Povežite se s nama

U fokusu

U Varaždinskoj županiji samo Vidovec ima Program zaštite divljači i to zbog vrana, što čekaju ostali?

Objavljeno:

- dana

RJEŠENJE

Program zaštite divljači u Varaždinskoj županiji ima samo Općina Vidovec (ponajviše zbog problema vrana), dok je Grad Varaždin, u kojem također postoje problemi s vranama, u fazi izrade i donošenja.

Prema Zakonu o lovstvu, na površinama na kojima se ne ustanovljava lovište, fizička ili pravna osoba koja koristi ili upravlja zemljištem dužna je donijeti Program zaštite divljači.Nakon što ga izradi, mora ga dostaviti Ministarstvu poljoprivrede, Upravi za lovnu inspekciju, na izdavanje prethodne suglasnosti, a eventualno i Ministarstvu zaštite okoliša i prirode i MUP-u.  No, kako to da samo Općina Vidovec ima izrađen Program?

Izradu Programa zaštite divljači Općina Vidovec pokrenula je zbog problema s vranama 

U toj općini potvrdili su da su Program zaštite divljači odlučili donijeti zbog problema s vranama koje su se nastanile u parku.
– U srpnju 2015. godine pokrenuli smo postupak izrade Programa zaštite divljači. Nakon izrade elaborata, Program zaštite divljači je poslan Ministarstvu poljoprivrede na pregled i odobrenje, a nakon što je usklađen sukladno smjernicama Ministarstva, suglasnost je dobivena u travnju 2016. godine – navode u Općini Vidovec, koja Program zaštite divljači za spomenik parkovne arhitekture Park Vidovec ima za razdoblje od 1. travnja 2015. do 31. ožujka 2025. godine.Sukladno tom programu, Općina Vidovec je pokrenula postupak rješavanja problema s vranama, no ne navode na koji način to rade. 

Grad Varaždinske Toplice ove godine suočili su se s velikim brojem lisica, koje mještani viđaju po gradu. Zbog čega onda i taj Grad ne donese Program zaštite divljači, koji bi im omogućilo zakonski opravdano uklanjanje divljači, pa tako i lisica u naseljenim područjima, ako za to postoji potreba.
– Program zaštite divljači jest planski akt za razdoblje od 10 godina koji osigurava zaštitu na područjima koja čine površine izvan lovišta. Takav akt donosi pravna ili fizička osoba koja koristi zemljište ili njime upravlja. Grad Varaždinske Toplice jest jedinica lokalne samouprave koja upravlja nerazvrstanim cestama na svojem području, te je korisnik zemljišta na koja polaže pravo vlasništva ili drugo stvarno pravo, odnosno odgovarajuće obvezno pravo. Dakle, Grad Varaždinske Toplice nema nikakve ovlasti u pogledu upravljanja i korištenja zemljišta na području Grada koji nisu njegovo vlasništvo, budući da ovlasti upravljanja, korištenja i raspolaganja pripadaju isključivo pravnim i fizičkim osobama koje su vlasnici nekretnina. Budući da zaštita divljači ne predstavlja dio sektora komunalnog reda jedinice lokalne samouprave, smatramo da bi propisivanjem mjera i postupaka o obveznom postupanju drugih vlasnika zemljišta na području jedinice lokalne samouprave zadirali u njihova, zakonom zaštićena, stvarna prava – objasnili su u Gradu.  

Izvor: RT
Foto:

U fokusu

Više od 200 tisuća Hrvata je pod ovrhama

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

stečaj potrošača bankrot siromaštvo novac

Prema službenim podacima na kraju kolovoza blokirani su bili računi 200,2 tisuće hrvatskih građana, s ukupnom glavnicom duga od 2,83 milijarde eura, kao i 12,9 tisuća poslovnih subjekata, čija je glavnica duga iznosila 690,4 milijuna eura.

Zbog neizvršenih osnova za plaćanje, krajem kolovoza u očevidniku redoslijeda osnova za plaćanje evidentirano je 12.925 poslovnih subjekata, što je za 638 poslovnih subjekata ili 4,7 posto manje u odnosu na srpanj i 875 poslovnih subjekata ili 6,3 posto manje u odnosu na kolovoz 2023. godine, objavila je Fina.

Glavnica njihovog duga iznosila je 690,4 milijuna eura, što je za 11 milijuna eura, odnosno 1,6 posto manje nego u srpnju te 105,6 milijuna eura ili 18,1 posto više nego u kolovozu 2023. godine. Dug po kamatama je iznosio 214 milijuna eura pa je tako ukupan dug poslovnih subjekata na kraju kolovoza iznosio 904,3 milijuna eura.

Od 12.925 poslovnih subjekata koji nisu podmirili dospjele osnove za plaćanje, 5.790 su pravne osobe (44,8 posto), na koje se odnosi 563,4 milijuna eura ili 81,6 posto iznosa ukupnih neizvršenih osnova. Preostalih 7.135 su fizičke osobe koje obavljaju registriranu djelatnost, a njihov dug iznosi 127 milijuna eura.

U odnosu na srpanj ove godine, broj pravnih osoba koje nisu podmirile dospjele osnove za plaćanje neznatno je manji (0,1 posto), a iznos neizvršenih osnova veći za 1,3 posto. Ukupan broj fizičkih osoba manji je za 8,2 posto, a iznos njihovih neizvršenih osnova za 12,7 posto.

Nastavite čitati

U fokusu

Za nekoliko dana poskupljuju tehnički pregledi i niz naknada. Evo novih cijena

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Službeno je usvojena odluka Ministarstva unutarnjih poslova o poskupljenju tehničkih pregleda.

Ovom će odlukom vozači trebati izdvojiti i do 15 posto više sredstava u odnosu na prethodnu godinu. Ovo je prvo poskupljenje nakon 10 godina. Odluka o poskupljenju stupa na snagu 17. rujna, piše Index.hr.

Naknade za redovni ili izvanredni tehnički pregled:

– moped, motocikl ili laka prikolica – 14.19 eura (dosad 12.30 eura)

– osobni automobil, priključno vozilo ili traktor – 23.36 eura (dosad 20.25 eura)

– autobus ili teretni automobil – 37.55 eura (dosad 32.55 eura).

Ispitivanje ispušnih plinova motornih vozila – EKO-test:

– vozilo s dizelskim motorom – 15.71 euro (poskupljenje od dva eura)

– vozilo s BEZ-KAT motorom – 8.12 eura (poskupljenje od jednog eura)

– vozilo s REG-KAT motorom – 15.25 eura (poskupljenje od dva eura).

Naknade za preventivni tehnički pregled:

– moped, motocikl – 8.12 eura (dosad 7.04 eura)

– osobni automobil – 11.15 eura (dosad 9.67 eura)

– autobus, teretni automobil, priključno vozilo – 18.81 euro (dosad 16.30 eura)

Naknade za periodični tehnički pregled kočnica:

– autobus ili teretni automobil (vozilo s hidrauličnom ili zračno-hidrauličnom kočnom instalacijom) – 93.39 eura (dosad 80.94 eura)

– autobus ili teretni automobil (vozilo sa zračnom kočnom instalacijom) – 154.31 euro (133.74 eura)

– priključno vozilo (vozilo sa zračnom kočnom instalacijom) – 75.11 eura (65.10 eura).

Naknade za administrativne poslove oko registracije vozila:

– poslovi koji prethode registraciji i produženju važenja prometne dozvole – uvid odnosno provjera dokumentacije o uplati propisanih obveza (porez, carina, obvezno

– osiguranje, posebna naknada za okoliš, naknada za ceste, upravna pristojba i dr.) – 7.06 eura (dosad 6.12 eura)

– naplata propisanih obveza iz red. br. 13 (iznos za jednu uslugu) – 2.64 eura (dosad 2.29 eura)

– ovjera prometne dozvole – 7.06 eura (dosad 6.12 eura)

– odjava vozila, izdavanje potvrde iz evidencije – 2.18 eura (dosad 1.90 eura)

– izdavanje registarskih i izvoznih pločica – 2.64 eura (dosad 2.29 eura)

– zamjena ili izdavanje nove prometne dozvole – 7.92 eura (dosad 6.86 eura)

– zamjena, izdavanje ili ovjera kartona tehničke ispravnosti lake prikolice – 3.50 eura (dosad 3.03

Ostale naknade:

– dodatni pregled plinskih instalacija na vozilu koje za pogon koristi smjesu butan-propan ili metan – 10.16 eura (dosad 8.81 euro)

– pregled vozila radi promjene tehničkog stanja (boja, šasija, kuka i sl.) – 7.59 eura (dosad 6.58 eura)

– utiskivanje broja šasije na vozilo – 15.25 eura (dosad 13.21 euro)

– izdavanje pokusnih pločica i potvrde o izdavanju pokusnih pločica – 2.64 eura (dosad 2.29 eura)

– obrasci i registri tehničkog pregleda – 1.43 eura (1.24 eura).

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje