Povežite se s nama

Kultura

Venodjalica: „Lepih pesmi je čuda, a Teta Liza – sam jana!“

Objavljeno:

- dana

Jedna od važnih kulturnih odrednica kajkavaca već su stoljećima običaji, baština i razne vrste umjetnosti, od čega se uz ples osobito čuva autohtona domaća popevka. Tako je i u Međimurju, a uz sintagmu “međimurske popevke” jedno se ime spominje više od bilo kojega drugog. Naravno, radi se o Elizabeti Toplek, odnosno popularnoj “Teti Lizi”.

Njezinim je odlaskom u kolovozu 2017. Međimurje izgubilo mnogo, a Lizino je ime već odavno sinonim za pravu i izvornu popevku s područja između Mure i Drave.

Rođena je u Donjoj Dubravi, najistočnijoj međimurskoj općini. Nije bila glazbeno obrazovana, no to ne umanjuje njezin značaj unutar korpusa hrvatske glazbe. Do šire je publike doprla sredinom devedesetih, kad je u Hrvatskoj popularan postao pojam “etno”, kojim su obuhvaćene narodne pjesme svih krajeva. Službenu biografiju Elizabete Toplek za njezin je osamdeseti rođendan objavio ravnatelj Javne ustanove “Međimurska priroda”, Siniša Golub. Radi se o biografiji tvrdog uveza, s fotografijama iz njezine privatne arhive.

Desetljećima je radila u Osnovnoj školi Donja Dubrava kao školska kuharica te je s te pozicije i otišla u mirovinu. Godine 2010. osvojila je čak dva Porina: za najbolju folklornu skladbu (“Lepo nam je vu jeseni”) i najbolju izvedbu folklorne glazbe (“Meni mama tak velje”) s albuma “Teta Liza i Tonček”.

Međimurska popevka, tradicijski napjev Međimurja, 2018. upisana je na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva. Odlučeno je to na sjednici UNESCO-ova Međuvladina odbora za nematerijalnu kulturnu koja se održala u Port Louisu, u Republici Mauricijusu. Popevka je upisana u Registar kulturnih dobara RH 2013. godine. Na inicijativu nositelja, stručnu preporuku Povjerenstva za nematerijalnu kulturnu baštinu i odlukom Ministarstva kulture, 2016. godine započelo se s pripremama za izradu nominacije za upis na Reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva.

Najrevnija čuvarica međimurske popevke, Teta Liza, preminula je u Prelogu 12. kolovoza 2017.

Kultura

Proširena stvarnost omogućila posjetiteljima da dožive kakav je bio život u dvorcu Trakošćan

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U nedjelju, 21.travnja, u muzeju Dvora Trakošćan održano je uzbudljivo predstavljanje proširene stvarnosti kao novog dodatka stalnom postavu muzeju.

Posjetitelji su s oduševljenjem doživjeli ovu tehnologiju, koja je oživjela povijesni ambijent dvorca. Mnogi su iskoristili priliku za fotografiranje, stvarajući nezaboravne uspomene u ovom jedinstvenom okruženju.

Proširena stvarnost proizašla je iz uspješne suradnje Dvora Trakošćan te poduzeća Delta Reality. Posjetiteljima je omogućeno preuzimanje aplikacije „Oživjeli Trakošćan“ kojom, nakon skeniranja markera u muzeju, mogu vidjeti oživljene prikaze koji dočaravaju kakav je zapravo bio život u dvorcu.

Nastavite čitati

Kultura

Nikola Vudrag izlaže u Europskom kulturnom centru u Veneciji, a izložbu će vidjeti stotine tisuća ljudi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Proteklog tjedna, u Europskom kulturnom centru u palači Palazzo Mora u Veneciji, paralelno s otvorenjem 60. Venecijanskog bijenala, otvorena je izložba “Personal Structures – Beyond Boundaries” u sklopu koje izlaže i varaždinski kipar Nikola Vudrag.

Vudragove skulpture Prometheusa i Atlasa postavljene na samom ulazu u palaču moći će vidjeti tisuće ljudi iz cijelog svijeta koji dolaze posjetiti 60. Venecijanski bijenale, ali i brojne komplementarne izložbe koje će do 24. studenog biti održane u Veneciji.

Izložba Europskog kulturnog centra (ECC) najstarija je takva izložba suvremene umjetnosti koja se održava tijekom Venecijanskog bijenala, a iz godine u godinu privlači sve više posjetitelja. Prema riječima glavne organizatorice izložbe, Sare Danielli, do kraja studenog izložbu će posjetiti oko pola milijuna ljudi.

– Tema ovogodišnje izložbe ECC-a nastoji izraziti složenost izazova globalnih migracija i zamršene mreže nacionalnih identiteta, ali i činjenice kako je svatko od nas pod utjecajem određenih okolnosti i granica koje mora nadići. Rad Nikole Vudraga “Prometheus i Atlas” postavljen na samom ulazu u Palazzo Mora simbolično je i ulaz na putovanje kompletnom temom izložbe koja problematizira suočavanje s granicama koje su nam nametnute. Prometheus i Atlas predstavljaju pobunu protiv nepravde u mitološkom kontekstu i te dvije skulpture, visoke tri metra, na ulazu u Palazzo Mora artikuliraju glavnu poruku izložbe, a to je kako je moguće nadići svoje osobne granice, bez obzira na vanjske pritiske i izazove – istaknula je glavna organizatorica izložbe Sara Danielli.

Vudrag u Veneciji izlaže pod produkcijom Metamorphosis Art Projects s londonskom adresom, a podršku varaždinskom kiparu u Veneciji su pružili i predstavnici Grada Varaždina, gradonačelnik Neven Bosilj i zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković.

– Izuzetno smo ponosni što smo mogli doći u znak podrške izložbi kipara Nikole Vudraga tijekom prestižnog Venecijanskog bijenala. Varaždin je grad koji cijeni kulturu, kreativnost i inovativnost, a imati umjetnika koji je prepoznat na međunarodnoj razini učvršćuje našu predanost razvoju umjetničkih nastojanja Nikole Vudraga, ali i drugih varaždinskih umjetnika. Ovakve izložbe, ne samo da povećavaju ugled našeg grada, već također potiču veze i suradnje koje mogu doprinijeti prepoznatljivosti Varaždina na inozemnoj karti kulture u godinama koje dolaze – rekao je gradonačelnik Neven Bosilj nakon svečanog otvorenja izložbe.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje