Povežite se s nama

Kultura

Za završetak Tjedna otvorenih vrata u Muzeju Međimurja predstavljen katalog “Zrinski i čakovečki Stari grad”

Muzej Međimurja

Objavljeno:

- dana

Kao jedan od sudionika projekta “Living Castles”, Muzej Međimurja Čakovec u petak, 17. rujna, predstavio je katalog “Zrinski i čakovečki Stari grad”.

Promocija ove publikacije završni je korak u Tjednu otvorenih vrata novoga postava Zrinskih, tijekom kojeg je održan cijeli niz radionica, promocija knjiga i predavanja sudionika projekta, a građanima omogućen besplatan razgled izložbe “Zrinski i čakovečki Stari grad”.

Projekt je usmjeren na razvoj kulturno-turističke ponude sedam utvrda i dvoraca iz sjeverozapadne Hrvatske i sjeveroistočne Slovenije: Stari grad Čakovec, Stari grad Varaždin, Dvorac Oršić, Dvor Veliki Tabor, Celjska utvrda, Ptujski dvorac i Dvorac Rakičan.

Uvodnu riječ održala je ravnateljica MMČ-a Maša Hrustek Sobočan. Kako je istaknula, ukupna vrijednost projekta je 1.454.671,54 eura, od čega je 1.236.470,80 financirano iz Operativnog programa INTERREG V-A Slovenija-Hrvatska.

Partneri na projektu su Muzej Međimurja Čakovec, Muzeji Hrvatskog Zagorja, Gradski muzej Varaždin, Raziskovalno izobraževalno središče Dvorec Rakičan, Znanstveno-raziskovalno središče Bistra Ptuj, Razvojna agencija Savinjske regije d.o.o. i Proteus d.o.o. Slovenija.

Josip Grivec, Maša Hrustek Sobočan, Magdalena Vrbanec, Dragutin Feletar i Đuro Bel

Proračun iz projekta za MMČ iznosi 168.335 eura, od čega je Operativnim programom INTERREG V-A Slovenija-Hrvatska sufinancirano 85 % iznosa ili 143.084,75 eura. Muzej Međimurja Čakovec je iz svojih sredstava izdvojio preostalih 15%, rekla je, među ostalim, Maša Hrustek Sobočan.

Opširnije o samom katalogu govorila je autorica Magdalena Vrbanec, kustosica Povijesnog odjela MMČ-a, autorica postava “Zrinski i čakovečki Stari grad” te sukoordinatorica projekta “Living Castles”. Ona je naglasila da katalog tematski prati istoimenu izložbu te na pregledan način prikazuje povijesni hod obitelji Zrinski u Čakovcu tijekom 16. i 17. stoljeća.

Usto, osim političkih i vojnih tema osvrće se i na svakodnevni život ranonovovjekovnog plemstva na dvoru Zrinskih. Katalog sadrži vrijedne povijesne priloge, poput povelje Jurja IV. Zrinskog iz 1579. godine kojom je Čakovec dobio status trgovišta. Promociju su, među ostalima, pratili i zamjenik međimurskog župana Josip Grivec, povjesničar i geograf prof. dr. sc. Dragutin Feletar te drugi.

Kultura

Balaševićeva Olivera gostuje u varaždinskom kazalištu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Olivera Balašević, supruga neprežaljenog Đorđa Balaševića dolazi 11. svibnja sa svojom monobajkom Prezime ruže na Veliku scenu HNK Varaždin. Predstava počinje u 19,30 sati.

Prezime ruže je autentična drama teatra ispovijesti, koja vodi publiku kroz uspomene autorice knjige Planeta Dvorište.

Očima djevojčice koja je odrastala uz obalu Begeja, put sjećanja vodi od djetinjstva punog ljubavi, ali lišenog privilegija svojih vršnjaka, do studentskih dana u Novom Sadu i ljubavi, poezije, obitelji. Prezime ruže je emotivna priča o najvažnijim vrijednostima života, o vremenu koje očekuje da ga ispunimo uspomenama, o borbama i odlukama koje nisu lake. I najviše o neminovnostima koje su indiferentne i neumoljive spram krhkosti dječjih godina…

Nastavite čitati

Kultura

Noć knjige ove godine u parkovima, dvorcima, čak i zatvorima

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Najmasovnija domaća kulturna manifestacija Noć knjige održat će se 23. travnja diljem Hrvatske u povodu Svjetskoga dana knjige i autorskih prava te Dana hrvatske knjige s čak više od 1150 prijavljenih programa i akcija širom Hrvatske.

Ovogodišnja je tema Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena, a zaštitni znak dinosaur Gjuro Nachitanovicz.

Trinaesto izdanje manifestacije predstavili su u četvrtak 11. travnja na konferenciji za medije održanoj u Galeriji Kupola Gradske Knjižnice Dobrila Zvonarek iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ivana Radenović i Vanja Štalec Obradović iz Knjižnica grada Zagreba, Mišo Nejašmić i Slavko Kozina iz Zajednice nakladnika i knjižara Hrvatske gospodarske komore te popularni meteorolog i autor niza slikovnica za djecu Zoran Vakula.

U Noći knjige sudjelovat će čak 120 osnovnih i 45 srednjih škola, 40 vrtića, 240 narodnih knjižnica i brojne knjižare, antikvarijati, nakladnici, fakulteti, učenički domovi, domovi za starije, muzeji, bolnice, pa čak i jedan zatvor. Programi će se održavati i u parkovima, dvorcima, na arheološkim lokalitetima te u tramvajima i autobusima.

Noć knjige i ove godine ima humanitarni karakter – nastavlja se akcija pomoći ukrajinskim nakladnicima otkupom knjiga koje se distribuiraju narodnim knjižnicama. Prihod od kupnje specijalnih majica i torbi s motivima Noći knjige u Lumer shopu bit će doniran splitskoj Udruzi MoSt, dok donacijom knjiga Dnevnoj bolnici za ovisnost o kockanju i Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež organizatori žele skrenuti pozornost na sve veći društveni problem – ovisnost o kockanju.

Dodajmo da će na svečanome otvorenju Noći knjige u utorak 23. travnja u 12 sati u NSK biti predstavljeni rezultati najnovijeg istraživanja čitalačkih navika u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje