Za Regionalni piše Srebrenko Posavec: Protiv Kanade očekujem kuražniju Hrvatsku

Hrvatska svoju drugu utakmicu skupine na Svjetskom prvenstvu u Kataru igra protiv Kanade. Kakvu Hrvatsku očekujem?

Očekujem hrabriju Hrvatsku, s pobjedničkim gardom. Ipak smo mi viceprvaci svijeta i posljednje predstave u Ligi nacija daju nam za pravu da se nadamo novoj pobjedi.

No, bit će teško. Kanada je sve impresionirala iako je izgubila od Belgije 1:0.

Znao sam da su trkački i fizički moćni, ali se nisam nadao da su toliko tehnički potkovani.

Nije to ništa čudno jer su kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo završili ispred SAD-a i Meksika s najviše postignutih i najmanje primljenih golova. Sve to rezultat je sustavnog i dugogodišnjeg rada čelnih ljudi kanadskog nogometa.

Njihove glavne zvijezde i uzdanice su Alfonso Davies iz Bayerna, Johnatan David iz Lillea, Stephan Eustáquio iz Porta, Atiba Hutchinson iz Bešiktaša, Milan Borjan iz Zvezde te Alistar Johnston iz Montreala.

Vodi ih Englez John Herdman, koji je vodio reprezentaciju Novog Zelanda, a prije preuzimanja muške reprezentacije vodio je kanadsku žensku nogometnu reprezentaciju.

On je vrlo bahat, ali s pravom. U rukama ima ekipu koja može igrati u formacijama 3-5-2, 3-4-1-2 ili 4-4-2. Ekipa je vrlo motorična i igra visoki presing.

U tom visokom presingu mnogo prostora ostaje iza njihovih veznih igrača i ispred njihove obrambene linije. Tu vidim našu šansu. Naša vezna linija Kovačić-Brozović-Modrić, koja je međunajboljtaj prazni prostor treba iskoristiti. Naime, u igri tri na dva moramo stvoriti višak ubacivanjem u međuprostor.

Zatim bi iz toga trebali doći do izglednih prilika. Po meni njihova obrana, odnosno njihovi stoperi su slabija karika njihovog sastava. Nešto su robusniji pa bi tu naši življi igrači Perišić, Vlašić i Kramarić trebali doći do izražaja.

To bi trebao biti trebao biti ofanzivni recept za svladavanje Kanađana, naravno ostane li Hrvatska na obrambenom nivou kao što je to bila protiv Maroka.

Naravno, kao što sam spomenuo s više kuraže prema naprijed.

Započeo je WRC Croatia Rally, u nedjelju jurilice u Varaždinskoj županiji

WRC Croatia Rally započeo je u četvrtak, 18. travnja uz veliki spektakl u Zagrebu, gdje je 68 posada krenulo s intenzivnim pripremama automobila.

U predstojećim danima Rally će se održati kroz pet hrvatskih županija – Zagrebačku, Karlovačku, Primorsko-goransku, Varaždinsku i Krapinsko-zagorsku te Grad Zagreb. Veliki se finalni spektakl očekuje u nedjelju, kada će posljednja četiri brzinska ispita vozači voziti cestama u Varaždinskoj i Krapinsko-zagorskoj županiji.

Prijavljeno je 68 posada iz 35 zemalja, a u najboljoj WRC kategoriji nastupit će čak 8 posada. U najjačoj, Rally1 klasi će tako naslov braniti Velšanin Elfyn Evans, kao i osmerostruki svjetski prvak, Francuz Sebastien Ogier, trenutačno vodeći u ovogodišnjem prvenstvu, Belgijanac Thierry Neuville te brojne druge zvijezde.

Hrvatski vozači koji će također voziti na ovogodišnjem Croatia Rallyju su: Tomas Hrvatin, Željko Magličić, Jan Pokos, Slaven Šekuljica, Igor Tomljanović, Viliam Prodan te Igor Mandić.

Županijski kup: Bednja uvjerljiva protiv Nedeljanca, slavlje i Varteksa

Odigrani su prvi susreti polufinala Županijskog nogometnog kupa, a u oba susreta u srijedu, 17. travnja slavili su domaćini.

Na stadionu Sloboda Varteks je ugostio Ivančicu i slavio s 3:1. Ivančani su poveli već u 1. minuti preko Kostelca i s minimalnim vodstvom otišli su na odmor. No, u drugom dijelu Bumbari su okrenuli rezultat. Prvo je Glavica u 55. minuti svojim golom izjednačio rezultat, da bi ih isti igrač u 68. doveo u vodstvo Varteks. Konačni rezultat postavio je Kanceljak golom u 78. minuti.

U drugoj utakmici Bednja je ugostili Nedeljanec i pobijedila s 3:0. Beletinčani su poveli u 16. minuti golom Bosilja, a na 2:0 povisio je Pomper golom u 29. minuti, da bi treći gol za Bednju postigao Kareem Donovan u 64. minuti.

Uzvratni susreti na rasporedu su u srijedu, 1. svibnja.