Povežite se s nama

Međimurje

Zahtjevi tržišta mijenjaju sliku hrvatske poljoprivrede: pivarski ječam sve zastupljeniji u plodoredu

Objavljeno:

- dana

Širenje pivarske industrije posljednjih nekoliko godina, posebno u dijelu malih obiteljskih pivovara, za posljedicu ima sve veću potražnju na tržištu za pivarskim ječmom. Stoga ne treba čuditi da je pivarski ječam sve zastupljeniji u plodoredu na poljoprivrednim gospodarstvima u Hrvatskoj.

– Nekoliko je razloga zašto bi pivarski ječam trebalo uključiti u plodored na svome gospodarstvu. Jedan od razloga je ekonomske naravi. Naime, otkupna cijena pivarskog ječma je u prosjeku 20 posto veća od cijene pšenice, a prinosi iz godine u godinu su sve stabilniji i viši. Ječam kao predusjev izrazito je zahvalan jer rano napušta tlo i omogućuje kvalitetnu pripremu za sljedeći usjev prije svega za uljanu repicu. Osim toga posljednjih godina sve je učestalija praksa postrne sjetve soje što se pokazalo dobrim i ove godine gdje se uz minimalna ulaganja može postići zadovoljavajući prinos i tako ostvariti dodatni dohodak – objašnjava Mladen Konjević, viši stručni savjetnik za ratarstvo Ministarstva poljoprivrede.

Drugi razlog uključivanja pivarskog ječma u plodored je siguran otkup. Naime, većina tvrtki za otkup slada ugovara proizvodnju na cijelom žitorodnom području, od Srijema do Međimurja, otkup se organizira na više lokacija, a proizvođačima koji dovoze ječam u tvornice, neki otkupljivači isplaćuju subvenciju za prijevoz.

Iako je prošlogodišnja sezona u početku proizvodnje bila popraćena sušom, otežanim uvjetima za klijanje i nicanje te manjkom oborina u prvom dijelu vegetacije, konačni rezultati proizvodnje bili su više nego zadovoljavajući.

Posvetiti pažnju izboru proizvodne površine i izbalansiranoj gnojidbi

– Poljoprivrednici koji se prvi puta susreću s ovom proizvodnjom, ukoliko ne obrate dovoljno pažnje na preporuke stručnih službi oko gnojidbe, mogu imati povećan sadržaj proteina pa im usjev bude neuvjetan za otkup. Takvih proizvođača iz godine u godinu je sve manje jer im na raspolaganju stoje terenski agronomi sladara koji prate proizvodnju u svakom koraku, ali i stručnjaci Savjetodavne službe – dodaje Konjević.

Tehnologija proizvodnje pivarskog ječma je standardizirana počev od izbora površina za sjetvu, plodoreda, same sjetve i zaštite usjeva. Moderni strojevi omogućavaju kvalitetnu obradu i pripremu tla i sve su prisutniji na domaćim gospodarstvima.

– No, treba primijetiti i da se u tehnologiji proizvodnje, ne samo kod proizvodnje pivarskog ječma, više pažnje pridaje sili tehnike nego finoći struke. Većina naših poljoprivrednika koristeći razne mjere ruralnog razvoja imaju i obavezu edukacije. Upravo kroz edukacije nastojimo ukazati na potrebu poznavanja resursa proizvodnje, prije svega tla, njegova potencijala, kao i načine očuvanja i povećanja plodnosti s naglaskom na analizu tla. U proizvodnji pivarskog ječma, za razliku od proizvodnje pšenice gdje kvalitetni razredi ovise o visokom sadržaju proteina, trebamo poznavati kapacitete tla. Posebnu pažnju treba posvetiti izboru proizvodne površine i izbalansiranoj gnojidbi. Također je vrlo važno prikladno zaštititi ječam od korova, bolesti i štetnika da bi se proizvelo krupno i dobro naliveno zrno. Kod izbora proizvodne površine osim što treba birati ravne parcele ujednačene plodnosti, površine s dobrim vodozračnim odnosom, treba izbjegavati one na kojima je primijenjen stajski gnoj ili digestat – pojašnjava Mladen Konjević.

Uzgoj pivarskog ječma poželjan na hrvatskim njivama

Za kvalitetu ječma umnogome je zaslužna i selekcija. Tvornice slada svake godine siju pokusna polja, a rezultati se prezentiraju proizvođačima i struki.

– Dobrim pristupom svim čimbenicima koji definiraju proizvodnju, uzgoj pivarskog ječma je u svakom pogledu poželjan na hrvatskim njivama – zaključuje Konjević.

Međimurje

Stiže novi parket u sportsku dvoranu u Murskom Središću

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ministarstvo turizma i sporta krajem prosinca prošle godine objavilo je Javni poziv za iskaz interesa za sufinanciranje izgradnje, obnove, održavanja, opremanja i rekonstrukcije sportskih građevina u 2024. godini na koji je Grad Mursko Središće prijavio projekt „Rekonstrukcija sportske dvorane u Murskom Središću – zamjena sportskog poda“

U srijedu, 24. travnja, gradonačelnik Grada Mursko Središće Dražen Srpak prisustvovao je potpisivanju i uručivanju Ugovora za spomenuti projekt u vrijednosti od 136.419,00 eura.

Sportska dvorana u Murskom Središću će tako uskoro dobiti novi sportski pod, a uskoro će se potpisati i ugovor u vrijednosti od 883.501,39 eura za kompletnu energetsku obnovu sportske dvorane – novi krov, fasada, prozori, rasvjeta, solari, toplinske pumpe…

Time će sportska dvorana svakako postati atraktivnije mjesto za sportske događaje, treniranje i natjecanja, a također će se time u idućim desetljećima osigurati funkcionalnost sportske dvorane i neće biti potrebe za nekim većim investicijskim ulaganjima.

Obzirom što je iz ova dva javna poziva Gradu Mursko Središće dodijeljeno više od milijun eura značajno se rasterećuje gradski proračun. Uz Grad Mursko Središće više jedinica lokalne samouprave iz Međimurske županije dobilo je sredstva.

Nastavite čitati

Međimurje

Usred noći 27-godišnji vozač stisnuo papučicu gasa i Malom Suboticom projurio sa 133 km/h

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Policijski službenici Policijske uprave međimurske u razdoblju od 15. do 21. travnja 2024. godine proveli su pojačane aktivnosti iz akcije “Nadzor brzine kretanja vozila”.

Tijekom akcije utvrđeno je ukupno 262 prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama, od čega:

  • 142 prekršaja nepropisne brzine kretanja,
  • devet prekršaja upravljanja vozilima pod utjecajem alkohola,
  • sedam prekršaja nepropisnog zaustavljanja i parkiranja,
  • pet prekršaja nepropisne uporabe svjetala u prometu,
  • sedam prekršaja nepropisne uporabe mobitela tijekom vožnje,
  • jedan prekršaj tehničke neispravnosti vozila,
  • šest prekršaja upravljanja neregistriranim vozilom,
  • tri prekršaja upravljanja vozilom nakon isteka važenje prometne dozvole za više od 15 dana,
  • jedna prekršaj upravljanja za vrijeme izrečene zabrane upravljanja motornim vozilima,
  • 56 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te,
  • 25 ostalih prekršaja.

Najveća brzina od 133 km/h utvrđena je u subotu, 20. travnja, u 2:44 sati u Maloj Subotici, Glavnoj ulici (brzina ograničena na 50 km/h), kod 27-godišnjeg vozača osobnog automobila, čakovečkih registarskih oznaka. Odredbom članka 53. Zakona o sigurnosti prometa, vozač koji se u naselju kreće brzinom koja je za više od 50 km/h veća od dopuštene ili prometnim znakom ograničene brzine, kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1320 do 2650 eura ili kaznom zatvora do 60 dana. Također, za spomenuti prekršaj predviđena je i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od 3 do 12 mjeseci.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje