Povežite se s nama

Međimurje

Vitomir Kirić:“Duže živi ‘ko se hrani zdravo u čistom okolišu“

Objavljeno:

- dana

MESAP JESEN

Jubilarno izdanje međunarodnog Sajma “Mesap jesen“ proteklog je vikenda u Nedelišće privuklo brojne znatiželjnike koji su se tiskali oko štandova prepunih voća i povrća iz ekološkog uzgoja, te onih na kojima su predstavljena najnovija dostignuća u segmentu obnovljivih izvora energije.

Ovogodišnje, 10. po redu sajmovanje ostat će zapamćeno po rekordnom broju izlagača među kojima se našlo 95 gospodarstvenika, obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva, udruga, škola i trgovačkih društva. Sajam koji je inicijalno bio fokusiran na poljoprivredu i prehranu, tijekom proteklih godina je znatno unaprijedio strukturu izlagača.

Na dvodnevnom sajmovanju predstavilo se 95 gospodarstvenika, OPG-a, škola, trgovačkih društva

– Prvi jesenski sajam je organiziran 2007. godine, tada još pod nazivom Mesap Agro. No, ubrzo nakon toga uveli smo još neke važne gospodarske teme, tako da danas posjetitelji zaista ovdje imaju što za vidjeti i kupiti. Poljoprivreda, ekologija i obnovljivi izvori energije najvažniji su za ovu sajamsku manifestaciju jer nam omogućavaju da se hranimo zdravo i duže živimo u nezagađenom okolišu – naglasio je direktor Mesapa Vitomir Kirić. Brojni izlagači iz Međimurja se već tradicionalno predstavljaju na Mesap-u. Tako je i Mešimurka BS iskoristila priliku da dio noviteta iz svojeg asortimana predstavi posjetiteljima Sajma.

– Na štandu su ovaj put izloženi kamini i kaminski umeci poljske tvrtke “Kratki“. Riječ je o renomiranom europskom proizvođaču čiji smo generalni zastupnici. Pojačali smo promotivne aktivnosti i zadovoljni smo reakcijom kupaca koji prepoznaju kvalitetu i trendove na tržištu. Cijena ovakvih kamina je pristupačna, tim više što su proizvedeni vrhunskom tehnologijom što je preduvjet da ovakvi uređaji za loženje mogu koristiti kruta goriva, plin i bio etanol – pojasnio je Novak Darko, marketing menadžer u ovoj trgovačkoj kući koja posluje samostalno od 1993. godine.

Inače, organizaciju ovogodišnje manifestacije u sklopu koje su održane stručne radionice, predavanja, natjecanje lovačkih društava u pripremanju gulaša i cooking show, pomogli su Općina Nedelišće i Međimurska županija.

Sigurna budućnost

– Tradicija sajmovanja u Međimurju se nastavlja, a tome u prilog govore podaci svih ovogodišnjih sajmova koji dokazuju da potencijal postoji. Budućnost Mesap-a je u nekoliko specijaliziranih sajmova koji će biti jedinstveni u regiji, koji će našim proizvođačima i obrtnicima pružiti priliku za promociju proizvoda i usluga – istaknuo je župan Matija Posavec koji je sajamsku priredbu obišao sa svojom zamjenicom Sandrom Herman. Glazbeni dio programa svojim nastupom upotpunili su članovi Pjevačkog zbora “Josip Vrhovski“ iz Nedelišća, a Vitomir Kirić, spiritus movens priredbe, iskoristio je priliku najaviti i održavanje manifestacije “Advent na Mesap-u“, 10. i 11. prosinca, koja će biti najbolji zaključak još jedne dobre poslovne godine.

Turistička zajednica “rotirala” izlagače

Posjetitelji su u dva dana mogli kušati delicije koje proizvodi OPG Bernarda “Biovrt“, kupiti sadni materijal Agromeđimurja, patuljaste voćke Stanojlović Milana iz Štrigove, a sva sila okusa i mirisa Međimurske županije bila je koncentrirana na štandu njeneTurističke zajednice.

– Okupili smo proizvođače bučinog ulja, sireva od kravljeg mlijeka, pekmeza, kompota, heljde, prerađevina od malina, tabasca, tradicionalnih suvenira i ekoloških jastuka. Uz naše stalne partnere, svake godine nastojimo posjetiteljima predstaviti nove izlagače i njihove proizvode koje mogu kušati i kupiti. Njihov nastup na našem štandu je uvijek besplatan – rekla je Iva Vurušić Mađarić, stručni suradnik TZ-e.

 

Izvor:
Foto:

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje