Povežite se s nama

Kultura

Venodjalica: kulko mekoti, a kulko klaftri ste posadili ovo leto?

Objavljeno:

- dana

Slušajući tipični razgovor naših poljoprivrednika, često ćete naići na izraze poput “mekota”, “klafter”, “hvat” ili “hektar”.

Dok je hektar relativno poznata standardizirana jedinica i dio metričkog sustava, ostale su jedinice mnogima nepoznate. Što je, onda, točno “klafter”?

Da bismo odgovorili na to pitanje, moramo spomenuti da poljoprivrednici iz sjeverozapadne Hrvatske, uz standardizirane jedinice, koriste i tradicionalne mjerne jedinice koje su proizašle iz mjernog sustava njemačkoga govornog područja, konkretnije iz imperijalnog sustava Austro-Ugarske. Podsjetimo se ponajprije metričkog sustava!

Jedan ar ima 100 kvadratnih metara. Hektar se sastoji od 100 ara, to jest 10.000 kvadratnih metara, dok kvadratni kilometar ima 100 hektara, odnosno milijun kvadratnih metara. Budući da Međimurje ima površinu od 729,56 kvadratnih kilometara, to znači da je površina 72.956 hektara.

Što je klafter?

Da bismo shvatili klafter, najprije moramo objasniti hvat. Klafter je četvorni hvat, odnosno mjera za površinu koju dobijemo ako pomnožimo hvat duljine s hvatom dužine („hvat na kvadrat“). Hvat (eng. „fathom“, njem. „Klafter“) je tradicionalno širina ispruženih ruku odraslog čovjeka. To se definira kao 6 stopa, odnosno između 1,83 i 1,88 metara. U Austriji (Austro-Ugarskoj) ta je veličina blago korigirana i definirana kao 1,8965 metara. Dakle, u originalnom značenju klafter je zapravo običan hvat, dok kod nas to nije slučaj jer se u Hrvatskoj riječ “klafter” upotrebljava za četvorni hvat. Kad kvadriramo 1,8965 metara dobivamo numeričku vrijednost od 3,596652, što je približno 3,6 kvadratnih metara.

Budući da Međimurje ima površinu od 729,56 kvadratnih kilometara, to znači da je površina Međimurja 72956 hektara

Što se tiče “mekote”, ima ih nekoliko verzija. Kod nas se dugo koristila takozvana “stara mekota”, koja se sastoji od 1600 klaftera. Drugi naziv za tu veličinu je ral ili jutro, a u metričkom sustavu ona čini 5754,642 kvadratna metra. „Nova“ ili „mađarska“ mekota čini tri četvrtine ili 75 posto stare mekote – 1200 četvornih hvatova (klaftera) ili 4315,982 kvadratna metra.

Meter kalampera

Zanimljiv izraz je i “meter”, kojim kajkavci ne označavaju samo mjeru duljine već i mase. “Meter” je u tom smislu skraćena verzija izraza “metrička centa” i sastoji se od 100 kg. Nemojte se zato začuditi čujete li seljake iz kajkavskih krajeva kako govore o tome koliko su metara krumpira dobili na određenoj površini – govore, naime, o stotinama kilograma.

Uz ove, u našem kraju najpopularnije jedinice, postoje i mnoge druge, od kojih su neke izašle iz uporabe, no koje su dokumentirane u starim zapisima i sjećanjima najstarijih pojedinaca.

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje