Povežite se s nama

Zabava & Stil

Vodič za zimsko sniženje: kako ne kupovati gluposti

odjeća trgovina

Objavljeno:

- dana

Nije nam se jednom dogodilo da smo na sezonskim sniženjima, vođeni srcem, a ne zdravim razumom, kupili najveću glupost koja na kraju nikada nije ugledala svjetlo dana izvan ormara, piše After5.

Srećom, svako novo ljetno ili zimsko sniženje počelo nas je učiti tome da sezonske popuste pokušamo okrenuti u vlastitu korist. Ponekad će se po bitno nižim cijenama u prodaji naći komadi koji nisu nimalo uzbudljivi, zbog njih nam srce ne tuče brže, no svejedno su baza od koje sve kreće i negdje duboko u sebi svjesni smo da u njih prve treba investirati. Spomenut ćemo sad neke od najočitijih primjera: gaćice i grudnjaci, super klasične majice (bijeli i crni T-shirt), bijela košulja koja će ići i na ležerne i na poslovne lookove…

Svatko za sebe najbolje zna što je za njega baza s kojom sve kreće i ako procijenite da vam ona nedostaje, usmjerite svoj novčanik upravo u tom smjeru i iskoristite trenutak da su ovakvi komadi na super popustu. Jednom kada ste izgradili bazu svoje garderobe, primijetit ćete koliko vam je lakše slagati i sve ostalo, donosi After5.

Budite korak ispred sniženja

Biti korak ispred sniženja je jako dobra strategija. Što to točno znači? Da smo razvili naviku pripreme shopping košarice po nekoliko dana ili čitavi tjedan prije službenog početka sniženja i imali dovoljno vremena unaprijed definirati što nam doista treba. Dok pripremamo shopping košaricu (ili wishlistu) za zimsko sniženje, cijene proizvoda tada su, naravno, još uvijek izražene u svojoj cijelosti, no to razdoblje nam omogućuje da se manevarski dobro organiziramo, do potankosti definiramo što lovimo i budemo spremni, brzi i okretni, uloviti željeni komad prije nego se rasproda.

Ono što je dodatni bonus: na ovim primjerima najbolje vidimo koliko trgovci manipuliraju, kako se mijenjaju cijene uoči i u tijeku sniženja, i da se ponekad dobri komadi koje smo odlučili kupiti uopće ne pojave na popustu, već iščeznu iz web shopa (i vrate se u novoj kolekciji).

Ne morate pohrliti odmah

Iako je izbor tada dakako najveći, ponekad nije loše čekati iduće krugove sniženja, pogotovo kada nam određeni odjevni komad ili modni dodatak ni ne treba “pod muss”. Cijene onoga što se nije prodalo će nastavljati padati, a iskustvo nam je pokazalo da smo neke od najdražih komada u garderobi nabavili po vrlo malim cijenama u posljednjim krugovima sniženja i doista ostvarili taj “best buy” moment, jer je riječ o modelima koje i dalje volimo i nosimo. Obratite pozornost na to sada kada krene zimsko sniženje.

Dizajnerska roba – sada

Svaki put ostanemo iznenađeni koliko su dizajnerski brendovi dobro snizili svoju robu. Jasno nam je da i po bitno nižim cijenama odjeće koju prodaju oni i dalje zarađuju lijepe novce, no to je ujedno prilika da mi investiramo u kvalitetan dizajnerski komad koji si inače, odnosno često ne bismo mogli priuštiti.

Po nama je najbolje pratiti velike web shopove koji drže dizajnerske brendove i njihova sniženja. Na Net-a-Porteru od prvog do trećeg kruga redovito se mogu uloviti neki baš dobri komadi s cijenama koje će do posljednjeg kruga biti snižene čak i 80%, a isti je slučaj i sada dok traje zimsko sniženje.

Zatim su tu i MyTheresa, The Outnet, Luisa Via Roma, Yoox… Sve u svemu, dobar shopping ondje je zagarantiran.

Razmišljajte unaprijed

Ok, možda vam je neobično iskoristiti zimsko sniženje za kupovinu espadrila u sezoni u kojoj hodamo u bucama, no ovaj manevar pomalo je vizionarski i potpuno ima smisla. Razmišljajte sezonu unaprijed i kupujte sada one komade koji vam nedostaju u ljetnoj garderobi. Web shopovi su ih puni (jer se ni prijašnje ljetne kolekcije nisu rasprodale), što znači da već sada možete upotpuniti svoj proljetno-ljetni ormar i novu sezonu dočekati spremni.

Ako se vratimo na espadrile s početka priče, dat ćemo vam jedan dobar primjer. Kultni brend Castañer, koji proizvodi najpoznatije špagerice na punu petu, trenutno ih u mnogim web shopovima prodaje po sniženim cijenama, a već idućeg mjeseca isti će se modeli prodavati po punoj cijeni. Slična je priča i sa badićima, ljetnim haljinama… I zato je zimsko sniženje dobar trenutak za akciju.

Izvor: After5.hr

Zabava & Stil

Međimurje dobilo svjetski raritet, otvorene su orgulje ugrađene u vidikovac

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iako vjetar njima muzicira već neko vrijeme krajem prošlog su tjedna i službeno otvorene orgulje ugrađene u vidikovac na Mađerkinom bregu.

Gorička svirala, kako se službeno zovu, unikat su, vrlo vjerojatno, i u svjetskim razmjerima i visine su 18 metara, točnije protežu se od prizemlja vidikovca do njegova četvrtog nivoa i reproduciraju glazbu na tri različita načina.

Budući da su originalno zamišljene kao instrument koji će reproducirati Međimursku popevku, nematerijalnu kulturnu baštinu UNESCO-a, moguće je ubaciti euro i izabrati jedan od autohtonih napjeva, ali projekt je na koncu dodatno oplemenjen. Goričko sviralo muzicira i na vjetar, kao što zadarske orgulje pokreću valovi, ali na njega se mogu spojiti i klavijature i održati koncert uživo.

Projekt su osmislili TZ Štrigova i Međimurska županija, plaćen je najvećim dijelom iz EU fondova, vidikovac su arhitektonski odredili braća Igor i Bojan Perhoč, a orgulje je izradila slovenska tvrtka Orglarstvo Škrabl iz Rogaške Slatine.

Mađerkin breg odavno je omiljena turistička destinacija brojnih šetača, a Vidikovac s orguljama na vjetar svrstao je Općinu Štrigova i Međimurje  u vrhunske destinacije kontinentalnog turizma, koje sad uz odlična vina, nudi i jedinstveni ugođaj. Uz nezaboravnu vizuru na terasaste  vinograde, međimurske brege i pet zemalja na koje se s Mađerkinog brega pruža pogled, dodane su i raritetne orgulje pa se vizuri pridružio i ton.

Načelnik Općine Štrigova, Stanislav Rebernik ima razloga biti zadovoljan novim turističkim sadržajem.

– Prema našim saznanjima, ne postoji još jedan takav vidikovac, koji bi u sebi imao sviralo ili orgulje kako ih zovemo. Od nekad smo bili poznati po vinu, jer ovo je vinogradarski kraj i nikad nismo mogli zamisliti da ćemo preko noći postati hit destinacija po nečemu što s vinom zapravo nema veze – zaključuje načelnik.

Arhitekt Bojan Perhoč posebno je istaknuo graditelje orgulja slovensku tvrtku „Orglarstvo Škrabl“ iz Rogaške Slatine.

– Realizirali su 550 orgulja po cijelom svijetu, bez njih ovoga ne bi bilo – rekao je Perhoč. Vlasnik tvrtke, Škrabl, kaže da su do izuma telefona, orgulje smatrane najsloženijom ljudskom konstrukcijom, a vaši su instrumenti apsolutni unikat, u Europi ga nema, a uvjeren sam ni u svijetu – rekao je i simbolično predao ključ orgulja načelniku Reberniku.

Nastavite čitati

Zabava & Stil

Zagrebački Wine ViP Event je finale turneje 

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U hotelu Antunović West 12. ožujka održan je 37. po redu event, ujedno i zadnje ovogodišnje izdanje ove jedinstvene međunarodne enogastronomske manifestacije u organizaciji Dantesa i njegove agencije.

Nakon Splita, Zadra, Rijeke i Poreča Wine ViP Event stigao je i do Zagreba.  S puno emocije i predanosti, Dantes već osmu godinu nastavlja svoju misiju okupljanja HoReCa sektora i gospodarstvenika srodnih djelatnosti sa ciljem podizanja izvrsnosti ponude i usluge hrvatskog ugostiteljstva i turizma.

Wine Vip Event održava se u pet gradova diljem Hrvatske i nezaobilazan je događaj za sve koji žele ulagati u svoje znanje i poslovni razvoj, učiti od vrhunskih stručnjaka, te razmijeniti iskustva s drugim kolegama i ostvariti kontakte s potencijalnim klijentima.

Fokus eventa je na malim proizvođačima sa ciljem promocije lokalne enogastronomije, stoga redovito nastupaju probrani izlagači iz svih dijelova Hrvatske i šire regije, uz proizvođače iz mikrolokacije destinacije oržavanja eventa. Tako su u Zagrebu, među ostalim, svoju ponudu predstavile vinarije Đurinski, Matiška, Florijanović, Legovina, Iuris vina, Danubio, Dveri Pax, Famiija Estate, Radgonske gorice, te brojni drugi, zatim mesnice Bođirković, PIK Vrbovec, Pepas savijače, Dukat – President, Červar i Rheos djevičanska maslinova ulja iz Istre, pivnica i pivovara Mlinarica, ugostiteljska oprema Alexander commerce i niz drugih.

Posebno zanimanje su privukli učenici srednje škole Plitvička jezera, koji su pod mentorstvom nastavnica demonstrirali svoje znanje i umijeće i pripremili svoje lokalne ličke delicije.

Naglasak događaja bio je na hrvatskim proizvođačima i prezentaciji lokalne gastronomije uz popratni edukativni program, koji vlasnicima, voditeljima i djelatnicima ugostiteljsko-turističkih objekata daje mogućnost usvajanja novih znanja i upoznavanje s aktualnim trendovima, za najbolju pripremu predstojeće sezone i još uspješnije poslovanje.

Dodatna posebnost ovog eventa, na kojoj se ustraje svih godina, besplatan je ulaz gostima i sudjelovanje na edukacijama, te stručnim radionicama a za koje se tražilo mjesto više.

Umjesto kotizacije za čašu, davale su se donacije za Hrvatsku ligu protiv raka, a čaše su gosti mogli prilikom odlaska sa sobom uzeti kao uspomenu. Prikupljeno je na eventu u hotelu Antunović i dan ranije na humanitarnoj večeri u restoranu Maksimir fantastičnih 4.779,73 eura te su sva prikupljena sredstva odmah donirana spomenutoj ligi.

Na pet organiziranih evenata u pet gradova i u tri grada na donacijskim večerama prikupljeno je ukupno skoro 15 tisuća eura, točnije 14.881,75 eura. 

Uz druženje s izlagačima, brojni profesionalci su prepoznali Wine Vip Event po izvrsnom i sadržajnom edukacijskom programu, a niz je otvoren degustacijskom radionicom „4 vina – 1 regija: vinska revolucija sjeverne Dalmacije“ pod vodstvom Manuele Plohl. Prof., MA WSET certificirane edukatorice.

Voditeljica ključnih kupaca u Alexander Commercu, Iva Šetina je pojasnila sve što treba znati o najkvalitetnijim čašama Zwiesel, nakon čega je chefica Doris Vlah sudionike radionica počastila ukusnim Dukatovim zalogajem iznenađenja.

Slijedila je mentorica i stručnjakinja za gostoljubivost Sanja Krmpotić govorivši o važnosti podizanja izvrsnosti usluge i gostoljubivosti kao ključu budućnosti ugostiteljstva i turizma, dok je savjetnica i edukatorica za odnose s klijentima, Svjetlana Ranek Franjul istaknula moć emocije u ugostiteljstvu i hotelijerstvu, koja je više od (same) usluge.

O pjenušcima Ferné i Lillith, govorio je Antonio Degrassi iz vinarije Degrassi, a mjesto više tražilo se i na radionici vrhunskog hrvatskog sommeliera Darka Lugarića, koji je podučio kako degustirati vino kao profesionalac.

Dodajmo kako se radionica o Sake-u nažalost morala otkazati u zadnji tren zbog bolesti jednog od najboljih svjetskih sommeliera, austrijskog prvaka – Suwi-a Zlatića.

Partneri projekta su Hrvatska turistička zajednica, Turistička zajednica Zagrebačke županije,  Turistička zajednica grada Zagreba, Alexander Commerce, RB Auto Renault i hotel Antunović West, dok su pokrovitelji Ministarstvo turizma i Ministarstvo poljoprivrede.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje