Povežite se s nama

Život i društvo

Samo jedna žena u Varaždinu može ovo: na jednom mjestu prodavati vibratore i anđele!

Objavljeno:

- dana

KREATIVNOST I PODUZETNOST

Vlasnica jedinog sexy shopa u Varaždinu Nevenka Mezga, osim što je uspješna poduzetnica, u sebi krije i puno kreativnog dara.

U njezinom dućanu Eroticom, smještenom u podrumu poslovne zgrade Coning, pored raznih seksualnih pomagala i rekvizita, možete pronaći torbe, šalove, papuče, proljetne vile i lampe izrađene od mekanog, vunenog filca. Zato u šali kaže “kako jedino ona može na jednome mjestu prodavati vibratore i anđele”.

Otkad se prije godinu i pol dana zaljubila u filc i izradu predmeta od filca, svoje slobodno vrijeme najradije provodi igrajući se vunom u raznim bojama i smišljajući nove oblike u koje će je pretvoriti.

“Obožavam vunu jer je prirodan materijal, u njoj koža diše, ne skuplja prašinu i ne izaziva alergije

– Sve je počelo kad sam ugledala šal za koji je pisalo da je vuneni ali nigdje na njemu nisam vidjela strukturu pletenja jer je zapravo bio izrađen filcanjem. Tako sam se zainteresirala i prvo preko interneta počela proučavati filcanje – priča nam Nevenka dok s njom sjedimo ispred trgovine Eroticom, gdje ona, kad god nema mušterija, koristi vrijeme za obradu vune.

Iako postoje pojedinci i udruge koje se u Hrvatskoj bave izradom filcanih dekorativnih i uporabnih predmeta, ova tehnika je još dosta nepoznata u našim krajevima jer se kod nas vuna uglavnom koristila za pletenje. Kako nam objašnjava naša sugovornica, filcanje je najstarija tehnika obrade vune, starija je od pletenja, a postoje tehnike mokrog i suhog filcanja.

Vuna se prvo pere, češlja i boja kako bi se dobio materijal pogodan za obradu.

Nježna vuna

– Kod hrvatskih se proizvođača može nabaviti grublja vuna pogodna za izradu papuča, ali želite li napraviti šal, potrebno je izvana naručiti mekše, nježnije vune, kao što je australska merino vuna – tumači Nevenka opisujući kako se pomoću vode i sapuna vuna trlja i pretvara u čvrsti materijal od kojeg se oblikuju željeni dekorativni ili odjevni predmeti. Za filcanje nije potrebno puno pribora. Kod suhog filcanja treba nabaviti spužvu i specijalnu iglu za filc, ali je zato vuna prilično skupa, posebice želite li nabaviti mekšu vunu. U tom ćete slučaju za kilogram vune morati izdvojiti više od 500 kuna, dok se kilogram obične, grublje, obojane vune u Hrvatskoj može nabaviti za 150 kuna.

O vrstama vune i raznim drugim tajnama filcanja najviše je, kaže Nevenka, naučila kod Olge Šarar, Ruskinje koja živi u Crikvenici. U Varaždinu je Nevenka vodila nekoliko radionica filcanja za odrasle, a na Špancirfestu je prvi puta organizirala radionicu za djecu. Interes je bio toliko velik da ju je odlučila ponoviti pa ove srijede, 30. studenog, organizira radionicu u prostorijama kluba Vakuum. Nevenkine predmete možete pronaći na Facebook profilu VuNena – filcanje.

Savjet plus

– Najvažnije je naučiti položiti vunu, to je već 90 posto posla. Također treba imati osjećaj za kombiniranje različitih boja. Na početku uvijek stavite 30 posto više vune jer se uslijed vlaženja i trljanja vuna skupi pa se i krajnji proizvod smanji – savjetuje Nevenka kojoj za izradu šala treba tri do četiri sata vremena.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

U Varaždinu javna vježba svih županijskih žurnih službi

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U organizaciji Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije, u ponedjeljak, 29. travnja, održat će se vježba svih žurnih službi Županije u povodu Nacionalnog dana hitne medicinske službe.

Vježbom će se još više povezati sve žurne službe, kako bi i u budućnosti djelovali na najbolji mogući način, a zainteresirano građanstvo vidjelo metode i postupke djelovanja žurnih službi.

Lokacija održavanja vježbe  je Međimurska ulica u smjeru Čakovca.

Nastavite čitati

Život i društvo

Gosti su bili puni hvale na svečanoj sjednici Općinskog vijeća Maruševca, a za vikend Zlatko Pejaković i Dani folklora

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Maruševec šarolikim programom obilježava svoje Dane, a današnji utorak je blagdan svetog Jurja te proštenje u Maruševcu.

Od 10 sati pod šatorom kod crkve sviraju Faringaši, u 11 sati počinje sveta misa, a nakon toga tradicionalno proštenje.

Ponedjeljak poslijepodne, 22. travnja, pak je bio rezerviran za svečanu sjednicu Općinskog vijeća Općine Maruševec. Načelnik Mario Klapša i predsjednik Općinskog vijeća Damir Šprem bili su domaćini brojnim dragim gostima, a spomenut ćemo samo neke; gradonačelnik Koprivnice Mišel Jakšić, saborska zastupnica Barbara Antolić Vupora, načelnik prijateljske Občine Rogatec Martin Mikolič, zamjenik gradonačelnika Varaždina Miroslav Marković i potpredsjednik Skupštine Varaždinske županije i načelnik Općine Petrijanec Željko Posavec.

Gosti su bili puni riječi hvale za suradnju s Općinom Maruševec, njezine prirodne ljepote te dobre ljude.

Šprem je svima poželio dobrodošlicu u Maruševec te svim slavljenicima čestitao imendane.

Načelnik Klapša je u svom govoru naglasak stavio na nestabilna vremena u kojima živimo, ali i brojna ulaganja na području Općine za generacije koje dolaze.

– Hvala svima koji su došli na “rođendan” naše općine, a puno toga se promijenilo i od protekle godine, ali ostao nam je ponos i srce koje malo jače zakuca kad se radi o našem Maruševcu. Svjesni smo da je Maruševec mala sredina, ali smo svjesni i odgovornosti koju imamo prema našim žiteljima; mladim obiteljima, poljoprivrednicima, gospodarstvenicima i starijim sugrađanima. Ono bez čega nema budućnosti je naša mladost koja će razvijati našu općinu te su dočekali gradnju stambene zone u Donjem Ladanju. Ne sumnjam da ćemo radišni i ujedinjeni postići svaki cilj koji si zadamo – istaknuo je načelnik.

Klapša je govorio o klimatskim izazovima i važnosti borbe s njima na lokalnoj razini, zatim važnosti obrazovanja kao temelja gospodarskog razvoja te ulaganjima u uređenje objekata i cestogradnju.

Nagrađeni

Na kraju svečane sjednice dodijeljena su općinska priznanja zaslužnim mještanima. Nagrada Općine Maruševec za iznimna dostignuća u proteklom razdoblju dodijeljena je Udruzi žena Maruša – za izniman doprinos očuvanju i promociji tradicijskih jela, rukotvorina i tradicijskih običaja maruševečkog kraja. Ista je nagrada dodijeljena Luki Hrgareku, za postignute izvanredne rezultate na sportskim natjecanjima u powerliftingu u zemlji i svijetu, a umjesto sportaša nagradu je primila njegova majka.

Plaketu Općine Maruševec primili su Josip Fadiga, za izniman doprinos razvoju sporta na području općine, Darko Posavec, za izniman doprinos u obrani domovine i stvaranju Republike Hrvatske, i KUD Klaruš Maruševec za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja.

Proslava Dana općine traje sve do 29. travnja. U subotu, 27. travnja, održat će se 21. Dani folklora u Maruševcu, a u večernjim satima pod šatorom fešta uz Zlatka Pejakovića. Nedjelja je rezervirana za Općinski kup u malom nogometu, a ponedjeljak za svečano otkrivanje kipa književnika Gustava Krkleca kod osnovne škole u Maruševcu.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje