Povežite se s nama

Međimurje

Vinko Žganec – nezaustavljivi sakupljač narodnog blaga pretočenog u međimursku popevku

Objavljeno:

- dana

U petak, 13. ožujka, Muzej Međimurja Čakovec posjetili su supružnici Tomislav i Vesna Žganec. Tomislav Žganec je unuk akademika Vinka Žganca i skrbi o djedovoj osobnoj ostavštini te je MMČ-u na određeno vrijeme ustupio za istraživanje pisma koja su si slali Vinko Žganec i njegova majka Marija u razdoblju od 1902. do poznih godina Marijina života.

Sva ustupljena građa od iznimnog je značaja za istraživanje etnografske i povijesne baštine Međimurja. Rezultati istraživanja ove građe bit će korišteni za obogaćivanje postava posvećenog nematerijalnoj baštini koji će se oformiti u fortifikaciji Staroga grada u sklopu novog muzeja „Riznica Međimurja“. U postavu će lik i djelo Vinka Žganca biti zastupljen u dvama dijelovima: u prvom, uvodnom dijelu u postav, kroz vizuru istraživanja nematerijalne baštine te u dijelu u kojem će se prezentirati sama popevka.

Vinko Žganec je brzo u svom životu osjetio da se u popijevkama koje ga okružuju krije nešto posebno. Prvu je pjesmu zabilježio 1908. godine kad je imao jedva 19 godina. To je bila „Megla se kadi“, a pjevala mu ju je njegova sestra.

– Nakon toga je bio nezaustavljiv. Neumorno je cijelog života dolazio u međimurska sela u kojima je tražio pjevače. Najčešće je išao sam i sa sobom nosio poprilično tešku opremu za snimanje. Ne postoji konačan broj koliko je pjesama Žganec zapisao, ali brojka se kreće između 15 i 20 tisuća. No, on ih nije samo zabilježio, odnosno snimio od izvornih pjevača. Velika je vrijednost njegovog rada to što ih je obradio u glazbenom smislu. Pjesmu je „preveo“ u notni zapis. Na studiju teologije dobio je izvrsno glazbeno obrazovanje koje je s lakoćom primjenjivao pri bilježenju notnih zapisa. Ono što je specifično kod njegovih zapisa je bilježenje glazbenih elemenata koje standardizirani notni zapis ne poznaje. Za te je elemente osmislio svoje znakove i temeljito ih opisao da bi ih kasnije istraživači znali čitati.

Žganec je bio nevjerojatno pedantan terenski istraživač! Svaku je pjesmu bilježio na zasebnom listu papira. Prvo bi je na terenu potpuno ručno zapisao, kako note, tako i tekst. Naravno, uz to je i snimao pjevače na magnetofon – objašnjava Janja Kovač, kustosica i voditeljica etnografskih zbirki MMČ-a.

Nakon povratka s terena Žganec bi u dvije varijante ponovno prepisivao skupljeni materijal. Prvo ručno, a potom i na pisaćoj mašini. Budući da je jako teško čitati njegov rukopis, pretipkane verzije olakšavaju istraživanje skupljenog materijala. Na ovaj je način obradio gotovo sve pjesme koje je sakupio. Nažalost, samo je manji dio njih i objavljen.

– Osim nota i tekstova, Žganec je zabilježio i ime i prezime pjevača, godinu rođenja, datum i mjesto kad je pjesma zabilježena, djevojačko prezime ženskih pjevačica. Izuzetno je zanimljivo da nazive mjesta bilježi kako su se tada nazivali. Tako bilježi „Draškovci“, „Kraljevci“ i „Vidovci“ umjesto današnjih oblika u jednini „Draškovec“, „Kraljevec“ i „Vidovec“. Pribilježio je i kontekst u kojem je pjevana pjesma (svadba, običaji, kolo), zanimljivosti vezane uz pjesmu (npr. ako bi mu pričali da je pjesma nastala po stvarnom događaju). Da to nije tad zabilježio, danas ne bismo znali da je Marija iz jedne pjesme realna osoba iz Donjeg Vidovca. Tu Mariju pratio je glas najljepše djevojke donjeg Međimurja te je bila rado viđena u društvu mnoge gospode s kojom je šetala centrom Preloga – dodaje kustosica Kovač.

Digitalizacija je u posljednjih desetak godina prepoznata kao jedan od najboljih mogućih načina za čuvanje originalne građe. Digitalne verzije omogućavaju nesmetan rad na građi, dok se originali na siguran način pohranjuju u muzejskim čuvaonicama. Time se na minimum smanjuje mogućnost oštećenja pa čak i krađe originalne građe.

Digitalizacija građe koju je Žganec poklonio MMČ-u

– Građu koju je sam Vinko Žganec 1968. godine poklonio Muzeju Međimurja Čakovec ove ćemo godine u potpunosti digitalizirati. Projekt digitalizacije sufinancirat će Ministarstvo kulture Republike Hrvatske i Grad Čakovec – otkriva Kovač.

Međimurska županija, Turistička zajednica Međimurske županije, Javna ustanova za razvoj Međimurske županije REDEA i Muzej Međimurja Čakovec partneri su na projektu „Rekonstrukcija i revitalizacija fortifikacija Staroga grada Čakovec u Muzej nematerijalne baštine“. Glavni je cilj projekta revitalizirati fortifikacijsku zgradu Staroga grada i u njoj osmisliti muzejski sadržaj.

– Jedan od dvaju stalnih postava koji pripremamo u novome Muzeju, koji će se zvati „Riznica Međimurja“, posvećen je nematerijalnoj baštini. Rad Vinka Žganca izvrstan je primjer kako je popijevka kao nešto što je bilo u narodu, nešto što se smatra kolektivnom baštinom Međimurja, možemo reći i nešto svakodnevno, dobilo status nematerijalnog dobra. Izuzetno smo ponosni što je 2018. godine „međimurska popevka“ upisana na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva – zaključuje etnologinja Janja Kovač.

Međimurje

Grad Mursko Središće dodijelio mladima nove poticaje za uređenje nekretnina

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Mlade obitelji do 40 godina starosti imaju pravo na poticaje za uređenje nekretnina nepogodnih za stanovanje te mogu ostvariti do 3000 eura poticaja, a uz to Grad Mursko Središće daje i poticaje za rušenje starih kuća u visini 2000 eura u skladu s uvjetima iz javnog poziva.

Početkom siječnja ove godine Grad je raspisao Javni natječaj za dodjelu poticaja za uređenje nekretnina, a pravo na ostvarivanje poticaja imali su vlasnici nekretnina uz uvjet da je vlasnik ili supružnik vlasnika stalno zaposlena osoba neprekinuto najmanje dvije godine do dana isteka roka za dostavu prijava na natječaj te da u slučaju da se na nekretnini u kojoj je izgrađen stambeni objekt nepogodan za stanovanje kojeg namjeravaju urediti za stanovanje vlasnik ima prebivalište na području grada Mursko Središće te nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje i/ili bez obzira na prebivalište vlasnika ili činjenicu da korisnik poticaja ima ili nema u vlasništvu drugi stan ili kuću pogodnu za stanovanje u slučaju da se radi o nekretnini na kojoj se nalazi stambeni objekt u ruševnom stanju kojeg namjeravaju ukloniti i na istoj parceli izgraditi novi stambeni objekt.

U zadanom roku zaprimljeno je 13 pravodobnih prijava. Povjerenstvo za dodjelu poticaja je iste razmotrilo te predložilo gradonačelniku na usvajanje. Gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak, u utorak, 16. travnja, u Gradskoj vijećnici s prijaviteljima je potpisao Ugovore o dodjeli poticaja za uređenje nekretnina na području grada za stambene objekte u ruševnom stanju ili za stambene objekte koji će se obnoviti.

Prilikom potpisivanja ugovora gradonačelnik Dražen Srpak istaknuo je da svake godine dolazi sve više prijava što je pokazatelj da se veliki broj mladih obitelji odlučuje na život upravo u najsjevernijem hrvatskom gradu.

Tako je ukupno dodjeljeno 13 poticaja i to u iznosu od 24.000 eura za obnovu nekretnina i 10.000 eura za rušenje to jest sveukupno 34.000 eura.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Selnica bogatim programom koji počinje u nedjelju obilježava svoje dane

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Općina Selnica/Facebook

Objavljen je program obilježavanja Dana Općine Selnica.

Program je uistinu bogat, a traje od 21. travnja do 1. svibnja.

Sve počinje tradicionalnim pješačenjem u nedjelju, 21. travnja, u 13 sati.

Svečana sjednica općinskog vijeća na rasporedu je u četvrtak, 25. travnja, a istog dana je i svečana sveta misa povodom zaštitnika svetog Marka.

U OŠ Selnica 26. travnja gostuje Kerekesh Teatar, a dan kasnije, u subotu, u istu školu dolaze “Autići-Brzići”.

Nedjelja, 28. travnja, rezervirana je za kulturno umjetnički program.

Praznik rada obilježit će se od 11 sati na igralištu u Zebanec Selu, a organizator je ŠN sv. Marko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje