FOTO Uređeno staro kupalište na radost mještana Velikog Bukovca
Na inicijativu Udruge žena Veliki Bukovec nedavno je uređeno staro kupalište na Plitvici koje je godinama bilo zapušteno. - Prije...
KREATIVNOST I PODUZETNOST
Vlasnica jedinog sexy shopa u Varaždinu Nevenka Mezga, osim što je uspješna poduzetnica, u sebi krije i puno kreativnog dara.
U njezinom dućanu Eroticom, smještenom u podrumu poslovne zgrade Coning, pored raznih seksualnih pomagala i rekvizita, možete pronaći torbe, šalove, papuče, proljetne vile i lampe izrađene od mekanog, vunenog filca. Zato u šali kaže “kako jedino ona može na jednome mjestu prodavati vibratore i anđele”.
Otkad se prije godinu i pol dana zaljubila u filc i izradu predmeta od filca, svoje slobodno vrijeme najradije provodi igrajući se vunom u raznim bojama i smišljajući nove oblike u koje će je pretvoriti.
“Obožavam vunu jer je prirodan materijal, u njoj koža diše, ne skuplja prašinu i ne izaziva alergije
– Sve je počelo kad sam ugledala šal za koji je pisalo da je vuneni ali nigdje na njemu nisam vidjela strukturu pletenja jer je zapravo bio izrađen filcanjem. Tako sam se zainteresirala i prvo preko interneta počela proučavati filcanje – priča nam Nevenka dok s njom sjedimo ispred trgovine Eroticom, gdje ona, kad god nema mušterija, koristi vrijeme za obradu vune.
Iako postoje pojedinci i udruge koje se u Hrvatskoj bave izradom filcanih dekorativnih i uporabnih predmeta, ova tehnika je još dosta nepoznata u našim krajevima jer se kod nas vuna uglavnom koristila za pletenje. Kako nam objašnjava naša sugovornica, filcanje je najstarija tehnika obrade vune, starija je od pletenja, a postoje tehnike mokrog i suhog filcanja.
Vuna se prvo pere, češlja i boja kako bi se dobio materijal pogodan za obradu.
– Kod hrvatskih se proizvođača može nabaviti grublja vuna pogodna za izradu papuča, ali želite li napraviti šal, potrebno je izvana naručiti mekše, nježnije vune, kao što je australska merino vuna – tumači Nevenka opisujući kako se pomoću vode i sapuna vuna trlja i pretvara u čvrsti materijal od kojeg se oblikuju željeni dekorativni ili odjevni predmeti. Za filcanje nije potrebno puno pribora. Kod suhog filcanja treba nabaviti spužvu i specijalnu iglu za filc, ali je zato vuna prilično skupa, posebice želite li nabaviti mekšu vunu. U tom ćete slučaju za kilogram vune morati izdvojiti više od 500 kuna, dok se kilogram obične, grublje, obojane vune u Hrvatskoj može nabaviti za 150 kuna.
O vrstama vune i raznim drugim tajnama filcanja najviše je, kaže Nevenka, naučila kod Olge Šarar, Ruskinje koja živi u Crikvenici. U Varaždinu je Nevenka vodila nekoliko radionica filcanja za odrasle, a na Špancirfestu je prvi puta organizirala radionicu za djecu. Interes je bio toliko velik da ju je odlučila ponoviti pa ove srijede, 30. studenog, organizira radionicu u prostorijama kluba Vakuum. Nevenkine predmete možete pronaći na Facebook profilu VuNena – filcanje.
– Najvažnije je naučiti položiti vunu, to je već 90 posto posla. Također treba imati osjećaj za kombiniranje različitih boja. Na početku uvijek stavite 30 posto više vune jer se uslijed vlaženja i trljanja vuna skupi pa se i krajnji proizvod smanji – savjetuje Nevenka kojoj za izradu šala treba tri do četiri sata vremena.
Izvor:
Foto:
Veselo, raspjevano i rasplesano bilo je u danas, 1. listopada, u samom središtu grada Varaždina, a sve zahvaljujući članovima Saveza udruga umirovljenika i starijih osoba Varaždinske županije koji su, sada već tradicionalnim, mimohodom varaždinskim ulicama i trgovima obilježili Međunarodni dan starijih osoba.
Predsjednica Saveza udruga umirovljenika i starijih osoba Varaždinske županije Jadranka Bahlen istaknula je kako su se danas okupili predstavnici umirovljenika općina i gradova s područja Varaždinske županije kako bi se u prvom redu proveselili, ali i pokazali široj društvenoj zajednici da su i oni doprinijeli razvoju društva, te da još uvijek svojim angažmanom mogu puno dati društvu kao cjelini.
– Savez broji 32 udruge umirovljenika i starijih osoba s područja Varaždinske županije i okuplja više od 7500 osoba, a danas nas je ovdje 300-tinjak u narodnim nošnjama kraja iz kojeg dolaze. Osim ovog mimohoda, tijekom godine Savez ima čitav niz aktivnosti; od „Umirovljeničke kajkavijade“, manifestacije kojom njegujemo kajkavsku riječ i običaje, do sportskih susreta umirovljenika koji ujedno predstavljaju i najveće okupljanje umirovljenika ne samo u Varaždinskoj županiji, već i šire, a jedna od značajnijih proslava nam je i proslava zlatnog i dijamantnog pira naših članova. Tu je i tradicionalna podjela uskrsnih paketa, božićni umirovljenički bal, kao i obilježavanje niza značajnijih datuma – nabrojala je Jadranka Bahlen istaknuvši kako sve ove aktivnosti ne bi mogli provesti bez podrške Varaždinske županije.
– Nikada se za umirovljenike u Varaždinskoj županiji nije toliko izdvajalo kao sada, što samo pokazuje da Varaždinska županija brine o osobama starije životne dobi, poštuje nas i uvažava i u njoj uvijek imamo prijatelja i partnera – zahvalila se Jadranka Bahlen.
Zahvaljujući vrijednim rukama članica i članova Saveza, građani su imali prilike kušati i kolače kakve su nekad pripremale naše bake.
Šljokice u kozmetici i razna sjajila trebali bi otići u povijest nakon odluke Europske komisije (EK) kojom se ograničava primjena mikroplastike koja se namjerno dodaje u proizvode, zbog čega trgovci kozmetikom pripremaju akcijske prodaje takvih proizvoda.
EK je 25. rujna donijela mjeru kojom se u skladu sa zakonodavstvom EU o kemikalijama (Uredba REACH) ograničava mikroplastika koja se namjerno dodaje proizvodima. Ta se mjera ne odnosi samo na kozmetičku industriju, nego ima i šire implikacije, piše index.hr.
Novim mjerama želi se spriječiti ispuštanje oko pola milijuna tona mikroplastike u okoliš.
Neki od brojnih uobičajenih proizvoda obuhvaćenih ograničenjem su granulirani materijali za ispunu koji se upotrebljavaju na umjetnim sportskim površinama, kozmetički proizvodi u kojima se mikroplastika upotrebljava u razne svrhe, deterdženti, omekšivači tkanine, šljokice, gnojiva, sredstva za zaštitu bilja, igračke, lijekovi i medicinski proizvodi.
Prve mjere, primjerice zabrana za šljokice i mikrokuglice počet će se primjenjivati kad ograničenje stupi na snagu, za 20 dana. U drugim slučajevima zabrana prodaje primjenjivat će se nakon duljeg razdoblja, kako bi pogođeni dionici imali dovoljno vremena da razviju alternative.