente i vještine.

– Ovo je ujedno rezultat uspješnih i sveobuhvatnih priprema za svibanjsko državno Prvenstvo u mažoret plesu, kojemu će Varaždinske mažoretkinje prvi puta biti domaćini – ističe voditeljica Varaždinskih mažoretkinja Anita Mikac Grabarić.

Ovo je natjecanje tim vrednije jer se događa u godini kad Varaždinske mažoretkinje obilježavaju svoju 30. obljetnicu. Udruga je osnovana u travnju 1994. uz još dvije hrvatske prvoosnovane mažoret udruge u Cavtatu i Vrbovcu, tako da Varaždinske mažoretkinje spadaju među pionire hrvatskog mažoret pokreta – napominje voditeljica, prisjećajući se osnivača i dugogodišnjeg predsjednika Anđelka Zorkovića po kojem se danas zove visoka nagrada Hrvatskog Mažoret Saveza koja se dodjeljuje za vrhunska postignuća u mažoret plesu.

– Obzirom da smo u jeku priprema za nastup na državnom prvenstvu, i to s duetima, solo i ekipnim nastupima, pojačano treniramo kako bi sve na vrijeme dovršile te naš Varaždin predstavile u najboljem mogućem mažoret svjetlu – zaključuje voditeljica.

Varaždinske mažoretkinje kao članice Hrvatskog Mažoret Saveza u godini obilježavanja 30. obljetnice svoga postojanja će u dane vikenda 11. i 12. svibnja biti domaćini Prvenstva Hrvatske u mažoret plesu, koje će okupiti 1500 natjecateljica iz cijele zemlje. Središnji će program obilježavanja svoga velikog jubileja upriličiti uz Reviju mažoret timova, koja će ove godine biti održana u subotu 31. kolovoza.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO Već tradicionalno na Veliki petak podijeljeni obroci u Pučkoj kuhinji biskupijskog Caritasa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinski biskup Bože Radoš tradicionalno je na Veliki petak, 29. ožujka, u društvu ravnatelja Biskupijskog Caritasa Ante Šole posjetio Pučku kuhinju Caritasa Varaždinske biskupije na Banfici. Biskupu su se uime Varaždinske županije pridružile predsjednica Županijskog Savjeta za zdravlje doc. prim. dr. sc. Spomenka Kiđemet-Piskač i pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić.

Ispred Grada volontere i korisnike Caritasove pučke kuhinje posjetio je gradonačelnik Neven Bosilj i predsjednik Gradskog vijeća Grada Varaždina Lovro Lukavečki.

Prije podjele toplih obroka i prigodnih uskršnjih paketa biskup Radoš je predvodio molitvu i blagoslovio jelo. Podsjetio je biskup kako je Veliki Petak, dan Isusovoga križnoga puta, dan Njegove muke i smrti.

– Kao Crkva to činimo kroz djelovanje našega Caritasa, po vrijednim rukama  naših volontera, vodstva Caritasa i u suradnji sa Varaždinskom županijom i Gradom Varaždinom. Ne samo da njima činimo dobro, nego s njima idemo prema najvećoj radost koju čovjek može doživjeti, osjetiti – a onda i posvjedočiti: ‘Sretni smo jer je Isus uskrsnuo’ a i drugima čestitati, poželjeti: I vama želimo da budete sretni jer je Isus živ, uskrsnuo – rekao je biskup Bože Radoš.

– U ovim blagdanskim danima već tradicionalno zajedno s varaždinskim biskupom mons. Božom Radošem te predstavnicima Grada Varaždina, sudjelujemo u podjeli blagdanskog objeda. Naravno uz nas su tu i volonteri bez čijeg angažmana ne bi bilo ovog zajedništva, empatije i solidarnosti. Varaždinska županija kontinuirano sufinancira Caritasovu pučku kuhinju u Varaždinu, a ove godine smo za njen rad izdvojili više od 13 tisuća eura. I kroz samu godinu pomažemo još na nekoliko načina jer je važno pomagati, pokazati  dobru volju i humanost. Svim potrebitima, ali i svim ljudima dobre volje želim mirne i radošću ispunjene Uskrsne blagdane – poručila je predsjednica Županijskog Savjeta za zdravlje Kiđemet-Piskač.

U preduskrsno vrijeme tradicionalno se ovom simboličkom gestom pridružujemo našem Biskupu i njegovim suradnicima u podjeli blagdanskih obroka. Grad Varaždin podupire rad Caritasa Varaždinske biskupije sa preko 60 tisuća eura godišnje.

– Zahvalni smo Caritasu na svemu što radi i što omogućuje našim sugrađanima slabijeg imovinskog stanja da ipak dostojno žive – rekao je gradonačelnik Bosilj nakon podjele toplih obroka i uskršnjih paketa.

Spomenimo kako Caritasova pučka kuhinja svakodnevno priprema oko 300 obroka koje dio korisnika blaguje u za to opremljenoj blagovaoni, dok dio korisnika obroke nosi kućama. U Pučkoj kuhinji pripremaju se obroci koje pojedinim korisnicima dostavlja Crveni križ, te obroci za Sigurnu kuću.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje