Povežite se s nama

Život i društvo

Samo jedna žena u Varaždinu može ovo: na jednom mjestu prodavati vibratore i anđele!

Objavljeno:

- dana

KREATIVNOST I PODUZETNOST

Vlasnica jedinog sexy shopa u Varaždinu Nevenka Mezga, osim što je uspješna poduzetnica, u sebi krije i puno kreativnog dara.

U njezinom dućanu Eroticom, smještenom u podrumu poslovne zgrade Coning, pored raznih seksualnih pomagala i rekvizita, možete pronaći torbe, šalove, papuče, proljetne vile i lampe izrađene od mekanog, vunenog filca. Zato u šali kaže “kako jedino ona može na jednome mjestu prodavati vibratore i anđele”.

Otkad se prije godinu i pol dana zaljubila u filc i izradu predmeta od filca, svoje slobodno vrijeme najradije provodi igrajući se vunom u raznim bojama i smišljajući nove oblike u koje će je pretvoriti.

“Obožavam vunu jer je prirodan materijal, u njoj koža diše, ne skuplja prašinu i ne izaziva alergije

– Sve je počelo kad sam ugledala šal za koji je pisalo da je vuneni ali nigdje na njemu nisam vidjela strukturu pletenja jer je zapravo bio izrađen filcanjem. Tako sam se zainteresirala i prvo preko interneta počela proučavati filcanje – priča nam Nevenka dok s njom sjedimo ispred trgovine Eroticom, gdje ona, kad god nema mušterija, koristi vrijeme za obradu vune.

Iako postoje pojedinci i udruge koje se u Hrvatskoj bave izradom filcanih dekorativnih i uporabnih predmeta, ova tehnika je još dosta nepoznata u našim krajevima jer se kod nas vuna uglavnom koristila za pletenje. Kako nam objašnjava naša sugovornica, filcanje je najstarija tehnika obrade vune, starija je od pletenja, a postoje tehnike mokrog i suhog filcanja.

Vuna se prvo pere, češlja i boja kako bi se dobio materijal pogodan za obradu.

Nježna vuna

– Kod hrvatskih se proizvođača može nabaviti grublja vuna pogodna za izradu papuča, ali želite li napraviti šal, potrebno je izvana naručiti mekše, nježnije vune, kao što je australska merino vuna – tumači Nevenka opisujući kako se pomoću vode i sapuna vuna trlja i pretvara u čvrsti materijal od kojeg se oblikuju željeni dekorativni ili odjevni predmeti. Za filcanje nije potrebno puno pribora. Kod suhog filcanja treba nabaviti spužvu i specijalnu iglu za filc, ali je zato vuna prilično skupa, posebice želite li nabaviti mekšu vunu. U tom ćete slučaju za kilogram vune morati izdvojiti više od 500 kuna, dok se kilogram obične, grublje, obojane vune u Hrvatskoj može nabaviti za 150 kuna.

O vrstama vune i raznim drugim tajnama filcanja najviše je, kaže Nevenka, naučila kod Olge Šarar, Ruskinje koja živi u Crikvenici. U Varaždinu je Nevenka vodila nekoliko radionica filcanja za odrasle, a na Špancirfestu je prvi puta organizirala radionicu za djecu. Interes je bio toliko velik da ju je odlučila ponoviti pa ove srijede, 30. studenog, organizira radionicu u prostorijama kluba Vakuum. Nevenkine predmete možete pronaći na Facebook profilu VuNena – filcanje.

Savjet plus

– Najvažnije je naučiti položiti vunu, to je već 90 posto posla. Također treba imati osjećaj za kombiniranje različitih boja. Na početku uvijek stavite 30 posto više vune jer se uslijed vlaženja i trljanja vuna skupi pa se i krajnji proizvod smanji – savjetuje Nevenka kojoj za izradu šala treba tri do četiri sata vremena.

Izvor:
Foto:

Život i društvo

Prijavite svoju inovativnu ideju na Voogle Akcelerator

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Do 30. rujna 2024. svi koji već imaju startup do 5 godina starosti, kao i timovi koji pokreću startup mogu prijaviti svoju inovativnu ideju na drugi po redu Voogle Akcelerator u organizaciji Tehnološkog parka Varaždin i Grada Varaždina.

Voogle Akcelerator će se održati od 7. listopada do 8. studenoga 2024. u Tehnološkom parku Varaždin, a prijavljeni ostvaruju jedinstvenu priliku za edukacije, poslovno umrežavanje i osvajanje novčane nagrade. Prve tri ideje ocijenjene kao najbolje ili najzrelije dijele 10.000 eura nagrade, što u novcu, što u uslugama Tehnološkog parka Varaždin. Svi timovi koji uđu u Akcelerator imaju priliku svoju ideju prezentirati na Voogle konferenciji u studenom, a kroz Enterprise Europe Network, uz podršku Techparka, imaju priliku internacionalizirati svoje poslovanje, održati pitch pred drugim članicama EEN konzorcija i na taj način tražiti potencijalne partnere izvan granica Hrvatske.

Otvorene su prijave za drugi po redu Voogle Akcelerator, u organizaciji Tehnološkog parka Varaždin i Grada Varaždina. Do 30. rujna 2024. svoju inovativnu ideju mogu prijaviti svi koji već imaju startup do 5 godina starosti, kao i timovi koji pokreću startup.

Podrška u mentorskom i edukativnom smislu, novčane podrška i mogućnost internacionalizacije ideje

Voogle Akcelerator je program koji osigurava podršku inovativnim idejama te omogućava ubrzan rast i razvoj snažnih i održivih startupova kroz povezivanje, edukacije, treninge, mentorsku potporu i osvajanje novčanih nagrada. Prijavom na Voogle Akcelerator prijavljeni će imati više od 40 sati izuzetno korisnih radionica za pokretanje poslovnog pothvata te mogućnost umrežavanja s mentorima i ostalim tvrtkama unutar TECH_PARK-a, imat će priliku prezentirati svoje ideje pred potencijalnim investitorima, a prva tri plasirana tima osvojit će i novčanu nagradu za poticanje poslovanja te dobiti mogućnost korištenja TECH_PARK infrastrukture.

Ukupni nagradni fond i ove godine iznosi 10.000 eura, od kojih 6000 eura u novcu, a ostalih 4.000 eura su usluge Tehnološkog parka. Svakako valja istaknuti i mogućnost predstavljanja poduzetničke ideje na Voogle konferenciji pred više od 200 poduzetnika, potencijalnih investitora, studenata i ostalih gostiju koja će se i ovog studenog održati u HNK Varaždin. Uz navedeno, svi timovi koji ulaze u Akcelerator imaju priliku kroz EEN (Enterprise Europe Network) konzorcij, čiji je Tehnološki park Varaždin član, svoju ideju internacionalizirati, pitchati je pred ostalim članicama konzorcija iz cijele ćurope i tražiti partnera za razvoj ili distribuciju svojih proizvoda.

– I ove smo godine osigurali fantastičan program podrške za sve timove koji uđu u Akcelerator. Imamo različite mentore s dokazanim iskustvom u radu s poduzetnicima, kako zrelim tako i poduzetnicima početnicima. Sve radionice iskrojene su točno prema potrebama poduzetnika u ranoj fazi, radioničkog tipa, a osim toga timovi imaju priliku s mentorima održati i individualne mentorske sesije. To nam se pokazalo kao odlična i važna stvar za sudionike Akceleratora – kaže direktor Tehnološkog parka Varaždin Vedran Bubalo.

Važan progres lanjskih sudionika Voogle Akceleratora

– Ideje iz prošlogodišnjeg Akceleratora su se do sada razvijale u većem ili manjem obimu. Prošlogodišnji pobjednik Reclo (Niko Bucalo) otvorio je poduzeće i ideju pretvara u proizvod. Ostali nagrađeni isto tako razvijaju proizvod pa je primjerice Choncha, drugi izabran, pokrenuo poduzeće Terrasync i radi na masovnoj proizvodnji svojih pametnih posuda za sobne biljke. Uglavnom većina ideja s prošlogodišnjeg Akceleratora i dalje je živa i poduzetnici rade na njihovom razvoju, a mi ih pratimo i stojimo na raspolaganju za sve što im je potrebno – objasnio je Vedran Bubalo.

I ove godine Tehnološki park Varaždin podržavaju partneri: Grad Varaždin, Fakultet organizacije i informatike (FOI), Sveučilište Sjever, Enterprise Europe Network (EEN) te im se pridružuje tvrtka Sedmi odjel – vodeći AWS partner u CEE regiji, ujedno i jedan od vodećih pružatelja usluga IT savjetovanja i upravljanja Cloud rješenjima.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO Svjetski dan prve pomoći na Slobodi: Uz igru i zabavu učili kako reagirati i pružiti prvu pomoć

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Povodom Svjetskog dana prve pomoći koji se obilježava drugu subotu u rujnu, ovu godinu pod sloganom “Prva pomoć i sport“ , Društvo Crvenog križa Varaždinske županije organiziralo je zanimljivu radionicu djeci, članovima Atletskog kluba Sloboda. Radionicu je održala dr. Nives Bubnjar, licencirana predavačica Prve pomoći uz pomoć djelatnika i volontera Društva.

Polaznici radionice su s velikim zanimanjem učili kako pravilno reagirati u slučaju ozljede i kako pružiti prvu pomoć, od zaustavljanja krvarenja kod ozljeda i ogrebotina do stavljanja unesrećenog u bočni položaj. Najhrabriji su se čak okušali u reanimaciji.

Na radionici je sudjelovalo 30-ak djece koja su imala prilike upoznati se s osnovnim postupcima prve pomoći, a njihove reakcije bile su i više nego pozitivne.

Naši najmlađi sugrađani su se zabavili i naučili mnogo novih stvari.

Edukaciju iz pružanja prve pomoći nikada nije prerano započeti. Već u najranijoj dobi djeca su spremna primiti prva znanja o pružanju prve pomoći kroz igru, a u njihovu svijest je u toj dobi nužno ugraditi potrebu brige za sebe i druge u slučaju nezgoda.

Djeca su imala priliku postavljati i pitanja, sudjelovati u praktičnim vježbama te uz pomoć volontera i djelatnika vježbati na modelima. Učenje prve pomoći od najranije dobi ključno je za razvoj odgovornosti i svijesti o važnosti brzog reagiranja u hitnim situacijama.

Učenje prve pomoći također promiče empatiju i brigu za druge, što su vrijednosti koje su važne za njihov društveni razvoj. Djeca koja su osposobljena za pružanje prve pomoći mogu postati mali heroji u svojoj zajednici.

Cilj obilježavanja Svjetskog dana prve pomoći je podići svjesnost cijelog svijeta kako prva pomoć može svakodnevno spasiti život.

Hrvatski Crveni križ sa svojim 131 društvom diljem Hrvatske provodi tečajeve prve pomoći. Javite se najbližem društvu Crvenog križa, obnovite znanje iz pružanja prve pomoći kako biste bili spremni pomoći sebi, svojim bližnjima ili osobi kojoj je potrebna pomoć. Nemojmo dozvoliti da nas naše neznanje spriječi u tome da nekome spasimo život!

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje