FOTO Ljubitelji motora okupili se u Vinici, navečer zabava uz Vatrogasce i Leteći odred
Vinica je danas središte ljubitelja motora i dobre zabave. Na području ŠRK Ribnjak održava se 19. međunarodni moto susret MK...
U sjeverozapadnoj Hrvatskoj gastronomija se razvila iz prehrane povezane s radnim navikama i potrebama naroda, uglavnom seljaka i poljoprivrednika. Prevladavali su proizvodi koji su se mogli dobiti od životinja koje su kmetovi uzgajali na selištu: svinja, krava, peradi, koza, konja i ovaca.
Naravno, u kontinentalnoj Hrvatskoj apsolutno su najbrojnije kokoši, patke, guske, svinje i krave. Ima i drugih nabrojenih životinja, kao i divljači, no ipak se radi o nešto egzotičnijem mesu i drugim proizvodima koje se nije toliko često konzumiralo.
Jela koja su pogodna za svečane prilike, ali i za predah tijekom poljoprivrednih radova, svakako su pogača, gibanica i vanjkovci. Ovi se termini često ne koriste kritički, već se sva tri, ovisno o tome u kojem smo kraju Hrvatske, mogu koristiti za iste ili potpuno različite stvari.
Krenimo od pogače. Pojam se razvio od praslavenskoga izraza istog oblika, koji su Slaveni preuzeli iz srednjovjekovnog latinskog. U tome romanskom jeziku, naime, riječi focacea i focacia predstavljaju izvedenice od pojma focus, koji danas označava žarište u prenesenom smislu, dok je nekad to činio i u doslovnom!
Focus predstavlja središnju točku kuće – ognjište kod kojega se ukućani griju, okupljaju, blaguju, slave… Panis focacius je ‘žarišni kruh’ ili ‘kruh s ognjišta’, sličan pecivima koje dobivamo pečenjem u krušnoj peći. Od istoga korijena dolazi i talijanski pojam focaccia koju možete pronaći u mnogim pekarama, a odnosi se na vrstu plosnatoga kruha s dodacima, odnosno ‘topinzima’.
U donjemu Međimurju jednu vrstu pogače, koja, što ne čudi, također ima mnogobrojne varijacije, nazivaju “vanjkovcima“. Ime dolazi od pojma “vanjkuš”‘, što na kajkavskom znači ‘”jastuk”. Riječ je k nama došla iz mađarskoga jezika, u kojem glasi vánkos, a u nj je ušla iz njemačkoga (Wangenkissen). Razlog iz kojega je kolač dobio to ime jest što se komadi oblikuju u jastučiće.
Gibanica se priprema na cijelome Balkanu. Tradicionalna ili originalna verzija pravi se s vučenim tijestom u koje se dodaje bijeli sir, obično kravlji, iako se može koristiti i ovčji ili neki drugi. Često se dodaju i jaja ili mlijeko.
Ime je dobila po glagolu “gibati”, koji je u hrvatski ušao iz praslavenskoga jezika (“gybati”), a označava kretanje ili preklapanje. U početku se, zanimljivo, odnosio na umiranje, što i u današnjemu hrvatskom standardnom jeziku vidimo u glagolima “pogibati” i “ugibati”.
U Međimurju je najpopularnija međimurska gibanica sa svoja karakteristična četiri sloja. Zato, što čekate? Pravac Međimurje i probajte fini desert!
U centralnom šatoru gradskog parka Lepoglava u sklopu 28.Međunarodnog festivala čipke izabrana je Miss Varaždinske županije. Pobijedila je Laura Oković.
Laura ima 20 godina i radi kao fitness trenerica u teretani u Varaždinu.
– Za sebe mogu reći da sam vrlo aktivna osoba. U slobodno vrijeme bavim se fitnessom što mi pruža smirenost i stvara disciplinu. Velika sam ljubiteljica životinja, koje mi donose radost i pozitivnu energiju. Pored toga, izuzetno sam vješta u području dizajna, posebno u retuširanju fotografija i kreiranju logotipa, što mi omogućava da kreativno izrazim sebe kroz taj stil. Želim biti uvijek jedinstvena bez obzira na to što drugi pričali. Moramo naučiti živjeti život punim plućima, jer će nam biti žao što nismo živjeli kako smo željeli. Cijeni ono što imaš, budi zahvalan i teži ka boljem – izjavila je.
Prvom pratiljom proglašena je Tajana Punčec.
Povezivanje tradicije izrade lepoglavske čipke, izbora Miss Hrvatske i suvremenih modnih kolekcija zanimljiv je način da se spoje kulturna baština, ljepota i moderna moda. Osam natjecateljica izbora Miss Varaždinske županije nosile su kolekciju Calico Mood koja je nedavno bila predstavljena i na 16.Riječkim stepenicama. Poseban pečat ovoj kolekciji dao je nakit ručno izrađen upravo od elemenata lepoglavske čipke. Za Calico MOOD kolekciju, ovaj jedinstveni nakit izradila je poznata lepoglavska umjetnica Snježana Varović, unoseći u kolekciju dašak tradicije i umjetničkog izraza.
Osim ove modne kolekcije djevojke su nosile i haljine Nikolina wedding store. Uljepšali su ih vizažistica Martina Peršić i frizerski salon Lucifriz vl. Lucija Borak.
Program u kojem je nastupila Gabriela Hrženjak vodi je predstavnica Hrvatske na 71. Miss World Lucija Begić. Nastupila je i plesna skupina djevojčica iz Osnovne škola Ivana Rangera Kamenice.
– Hvala Varaždinskoj županiji na čelu sa županom Anđelkom Stričakom koji je i ove godine prihvatio pokroviteljstvo i prepoznao važnost ove manifestacije od nacionalne važnosti. Također velike zahvale gradu domaćinu Lepoglavi te gradonačelniku Marijanu Škvarić kao i Turističkoj zajednici grada Lepoglave i direktorici Ljubici Dubovečak te Printego dizajnu i Kos transporti – izjavila je Iva Loparić Kontek vlasnica licence Miss Hrvatske.
Miss Varaždinske županije je stekla pravo natjecanja na 30. Miss Hrvatske, a dobila je i vrijednu tijaru optočenu dragim kamenjem smaragdom i labradoritom, Gemstone gallery by Ivana Milun.
Općina Beretinec slavi svoje dane, a tim je povodom jučer održan i koncert Lidije Bačić.
Publici nisu smetale ni niske temperature, a pjevačica je dodatno ugrijala atmosferu.
U nastavku pogledajte kako je bilo jučer u Beretincu.