Povežite se s nama

U fokusu

Visoki trgovački sud potvrdio da je bale trebalo hitno ukloniti, idemo na Vrhovni sud!

Objavljeno:

- dana

Priopćenje bivšeg T7 Visa

T&H Invest, bivši T7 Vis, zaprimio je presudu Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske kojom je djelomično odbijena njegova žalba na presudu Trgovačkog suda u Varaždinu od 18. lipnja 2014, no iz tvrtke T&H Invest ističu da će zatražiti reviziju presude na Vrhovnom sudu, budući da je Visoki trgovački sud potvrdio da je postojala potreba za žurnim uklanjanjem baliranog otpada.

Njihovo priopćenje prenosimo cijelosti.

“T&H Investa će protiv drugostupanjske presude pokrenuti izvanredni pravni lijek – zatražit će reviziju presude na Vrhovnom sudu Republike Hrvatske.

“Naime, iako je djelomično potvrđena presuda Trgovačkog suda u Varaždinu o ništetnosti  Ugovora o interventnom odvozu i zbrinjavanju komunalnog otpada radi sanacije lokacije Brezje iz prosinca 2008., Visoki trgovački sud je jasno potvrdio da je postojala potreba za žurnim uklanjanjem baliranog otpada. 

U obrazloženju presude Visoki trgovački sud navodi:

„Ovaj sud ne prihvaća argumentaciju suda prvog stupnja da nisu postojale pretpostavke za žurno sprječavanja nastanka štete, kao jednog od kumulativnih uvjeta za izuzeće od javne nabave, jer činjenica da je postojala i minimalna opasnost od zagađenja okoliša, eksplozije i požara, zapisnika inspekcije od 18. travnja 2007. (list 90. – 96. spisa), rješenje inspekcije od 3. srpnja 2007. kojim je prvotuženiku utvrđeno uklanjanje privremenog uskladištenog komunalnog otpada na lokaciji Brezje, zapisnika inspekcije od 11. siječnja 2008. (list 97. – 101. spisa), kada je dan dodatni rok za otklanjanje privremenog komunalnog otpada od 30. travnja 2008., a pri čemu prema mišljenju ovog suda je postojala potreba za žurnim sprječavanjem nastanka štete“.

Podsjećamo, Trgovački sud u Varaždinu je tvrdio suprotno, da nisu postojale „pretpostavke za žurno sprječavanje nastanka štete“  te je ništetnost Ugovora utvrdio iz razloga nepostojanja žurnosti i po njemu zato što je bio propisan vrijednosni cenzus od 412.000 eura iznad kojeg nije bilo dozvoljeno sklapati ugovore temeljem žurnosti  bez provođenja cijelog postupka javne nabave.

Sad je Visoki trgovački sud utvrdio da je postojala pretpostavka za žurnost kao „jedan od kumulativnih razloga za izuzeće od javne nabave“.

Iako se utvrđuje da je bilo potrebno žurno spriječiti nastanak štete u Brezju, jer je postojala opasnost od zagađenja okoliša, eksplozije i požara, ugovor iz 2008. između Varkoma i tadašnjeg T7 Visa o interventnom odvozu otpada ipak je proglašen ništetnim zbog tumačenja Visokog trgovačkog suda o odredbi Zakona o javnoj nabavi da je postojao vrijednosni limit od 412.000 eura 2008. godine kada je ugovor potpisan. U Zakonu se navodi da limit stupa na snagu danom pristupa Hrvatske u Europsku uniju, međutim o tome Visoki trgovački sud nije dao svoje obrazloženje. 

Postavlja se pitanje je li onda trebalo potpisati ugovor samo na iznos od 412.000 eura, koliko dopušta Zakon o javnoj nabavi, te ugovoriti da se iz Brezja ukloni samo 2 posto baliranog otpada?

Kako je mogao vrijediti limit koji je stupio na snagu tek pristupanjem Hrvatske u Europsku uniju, što se dogodilo tek 5 godina kasnije? U Hrvatskoj je 2008. godine sklopljeno 420 ugovora u kojima se pozivalo upravo na taj članak 5., stavak 1., točka 15. Zakona o javnoj nabavi zbog žurnosti. Znači li to da su ništetni svi ugovori koji prelaze navedeni limit? 

Kad je u pitanju provođenje Zakona o javnoj nabavi, treba navesti i to da je Uprava za javnu nabavu  dala suglasnost Varkomu i Grad Varaždinu da balirku za otpad, koja je bila vrijedna više od 412.000 eura, mogu kupiti žurno, bez provođenja postupka javne nabave, dakle bez dugotrajne procedure.

Ako se balirka mogla kupiti žurno i bez provođenja javne nabavke, nije li onda zbrinjavanje baliranog otpada, koje predstavlja opasnost za okoliš i zdravlje ljudi, bilo još žurnije?

To su samo neki od razloga zbog kojih ćemo od Vrhovnog suda RH tražiti reviziju presude Visokog trgovačkog suda. “

Izvor:
Foto:

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Ove fotografije su s njegovog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje