Povežite se s nama

Međimurje

Za ambulante mreže Doma zdravlja osigurana oprema

Objavljeno:

- dana

Održana je završna konferencija projekta „Povećanje broja usluga i poboljšanje pristupa i uvjeta u pružanju primarne zdravstvene zaštite u Međimurskoj županiji“, kojim je osigurana potrebna oprema za ambulante mreže Doma zdravlja.

Veća protočnost

– Nova oprema i adaptacija prostora od velikog su značaja za primarnu zdravstvenu zaštitu, a kvalitetno organizirana primarna znači manje posla za sekundarnu zdravstvenu zaštitu, odnosno smanjenje redova i lista čekanja u Županijskoj bolnici – rekao je ravnatelj Doma zdravlja Čakovec Branko Vrčić, naglasivši važnost suradnje zdravstvenih institucija s Međimurskom županijom i REDEA-om.

Nositelj projekta je Međimurska županija, dok je Dom zdravlja partner. Nabavljeno je 710 komada dijagnostičko-terapijske i ostale medicinsko-tehničke opreme za pružanje zdravstvene zaštite na primarnoj razini.

Nova, kvalitetna oprema omogućit će obavljanje većeg broja dijagnostičko-terapijskih postupaka na lokalnoj razini i u cijelom Međimurju. Liječnici mogu uvesti brojne nove usluge i nadograđivati svoje znanje putem edukacija te u konačnici razvijati primarnu zdravstvenu zaštitu kao kvalitetnu bazu čitavog zdravstvenog sustava, kako je istaknula dr. med. Renata Hranjec, spec. obiteljske medicine:

– Želimo smanjiti broj upućivanja pacijenata u ŽB Čakovec. Za naše pacijente to znači da zdravstvena usluga postaje još dostupnija i da veći broj zdravstvenih problema mogu riješiti u ordinaciji svog liječnika.

Dr. med. Ines Tizaj, spec. ginekologije i opstetricije, dodala je da su ginekološke ambulante opremljene značajnom opremom za svakodnevni rad, od koje je najvažniji 3-D ultrazvuk velike rezolucije koji omogućuje otkrivanje fetalnih anomalija u vrlo ranom stupnju trudnoće i ima mogućnost trodimenzionalnog prikaza ploda. Nabavljen je i uređaj za sterilizaciju instrumenata koji omogućuje bržu protočnost pacijentica.

Veća kvaliteta

Pored navedenoga, ovim projektom riješen je i problem neadekvatnog pristupa osobama s invaliditetom te su adaptirani sanitarni čvorovi u ordinacijama Doma zdravlja u Nedelišću, Prelogu, Donjem Kraljevcu, Murskom Središću i Svetoj Mariji.

“Kvalitetno organizirana primarna zaštita znači smanjenje redova!”
-Ravnatelj Doma zdravlja Branko Vrčić

– Ugrađena su dizala, pristupne rampe, natpisi na Brailleovom pismu, taktilne crte vođenja i upozorenja te će osobama s invaliditetom, slijepim i slabovidnim osobama biti olakšano kretanje i informiranje unutar ordinacija. Zahvaljujemo Međimurskoj županiji što vodi brigu i unapređuje kvalitetu našeg života – naglasila je predsjednica Saveza udruge osoba s invaliditetom Međimurske županije Nada Igrec.

– Ovo je projekt koji diže efikasnost i kvalitetu te poboljšava dostupnost zdravstva za sve naše građane. I dalje ćemo se uključivati i poticati ulaganja u bolju budućnost, kvalitetu i sretniju zajednicu – zaključio je međimurski župan Matija Posavec.

Ukupna vrijednost projekta je 7.588.215,87 kuna, od čega je iz Europskog fonda za regionalni razvoj dobiveno 6.449.983,48 kuna bespovratnih sredstava, a Međimurska županija sufinancirala je iznos od 1.138.232,39 kuna.

Projekt je vodila Mateja Hranjec Varga, a pojedinosti samoga projekta na konferenciji za medije uime REDEA-e predstavila je Sandra Majsan.

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje