Povežite se s nama

Međimurje

FOTO Više od trideset volontera u Črečanu i Selnici postavilo ograde za žabe

Objavljeno:

- dana

Kako bi se vodozemcima omogućio siguran prijelaz preko ceste, uz ribnjak u Črečanu u općini Nedelišće te uz potok i retenciju u Selnici, početkom ožujka ove godine postavljene su zaštitne ograde.

U sklopu volonterske akcije „Zebra za žabe“ iskopano je i nekoliko rupa za smještaj kanti u koje će vodozemci padati.

Mladi volonteri

Naime, u ovogodišnjoj akciji smanjenja stradavanja vodozemaca na prometnicama Međimurske županije sudjelovala su 33 vrijedna volontera, koja svaki dan tijekom ožujka prebrojavaju životinje koje se nalaze u kantama, nakon čega ih prenose preko ceste. Najviše je volontera sudjelovalo iz ekološke Udruge „Platana“ iz Nedelišća, zaštitarsko-ekološke organizacije „Nobilis“ iz Čakovca, Udruge „Oaza 98“ iz Selnice te Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. Nositelj projekta “Kreni zeleno! – uspostavljanje volonterskog programa zaštite okoliša i prirode ”, u sklopu kojeg je provedena akcija postavljanja ograda za vodozemce, je ZEO „Nobilis“, a ostali partneri na projektu su Grad Čakovec, Međimursko veleučilište u Čakovcu te Javna ustanova za zaštićena područja – Međimurska priroda. Cilj projekta „Kreni, zeleno!“ je, objašnjava koordinatorica volontera Maja Sokol, uspostavljanje volonterskog programa u svrhu stjecanja kompetencija i promocije volonterskog rada za dobrobit zajednice na području zaštite okoliša te uspostavljanje bolje suradnje između svih članova društva, posebice na području koje obuhvaća ovaj projekt. – Vodozemci su jedna od rijetkih skupina kralježnjaka koji povezuju vodene i kopnene ekosustave. Karakterizira ih složeni životni ciklus koji se sastoji od ličinačkog stadija vezanog uz vodena staništa i odraslog stadija vezanog uz kopnena staništa. U vrijeme parenja s početkom prvih toplijih dana oni prelaze iz kopnenog u vodeno stanište, a kada se između ta dva staništa nalazi automobilska cesta, vodozemci su često pregaženi. Stoga se takve lokacije nazivaju „crne točke“, a one su opasne i za vozače jer cesta može biti vrlo skliska – navela je Sokol, koja je sudjelovala i u prvoj volonterskoj akciji „Siječanjsko prebrojavanje ptica“.

Česte migracije

Analiziranjem podataka kroz godine vidljivo je da se broj pregaženih vodozemaca smanjuje, što neizmjerno raduje Mihaelu Mesarić iz Međimurske prirode. Objasnila je da se akcija u Črečanu provodi od 2013. godine, a samo godinu kasnije počela se provoditi u Selnici te da su pozitivni rezultati bili odmah vidljivi. – Analizirajući vrste prenesenih vodozemaca, u najvećem broju to su smeđe krastače koje migriraju najdalje do vodene površine, čak do tri kilometara. Najranije se pojavljuju šumske smeđe žabe, a bilježimo i pojedinačne nalaze češnjače, gatalinke i zelene žabe. U Črečanu smo čak našli i male vodenjake, njih smo ove godine zabilježili već šest – objasnila je Mesarić. Navela je i podatak da je prošle godine u Selnici i Črečanu preko ceste preneseno ukupno 3.153 vodozemaca. Samo dvije godine prije broj se popeo na čak 5.199 spašenih vodozemaca. Stoga je upozorila sve vozače da smanje brzinu u večernjim i jutarnjim satima jer se na cestama nalaze brojne divlje životinje. Na međimurskim prometnicama, osim vodozemaca, zabilježeno je i stradavanje ježeva, vidra, dabrova i srna.

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje