Povežite se s nama

Kultura

Vratišinec: iskazali poštovanje čuvaru baštine dr. Vinku Žgancu

Objavljeno:

- dana

Vjerojatno najpoznatiji hrvatski muzikolog dr. Vinko Žganec rođen je u Vratišincu 20. siječnja 1890. godine.

Hrvatsku je povijest zadužio kao jedan od najplodnijih hrvatskih zapisivača narodnih pjesama, plesova i običaja. Skupio je, zabilježio i snimio na magnetofonsku vrpcu brdo materijala – od narodnih popijevki, melodija za razna glazbala, plesova i kola do raznih narodnih običaja. Osim međimurskih popevki, arhivirao je i pjesme širega kajkavskog područja, kao i prostora Slavonije, Bačke i Baranje te područja izvan Hrvatske u kojima je sačuvana hrvatska narodna pjesma, poput Gradišća.

Akademik Žganec preminuo je 12. prosinca 1976. godine te je pokopan na vratišinskom groblju, a svake godine u njegovu se rodnome mjestu obilježavaju godišnjice njegova rođenja i smrti. Tako je i ove godine organizirana 45. godišnjica od Žgančeve smrti polaganjem vijenaca kod njegove rodne kuće i paljenjem svijeća kod biste u Vratišincu. Potonja je postavljena povodom 30. godišnjice od smrti velikana.

Hrvatsko Međimurje

Obilježavanju su prisustvovali načelnik Općine Vratišinec Mihael Grbavec, pročelnica UO za obrazovanje i kulturu Međimurske županije Blaženka Novak, predsjednica OV-a Vratišinca Milena Granatir, predsjednica KUU “Društvo žena Gornji Kraljevec” Štefica Jambrošić, članovi Mješovitoga pjevačkog zbora “Dr. Vinko Žganec” Vratišinec te mještanke i mještani.

Osim načelnika i pročelnice, o značaju akademika za Međimurje govorila je i ravnateljica OŠ dr. Vinka Žganca Vratišinec Maja Lukman Šprajc. Učenici vratišinske osnovne škole recitirali su stihove o dr. Žgancu, dok je njegov unuk Tomislav Žganec s ponosom govorio o sjećanjima i anegdotama koji ga vežu uz djeda.

Kao narodni preporoditelj, dr. Vinko Žganec jedan je od najzaslužnijih za oslobođenje i priključenje Međimurja domovini Hrvatskoj. Još 1916. godine u Zagrebu je izdao prvi svezak “Hrvatskih pučkih popijevaka iz Međimurja”, koji je pobudio veliki interes, gotovo senzaciju u kulturnim i političkim krugovima Hrvatske te odigrao veliku ulogu pri konačnoj odluci Versajske mirovne konferencije da Međimurje ostane u sastavu Hrvatske.

Od zaborava je spasio i međimursku popevku: velikim dijelom i zbog njegova zalaganja ona je 2018. godine uvrštena na UNESCO-ov Reprezentativni popis nematerijalne baštine čovječanstva, s obzirom na činjenicu da je Žganec stvorio svojevrsni temelj na kojem su mogli graditi ljubitelji i poštovatelji međimurske popevke koji su “na scenu” došli nakon njega.

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje