Povežite se s nama

U fokusu

Vijećnike ne zanima kako radi Grad Varaždin, ali zato zanima poreznike

Objavljeno:

- dana

REVIZIJA

Plaća li Grad Varaždin svoje račune u roku od 30, odnosno 60 dana? Ovog mjeseca poslovanje Grada će, prema najavama, pretresati  inspektori Ministarstva financija.

Varaždin je jedan od pet gradova u kojima će Linićevi ljudi obavljati kontrole, a ministar ih je poslao i u sva ministarstva te trgovačka društva. Slavko Linić objasnio je Jutarnjem listu da želi utvrditi i poštuje li država svoje obveze te plaća li u rokovima koji su regulirani Zakonom o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi.

Nepravilnosti

U Gradskoj vijećnici bi mogli imati dosta posla, jer Grad Varaždin teško podmiruje svoje račune: prošle godine su čelnici Grada zbog poremećaja likvidnosti strogo namjenska sredstva trošili u druge svrhe.

Upravo to su odgovorili državnim revizorima koji su utvrdili da novac koji su građani i tvrtke tijekom 2012. godine uplatili za komunalnu naknadu i doprinos, a i spomeničku rentu nisu potrošili kao što je propisano.

U Grad dolaze Linićevi inspektori: kontrolirat će plaća li Grad svoje račune na vrijeme

Ovo je samo jedna od nepravilnosti koje su pobrojali državni revizori u izvješću o financijskoj reviziji Grada Varaždina za 2012. godinu. Na prošlotjednom gradskom vijeću ono je prihvaćeno većinom glasova, a baš ni jedan od vijećnika nije imao niti jedan komentar ili kritiku.

To čudi, jer su slabosti financijskog sustava i nedostatak kontrole u Gradu glavna zamjerka revizora, a nisu zaobišli ni sudske sporove koje trenutno vodi Grad Varaždin. Njihova je vrijednost gotovo 100 milijuna kuna, o čemu smo u Regionalnom tjedniku već pisali.

– Državni ured za reviziju predlaže da se vodi računa o preuzimanju obveza te o pokrenutim sporovima kako ne bi bilo dovedeno u pitanje ravnomjerno zadovoljavanje svih javnih potreba – ističu u izvješću.

Otkrili su i nevjerojatnu grešku: u poslovnim knjigama i financijskim izvješćima manjak je iskazan kao daleko veći. Pogriješili su za čak 54 milijuna kuna! Revizori su utvrdili da se u gradsku blagajnu lani slilo 196 milijuna kuna, a istovremeno je potrošeno 205,5 milijuna kuna pa je manjak prihoda i primitaka u 2012. iznosio gotovo 9,5 milijuna kuna. Kada se tome pribroji manjak prenesen iz prijašnjih godina, Grad je bio u “debelom” minusu od gotovo 33 milijuna kuna.

Nalaz revizora u Gradu su prihvatili. – Podaci u poslovnim knjigama i financijskim izvještajima nisu jednaki uz napomenu da problem potječe iz ranijih razdoblja, odnosno vezan je uz nastanak manjka u proračunu te poremećaj likvidnosti, a rješavanje navedenih razlika je u tijeku – očitovali su se.

Za što su dužni?

Kad su u pitanju obveze, na kraju prošle godine iznosile su 51,3 milijuna kuna, od čega je gotovo 50 milijuna već dospjelo. – Dospjele obveze čine 25,2 posto ukupno ostvarenih prihoda i primitaka u 2012. – izračunali su državni revizori.

Daleko najviše su dugovali za usluge, 16 milijuna kuna, a potom za zakupnine i najamnine (5,7 milijuna), tekuće i investicijsko održavanje (4,4 milijuna), komunalne usluge (3,6 milijuna), dok su za telefon, poštu i prijevoz bili dužni 1,1 milijun kuna.

– Značajan dio investicija planiran je financiranjem putem zaduživanja koje u 2012. nije ostvareno, nego je kredit realiziran u 2013. – napomenuli su. Riječ je o 26,1 milijunu kuna kredita koji je stigao u siječnju ove godine budući da je Vlada tek tada dala Gradu suglasnost za novo zaduženje.

Taj novac nije bio za “krpanje rupa” u proračunu, nego za uređenje Kapucinskog trga, zelenih i javnih površina kod POS-ovih zgrada u Ulici Vilka Novaka te za uređenje kancelarija za gradske odjele u zgradi u Preradovićevoj 10.

Državni revizori su naveli da je Grad time uvažio njihovo “staro” upozorenje – da  u velike investicije krenu tek nakon što se osigura financiranje projekata. Napomenuli su i da su ove godine u Gradu počele aktivnosti kojima će biti uspostavljeno financijsko upravljanje i kontrola, a u tijeku je provođenje mjera radi financiranja dospjelih obveza.
To je dobra vijest, jer ako gradski čelnici financije ne stave pod kontrolu, u pitanje će doći uređivanje gradskih ulica i trgova, isplata stipendija i prijevoza đacima, financiranje vrtića….

Prodali za 52.000 kn pa plaćali rent-a-car!

Prošlog proljeća varaždinska vlast odlučila je prodati osam automobila. Za sedam rabljenih vozila Grad Varaždin javnom licitacijom zaradio je 54.900 kuna. Po tome ispada da po rabljenom vozilu nisu mogli postići cijenu veću od 7.842 kune. Osmi rabljeni automobil prodan je za 52 tisuće kuna direktno jednoj autokući.
Nakon što su od svih osam prodanih vozila zaradili 94.900 kuna, uzeli su rent-a-car na godinu dana. Za “rentani” auto mjesečno je iz gradskog proračuna plaćano 4.000 kuna i to godinu dana. Međutim, “zarada” od tog vozila ispala je samo 4.000 kuna. Jer gradska vlast odlučila je od te iste autokuće na čak godinu dana uzeti rent-a-car i taj polovni auto kompenzirati. A iznajmljivanje je koštalo 4.000 kuna mjesečno. Dakle, na godinu dana to je 48.000 kuna! Ove nevjerojatne podatke o doista upitnom načinu trošenju novca građana Varaždina objavila je državna revizija u izvješću za 2012. godinu. Doduše, nisu imali zamjerke na činjenicu da su se varaždinski čelnici odlučili na ovu “ekonomičnu” odluku unajmljivanja vozila, nego na to da su taj jedan polovni automobil odlučili prodati bez javnog natječaja.
U ovom slučaju ne radi se o milijunskim svotama, ali jasno prikazuje odnos vlasti prema novcu Varaždinaca. Koja su bila godišta automobila i o kojim se markama radilo, pitali smo Grad Varaždin. Također, pitali smo ih koji je to automobil prodan direktno kojoj točno autokući te koji je tada automobil unajmljen za 4.000 kuna mjesečno i u koje svrhe. Do zaključenja broja nismo dobili odgovore na ta pitanja kao ni na pitanje unajmljuje li Grad trenutno bilo kakvo vozilo i za koju cijenu.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Hajdaš Dončić nedodirljiv po broju preferencijalnih glasova, drugi je Matija Posavec, a treći Stričak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U našoj III. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima 17. travnja glasalo je 218.591 birača, odnosno 62,63 %.

Zanimljivo je pogledati raspored preferencijalnih glasova birača. Da bi kandidati preferencijalno ušli u Sabor morali su skupiti više od 10 posto od ukupnih glasova liste. To ovaj put nije uspjelo nikome iz III. izborne jedinice. Najbliže prolazu bio je Siniša Jenkač, kandidat na listi HDZ-a i partnera koji je s 10 mjesta pokušao ˝uloviti˝ mandat.

Na listi koju predvodi SDP u III. izbornoj jedini najviše preferencijalinih glasova dobio je prvi na listi Siniša Hajdaš Dončić. Cijela lista je dobila 77.793 glasova. Hajdaš Dončić prikupio je 21.765 glasova. Drugi je župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar s 5760 glasova, a treći predsjednik Reformista Radimir Čačić s 4960 glasova.

U III. izbornoj jedinici lista koju predvodi HDZ dobila je 58.346 glasova. Varaždinski župan Anđelko Stričak dobio je 9599 glasova, na drugom mjestu je gradonačelnik Novoga Marofa Siniša Jenkač s 4934 glasa, a treći je predsjednik HDZ-a Krapinsko – zagorske županije Zoran Gregurović s 4649 glasova.

Nezavisna platforma Sjever (NPS) dobila je ukupno 25.829 glasova. Najviše njih, čak 16.241, pripalo je Matiji Posavcu. Drugi po broju glasova je gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić s 1502 glasa, a treći gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić s 832 glasa.

U Sabor iz III. izborne jednice prvi put ide i “Možemo”, čija je lista dobila 13.229 glasova. Najviše glasova dobio je nositelj Luka Korlaet, odnosno 1773. Varaždinka Dubravka Novak je druga s 1028 glasova, a treća je Varaždinka Dorotea Strelec s 373 glasa.

Razina države

Nakon prebrojanih 99,43 posto glasova, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković osvojio je, kao nositelj liste u I. izbornoj jedinici, 32.874 preferencijalna glasa, a više od njega dobio je Ivan Anušić, prvi na listi u IV. jedinici, osvojivši 37.520 glasova.

U koaliciji Rijeke pravde najviše preferencijalnih glasova osvojio je Siniša Hajdaš Dončić (21.755), Peđa Grbin (19.844), Arsen Bauk (16.733), Boris Lalovac (13.161) i Mišel Jakšić (12.683).

Nastavite čitati

U fokusu

Marković: Bez Čačića na listi SDP bi dobio sedmi mandat u III. izbornoj jedinici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U III. izbornoj jedinici SDP je dobio šest mandata odnosno 36,75 % glasova, slijedi HDZ s pet mandata, pa NPS s dva mandata i Možemo s jednim zastupnikom.

S liste Rijeke pravde iz naše izborne jedinice u Hrvatski sabor ulaze Siniša Hajdaš Dončić, Barbara Antolić Vupora, Željko Kolar, Boška Ban Vlahek, Miroslav Marković i Jasenka Auguštan-Pentek.

– Zahvalila bih biračima. SDP Varaždinske županije sada ima dva mandata više. Mladi kandidati odradili su odličnu kampanju i dobili zavidan broj preferencijalnih glasova. Izražavam osobnu, ali i stranačku podršku mladima, a i dalje ćemo raditi na tome da postanemo faktor koji će upravljati ovom županijom. Nadam se i da će vladu sastaviti SDP i da se više neće crvene sredine zaobilaziti prilikom dodjele sredstava sa nacionalne razine – istaknula je Barbara Antolić Vupora, predsjednica Županijskog SDP-a.

U Sabor je prvi put ušao varaždinski dogradonačenik Miroslav Marković.

– Žao mi je što smo kao Županijska organizacija morali prihvatiti trule kompromise s nacionalne razine i da se pokazalo da su ti kompromisi loši za ukupan rezultat stranke na što smo i upozoravali središnjicu – rekao je Marković.

Taj kompromis odnosio se na Reformiste koji se našli na listi Rijeka pravde.

– SDP bi bez Radimira Čačića na listi, odnosno da je na listi bio varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj, dobio i sedmi mandat – naglasio je Marković.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje