Povežite se s nama

Život i društvo

Zahtjev za isplatu dijela obiteljske mirovine predalo 5456 varaždinskih i međimurskih umirovljenika

Objavljeno:

- dana

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju, koji je stupio na snagu 1. siječnja 2023., izmijenjen je model obiteljskih mirovina da bi se korisnicima povećalo ukupno mirovinsko primanje omogućavanjem isplate dijela obiteljske mirovine uz korištenje starosne, prijevremene starosne ili invalidske mirovine.

Povećava se i mirovinski faktor za izračun visine obiteljske mirovine.

Dio obiteljske mirovine određuje se u iznosu od 27 % od pripadajuće svote obiteljske mirovine određene za jednog člana obitelji. Prvo se treba odrediti visina mirovine koju bi umrli primao da je živ, npr. 3500 kuna, a zatim se od te mirovine izračunava obiteljska mirovina za jednog člana obitelji.

Znači, uzima se 77 % od 3500 kuna, što iznosi 2695 kuna, te se na kraju određuje 27 % od izračunane obiteljske mirovine (ranije navedenih 2695 kuna) što je u ovom primjeru 727,65 kuna mjesečno.

Iznos dijela obiteljske mirovine koji će se u ovom konkretnom primjeru isplaćivati uz starosnu ili prijevremenu starosnu ili invalidsku mirovinu koju korisnik koristi. Najniži iznos dijela obiteljske mirovine određuje se u visini tri aktualne vrijednosti mirovine, s tim da on ne može iznositi više od 50 % pripadajuće obiteljske mirovine.

Do dana 23. siječnja 2023. Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO) bilježi 40.081 zahtjeva za isplatu dijela obiteljske mirovine. Predviđaju da će zaprimiti približno 155.000 ovakvih zahtjeva.

– U područnom uredu HZMO-a u Varaždinu i Čakovcu zaprimljeno je ukupno 5456 zahtjeva za isplatu dijela obiteljske mirovine – odgovorili su Regionalnom tjedniku iz ove ustanove.

Kako bi korisnik mogao ostvariti pravo na isplatu dijela obiteljske mirovine potrebno je da su mu priznata oba prava (pravo na osobnu mirovinu – starosnu, prijevremenu starosnu ili invalidsku mirovinu i pravo na obiteljsku mirovinu).

Postupak za ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja pokreće se na zahtjev osiguranika, a u upravnom postupku utvrđuju se sve činjenice vezane uz uvjete o kojima ovisi stjecanje prava na starosnu mirovinu, odnosno obiteljsku mirovinu, pa iz HZMO-a objašnjavaju nije moguće točno predvidjeti koliko će trebati za obradu pojedinog zahtjeva.

– Određen broj zahtjeva je već riješen, a duljina trajanja postupka, od predaje zahtjeva do donošenja rješenja, ovisi o tome jesu li svi podatci u predmetu kompletirani te o složenosti samog predmeta. Za one korisnike kojima su zahtjevi riješeni, isplata je predviđena u veljači za siječanj – pojasnili su iz HZMO-a na naše pitanje koliko im treba da obrade zahtjeve.

Prema projekcijama, u HZMO-u očekuju da bi se za korisnike koji bi koristili isključivo obiteljsku mirovinu, prosječna mirovina povećala za oko 33,18 eura, odnosno 250 kuna, dok bi se za korisnike koji bi koristili osobnu mirovinu i dio obiteljske, mirovina u prosjeku povećala za oko 67,69 eura (510 kuna).

Informacije koje je dobro znati

Omogućeno je članu obitelji (bračnom/izvanbračnom drugu/razvedenom bračnom drugu s dosuđenim pravom na uzdržavanje/životnom partneru ili neformalnom životnom partneru), uz korištenje starosne, prijevremene starosne ili invalidske mirovine, korištenje i dijela obiteljske mirovine.

Koji su uvjeti za korištenje dijela obiteljske mirovine?

– navršenih 65 godina života

– udovica/udovac je jedini korisnik obiteljske mirovine (uz iznimku da se isplata dijela obiteljske mirovine može odrediti onom članu obitelji koji koristi obiteljsku mirovinu uz druge članove obitelji kojima je utvrđen potpuni gubitak radne sposobnosti ili opća nesposobnost za rad ili uz dijete kojem je priznat status osobe s invaliditetom)

– ako ukupna svota mirovina iz obveznog mirovinskog osiguranja u Republici Hrvatskoj (I. i II. stup) ne prelazi iznos od 80 aktualnih vrijednosti mirovine (80 x AVM koji od 1. srpnja 2022. iznosi 77,65 = 6212,00 kn odnosno 824,47 eura).

Kako se određuje pripadajući dio obiteljske mirovine?

Iznos dijela obiteljske mirovine određuje se u visini od 27% od obiteljske mirovine za jednog člana obitelji, a propisuje se najniži i najviši iznos.

Kako predati zahtjev?

Pravo na isplatu dijela obiteljske mirovine ostvaruje se na temelju zahtjeva korisnika mirovine HZMO-u. Korisniku mirovine kojemu je priznato pravo i na obiteljsku mirovinu, a zahtjev za isplatu dijela obiteljske mirovine podnese najkasnije do 31. prosinca 2023., isplata dijela obiteljske mirovine pripada od prvog dana sljedećeg mjeseca nakon podnošenja zahtjeva i za 12 mjeseci unatrag, a najranije od 1. siječnja 2023.

Život i društvo

Ludbreškim i Čakovečkim mažoretkinjama brojne medalje na Državnom prvenstvu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čakovečke mažoretkinje protekli vikend sudjelovale su na 27. Državnom prvenstvu u mažoret plesu u Krapini. Predstavile su se sa četiri sastava i otplesale ukupno 22 koreografije.

U Međimurje su se vratile sa 11 medalja, 5 zlatnih, 1 srebrnom i 5 brončanih

Ludbreške mažoretkinje s Državnog prvenstva u mažoret plesu vratile su se s šest medalja, tri zlatne i tri srebrne. Ujedno su ostvarile i plasman na Europskom prvenstvu.

-Još smo pod dojmovima 27. Prvenstva Hrvatske u mažoret plesovima, održanom u Krapini proteklog vikenda, gdje se okupilo više od 800 sudionika iz 17 hrvatskih gradova. Sedam koreografija i sedam prilika da pokažemo što možemo iskoristili smo u potpunosti i kući se vratili sa šest medalja: tri zlatne, tri srebrne i jednim, ali vrijednim četvrtim mjestom – poručile su Ludbreške mažoretkinje.

Zahvalile su svima na podršci.

-S fantastičnim koreografijama, koje su nam donijele zlatne medalje, ostvarili smo plasman na Europsko prvenstvo u nizozemskom Eindhovenu! Svima, a bilo ih je mnogo (treneri, roditelji, obitelji, donatori, volonteri, navijači i mnogi drugi) koji su bili dio ovog putovanja, od srca hvala! Njihova podrška, pomoć i predanost su nas i doveli do ovih sjajnih uspjeha – stoji u objavu na Facebooku Ludbreških mažoretkinja i Twirling kluba Ludbreg.

Nastavite čitati

Život i društvo

Marijan i Slavko Martan propješačit će od Ivanca do Vukovara u spomen na poginule hrvatske branitelje

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Ogranak Ivanec, u suradnji s HVIDR-om Ivanec, lokalnim tvrtkama i pojedincima, udrugama i jedinicama lokalne uprave s prostora sjeverne, srednje i istočne Hrvatske organizator je “Hodnje Ivanec – Vukovar”.

Sudionici hodnje bit će Marijan i Slavko Martan, koji će propješačiti više od 300 kilometara u spomen na poginule hrvatske branitelje s područja bivše Općine Ivanec u Domovinskom ratu.

Ideja je to Marijana Martana, poznatog Voćanca koji već desetljećima živi u Ivancu, umirovljenog dugogodišnjeg domara Srdnje škole Ivanec. Marijan je svoju zamisao prenio dvjema spomenutim ivanečkim braniteljskim udrugama, koje su prihvatile da njemu i Slavku osigurao logističku potporu tijekom cijeloga puta.

Tim je povodom održano nekoliko dogovora, a u subotu se u Memorijalnom centru Domovinskog rata održao i formalni sastanak, kojemu su nazočila obojica sudionika pohoda. Potvrđeno je da će im UDVDR Ogranak Ivanec i HVIDR-a Ivanec, koje imaju svoje organizacije po cijeloj Hrvatskoj, pa tako i u područjima kroz koja prolaze, a to su Varaždinska, Koprivničko-križevačka, Virovitičko-podravska, Osječko-baranjska i Vukovarsko-srijemska županija, pružiti logističku potporu tijekom njihova putovanja, na kojemu će im potpora biti i obitelj, kolege, prijatelji, poznanici…

– Mi smo željeli samo malu pomoć i Vas, no to što radite i što ste nam ponudili puno je više od onoga što smo očekivali. Vama smo se obratili za support jer pratimo vaš rad i mislili smo da ćete nas najbolje popratiti, a prema onome što smo sada čuli da ste spremni odraditi, bili smo u pravu. Za nešto takvo se pripremamo već dulje vrijeme, a i želja mi je da na ovaj način odam počast poginulima s našeg područja – kazao je Marijan Martan na sastanku.

– Na našu pomoć možete računati, napravit ćemo ono što možemo kako bi vaš put protekao sa što manje, ili uopće bez ikakvih problema. Vjerujemo da ste svjesni težine avanture u koju se upuštate, a poštujući Vaše namjere i motive do ona bude posvećena našim poginulim kolegama, mi smo tu da vam je olakšamo – uzvratili su predstavnici ivanečkih braniteljskih udruga.

Za ovu hodnju u tijeku su pripreme već jedno vrijeme, a desetak dana do njezinoga početka ‘ispolirat’ će se i završni detalji, kako bi sve proteklo u najboljem redu.

Hod će početi u četvrtak, 2. svibnja, u 6:30 sati okupljanjem na Spomen obilježju u Ivancu, a okončati u nedjelju, 12. svibnja, na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru, krajnjem cilju Marijana i Slavka.

Ujedno će se pred početak hodnje kod Spomen obilježja u Ivancu odati počast svim stradalima u VRO Bljesak.

Tijekom hodnje Marijan i Slavko Martan propješačit će preko 300 kilometara kroz Varaždinsku, Koprivničko-križevačku, Virovitičko – podravsku, Osječko-Baranjsku i Vukovarsko-srijemsku županiju.

Dnevni ritam sami su si odredili, a udaljenost koju planiraju propješačiti je između 25 i 35 kilometara.
Marijan i Slavko Martan su rođaci Josipa Martana, ratnog pripadnika Specijalne jedinici policije PU varaždinske “RODA” smrtno stradalog 30. srpnja 1991. godine u Hrvatskoj Kostajnici.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje