Načelnik Općine Vinica, dr.sc. Branimir Štimec, prof. predavač na 32. Međunarodnoj ljetnoj školi kineziologa
Trenutno, tj. u razdoblju od 26. do 29. lipnjam u Zadru se odvija Međunarodna ljetna škola kineziologa. Načelnik Općine Vinica...
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine donijelo je Odluku o odabiru projekata gradova i općina za poticanje razvoja komunalnog gospodarstva i ujednačavanje komunalnog standarda za sufinanciranje u 2024. godini.
Prema Odluci, Općini Bednja dodijeljeno je 34.600 eura za projekt Uređenja pješačkih staza unutar mjesnih groblja u naseljima Bednja, Cvetlin i Vrbno.
Općinski načelnik Damir Poljak zahvalio je Ministarstvu što je prepoznalo još jedan dobro pripremljen projekt Općine Bednja.
– Nastavljamo raditi na uređenju naše općine, a ovaj put na red su došla mjesna groblja. Uspješno smo pripremili još jednu prijavu, zahvaljujući kojoj su nam dodijeljena značajna sredstva koja će nam uvelike pomoći da uredimo naša groblja i tako poboljšamo kvalitetu komunalne usluge. Vjerujem da će naposljetku i naši mještani biti zadovoljni uređenjem okoliša oko vječnih počivališta njihovih najmilijih – poručio je načelnik Poljak.
Inače, Odlukom je ukupno odobreno sufinanciranje 352 projekta ukupne vrijednosti 10.523.400 eura, a sredstva za realizaciju sufinanciranja predloženih projekata osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske.
Kako je objašnjeno u pozivu, poticanjem razvoja komunalnog gospodarstva te ujednačavanjem komunalnog standarda smatraju se aktivnosti na projektima koji će potaknuti ili pridonijeti boljem obavljanju komunalnih djelatnosti i pružanju, odnosno isporuci komunalnih usluga te aktivnosti na projektima koji će pridonijeti podizanju razine javnih usluga.
Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije poziva sve da se pridruže kampanji “Pješke ili biciklom na posao, druženje i rekreaciju…2024.g”.
-Uključite se i ove godine u tradicionalnu kampanju «Pješke ili biciklom na posao, druženje i rekreaciju…» te osvojite vrijedne nagrade, a ujedno iskoristite brojne blagodati redovite tjelesne aktivnosti koja nam pomaže unaprijediti sveukupno zdravlje i tjelesnu kondiciju! – poručili su.
Kampanja će trajati od 09.- 29. rujna 2024. godine, namijenjena je punoljetnim osobama koje rade u Međimurskoj županiji ili imaju prebivalište u Međimurskoj županiji, a ima za cilj potaknuti stanovništvo da pješače i voze bicikl u svrhu transporta, rekreacije ili sportskih aktivnosti te tako zadovolje preporučenu razinu tjelesne aktivnosti umjerenog intenziteta od 2,5 sata tjedno.
Aktivni oblici prijevoza, poput hodanja i vožnje biciklom ne proizvode emisije štetnih plinova, štede energiju, unapređuju i čuvaju naše zdravlje te štite okoliš. Stoga vjerujemo da ćete se uključiti u kampanju!
Kriteriji za sudjelovanje u kampanji: sudionici trebaju u svakom tjednu barem 3 dana pješačiti ili koristiti bicikl u svrhu transporta, rekreacije ili u svrhu sportskih aktivnosti. Kako bi tom prilikom zadovoljili minimalnu preporučenu razinu aerobne tjelesne aktivnosti umjerenog intenziteta od 2,5 sata tjedno, tijekom svakog tjedna pješaci trebaju proći pješice barem 10 km, a biciklisti 40 kilometara (a tijekom cijele kampanje pješaci 30 km, a biciklisti 120 km).
Postoji mogućnost da se kombinira pješačenje i vožnja biciklom. Stoga zapisujte svoje aktivnosti, kako bi vam po završetku kampanje bilo što lakše ispuniti prijavu. Trebate imati i svjedoke koji će potvrditi da ste zadovoljili pravila kampanje.
Odlukom Vlade Republike Hrvatske izabrana je deveteročlana delegacija u Europski odbor regija za mandatno razdoblje od 2025.-2030. godine.
Bruni Hraniću je ovo drugi petogodišnji mandat u Bruxellesu, mada je još 2012. godine imenovan u hrvatsku delegaciju promatrača prije ulaska Republike Hrvatske u Europsku unije.
Bio je i član hrvatske delegacije u Odboru kad je Hrvatska ušla u Europsku uniju pa do 2015. godine, te u punom mandatu od 2015.-2020. i 2020.-2025.
U prvom petogodišnjem mandatu obnašao je i dužnost koordinatora Europske pučke stranke (EPP) u ENVE povjerenstvu.
Trenutno već drugi put obnaša dužnost hrvatskog člana predsjedništva Odbora, s obzirom da svaka zemlja članica ima pravo na jednog člana u predsjedništvu.
Ovaj kontinuitet koji Hranić ima u ovom tijelu Europske unije dokaz je njegovog posebnog angažmana i umijeća u vođenju europske politike koja se reflektira na europske općine, gradove i regije.
Hranić je posebno je angažiran na području energetike, zaštite okoliša i klimatskih promjena te je u tom području izradio i Mišljenje o energetskoj uniji i čistoj energiji kao odgovor na dokumente Europske komisije.
Fokus njegovih rasprava u Bruxellesu je također gospodarstvo i poljoprivreda, a otvaranjem pristupnih pregovora Bosne i Hercegovine za članstvo u Europskoj uniju naglasak je stavio i na zaštitu prava Hrvata u Bosni i Hercegovini.
U ovom mandatu 2020.-2025. član je ENVE (okoliš energija i klimatske promjene) i ECON (gospodarstvo) povjerenstva.
-Zahvaljujem predsjedniku Vlade Republike Hrvatske Andreju Plenkoviću na povjerenju koje mi je ponovno ukazao da i dalje zastupam interese hrvatskih općina, gradova i regija u Europskoj uniji. Izuzetno je bitno da se u Bruxellesu čuje glas svakog europskog lokalnog čelnika, jer se rezultati politika i zakoni EU, temeljem načela supsidijarnosti, najvećim dijelom reflektiraju i primjenjuju na život stanovništva na lokalnoj i područnoj razini.
Na nama je da institucijama Europske unije pružimo uvid u probleme s kojima se susreću europski građani te da iznađemo rješenja za te probleme na temelju iskustva koje imamo u vođenju općina, regija i gradova-rekao je Hranić.
Uz Hranića su u Odbor imenovani i Igor Andrović, župan Virovitičko-podravske županije, Nikola Dobroslavić, župan Dubrovačko-neretvanske županije, Valter Drandić, vijećnik Županijske skupštine Istarske županije, Ivan Gulam, načelnik Općine Pirovac, Joško Klisović, predsjednik Županijske skupštine Grada Zagreba, dr.sc. Danijel Marušić, župan Brodsko-posavske županije, Marija Šarić, gradonačelnica Grada Pleternice te Marko Vešligaj, gradonačelnik Grada Pregrade
-Europski odbor regija (OR) skupština je lokalnih i regionalnih predstavnika Europske unije (EU) koja predstavlja glas podnacionalnih vlasti (tj. regija, županija, pokrajina, općina i gradova) unutar institucionalnog okvira EU-a. Osnovan je 1994 godine.
Ugovori obvezuju Europsku komisiju i Vijeće Europske unije da se savjetuju s Odborom regija u izradi novih prijedloga na područjima koja utječu na regionalnu i lokalnu razinu. Izvan ovih područja, Europska komisija, Vijeće i Europski parlament imaju mogućnost savjetovanja s OR-om u pitanjima koja bi za prijedlog koji donose mogla imati važne posljedice na regionalnoj ili lokalnoj razini. OR također može izraditi mišljenje na vlastitu inicijativu, što mu omogućuje da uvrsti pitanja u program EU-a.