Povežite se s nama

U fokusu

Za Varaždinske Toplice 2018. godina velikih ulaganja: napokon u realizaciju prilazne ceste do autobusnog kolodvora

Objavljeno:

- dana

USVOJEN PRORAČUN OD 23,6 MILIJUNA KUNA

– Činjenica da je prijedlog gradskog proračuna za 2018. godinu jednoglasno izglasan, samo potvrđuje s koliko smo ga pažnje pripremili, uključujući sve najvažnije faktore, vodeći brigu o rješavanju najvećih problema koji tište naše građane – zadovoljna je gradonačelnica Varaždinskih Toplica Dragica Ratković. 

Proračun za 2018. godinu iznosi čak 23,6 milijuna kuna, što je gotovo dvostruko veći iznos od ovogodišnjeg.

Promet, međunarodni projekti, Aglomeracija…

Ovakvom povećanju u jednom je dijelu pomogla i primjena novog Zakona o porezu na dohodak za jedinice lokalne samouprave. Prema novim načinima obračuna u blagajnama županija, gradova i općina ostat će daleko više novaca.

– Mi planiramo od ove porezne reforme prihodovati oko tri milijuna kuna. To je prilično oprezno predviđanje jer vjerujemo da će taj iznos biti i veći. Naime, radili smo projekcije na posljednjih pet godina koje su nam pokazale da bi se u proračun slilo i oko 4,5 milijuna kuna. Ako tako i bude lako se rebalansom proračuna pronađe prostor u koji ćemo uložiti dodatni novac – objasnila je gradonačelnica Ratković.

Svakako najveću razliku u novom proračunu čine osigurani novci za projekte. Samo za njih aktualna je gradska vlast kroz europske fondove, ministarstva i druge nacionalne institucije, osigurala oko 7,5 milijuna kuna. Zahvaljujući tim novcima započet će neke kapitalne infrastrukturne investicije koje će u velikoj mjeri poboljšati kvalitetu života svih građana.

– Veliki projekt koji je ova gradska vlast pripremila i s kojim će se krenuti u realizaciju je gradnja prilazne ceste s obilaznice na budući autobusni kolodvor. Projekt bi mogao dosegnuti cijenu i do 5 milijuna kuna, a financirat će ga Hrvatske ceste – rekla je Ratković

– Imamo četiri velika projekta koja uključuju radove na prometnoj infrastrukturi, a rađeni su u suradnji s Ministarstvom unutarnjih poslova. Čekaju nas i dva međunarodna projekta sa susjednima iz Slovenije, svaki vrijednosti od 250 tisuća eura. Nikako ne smijemo zaboraviti reciklažno dvorište za što smo osigurali oko 2,4 milijuna kuna. Veliki projekt koji je ova gradska vlast pripremila i s kojim će se krenuti u realizaciju je gradnja prilazne ceste s obilaznice na budući autobusni kolodvor. Projekt bi mogao dosegnuti cijenu i do 5 milijuna kuna, a financirat će ga Hrvatske ceste. Za projekt aglomeracije vrijedan 62 milijuna kuna, koji će se provoditi tri godine, u proračunu za 2018. godinu smo osigurali 650 tisuća kuna. Napokon ćemo završiti i grobnu kuću u Rukljevini za što je osigurano dodatnih 1,1 milijun kuna za izgradnju te uređenje prilaznih cesta – dodaje Ratković.

Veliki infrastrukturni zahvati nisu slučajnosti, s obzirom da upravo u tom dijelu Varaždinske Toplice zaostaju u odnosnu na neke druge sredine.

–  Infrastruktura je temelje svega. Ako nemate pročistač otpadnih voda, uređene prometnice i druge infrastrukturne stvari ne možete računati na rast i razvoja. Grad Varaždinske Toplice je jedan od lošije infrastrukturno uređenih gradova, tako da smo morali krenuti od temelja. Nažalost, loše se radilo proteklih 20-ak godina. Našim dolaskom na vlast pokazali smo da smo poduzetna grupa koja je spremna uhvatiti se u koštac sa svim problemima te ih rješavati na korist naših građana. Od prethodne smo vlasti naslijedili tek jedan projekt uređenja jedne ulice. Sad imamo desetak projekata i sljedeće nas godine očekuje pravi građevinski „bum“ na području Varaždinskih Toplica – zadovoljan je nakon sjednice bio predsjednik Gradskog vijeća, Franjo Prstec.

Osluškuju zahtjeve građana i odredili prioritete

Ova je godina po mnogo čemu bila specifična u političkom životu Varaždinskih Toplica. Gradski proračun je donesen tek u srpnju nakon lokalnih izbora i postavljanja nove gradske vlasti na čelu s gradonačelnicom Dragicom Ratković.

– Dolaskom na vlast iskoristili smo ukazano nam povjerenje kako bismo u razgovoru s predstavnicima mjesnih odbora dobili što kvalitetniju sliku s terena te na taj način odredili prioritete. Svaki mjesni odbor mora imati u potpunosti riješeno infrastrukturno pitanje i od toga smo krenuli. Puno je želja, ali ne možemo svima udovoljiti odmah u prvoj godini. Mnoge projekcije i planove koje smo radili odnose se na četverogodišnji period, tako da će se sigurno svi problemi riješiti, ali treba imati i malo strpljenja. Dobra je stvar da za mnoge stvari već imamo riješenu svu potrebnu dokumentaciju, a s otvaranjem nove kalendarske i proračunske godine otvorit će se i razni novi natječaji na koje ćemo se javljati. Tako da vjerujem da ovaj iznos proračuna nije konačan već će tijekom godine još i rasti – zaključila je gradonačelnica Ratković.

Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA/ARHIVA RT

U fokusu

Zbog krize u Njemačkoj drvoprerađivači smanjili proizvodnju, Požgaj grupa našla nova tržišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kako je drvno-prerađivačku industriju i graditeljstvo pogodila kriza, ponajprije u Njemačkoj, čini se da se po prvi put događa da Hrvatske šume ne mogu prodati predviđenu količinu trupaca. Odnosno, prema nekim informacijama do kojih je došao Lider, imaju višak.

Pad narudžbi je očekivan, jer nakon štete izazvane olujnim nevremenom uslijedila je kriza u Njemačkoj koju sve više osjećaju i druge europske zemlje. Potvrđuje to i čelni čovjek Požgaj grupe Nikola Požgaj koji kaže da se pad narudžbi mogao očekivati čak i da krize u Njemačkoj nije bilo s obzirom na to da su 2021. i 2022. bile rekordne godine u proizvodnji i izvozu drvno-prerađivačke industrije.

Naime, to su godine nakon pandemije kada su kupci nastojali popuniti skladišta robom koju su k tome plaćali skuplje, pa kad su se trgovci namirili, bilo je za očekivati pad bez obzira na krizu u Njemačkoj.

Doduše, on ne vjeruje da je došlo do ukupnog pada narudžbi drvnoprerađivačkih proizvoda i posljedično tome pojave viška trupaca zbog toga, nego kao jedini mogući uzrok neprodanih trupaca vidi u spomenutoj vjetrolomnoj oluji koja je oštetila mnoga stabla.

– Nisam siguran da ima viška trupaca u Hrvatskim šumama jer ih i oni režu onoliko koliko treba. Ako bi ih rezali više, to bi značilo da trupci negdje leže i postoji opasnost da počnu trunuti. Ali u HŠ najbolje znaju taj podatak, a ono što se može reći jeste da je s nekih tržišta, tu prvenstveno mislim na njemačko, naručeno manje drvno-prerađivačke robe u zadnje vrijeme – kaže Požgaj.

No dodao je da Požgaj grupa i dalje radi s istim kapacitetom, odnosno, pad njemačkih narudžbi nadomještaju novim narudžbama iz drugih zemalja.

Više o svemu pročitajte OVDJE

Nastavite čitati

U fokusu

Poznat je datum kad kreće isplata povrata poreza

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Porezna uprava objavila je da isplata povrata poreza na dohodak kreće 2. svibnja. Pravo na povrat ima čak 830.122 porezna obveznika, a rješenje Porezne uprave počet će stizati od današnjeg dana.

-Na nivou Republike Hrvatske, sa stanjem na dan 15.04.2024. godine,  u postupku utvrđivanja godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu kod ukupno 830.122 porezna obveznika utvrđena je razlika više uplaćenog poreza i prireza na dohodak za povrat u iznosu od 332.811.592,99 eura, dok je kod 97.512 poreznih obveznika utvrđena obveza za uplatu poreza na dohodak i prireza na dohodak u iznosu 35.290.255,23 eura – stoji u priopćenju Porezne uprave.

Temeljem godišnjeg obračuna poreza na dohodak za 2023. godinu ukupno će 212.438 poreznih obveznika – mladih osoba ostvariti pravo na povrat više uplaćenog poreza na dohodak i prireza poreza na dohodak s osnove umanjenja poreza fizičkim osobama, od toga 83.528  osoba do 25 godina života u iznosu od  75.881.564,42 eura, odnosno 128.910 mladih osoba od 26 do 30 godina života u iznosu od  100.127.481,51 eura.

Ostatak priopćenja donosimo u nastavku:

Obavijest o privremenim poreznim rješenjima u svezi povrata poreza na dohodak za 2023. građani će početi dobivati od 22. travnja 2024. u svoje Korisničke pretince u sustav eGrađani (https://gov.hr/?lang=hr), a Porezna uprava će tijekom svibnja započeti s dostavom rješenja poštom na adrese prebivališta ili uobičajenog boravišta.

Povrati poreza izvršavat će se onim poreznim obveznicima koji ispunjavaju uvjete za povrat, kontinuirano prema redoslijedu kojim će se izdavati rješenja.

Visina povrata poreza ovisi o visini uplaćenog poreza i prireza, olakšicama na koje porezni obveznik ima pravo, te godinama života za mlade osobe (do 30 g.).

Očekuje se da će većina povrata po godišnjem obračunu poreza na dohodak za 2023. godinu u posebnom postupku biti izvršena do kraja svibnja 2023. godine.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje