Povežite se s nama

Međimurje

VIDEO Kruno Kamenić, glazbenik iz Pribislavca: “Poslije kiše dolazi sunce!”

Objavljeno:

- dana

Nedavno je predstavljena nova pjesma Krune Kamenića „Dolazi dan“.

Tim smo povodom o glazbenim počecima i aktualnostima razgovarali s autorom, inače iznimno aktivnim glazbenikom iz Pribislavca, kojega je kao i ostale kolege jako pogodila pandemija koronavirusa koja je u tijeku.

– Do mojih je prvih susreta s glazbom došlo početkom osamdesetih, a za to je prije svega zaslužan moj djed Mijo, koji me tada zapitao želim li početi učiti svirati. Pristao sam i krenuo u glazbenu školu. Budući da su te godine prije početka nove školske godine svi instrumenti koje bih potencijalno želio naučiti svirati već bili raspodijeljeni, mene je na prijedlog moga tadašnjeg učitelja Ivana Taradija zapala truba, što sam odmah prihvatio. Vrlo brzo, nakon dvije-tri godine, počeo sam javno nastupati, a sredinom osamdesetih već sam svirao i na nekim svadbama. U prvih par bendova sa mnom su više-manje svirali mladi glazbenici mojih godina ili nešto malo stariji od mene, u kojima sam redovito bio najmlađi, da bih u drugoj polovici osamdesetih došao u poznati bend Amaro 5, čiji su članovi bili stari, iskusni glazbeni lisci. (smijeh)

Proučavanje običaja

Do vojske sam učio o svatovskim običajima i nastupima, a nakon povratka prešao sam u jedan od najpopularnijih sastava u Međimurju u to vrijeme: grupu Albatros. S njima sam svirao do 2004. godine: otad sam u bendu Monaco, koji danas nosi ime Monaco Exclusive Band – objašnjava Kruno. Nekad su bili petorka, danas su trojka, no prema potrebi ih može biti i više, ovisno o željama onih za koje sviraju.

– Prije otprilike petnaestak godina snimili smo moju prvu autorsku pjesmu, za koju sam napisao i tekst i glazbu: bila je to „Megla“, prema kojoj je nazvan i album. Od toga vremena snimao sam po pjesmu-dvije godišnje. Postoji šansa da i u narednih nekoliko mjeseci snimim još pokoju pjesmu, no vidjet ćemo. Moje su skladbe najviše ljubavne i socijalne tematike – kako je „Dolazi dan“ socijalna, sljedeća će sigurno biti ljubavna! – uza smijeh dodaje Kamenić.

Navodi da zajedno sa svojim bendovskim kolegama, Miljenkom Horvatom i Ivanom Posavcem, jedva čeka poboljšanje epidemiološke situacije i popuštanje mjera kako bi mogli ponovo početi sa svirkama.

– Želimo se opet vratiti svojim životima, onakvima na kakve smo naviknuti. Doduše, upravo me i ova situacija nadahnula da napravim pjesmu „Dolazi dan“, u kojoj sam slušateljima htio poslati pozitivnu poruku da ne odustaju, kao i dati podršku svima kojima je teško i koji se osjećaju sputanima.

Pjesma je nastala u produkciji Škole za glazbenu produkciju i audioinženjerstvo „Media Creatus“ iz Male Subotice, a ovim povodom iskreno zahvaljujem svojim prijateljima i vlasnicima Škole, Vjekoslavu Magdaleniću i Marku Lajtmanu te njihovoj profesionalnosti, koji su zaslužni što je uradak u ovakvom obliku mogao ugledati svjetlo dana – dodaje Kamenić, kojem je bubnjeve za spomenuti zadnji singl odsvirao sin Karlo, inače član rock sastava Expendable Band i Ansambla „Paradidl“.

Ljubav – preduvjet za sve!

Što se tiče atmosfera na njihovim svirkama, vidljiva je promjena na svadbama tijekom desetljeća, primjećuje Kruno.

– Nekad je fešta počela takoreći odmah, dok danas ljudima treba vremena da se zagriju – možda tome doprinosi i činjenica da se svadbe veoma rijetko organiziraju kod kuće, pa se ne osjećaju svi toliko „domaće“. Mnogi običaji i svadbene tradicije se više ne provode, to je druga stvar koja se može zamijetiti, no to ne mora čuditi s obzirom na generacijske promjene.

Ljudi osjećaju znaš li komunicirati, voliš li se družiti i biti među njima, emocijom koju ti kao glazbenik šalješ kroz stih ili melodiju neke pjesme taj je njihov proživljeni osjećaj jako teško prevariti. Moram spomenuti i da bez podrške obitelji u ovome poslu nemaš šanse – puno svirki znači i puno odsustva. Zbog toga osobito moram zahvaliti svojoj supruzi Branki na njezinom beskrajnom strpljenju i razumijevanju. Velike zahvale idu i mojoj majci Mariji, a kao što sam spomenuo, i djedu Miji ili „dedi Miški“, kako sam ga zvao, jer bez njega teško da bismo sada razgovarali o glazbi.

Za kraj bih samo poručio: ljubav je preduvjet za sve! – završava Kruno prekrasnom krilaticom.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje