Povežite se s nama

Međimurje

“Za rad u palijativi treba znanja i puno empatije”

Objavljeno:

- dana

SKRB

Udruga “Pomoć neizlječivima” Međimurske županije krajem listopada organizirala je stručni posjet službama palijativne skrbi u Grazu.

Na stručnom putovanju sudjelovalo je ukupno 55 djelatnika palijative iz sjeverozapadne Hrvatske. Uz palijativne djelatnike iz Međimurja, u posjetu su sudjelovali djelatnici palijative Franjevačkoga svjetovnog reda iz Zagreba, članovi Udruge “Srce” iz Novog Marofa i Hrvatsko društvo medicinskih sestara u palijativnoj skrbi.

Empatija

Sa svojim radom u Grazu upoznao ih je njihov domaćin, palijativna ustanova Hospice and Palliative Care Styria, Steiermärkische Krankenanstaltenges, u okviru čega su posjetili Kliniku Albert Schweitzer. U klinici ih je primio dr. Horst-Erwin Pilgram, medicinski i organizacijski upravitelj, stručnjak za internu medicinu, liječnik i teolog. Upoznao ih je s organizacijom palijativne službe u Štajerskoj, gdje je spomenuta klinika vodeća.

To je bila prilika za usporedbu palijativne službe kod nas i u Austriji. – Dr. Pilgram u svakom je slučaju verificiran za produbljivanje znanja o palijativi i radu s ljudima koji su na kraju života. U svom opsežnom predavanju rekao je da svaki djelatnik u palijativi u sebi mora uz znanje nositi i svijest i empatiju za rad – ističu u udruzi koja je organizirala posjet, dodajući da su palijativni djelatnici iz Hrvatske bili oduševljeni jer su se uvjerili u jedan viši i napredniji stupanj skrbi o ljudima od kojih je medicina “digla ruke”.
– Uz to su naišli na otvorene ljude spremne za podjelu svojih iskustava i saznanja zajedničke službe – ističe voditeljica stručnog posjeta i predsjednica udruge Renata Marđetko. 

Izvor:
Foto:

Međimurje

Autohtoni doživljaji kod Spomen doma rudarstva Cimper

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu turističko – volonterskog programa Turističke zajednice Međimurske županije „Z cugom v zeleno Međimurje“, turistima – volonterima predstavilo se i Mursko Središće i Spomen dom rudarstva „Cimper“.

Grad Mursko Središće, Centar za kulturu „Rudar“ i Turistička zajednica područja „Mura i gorice“ uz podršku Društva žena Mursko Središće i Udruge međimurska žganica „Tepka“ turistima – volonterima su približeni autohtoni sadržaji koje mogu upoznati samo ovdje.

Po razgledu interpretacijskog centra Spomen dom rudarstva „Cimper“, krenulo se u radionicu izrade tradicijske maske cimeri, maske koja svoje korijene ima upravo u rudarskoj mitologiji. Radionicu su držale članice „Društva žena Mursko Središće“, koje i baštine tradiciju izrade maske. Nekoliko metara dalje pekla se prava međimurska žganica, što su prezentirali članovi Udruge međimurska žganica „Tepka“, a u drugom kraju parkića ispred Spomen doma kuhao se pravi međimurski grah, za što je na području Murskog Središća već tradicionalno zadužen Rudi Mesarić.

Ovaj oblik volonterskog turizma jedinstvena je prilika da se uz razgledavanje povijesnih vrijednosti osjeti i sudjeluje u pravim autohtonim aktivnostima ovog kraja.

Nastavite čitati

Međimurje

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” 24. travnja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Mala Subotica organizira predstavu “Legenda o Pozoju” u Društvenom domu u Palovcu.

Predstava će se odigrati u srijedu, 24. travnja, s početkom u 17:30 sati.

Predaja o zmaju Pozoju zaintrigirala je i članove teatra.002 i tako je, u suradnji s Muzejom Međimurja Čakovec, nastala predstava o strašnom biću koje spava, ali se povremeno i budi, ispod Staroga grada. Međutim, to nije samo priča o Pozoju. To je i priča o hrabrom učeniku, Đaku, Grabancijašu koji se usudio suprotstaviti strašnoj zvijeri. Bi li uopće grad, naše Međimurje, postojalo i danas da nije bilo Matije? Spava li Pozoj još uvijek ispod Staroga grada? Pitanje je to koje si postavljamo još i dan danas, a jedan od odgovora svakako ćete saznati pogledate li ovu zanimljivu i neobičnu predstavu.

Legenda o Pozoju teatra002. ispričana je kao pričopredstava s pop-up scenografijom. Predstava kombinira igrano-lutkarsko-glazbenu tehniku i vjerovali ili ne, u njoj se može naći i nešto kemije. Tekst i režiju potpisuje Bruno Kontrec, glazbu Stjepan Horvat i 2cooleles, autor pop-up knjige je Bruno Kontrec, za vizualni identitet zaslužni su Bruno Kontrec i Mario Jakšić koji također i glume u predstavi.

Ulaz je besplatan, a predstava traje 30 minuta i namijenjena je za djecu od 5 godina na dalje.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje