Povežite se s nama

Kultura

Izložba u Muzeju Međimurja: umjetnost Vladimira Blažanovića izrazito je osobna i intimistička

Objavljeno:

- dana

U četvrtak, 5. srpnja, u izložbenom prostoru Muzeja Međimurja otvorena je izložba Vladimira Blažanovića.

Izložba je bila svojevrstan uvod u 8. umjetničku koloniju, koja je održana u Štrigovi.

Ljubitelj eksperimenata

Međimurskoj se publici u Čakovcu predstavlja s 35 apstraktnih istraživačkih djela u tehnici ulja na platnu. U Štrigovi je unutar Likovne kolonije postavio radove sakralne tematike. Član je neformalne grupe umjetnika Contra. Kolonija je bila organizirana kao dio manifestacije „Štrigovske noći“. Na otvorenju su o njegovu radu govorile voditeljica likovnih zbirki Muzeja Međimurja Erika Nađ Jerković i povjesničarka umjetnosti Dunja Horvat Weitner, koja je i autorica predgovora izložbe.

Manje je poznata činjenica da je i vrstan umjetnik vitraja, mozaika i zidnog slikarstva u sakralnim objektima

– Suradnja s Općinom Štrigova i izlagačima na tamošnjoj Likovnoj koloniji jako je dobra. Razni članovi grupe Contra kod nas su prethodno već izlagali četiri puta. S obzirom na činjenicu da je odaziv publike uvijek bio jako dobar, nadam se da će to raditi i ubuduće – rekla je Erika Nađ Jerković.

Vladimir Vlatko Blažanović rođen je 6. prosinca 1953. godine u Donjem Hasiću kod Bosanskog Šamca. Završio je Franjevačku klasičnu gimnaziju u Visokom. Diplomirao je slikarstvo na Likovnoj akademiji u Zagrebu u klasi profesora V. J. Jordana 1981. godine. Od 1998. godine član je grupe Contra. Živi i radi u Zagrebu.

Emotivna veza

– Velika tema opusa Vladimira Blažanovića je religiozno slikarstvo.
Ono ga trajno ispunjava, intrigira i emotivno veže. Rane godine njegove mladosti obilježene su katoličanstvom u Bosni, a svoje prve slikarske korake poduzeo je upravo pod okriljem tamošnje crkve. Manje je poznata činjenica da je, osim što je sjajan štafelajni slikar, i vrstan umjetnik vitraja, mozaika i zidnog slikarstva, koje izvodi u sakralnim objektima u Hrvatskoj te Bosni i Hercegovini.

Koliko su za Blažanovića crteži odraz najosobnijih i najintimnijih promišljanja svjedoči i činjenica da su dosad bili izloženi samo jednom!

Osim toga, posebno mjesto u njegovu stvaralaštvu zauzima i crtež, kao intimistička tehnika pogodna za promišljanje i bilježenje trenutnih inspiracija i ideja. Koliko su za Blažanovića crteži odraz najosobnijih i najintimnijih promišljanja svjedoči i činjenica da su dosad bili izloženi samo jednom. Svojom sklonošću prema eksperimentalnom slikarstvu autor uspješno stvara velik broj varijacija unutar iste tehnike i istog formata.
Svako njegovo djelo zrači nepatvorenom energijom stvaraoca koji svoju umjetnost istinski voli i živi kroz nju – kaže Dunja Horvat Weitner.

“Svako njegovo djelo zrači nepatvorenom energijom stvaraoca koji svoju umjetnost istinski voli i živi kroz nju!” Dunja Horvat Weitner

Na kraju su se publici obratili i načelnik Općine Štrigova Stanislav Rebernik te voditelj Turističkog ureda Turističke zajednice Općine Štrigova Josip Mikec, pozvavši sve zainteresirane da posjete tu prekrasnu vinorodnu općinu tijekom manifestacije „Štrigovske noći“ i uživaju u predviđenom programu.

Kultura

Denis Peričić u Karlovcu primio svoju 111. književnu nagradu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu na pjesnikov je rođendan, 21. ožujka,
održana svečana dodjela nagrada najboljima na drugom Natječaju „Na tragu pjesnika“,
posvećenom velikom hrvatskom književniku Ivanu Goranu Kovačiću, poginulom u Drugom
svjetskom ratu.

Natječaj je organiziran uz potporu Ministarstva kulture i medija RH. Varaždinski književnik Denis Peričić dobio je drugu nagradu za pjesmu „Što je preostalo“.

Prema procjeni stručnog povjerenstva, u kojem su bili Mojca Rapo Waite, Bruno Vojvodić i
Nataša Vojnović, prvu nagradu osvojio je Tin Fresl iz Jastrebarskog, a treću Jelena Stanojčić
iz Zagreba.

Na prošlogodišnjem, prvom izdanju ovog natječaja, prvu nagradu osvojio je upravo – Denis
Peričić.

– Nakon prve i druge, volio bih iduće godine dobiti i treću nagradu! Pa da kompletiram te
svoje ‘male Gorane’… Naravno, šalim se, ali nimalo se ne šalim kad kažem da svaka nagrada
vezana uz Goranovo ime zauzima posebno mjesto u mom srcu. Organizatorima i stručnom
povjerenstvu upućujem svoju duboku zahvalnost na ovom priznanju – ističe Denis Peričić kojem je ovo već 111. književna nagrada.

Nastavite čitati

Kultura

Nagrada Porin za zbor Chorus angelicus i Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Glazbena škola u Varaždinu/Facebook

Dodjela 31. po redu glazbene nagrade Porin održana je u subotu, 23. ožujka.

Dvorana u zagrebačkom HoB-u bila je prepuna velikih, dobro poznatih i priznatih imena hrvatske glazbene scene, kao i onih koji „tek kreću“ na svoj glazbeni put. Crvenim tepihom prošetali su nominirani glazbenici zajedno s brojnim poznatim licima koja su se našla na ovogodišnjoj dodjeli u ulozi gostiju ili uručitelja najpoželjnije glazbene statue.

Veliki uspjeh na ovogodišnjem Porinu postigli su Berislav Šipuš i Vojko V sa suradnicima osvojivši po četiri statue Porina. Tri statue Porina pripale su Letu 3 i Tamari Obrovac sa suradnicima, a još jedna posebnost ovogodišnjeg Porina su i čak tri dobitnika u kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe.

U kategoriji Najbolja izvedba klasične glazbe su čak tri dobitnika, a u ovoj karegoriji nagrade su otišle i u Varaždin.

Među dobitnicima je Chorus angelicus, Capella Savaria, Dječji zbor glazbene škole u Varaždinu, Ivana Lazar, sopran; Tia Pikija, sopran; Sonja Runje, alt; Hugo Hymas, kontratenor; Franko Klisović, kontratenor; Emanuel Tomljenović, tenor; Grga Peroš, bariton; Krešimir Stražanac, bas; Zsolt Kalló; umjetnički voditelj; Capelle Savarie; dirigent: Anđelko Igrec, za skladbu „Johann Sebastian Bach: Muka po Mateju BWV 244“.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje