Povežite se s nama

Život i društvo

Vjetroturbina je zelena elektrana na krovovima modernih domova

Objavljeno:

- dana

SAVJETUJEMO

Za potrošače koji žele stvoriti svoju zelenu energiju, instalacija malih horizontalnih ili vertikalnih vjetroturbina na krovove kuća može biti itekako isplativa opcija, ako to dozvoljavaju prevladavajući klimatski uvjeti i karakteristike doma.

Prednosti i mane

Električnu energiju proizvode lokalno te ne nastaju gubitci pri distribuciji

Naime, susjedi već odavno nisu problem, zahvaljujući napretku ovog vida tehnologije za iskorištavanje energije vjetra, koja je gotovo bešumna. Za razliku od vjetroelektrana velikih dimenzija, koje su bučne, ružne i ograničene na postavljanje izvan naselja, mikro i mini vjetroturbine zahtijevaju tek prikladnu lokaciju za postavljanje na visinu 5 do 9 metara. Kao jedna od glavnih prednosti instalacije vjetroturbina u odnosu na fotonaponske panele, u stručnoj literaturi navodi se gotovo trostruko manja površina za jednaku instaliranu snagu. Male vjetroturbine su električni generatori koji koriste energiju vjetra za proizvodnju čiste energije, bez operativnih onečišćenja, štetnih emisija plinova ili otpada. Idealne su “zelene elektrane“ za domove, farme i mala poduzeća. Uz ovu jednostavnu i sve popularniju tehnologiju, svi koji to žele mogu stvoriti svoj vlastiti pogon za električne uređaje, smanjiti svoje račune za potrošnju energije i pomoći u zaštiti okoliša. Uz njihovu pomoć, električna energija proizvodi se lokalno te ne nastaju nikakvi gubitci pri njezinoj distribuciji.

15 godina je vrijeme povrata ulaganja u obnovljive tehnologije, a ugrađeni sustavi su operativni i do 30 godina. Tipični hrvatski dom za svoje potrebe treba vjetroturbinu snage do 5 kW.

Ako razmišljate o korištenju obnovljivih izvora energije u vašem domu, prethodno svakako procijenite postoji li na lokaciji za postavljanje vjetroturbine dovoljno slobodnog prostora i jak prevladavajući vjetar. Također, poželjno je da u dominantnom smjeru vjetrova ne postoje prepreke, poput zgrada ili drveća. Već dugi niz godina glavni je argument protiv ugradnje tehnologija obnovljivih izvora energije visoki inicijalni trošak ulaganja. Međutim, kako te tehnologije postaju sve šire rasprostranjene, troškovi se smanjuju. Iako su početna ulaganja u obnovljive izvore energije još uvijek viša nego u tradicionalne sustave grijanja, važno je procijeniti mogućnosti u smislu dugoročnih operativnih troškova i ušteda. Kako tradicionalni sustavi s porastom cijena fosilnih goriva (nafte i prirodnog plina) postaju sve skuplji, trošak sustava obnovljivih izvora energije stalno pada.

Fotonaponski paneli zauzimaju gotovo trostruko veću površinu za jednaku instaliranu snagu

Vrijeme povrata ulaganja u obnovljive tehnologije trenutno je oko 15 godina, a ugrađeni sustavi su operativni i do 30 godina. Prosječno hrvatsko kućanstvo koje razmišlja “zeleno” i želi postati energetski neovisno iskorištavanjem vjetra, na tržištu može pronaći veliki broj nezavisnih ili hibridnih sustava vjetroturbina od 1 do 4 kW snage. No, tipičan hrvatski dom ipak treba turbinu snage 5 kW kako bi zadovoljio sve potrebe za neovisnom električnom energijom, najbolje u kombinaciji sa solarnim sustavom. Kompanija Archimedes jedna je od onih koje su uspjele napraviti malu vjetroelektranu koja se može postaviti na bilo koji krov, u dvorište ili na bilo koju lokaciji koju vi želite.

Mali div

Njezina vjetroturbina nazvana je (mini) LIAM i idealna je za postavljanje u urbanim sredinama. Ovaj uređaj je kompaktan i godišnja snaga varira između 300 i 2.500 kW, u zavisnosti od brzine i jačine vjetra te visine na koju je postavite. Također, moguće je postaviti više ovakvih vjetroelektrana na krov ili ih kombinirati sa solarnim panelima. Cijena ovog uređaja, koji se neprekidno usavršava, je 4.000 eura.

Privlače poglede, a gotovo su nečujne
Za iskorištavanje energije vjetra u urbanim sredinama potrebno je zadovoljiti mnoge uvjete. To su prvenstveno razina buke i vibracije koje nastaju prilikom rotacije vjetroturbina. Uz to, njihovo postavljanje u naseljima smatra se intervencijom u prostoru te se stoga vjetroturbine svojim dizajnom i estetikom moraju uklopiti u bilo koji prostor. Pritom ne možemo zanemariti njihov utjecaj na životinje poput šišmiša ili ptica. Tvrtka Urban Green Energy je prva u svijetu svojim vertikalnim vjetroturbinama uspjela zadovoljiti sve te uvjete i u svega nekoliko godina poslovanja svoje vjetroturbine je postavila u više od 70 zemalja u svijetu. To ne čudi, jer njihove vjetroturbine privlače poglede, a gotovo su nečujne. U Hrvatskoj je uspješno zastupa zagrebačka tvrtka “Conversus“.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

FOTO U Murskom Središću oživljavaju dobro znane običaje berbi grožđa, a nakon povorke zabava

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Berba grožđa običaj je koji je u Murskom Središću posebno aktualan bio osamdesetih i devedesetih godina prošlog stoljeća, a uz pomoć udruga s područja Murskog Središća i gospodarstvenika ponovo će se aktualizirati u nedjelju, 22. rujna, ulicama grada.

Povorka će krenuti u 16.00 sati od parkirališta u Ulici Antuna Mihanovića, pa preko Martinske ulice u najstariju ulicu, Ulicu Matije Gupca. Svi uzvanici predstavit će se na pozornici ispred gradske uprave, a nakon toga otići u Sokolski dom gdje se priprema zabava za sve uzvanike.

Pozivamo i sve vas građane da svojim prisustvom uveličate buđenje jednog starog običaja s novim elementima. U privitku šaljemo i fotografije Berbe grožđa iz 1995. koje je ustupio ondašnji načelnik Antun Šimunić, poručili su organizatori.

Nastavite čitati

Život i društvo

U Novom Marofu održana radionica za djecu “Ruke u glini, mašta na djelu”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U utorak, 10. rujna, u Novom Marofu održana je još jedna sjajna radionica za djecu u organizaciji “Ana – udruga za pomoć djeci i obiteljima”, a pod pokroviteljstvom Grada Novog Marofa.

Naziv radionice je bio “Ruke u glini, mašta na djelu”. Radionicu je vodila i ovaj utorak Sara Maltar iz Novog Marofa, studentica, budući socijalni pedagog.

Djeca uživaju u radionicama, a uvijek su tu za djecu grickalice i sokovi.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje