Povežite se s nama

Međimurje

Venodjalica: Niti ne znamo da jemo bizantske vugorke i lubenice!

Objavljeno:

- dana

Kuhinja kajkavskih krajeva sve je poznatija u Hrvatskoj i šire. Razne promocije, emisije i internetske stranice s receptima doprinijele su prepoznavanju specifičnosti i karakteristika koje izdvajaju naše kulinarstvo od susjednih.

Naše bake i prabake slagale su jaka jela s puno začina koja su trebala nahraniti veliku obitelj, dati snagu za težak fizički rad i sporo se kvariti.

Protiv mamurluka?

Spomenimo stoga najprije „rasol“, mješavinu soli i vode u kojoj se namakalo meso da bi moglo duže stajati. U Rumunjskoj pod tim nazivom nalazimo jelo od mesa, krumpira i drugog povrća, koji se kuhaju zajedno. Kod germanskih naroda naziv rasol odnosi se na sok koji nastane kiseljenjem kupusa solju (drugi naziv je „Krautsaft“). U Rusiji „rassol“ također označava mješavinu vode i soli, ali s dodanim začinima. Osim za kiseljenje, na primjer, krastavaca, koristio se i za liječenje mamurluka.

Kad već spominjemo krastavce, podsjetimo se na domaći izraz „vugorek“. Do nas je došao preko mađarskog jezika („uborka“ ili „ugorka“), ali sličan korijen nalazimo diljem Europe. Srodan mu je, primjerice, njemački izraz „Gurke“, nizozemski „augurk“, staroengleski „gherkin“, litvanski „agurkas“ te današnji grčki „angouri“. Svi oni potječu od bizantske riječi „angourion“. Zanimljivo je što na sjevernome Jadranu izraz „angurija“ dolazi od istog korijena, no ne označava krastavac, već lubenicu.

Petrusina

Kajkavski nazivi začinskog bilja često su drugačiji od onih u standardnom hrvatskom, iako se može prepoznati o kojem se bilju radi.
Tako je „lorbek“ kajkavski izraz za lovor, odnosno lovorov list, dok se mljevenu papriku krstilo imenom „papriš“.

Naše bake i prabake slagale su jaka jela s puno začina koja su trebala nahraniti veliku obitelj, dati snagu za težak fizički rad i sporo se kvariti

Spomenimo i „petrožul“ ili „petrožil“ kao izraz za peršin koji je kod Međimuraca čak i sličniji latinskom nazivu „petroselinum“ (iako postoji i alternativni hrvatski izraz „petrusina“) od standardnog.

Valja primijetiti da su mnoga jela na području Međimurja, Zagorja, Podravine i Prigorja općeslavenska, pri čemu je njihova varijabilnost u raznim krajevima i zemljama prilično velika. Zato se, kad posjećujemo druge slavenske zemlje, često dogodi da nas njihova kuhinja podsjeti na dom.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje