Sveti Rok tradicionalno u Druškovcu okupio hodočasnike i one željne druženja
U Druškovcu u Općini Maruševec u srijedu je, 16. kolovoza, održano tradicionalno godišnje proštenje, uz mnoštvo okupljenih vjernika koji su...
SAVJETUJEMO
Za potrošače koji žele stvoriti svoju zelenu energiju, instalacija malih horizontalnih ili vertikalnih vjetroturbina na krovove kuća može biti itekako isplativa opcija, ako to dozvoljavaju prevladavajući klimatski uvjeti i karakteristike doma.
Električnu energiju proizvode lokalno te ne nastaju gubitci pri distribuciji
Naime, susjedi već odavno nisu problem, zahvaljujući napretku ovog vida tehnologije za iskorištavanje energije vjetra, koja je gotovo bešumna. Za razliku od vjetroelektrana velikih dimenzija, koje su bučne, ružne i ograničene na postavljanje izvan naselja, mikro i mini vjetroturbine zahtijevaju tek prikladnu lokaciju za postavljanje na visinu 5 do 9 metara. Kao jedna od glavnih prednosti instalacije vjetroturbina u odnosu na fotonaponske panele, u stručnoj literaturi navodi se gotovo trostruko manja površina za jednaku instaliranu snagu. Male vjetroturbine su električni generatori koji koriste energiju vjetra za proizvodnju čiste energije, bez operativnih onečišćenja, štetnih emisija plinova ili otpada. Idealne su “zelene elektrane“ za domove, farme i mala poduzeća. Uz ovu jednostavnu i sve popularniju tehnologiju, svi koji to žele mogu stvoriti svoj vlastiti pogon za električne uređaje, smanjiti svoje račune za potrošnju energije i pomoći u zaštiti okoliša. Uz njihovu pomoć, električna energija proizvodi se lokalno te ne nastaju nikakvi gubitci pri njezinoj distribuciji.
15 godina je vrijeme povrata ulaganja u obnovljive tehnologije, a ugrađeni sustavi su operativni i do 30 godina. Tipični hrvatski dom za svoje potrebe treba vjetroturbinu snage do 5 kW.
Ako razmišljate o korištenju obnovljivih izvora energije u vašem domu, prethodno svakako procijenite postoji li na lokaciji za postavljanje vjetroturbine dovoljno slobodnog prostora i jak prevladavajući vjetar. Također, poželjno je da u dominantnom smjeru vjetrova ne postoje prepreke, poput zgrada ili drveća. Već dugi niz godina glavni je argument protiv ugradnje tehnologija obnovljivih izvora energije visoki inicijalni trošak ulaganja. Međutim, kako te tehnologije postaju sve šire rasprostranjene, troškovi se smanjuju. Iako su početna ulaganja u obnovljive izvore energije još uvijek viša nego u tradicionalne sustave grijanja, važno je procijeniti mogućnosti u smislu dugoročnih operativnih troškova i ušteda. Kako tradicionalni sustavi s porastom cijena fosilnih goriva (nafte i prirodnog plina) postaju sve skuplji, trošak sustava obnovljivih izvora energije stalno pada.
Fotonaponski paneli zauzimaju gotovo trostruko veću površinu za jednaku instaliranu snagu
Vrijeme povrata ulaganja u obnovljive tehnologije trenutno je oko 15 godina, a ugrađeni sustavi su operativni i do 30 godina. Prosječno hrvatsko kućanstvo koje razmišlja “zeleno” i želi postati energetski neovisno iskorištavanjem vjetra, na tržištu može pronaći veliki broj nezavisnih ili hibridnih sustava vjetroturbina od 1 do 4 kW snage. No, tipičan hrvatski dom ipak treba turbinu snage 5 kW kako bi zadovoljio sve potrebe za neovisnom električnom energijom, najbolje u kombinaciji sa solarnim sustavom. Kompanija Archimedes jedna je od onih koje su uspjele napraviti malu vjetroelektranu koja se može postaviti na bilo koji krov, u dvorište ili na bilo koju lokaciji koju vi želite.
Njezina vjetroturbina nazvana je (mini) LIAM i idealna je za postavljanje u urbanim sredinama. Ovaj uređaj je kompaktan i godišnja snaga varira između 300 i 2.500 kW, u zavisnosti od brzine i jačine vjetra te visine na koju je postavite. Također, moguće je postaviti više ovakvih vjetroelektrana na krov ili ih kombinirati sa solarnim panelima. Cijena ovog uređaja, koji se neprekidno usavršava, je 4.000 eura.
Privlače poglede, a gotovo su nečujne
Za iskorištavanje energije vjetra u urbanim sredinama potrebno je zadovoljiti mnoge uvjete. To su prvenstveno razina buke i vibracije koje nastaju prilikom rotacije vjetroturbina. Uz to, njihovo postavljanje u naseljima smatra se intervencijom u prostoru te se stoga vjetroturbine svojim dizajnom i estetikom moraju uklopiti u bilo koji prostor. Pritom ne možemo zanemariti njihov utjecaj na životinje poput šišmiša ili ptica. Tvrtka Urban Green Energy je prva u svijetu svojim vertikalnim vjetroturbinama uspjela zadovoljiti sve te uvjete i u svega nekoliko godina poslovanja svoje vjetroturbine je postavila u više od 70 zemalja u svijetu. To ne čudi, jer njihove vjetroturbine privlače poglede, a gotovo su nečujne. U Hrvatskoj je uspješno zastupa zagrebačka tvrtka “Conversus“.
Izvor:
Foto:
Investicija u primarnu prevenciju smanjit će potrebu za skupim liječenjima u kasnijim fazama, osiguravajući bolju kvalitetu života pojedinca i dugoročnu stabilnost zdravstvenog sustava, poručio je ministar zdravstva Vili Beroš sa stručnog skupa „Plan za srce“.
– Naša zdravstvena administracija je i uvela preventivne zdravstvene preglede koji detektiraju predispozicije za razvoj kardiovaskularnih bolesti, i rezultati nisu dobri. Čak 77 posto građana koji su se odazvali preventivnim zdravstvenim pregledima ima neki od faktora rizika, uključujući hipertenziju, poremećaj lipida, prekomjernu tjelesnu težinu, a mnogi i puše. Strateško usmjeravanje prema edukaciji o rizicima, promicanju zdravog načina života i ranim dijagnostičkim postupcima nije samo pitanje medicinske prakse, već i ekonomske održivosti. Dugoročno, povećanjem zdravstvene pismenosti moguće je suzbiti ovaj problem u Hrvatskoj i smanjiti incidenciju, kao što to rade i druge zemlje – poručio je ministar Beroš.
Uoči Svjetskog dana srca te Svjetskog dana porodične hiperkolesterolemije, na okupljanju u organizaciji Portala Zdravlje, vodeći domaći stručnjaci istaknuli su potrebnu za sveobuhvatnom strategijom koja bi doprinijela smanjenju smrtnosti od bolesti srca i krvnih žila.
Riječ je o i dalje vodećem uzroku smrtnosti i pobola u Hrvatskoj, od koje je, prema preliminarnim podacima, tijekom 2022. svakoga dana preminula 61 osoba, odnosno 39 posto ukupno preminulih osoba.
– Smrtnost bi morala biti desetak posto niža uspoređujemo li se s tzv. zemljama niskoga kardiovaskularnog rizika kao što su Francuska, Italija, skandinavske zemlje, ali i susjedna Slovenija. Svakako nije problem u dometima i dostupnosti kardiološke dijagnostike i liječenja, već u lošoj zdravstvenoj prosvjećenosti naših građana i zanemarenoj važnosti kardiovaskularne prevencije. Bez sustavnog nacionalnog programa promicanja kardiovaskularnog zdravlja, s naglaskom na prevencijske mjere, nema daljnjeg napretka u obuzdavanju pobola i smrtnosti od bolesti srca i krvnih žila – ustvrdio je predstojnik Klinike za bolesti srca i krvnih žila KBC-a Zagreb, predsjednik Hrvatskog kardiološkog društva i upravitelj Zaklade Hrvatska kuća srca, akademik Davor Miličić, te zaključio da jačanjem zdravstvene pismenosti i preventivnih mjera već u 10 godina možemo preokrenuti crne statistike.
– Bolesti srca i krvnih žila su prvi uzrok smrti u svijetu a uzrok im može biti kombinacija bihevioralnih, socioekonomskih i okolišnih faktora, uključujući nepravilnu prehranu i pretilost, korištenje duhana, tjelesnu neaktivnost, štetnu upotrebu alkohola, onečišćenje zraka i stresni način života. Svatko od nas trebao bi početi s malim promjenama u životnim navikama koje dovode do poboljšanja zdravlja srca – zaključio je izv. prof. dr. sc. Krunoslav Capak, prim. dr. med. spec., ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Na raspravi se čulo da su građani Hrvatske najdeblja nacija Europe, a također, i jedna od vodećih nacija po neslavnome postotku osoba koje puše duhan. Riječ je o dvama bitnim kardiovaskularnim, ali i općim rizičnim čimbenicima po zdravlje ljudi.
No posebno zabrinjava podatak koji je iznijela prim. Verica Kralj, dr. med., o rezultatima probira na porodičnu hiperkolesterolemiju, koji je ove godine prvi put proveden prilikom upisa djece u prvi razred osnovne škole.
– Sukladno Nacionalnom programu probira i ranog otkrivanja porodične hiperkolesterolemije, proljetos smo kroz pilot projekt provjerili vrijednost kolesterola kod više od 32 tisuće predškolaca. Povišene vrijednosti ukupnog kolesterola od 5.1 – 6.0 mmol/L zabilježene su kod 10,5 posto djece, čiji su liječnici potom provjeravali obiteljsku anamnezu zadanim upitnikom. Ukupno 450 djece imalo je vrijednost ukupnog kolesterola jednaku ili veću od 6,1 mmol/L, te su poslani specijalistu pedijatru na daljnju obradu – pojasnila je prim. Verica Kralj.
Akademik Željko Reiner podsjetio je da je porodična hiperkolesterolemija, često nazivana i „nasljedni kolesterol“, prirođena bolest, gdje oboljeli doživotno imaju povišenu vrijednost LDL kolesterola. U Hrvatskoj od nje, procjenjuje se, boluje između 15 i 20 tisuća osoba, no samo jedan posto svjesno je dijagnoze.
– Zbog dugotrajne neprimjetne izloženosti povišenim vrijednostima „lošega“ LDL-kolesterola, te osobe imaju i do 20 puta veći rizik za razvoj kardiovaskularnih bolesti od ostatka populacije. Čak svaki četvrti bolesnik, kojem bolest nije prepoznata ni adekvatno liječena, umire od nekog koronarnog događaja poput srčanog ili moždanog udara prije 50. godine života. Svi bolesnici s porodičnom hiperkolesterolemijom po definiciji spadaju u osobe visokog i vrlo visokog kardiovaskularnog rizika – pojašnjava akademik Reiner.
Od svih građana koji su lani posjetili liječnika primarne zdravstvene zaštite, njih čak 40 posto imalo je evidentirano dijagnozu neke kardiovaskularne bolesti.
U nastavku okupljanja sudionici su istaknuli važnost jačanja zdravstvene pismenosti od najranije dobi. Zdravstvene politike koje stvaraju okruženja u kojima su zdravi izbori ne samo dostupni, nego i priuštivi, bitne su u motiviranju ljudi da usvoje i održavaju zdravije stilove života.
Ipak, unatoč činjenici da promjenom vlastitog ponašanja možemo izbjeći ili umanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti, one su i dalje globalni javnozdravstveni problem na koji je potrebno što hitnije utjecati.
Dani Miholja, manifestacija kojom u Sračincu slave Dan Općine i Dan župe sv. Mihaela arkanđela od 23. rujna pa sve do 1. listopada, mještanima i posjetiteljima jamče nikad bogatiji program proslave Dana Općine Sračinec.
Naime, već u subotu Udruga veterana Domovinskog rata s područja općine Sračinec održat će u Parku velika graba druženje sa srodnim udrugama iz cijele Varaždinske županije, uz kuglanje, pikado i druge sportske igre.
Naravno, i u ovoj prigodi kuha se neizbježan gulaš, a u nedjelju počinje tradicionalni ribički kup ŠRK Sračinec kojem je na korištenje predan potpuno obnovljen prostor za provedbu brojnih aktivnosti.
Ponedjeljak je slobodan dan, ali se događanja nastavljaju u utorak kazališnom predstavom u Parku Velika graba gdje će znatiželjnici upoznati „Srakarskog Kerempuha“ Luku Vintera koji je ove godine već izdao jedan roman.
Ovaj put autor se publici predstavlja zanimljivom kazališnom predstavom, a program Dana Miholja nastavlja se u srijedu tradicionalnim dječjim danom u sklopu kojeg Djećji vrtić Bambi i Osnovna škola priređuju svoj program.
Centralni događaj proslave Dana Općine Sračinec bit će u četvrtak, 28. rujna, kada je na programu održavanje svečane sjednice općinskog Vijeća s početkom u 17 sati u parku ili Domu kulture. Uoči sjednice bit će položeni vijenci na spomen obilježja. Na samo Miholje u petak mještani mogu u 11 sati sudjelovati u misnom slavlju kojeg predvodi novi župnik vlč. Stjepan Mostečak jer je dugogodišnji župnik Dudašek premješten na novu službu u Varaždinske Toplice.
Za glazbenu večer angažirana je Opća opasnost i nema sumnje da će se pod šatorom kod Doma kulture okupiti brojni fanovi ovih rokera. Subota pak donosi koncerte Hanke Paldum i Duška Kuliša, a posjetitelji cijeli dan mogu iskoristiti za posjet teniskim turnirima i smotri folklora.
Plac na gmajni bit će održan u nedjelju i oko 12.30 sati startat će podjela glasovitog Srakarskog gulaša.
Pravi raj za nepce bit će prezentacija i degustacija zdignutih krumpirovih štrukli s košticama koje spravljaju članice udruge Preslica. Uz tradicionalnu izložbu malih životinja, kao novost, ove će se godine održati atletska utrka „Srakarski cener“ na trasi dugačkoj 10 kilometara od Velike grabe do mostova kod dravskog kanala u Svibovcu i natrag.
Uz odrasle, na kraćim trasama ogledat će se najmlađi trkači te će svi dobiti dres i kolajne za uspomenu.
Evo kompletnog programa.