Povežite se s nama

Život i društvo

Više od 60 % žena tijekom života oboli od infekcije mokraćnih putova

Objavljeno:

- dana

Cistitis je upala mokraćnog mjehura, najčešće uzrokovana bakterijskim patogenom, i to u čak 80 do 95 % slučajeva Escherichijom coli, piše portal Ordinacija.hr.

Pritom pogađa žene u 50 puta većem postotku nego muškarce jer žene imaju kraću uretru, odnosno mokraćnu cijev, pa bakterije iz crijeva lakše i brže dospijevaju u mjehur izazivajući upalu. Procjenjuje se da čak više od 60 % žena tijekom života ima neki tip infekcije donjih mokraćnih putova, što ga čini iznimno čestom bolešću. Bakterije koje dospiju u mjehur obično se uklanjaju tijekom mokrenja, no ako bakterije ostanu u mjehuru, lako i brzo se razmnožavaju, što dovodi do infekcije.

Simptomi i liječenje

Cistitis prepoznajemo po nekoliko specifičnih simptoma, a to su povećana i neodgodiva potreba za mokrenjem, bol, osjećaj pečenja tijekom mokrenja i promijenjena boja mokraće, u rjeđim slučajevima pojavnost krvi u mokraći te povišena tjelesna temperatura. Mogu ga dobiti i mala djeca, a sklonost razvoju bolesti se povećava s obzirom na dob, odnosno s početkom seksualne aktivnosti i u trudnoći, te se nastavlja povećavati nakon menopauze s ponavljajućim infekcijama.

Blagi slučajevi akutnog cistitisa mogu nestati spontano bez liječenja. Međutim, zbog opasnosti od širenja infekcije na bubrege, što je komplicirana urinarna infekcija, obično se preporučuje liječenje. Pritom se zbog visoke smrtnosti u starijoj populaciji preporuča brzo započinjanje liječenja, piše portal Plivazdravlje.hr. U liječenju bakterijskog cistitisa koriste se antibiotici, no česta uporaba antibiotika može dovesti do pojave rezistentnih, tzv. otpornih patogena, stoga korištenje antibiotika mora biti kontrolirano i umjereno.

Kronični cistitis

Do kroničnog cistitisa dolazi kada se najmanje dvije epizode pojave tijekom šest mjeseci ili tri i više epizoda tijekom godine. Zadnja istraživanja, piše Ordinacija.hr, ukazuju na činjenicu da je 25 % žena koje imaju problem s urinarnim infekcijama sklono ponavljajućim infekcijama (tri i više godišnje), a upravo su kronični cistitisi velika boljka mnogih žena, često bezuspješnoga terapijskog učinka.

Ljekovito bilje

U terapiji cistitisa tijekom povijesti prepoznato je da neke biljke djeluju više ili manje diuretički, a neke također djeluju protuupalno, tako da smanjuju klasične simptome upale, smanjuju grčeve i olakšavaju mokrenje te smanjuju neugodan osjećaj tijekom i nakon mokrenja. Jedna od njih je američka brusnica. Mehanizam djelovanja brusnice je blokiranje vezanja E. coli za epitelne stanice mokraćnog trakta, no aktivnu tvar proantocijanid sadrži samo brusnica Vaccinium macrocarpon (američka brusnica), piše portal Zdravobudi.hr. Brusnica se primjenjuje u obliku tableta ili koncentrata te u obliku čaja ili soka. Može se uzimati i svježa te sušena brusnica. Osim što je izvor antocijana, sadrži i bioflavonoide, koji imaju snažno antioksidativno djelovanje, te hipuričnu kiselinu, koja je prirodni antibiotik.

Učinkovitost u liječenju urinarnih infekcija pokazao je i Uvin čaj – čaj od biljke medvjetke. Listovi medvjetke sadrže fenolne šećerne spojeve i flavonoide, koji imaju antibakterijsko i protuupalno djelovanje. Za vrijeme pijenja uvinog ili urološkog čaja potrebno je izbjegavati tvari koje povećavaju kiselost mokraće, poput limuna, octa i gaziranih slatkih napitaka. Preporučuje se uzimanje sa svakom šalicom čaja pola čajne žličice sode bikarbone, tvari koja zalužuje mokraću i pojačava učinak medvjetke u mokraći. Potrebno je izbjegavati istovremeno uzimanje preparata brusnice i uvina čaja jer brusnica poništava učinak medvjetke.

Osim toga, u prevenciji cistitisa iznimno je važno pridržavati se pravilne higijene urogenitalnog područja. Važno je i uzimanje dovoljno tekućine jer povećani unos tekućine potiče često mokrenje i ispiranje bakterije iz mokraćnog mjehura te smanjuje njihovo razmnožavanje.

Život i društvo

Preminula je glumica Smiljka Bencet Jagarić, mogima poznata kao Regica iz Gruntovčana

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Glumica Smiljka Bencet Jagarić preminula je u 89. godini.

Završila je u zagrebačkoj bolnici Rebro na hitnoj jer joj je pozlilo. Iznenada joj se pogoršalo, rekao nam je Nino Matijašec, nećak Smiljke Bencet, piše 24sata.hr.

Da nas je napustila omiljena Regica iz Gruntovčana potvrdili su i iz HDDU-a.

U karijeri je odigrala 131 ulogu u više od 3000 predstava. U kazalištu je poznata po ulogama Ann Boleyn, Cesarčeve Tonke i Petronile Brezovačkog, a od televizijskih uloga najpoznatije su one u Gruntovčanima i Mejašima, koja su joj obilježile karijeru. Do uloge Regice došla je igrom slučaja. Trebala ju je igrati Nela Eržišnik, no ona se razboljela i njezini prijatelji Šermentovi sjetili su se Smiljke Bencet-Jagarić. Nazvali su je u 23 sata i na suprugov nagovor, prihvatila je ulogu.

Posjetimo Smiljka Bencet – Jagarić, poznatija kao Regica iz Gruntovčana 8. rujna 2021. godine dobila je svoju ploču u varaždinskoj „Walk of Fame“ u Uskoj ulici.

>> FOTO Smiljka Bencet – Jagarić, popularna Regica dobila svoju ploču u Uskoj ulici

Nastavite čitati

Život i društvo

Varaždinci Tia i Edo predstavili roman „Tajanstvena piramida“ o avanturama maca Šapice i Cmicka

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Većina vlasnika će se složiti da su upravo mačke te koje upravljaju svijetom. Ili barem životima svojih vlasnika. Ali u ovom slučaju riječ je o dvije sasvim posebne mačke, jer Šapica i Cmicko rješavaju misterije, pronalaze puteve kroz piramidu i sve zločeste likove pretvaraju u dobre.

Naime, Šapica i Cmicko glavni su likovi romana pod nazivom „Tajanstvena piramida“ dvoje mladih autora, dvanaestogodišnjih Tie Balažinec i Ede Mezge, učenika 6. razreda II. osnovne škole Varaždin. O dogodovštinama svojih likova, ali i samoj ideji o pisanju romana, pričali su osnovnoškolcima na promociji romana održanoj na Odjelu za djecu Gradske knjižnice i čitaonice „Metel Ožegović“ Varaždin.

I Tia i Edo imaju svoje mace, a upravo iz razgovora o njihovim svakodnevnim dogodovštinama rodila se ideja o pisanju romana. Sve je započelo još u 3. razredu.

– Uz naše stvarne mace koje su glavni likovi, počeli smo izmišljati ostale likove. Svaki je po nečemu poseban i ima tajanstvene moći. A kako i Edo i ja jako volimo povijest, cijela radnje smještena je u jednu piramidu. Naravno, to je i logično mjesto jer su u doba starog Egipta i piramida, upravo mačke imale poseban status – priča na Tia.

I dok je Tia bila uglavnom zadužena za pisanje, Edo je osmišljavao likove te je autor ilustracija.

– Roman je nastajao gotovo tri godine. U knjizi je puno zapleta, cijela radnja je jako dinamična, a na kraju priče svi zločesti likovi postaju dobri. Većina likova nastala je kao plod moje mašte. Pomogli su mi filmovi koje gledam, kao i povijesne priče koje volim čitati – otkriva nam Edo.

Roditelji ovih dvoje mladih autora znali su da Tia i Edo pišu priču, ali nije im niti na kraj pameti bilo da je riječ o pravom pravcatom romanu.

– Znali smo da razmjenjuju ideje, osmišljavaju likove i radnju. No, kada su nam jednog dana pokazali što su napisali, ostali smo itekako iznenađeni jer se pred nama našao pravi roman. Nakon što su napravili ilustracije, pomogli smo im u onom tehničkom dijelu, da materijal bude ukoričen i otisnut – ispričao je Edijev otac Igor Mezga.

A kako su se dvije mace provele u piramidi, koga su sve srele na svojoj pustolovini i kako u konačnici završava roman, možete otkriti čitajući knjigu „Tajanstvena piramida“ koja se može naći na dječjem odjelu varaždinske Knjižnice i čitaonice.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje