Povežite se s nama

U fokusu

Za 30 dana nastavak radova na Aglomeraciji Varaždin, neće smrdjeti ni pročistač kod Aquacityja

Objavljeno:

- dana

Konačno možemo reći da su ponovno aktivirane trase A1 i A2 na projektu Aglomeracije Varaždin vrijednom 925 milijuna kuna s PDV-om te da je izbjegnuta penalizacija, izjavio je Željko Bunić, direktor Varakoma uoči potpisivanja ugovora o nastavku radova  s odabranim izvođačima.

Podsjećamo, najveći komunalni projekt u povijesti Varaždina i okolnih općina bio je zaustavljen godinu dana nakon što se između ostaloga ispostavilo da je direktor Aquatehnike – tvrtke kćeri Varkoma – bez suglasnosti Nadzornog odbora vlasnika i Gradskog vijeća, sam s privatnim tvrtkama potpisivao bočne ugovore.

Kada se to otkrilo u zapisnicima, sve je prijavljeno DORHU, i ostalim relevantnim institucijama. Time je skinut teret, ali i moguća ljaga s RH jer je to jedan od prvih takvih natječaja, koji se financiraju iz Kohezijskog fonda EU.

– Ne želimo se osvrtati na prošlost, najvažnije je da smo izbjegli penalizaciju od 885 milijuna kuna i da sve padne u vodu. Rokovi za izvođenje radova su skraćeni kako bi nadoknadili izgubljenih godinu dana. Varaždin će u razdoblju od 5 godina biti kompletno pokriven kanalizacijom, a koliko je Varkom zapravo ozbiljna tvrtka to se sada dobro vidi – naglasio je varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok.

Dodao je da se bez novih kolektora i Aglomeracije ne mogu riješiti problemi poput onih u Plitvičkoj ulici koja je poplavljena nakon svake obilnije kiše.

– U Aglomeraciju se sada kreće s dvije strane i prvi su na redu Zbelava i Črnec. Uklonit će se sve septičke jame i pročistač te više neće biti neugodnih mirisa na Aquacityju – tvrdi gradonačelnik.

Udio Grada Varaždina u izgradnji sustava odvodnje na trasi A1 i A2 iznosi 100 milijuna kuna, a radovi bi trebali biti završeni u roku od 27 mjeseci.

– Pokazalo se da imamo domaće pameti jer privlačimo vrijedne projekte u grad i znamo ih provesti. Obećajem da ćemo sve poslove odraditi prije zadanog roka – izjavio je Robert Gotić, predsjednik Uprave GK Grupe koja je prošla na šestomjesećnom natječaju javne nabave.

Na njega se nadovezao Željko Bunić, rekavši da je Varkomu trebalo samo mjesec dana da odabere izvođače radova.

– To je dokaz da Varkom brzo radi, a to očekujemo i od izvođača koji na A1 trebaju izvesti sanaciju 2,5 km kolektora u Varaždinu, izgraditi 18 km gravitacijskih cjevovoda, 7 crpnih stanica, jedan retencijski bazen i više od pola kilometra rasteretnog kanala. Ove radove koji stoje 95.946.295 kuna, izvest će zajednica ponuditelja GK Grupa, HIS d.o.o., Zagorje gradnja d.o.o. Inel – elektro d.o.o. – pojasnio je Bunić.

Na trasi A2 obavit će se dogradnja sustava odvodnje na području općine Cestica, Vinica, Petrijanec i Sračinec, a izvođači radova su varaždinska Vodogradnja, čakovečka Tegra i Cestno podjetje Ptuj. Ugovorena vrijednost radova je viša od 202 milijuna kuna.

U fokusu

FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Pad temperature proteklih nekoliko dana opet je pogodio poljoprivrednike.

Naime, tijekom 21. i 22. travnja na nekim je mjestima temperatura otišla u minus, a povrće i voće oštetio je mraz.

– Šteta od mraza je 100 % i to drugu godinu zaredom. U ponedjeljak, 22. travnja, ujutro u voćnjaku je bilo – 3 stupnja – rekao nam je proizvođač jabuka, krušaka i šljiva te vinogradar Josip Žmegač iz Donje Voće.

Predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice (HVZ) Željko Ledinski upozorio je kako veliki problem voćarima predstavlja to što osiguravajuća društva nisu željela osiguravati štete od mraz za ovu godinu.

Ove fotografije su sa Žmegačevog imanja u Donjoj Voći, ali kako saznajemo štete od mraza je bilo na području susjednih općina kao i diljem Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

Državni revizori utvrdili hrpu nepravilnosti u poslovanju Međimurske županije

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Revizori su u Međimurskoj županiji utvrdili poduži popis onoga što je napravljeno krivo, a Matija Posavec, u službenom očitovanju kaže da je dio nepravilnosti u međuvremenu već ispravljen.

Sada je objavljeno i službeno izvješće Ureda državne revizije u kojem mu se nalaže što sve mora promijeniti u poslovanju županije. Zbog utvrđenih nepravilnosti Međimurska županija je za 2022. dobila uvjetno mišljenje, piše n1info.hr.

Među ostalim, revizori su otkrili da u poslovnim knjigama Međimurske županije rashodi u iznosu od 2.837.430 kuna odnosno nešto više od 378 tisuća eura nisu evidentirani na propisanim računima Računskog plana. Osim toga, pogrešno su iskazani i u financijskim izvještajima.

Također, tijekom 2022. Međimurska županija naručila je razne usluge od tvrtki u svom vlasništvu. Računi su im plaćeni, no revizori su utvrdili da za gotovo 1,6 milijuna kuna odnosno oko 212 tisuća eura nije bilo priloženih specifikacija.

Otkriveni su i ozbiljni propusti u ugovoru o financiranju Županijske bolnice. U pitanju je ugovor za sufinanciranje dijela troškova projekta “Rekonstrukcija i opremanje bolnice za potrebe dnevne bolnice i jednodnevne kirurgije”. Županija je, prema revizorskom izvješću, u prijašnjim razdobljima Županijskoj bolnici doznačila 8.343.804 kuna odnosno oko 1,1 milijun eura, a od 2021. prestala je plaćati preuzetu obvezu sufinanciranja. Krajem 2022. ostao je dug od 6,4 milijuna kuna odnosno oko 855 tisuća eura, ali on nije evidentiran u poslovnim knjigama niti je iskazan u financijskim izvještajima. Županijska bolnica je iz vlastitih sredstava podmirila ovaj iznos, umjesto Međimurske županije.

Više čitajte OVDJE.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje